Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Kopalnia Soli Turda, ukryta w sercu Rumunii, jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na mapie europejskich atrakcji turystycznych. Jest to inna kopalnia soli niż ta w Wieliczce. Zwiedza się ją bez przewodnika, a prawie kilometrowy solny labirynt skrywa w sobie tajemnice i atrakcje, od komnaty o doskonałej akustyce po podziemne jezioro.

Aby dowiedzieć się więcej o tym fascynującym miejscu, które łączy w sobie zarówno historię, jak i atrakcje, zapraszam do poniższego wpisu.

Gdzie zaparkować samochód?

Pod samą kopalnią jest parking płatny, godzina kosztuje 5 lejów i można płacić kartą.  Poza kopalnią są też prywatne parkingi, również płatne np. 4 leje/ godzinę. Jeśli staniecie gdzieś dalej, parking może być bezpłatny, ale w sezonie takich opcji nie widziałam.

Co warto wiedzieć? Ważne

  • Za wstęp płaciliśmy 45 lei (41 zł)/ osoba dorosła, można płacić kartą
  • Kopalnia jest dostępna przez cały rok – warto pamiętać, że wewnątrz jest chłodniej i latem warto ubrać długie spodnie i bluzę (jest ok. 12 stopni).
  • Poza tym, w podziemiach nie można płacić kartą (tak było jak zwiedzałam).
  • Wejście do kopalni znajdowało się do 2010 roku od ulicy Salinelor 54A. Obecnie wchodzi się przez nowe wejście z centrum turystycznego Salina-Durgău (Aleea Durgău nr 7). Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieważne, ale przy zwiedzaniu można się pomylić i pójść numerami wg. dawnego zwiedzania. Tak zrobiliśmy i kilkanaście turystów razem z nami, a na końcu znajduje się po prostu kawiarnia. 😊
  • Wchodząc nowym wejściem odwiedzamy po kolei punkty znajdujące się po lewej stronie, nie ma potrzeby iść do końca, ponieważ jak pisałam wyżej – znajduje się tam drugie wyjście i kawiarnia.

Złoża soli w Rumunii

W tej części Rumunii znajdują się złoża soli, które powstały 13,5 miliona lat temu. W tym miejscu było morze, a sól wykształciła się w tropikalnych, gorących warunkach klimatycznych. Ta warstwa soli ma średnio 400 metrów grubości i rozprzestrzenia się na całym terenie Transylwanii. Kopalni soli w tym regionie jest więcej, za to w Turdzie, badania niedawnych odwiertów wykazały, że grzyb solny tam występujący ma wysokość około 1200 metrów.

Nawet Rzymianie (106-274 ne) eksploatowali sól w tym regionie, a pierwsze udowodnione oznaki pochodzą z 50 pne-106 ne. Natomiast wydobycie soli z Salina Turda zostało ostatecznie zakończone w 1932 roku. Przyczyną tego była m.in. niska wydajność.

Salina Turda – zwiedzanie

W malowniczej Kopalni Soli Turda kryją się ślady fascynującej historii górnictwa. Była to siedziba różnych kopalń, takich jak:

  • Kopalnia Iosif, działająca od 1740 do 1900 roku,
  • Kopalnia Rudolf, z lat 1864-1932,
  • Kopalnia Terezia, od 1690 do 1880 roku,
  • Kopalnia Ghizela, działająca od 1857 do 1932 roku,
  • Kopalnia Anton, z początku XVIII wieku do 1862 roku.

Zamknięta przez lata, Salina Turda została otwarta w 1992 roku dla zwiedzających, oferując turystom i szukającym ciekawych miejsc unikalne atrakcje.

Zwiedzanie Kopalni Soli Turda prowadzi przez prawie kilometrowy solny korytarz. Zwiedza się bez przewodnika i można odkrywać kolejne sale i przechodząc przez wąskie korytarze, które trochę jak w labiryncie prowadzą do głównej komnaty. Przestrzeń wewnątrz kopalni jest tak rozległa i zróżnicowana, że zamienia się w prawdziwe podziemne miasto rozrywki.

W jej wnętrzu znajduje się amfiteatr, gdzie mogą odbywać się spektakle i wydarzenia. Jest diabelski młyn, a dla golfistów przygotowano pole do minigolfa, a także tory do kręgli dla tych, którzy wolą bardziej tradycyjną rozrywkę. Nie brakuje także placu zabaw dla najmłodszych, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jednym z najbardziej urzekających miejsc jest podziemne słone jezioro. Wyjątkowe i niezwykle malownicze, tworzy surrealistyczny krajobraz, który można podziwiać, przepływając wypożyczoną łódką.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Temperatura w kopalni Salina Turda

Temperatura w kopalni Salina Turda utrzymuje się na stałym poziomie, oscylując w granicach 10-12 stopni Celsjusza przez cały rok.

Jeśli zwiedzacie Rumunię, może zainteresować Was:

Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Arad: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca

Rezerwat Cheile Turzii – odwiedź wąwóz Turda


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,208ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj