Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca

Niebanalny wybór na urlop? Rumunia, a dokładniej Transylwania. Transylwania to jedno z tych miejsc, które po prostu warto odwiedzić. Dowiedziałam się o tym dopiero w tym roku, kiedy razem z Maćkiem wybraliśmy się do Rumunii na samochodową wycieczkę. Byłam (i nadal jestem) całkowicie oczarowana tym, co tam zobaczyłam.  

Zanim przejdę do opisu miejsc, zaznaczę, że na ten region mówi się Siedmiogród lub Transylwania. W przeszłości teren ten należał do Węgier, a obecnie znajduje się na terytorium Rumunii.

W tym wpisie podzielę się perełkami tego regionu, opowiem o miejscach, które szczególnie zapadły mi w pamięć.

Ile czasu na objazdówkę po Rumunii?

Myślę, że to najważniejsze pytanie, jeśli wybierasz się do Rumunii. To naprawdę duży kraj, do tego górzysty, więc pokonywanie niewielkich odległości potrafi zająć dużo czasu. Siedmiogród to teren o charakterze górskim i podgórskim. Górskie krajobrazy dominują na wschodzie i południu regionu. Najbardziej wyniosłe partie terenu są częścią Karpat Południowych, znanych również jako Alpy Transylwańskie. Szczyty w tych górach sięgają powyżej 2500 m n.p.m.

W Transylwanii byliśmy tydzień i mogę powiedzieć, że to zdecydowanie za krótko, żeby zobaczyć wszystko, co chcieliśmy. Niemniej, jest to powód do powrotu, bo Rumunia nie tylko jest piękna.

Oradea

To właśnie tutaj rozpoczęła się moja rumuńska przygoda. Jej lokalizacja, zaledwie 13 kilometrów od granicy węgierskiej, sprawia, że jest idealnym punktem na początek wycieczki. Mój znajomy, Eddie z Rumunii, mówił mi, że według niego jest to najbardziej urokliwe miasto w całym kraju. Oradea w ostatnich latach zmieniła się nie do poznania.

Oczekiwałam, że miasto będzie piękne, ale widok na miejscu mnie zaskoczył. Oradea jest pięknym miastem, z architekturą przypominającą nieco Barcelonę, ale bez jej tłumów.

Co tak naprawdę warto zobaczyć podczas wizyty w Oradei? Jakie sekrety skrywa to miasto? Zapraszam do wpisu:

Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Cluj-Napoca

Kluż-Napoka, nazywane również Cluj-Napoca, to jedno z kluczowych miast Rumunii. Był to mój drugi przystanek w podróży po Siedmiogrodzie, spędziłam tam kilka dni i jest tam co robić (chociaż z miast w tym regionie polecam przede wszystkim Timisoarę).

Kluż Napoka to również dobry punkt wypadowy po okolicznych atrakcjach, które znajdziecie poniżej.

Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Kopalnia Soli Turda

Kopalnia Soli Turda stanowi prawdziwą perełkę wśród miejsc wartych odwiedzenia. Choć pod względem zawartości przypomina kopalnię w Wieliczce, ma zupełnie inną atmosferę. Można ją zwiedzać na własną rękę, odkrywając kilometrowe korytarze pełne tajemnic.

Na zwiedzających czekają niesamowite miejsca, takie jak komnata o imponującej akustyce czy zapierające dech w piersiach podziemne jezioro.

Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wąwóz Cheile Turzii

Nieopodal Kluż-Napoka znajduje się Cheile Turzii, jeden z najbardziej malowniczych kanionów w całym kraju. Atrakcja dla wielbicieli przyrody, wędrowców i entuzjastów wspinaczki. Wąwóz oferuje wspaniałe widoki: na strome ściany skalne, rzekę, można odwiedzić tam również jaskinie.

To doskonałe miejsce do spacerowania, organizowania pikników czy podziwiania ptactwa. Wąwóz Cheile Turzii stanowi siedlisko dla wielu ptaków drapieżnych, w tym dla majestatycznych sokołów wędrownych.

Więcej we wpisie: Rezerwat Cheile Turzii

Wąwóz Tureni

Wąwóz Tureni, znany też jako Cheile Tureniului, jest nieco mniej rozpoznawalny w okolicy, ale równie urokliwy. Charakteryzuje się interesującymi formacjami skalnymi. Jest to także punkt docelowy dla entuzjastów wspinaczki. Ten przepiękny zakątek stanowi idealne miejsce na krótkie spacery i chwilę wytchnienia od miejskiej gonitwy. Niestety, podczas naszej wizyty niespodziewanie rozpoczęła się burza, więc szybko wróciliśmy do auta.

Alba Iulia

Historyczne serce miasta to Cytadela Alba Carolina, majestatyczne dzieło Karola VI, którego nazwisko upamiętnia dawna nazwa miasta – Karlsburg. Ta potężna twierdza może pochwalić się jednym z najbardziej imponujących układów bastionowych w Europie: z siedmioma bastionami w kształcie gwiazdy. Wewnątrz murów cytadeli ukryte są budynki takie jak słynna Katedra Koronacyjna. Wędrując po cytadeli, zobaczysz wiele pomników, które uczczą wielkich postaci z historii regionu.

Zamek w Hunedoarze – Zamek Korwina

Zamek Korwina, znany również jako Castelul Corvinilor, to majestatyczna budowla położona w sercu Transylwanii, części Rumunii słynącej z licznych zamków, w tym słynnego zamku Drakuli. Nazwa Zamek Korwina nawiązuje do króla Węgier – absolutnie nie chodzi tu o żadnego polityka z Polski. Nazwa to świadectwo czasów, kiedy te ziemie były częścią Węgier.

Miejsce moim zdaniem „must see” w tej części Rumunii. Dla tych, którzy odwiedzili już to miejsce, to jasne, jak niesamowite wrażenie robi.

Sanktuarium Maria Radna (Lipova)

Położone nad rumuńską rzeką Mureș, w urokliwym mieście Lipova, sanktuarium jest częstym miejscem pielgrzymek. Wielu pielgrzymów z całego kraju (ale też z Węgier) zjeżdża tu by celebrować Uroczystość Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny.

Ten okazały zespół, złożony z kościoła i imponujących budynków klasztornych, które datują się na XVIII i XIX wiek, jest świadectwem historii i wiary tej ziemi.  Najważniejsza jest Cudowna Ikona przedstawiająca Najświętszą Maryję Pannę na Górze Karmel.

Zamek Şoimoş (Lipova)

Tuż przy miasteczku Lipova, wznosi się zamek Șoimoș – średniowieczna forteca. Jego twórcy wykorzystali strome zbocza dla lepszej obrony przed Tatarami, Turkami i innymi najeźdźcami. Choć dzisiaj zamek to głównie malownicze ruiny, zdobywając jego szczyt, można zachwycić się zapierającą dech w piersiach panoramą na góry Zarand i rzekę.

Timisoara

Timișoara nazywana jest nie bez powodu “Małym Wiedniem”. Przechadzając się jej ulicami, można podziwiać bogactwo architektoniczne, które ukazuje różnorodność stylów, od baroku aż po secesję wiedeńską. Jest tu co zwiedzać, ale to, co wyróżnia to miasto, to jego niesamowity klimat. A do tego – pyszne jedzenie! Na ten moment to moje ulubione miasto w Rumunii. Timișoara po prostu żyje, znajdziesz tu mnóstwo miejsc, w których można odpocząć i zjeść po dniu pełnym zwiedzania.

Warto dodać, że Węgrzy stanowią znaczną część ludności tego regionu, co ma związek z historycznymi zmianami granic, kiedy to te ziemie należały do Węgier.

Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Arad

Kolejnym ciekawym i wartym odwiedzenia miastem w tej części Rumunii jest Arad. Słyszałam, że to ciekawe miasto i okazało się, że jest nie tylko ciekawe, ale też niesamowicie fotogeniczne! Bowiem Arad jest kolorowym miastem, pełnym różnorodnych kamienic, świątyń i pałaców. Przypomina trochę Oradeę, ale zdecydowanie warto samemu ocenić, czy tak jest, czy to jedynie moje wrażenie.

Gdy mowa o atrakcjach, trudno nie zwrócić uwagi na Twierdzę Arad – imponującą fortyfikację pochodzącą z XVIII wieku. Miejsc do odwiedzenia jest oczywiście, o wiele więcej. 😊

Arad: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Twierdza Bologa

Twierdza położona na górze Vlădeas to kluczowy bastion w średniowiecznej Transylwanii. Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z 1304 roku. Przez wieki była nieustannie rozbudowywana, a kiedy Turcy zdobyli Oradeę, to właśnie Bologa blokowała im drogę. Niemniej, w XVIII wieku, by uniknąć zdobycia przez rebeliantów, została zniszczona.

Dziś wejście jest bezpłatne, twierdza jest otwarta przez cały dzień (i noc).

Co zobaczyć w Transylwanii?

Mogłabym mówić o Transylwanii godzinami! To naprawdę niesamowity region. Mam nadzieję, że i ty zakochasz się w Transylwanii tak jak ja! Atrakcji w tym regionie jest o wiele więcej, dlatego zdecydowanie mam po co tam wracać. Na przykład, żeby zobaczyć i przeżyć:

  • Trasa Transfogarska – jeśli masz samochód, to musisz przejechać się tą trasą! To jedna z najpiękniejszych dróg w Europie, oferująca spektakularne widoki.
  • Sighișoara – to średniowieczne miasteczko, które mi polecało mnóstwo osób. Ponoć czujesz się, jakbyś przeniósł się w czasie. 😊
  • Zamek Bran – Często nazywany “Zamkiem Drakuli”, choć historia związana z nim jest bardziej złożona

Transylwania – noclegi

Region ma wiele opcji noclegowych dla turystów o różnych budżetach, zaczynając od dobrych hoteli, przez apartamenty aż po pensjonaty i hostele. Wiele zależy od tego, gdzie chcecie spać i ile chcecie wydać. 

Wynajęliśmy mieszkanie w Oradei, znajdziecie je tutaj.

Booking.com

Poza tym, warto zwrócić uwagę na liczne wsie, rozsiane po całej Transylwanii. Mają niepowtarzalny urok, a górskie widoki tylko go uprzyjemniają.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,807ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj