Arad: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Jak już wiecie, w tym roku zachwyciła mnie Rumunia. Arad to miasto, które jest jednym z najbardziej znanych na zachodzie Rumunii. Położone nad rzeką Mures w zachodniej części kraju, w regionie Kriszana i Banat, stanowi stolicę okręgu o takiej samej nazwie – Arad.

Atrakcje, zabytki i niesamowity klimat tego miasta z pewnością zaskoczą niejednego turystę. Możecie udać się tutaj do licznych muzeów, pospacerować po mieście a także zwiedzić różne, ciekawe pod względem architektonicznym kościoły. Jeśli chcecie odkryć tajemnice Rumunii i poznać Arad, zapraszam do wpisu!

Sobór św. Trójcy

Ten prawosławny sobór został zbudowany w latach 1994-2018 według projektu Ioana Hăpriana. Kamień węgielny pod jego budowę wmurował arcybiskup Tymoteusz w listopadzie 1991 roku. Obecnie jest to główna katedra biskupstwa w mieście. To imponująca budowla z charakterystycznymi kopułami i naprawdę bogato zdobionym wnętrzem, które z pewnością warto zobaczyć.

Ratusz w Aradzie

Jedną z głównych atrakcji, wartych zobaczenia w Aradzie jest Pałac Administracyjny. Pochodzi z XIX wieku i bywa nazywany cudem architektury. Jego budowę rozpoczęto w 1872 roku i trwała ona 4 lata. Twórcom ratusza zależało na tym, aby główny budynek administracyjny w mieście stanął w jego centralnym punkcie.

W obecnej lokalizacji pałacu administracyjnego mieściła się niegdyś siedziba miejskiej kopalni soli. Po wybudowaniu pałacu znacznie zmieniło się również jego otoczenie, w pobliżu dokonano wielu renowacji, przebudowano również tramwaj miejski. Był to duży krok na drodze przemian Aradu, by miasto mogło dotrzymać kroku innym europejskim metropoliom, które ulegały szybkiej modernizacji.

Dziś budynek przyciąga turystów swoją fasadą, wieżą, eklektyczną architekturą z połączeniem klasycznych elementów. Na pewno zasługuje na miano wizytówki miasta.

Czerwony Kościół

Czerwony Kościół, jak się pewnie domyślacie, swoją nazwę zawdzięcza wykończeniu elewacji czerwoną polerowaną cegłą. Obiekt jest zabytkiem historycznym oraz architektonicznym, jest również miejscem kultu Kościoła ewangelicko-luterańskiego w Rumunii.

Został wybudowany w 1906 roku w stylu gotyckim, uwagę przyciąga strzelistymi wieżami, z których najwyższa liczy 46 metrów. Na pewno warte obejrzenia będą tutaj również witraże w stylu gotyckim. Co ciekawe, początkowo w kościele działały aż trzy dzwony o łącznej wadze 1590 kg. Jednak w trakcie I wojny światowej, dwa z nich zdjęto i przetopiono na pociski.

Dom z Kłódką

Dom z Kłódką to budynek historyczny, na którego rogu znajdziemy wydrążone miejsce z żelazną kłódką. Dawniej czeladnicy, którzy przybyli do miasta, by poznać tajniki rzemiosła, wbijali w tym miejscu pamiątkowy gwóźdź, gdy opuszczali miasto. Budynek został wybudowany w 1815 roku, w połowie XIX weku dobudowano do niego kolejne 2 piętra, przez lata zmiany przechodziła również jego fasada.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Twierdza Arad

Ta rozległa twierdza leży na lewym brzegu rzeki Mures w dzielnicy Subcetate, czyli w miejscu dawnej granicy wojskowej między Imperium Habsburgów a Imperium Osmańskim. Służyła niegdyś jako garnizon wojskowy oraz więzienie, a od 1999 roku stanowi siedzibę Mieszanego Batalionu Rumuńsko-Węgierskiego.

Wieża Ciśnień

35-metrowa Wieża Ciśnień w Aradzie była kiedyś ważnym punktem na mapie miasta. Od 1896 roku pełniła funkcję wodociągu i była również syreną strażacką. Dziś mieści się tu małe muzeum poświęcone wodzie, w którym odbywają się wystawy tematyczne. Zobaczycie tutaj również zbiornik wodny o wadze 400 ton, do którego można dostać się po drabinie.

Przestrzeń wystawiennicza mieści się tutaj aż na pięciu poziomach. Na pewno warto odwiedzić to miejsce ze względu na ciekawe wystawy, np. stałą ekspozycję dzieł sztuki sygnowanych przez malarzy z Aradu. Dowiecie się tutaj również ciekawostek odnośnie strażackich tradycji Aradu i zobaczycie, jak przez dziesięciolecia zaopatrywano miasto w wodę.

Kościół św. Antoniego z Padwy

Jest to kościół projektu miejscowego architekta Milana Tabakovicia. Został zbudowany w latach 1902-1904 w miejsce wcześniejszego kościoła barokowego, który zburzono na potrzeby tego projektu.

Kościół powstał w stylu eklektycznym, z elementami neoklasycyzmu, baroku oraz renesansu. Główne wejście zaprasza czterema masywnymi kolumnami z kapitelami korynckimi. Powyżej znajduje się kopia Piety Michała Anioła.

Nawa ma 43 metry długości i 17 metrów szerokości, a w kopule znajdują się dzwony odlane w miejscowej odlewni. Nad ołtarzem z białego marmuru zobaczycie obraz przedstawiający patrona świątyni. Kościół św. Antoniego z Padwy znajduje się na liście zabytków rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Spraw Religijnych.

Teatr Klasyczny im. Ioana Slavici

Teatr Klasyczny Ioana Slavici to kolejna wizytówka miasta, którą warto zobaczyć podczas zwiedzania. Ten trzypiętrowy, XIX-wieczny, neoklasyczny budynek został nazwany na cześć Ioana Slavici. Był to jeden z najsłynniejszych rumuńskich pisarzy oraz dziennikarzy z Aradu. Przez dziesięciolecia teatr wystawił tysiące przedstawień, które zachwycały i olśniewały gości z Rumunii oraz ze świata.

W teatrze przez lata gościły znane osobistości. Wśród pierwszych osób na widowni możemy wyróżnić m.in. Franciszka Józefa i księcia Albrechta, a także wielu innych książąt, księżniczek i arystokratów.

Kompleks Muzealny w Aradzie

Ten naprawdę rozległy muzealny kompleks obejmuje trzy muzea: archeologiczno-historyczne, nauk przyrodniczych oraz sztuki. Znajdują się one w zabytkowym miejskim Pałacu Kultury.

Wszystkie zgromadzone zbiory w kompleksie liczą ponad 125 tysięcy eksponatów! W części archeologiczno-historycznej znajdziecie narzędzia, zbroje, dokumenty i flagi ułożone chronologicznie. Zobaczycie znaleziska od okresu neolitu i brązu, poprzez te poświęcone kulturze Daków i Celtów, epoce średniowiecza, aż po rewolucję w XIX w. i czasy współczesne.

Kolejne sale wystawowe obejmują zbiory przyrodnicze, które przedstawiają Układ Słoneczny, tematykę podróży kosmicznych, zbiory minerałów, a także kolekcję paleontologiczną. W oddzielnym gmachu zobaczycie kolekcję sztuki, a w niej dzieła europejskich i rumuńskich twórców od XVI do XX w.

Pałac Kultury

Pałac Kultury to kolejny z reprezentacyjnych budynków w mieście Arad, powstały w latach 1911-1913. Obecnie obiekt obejmuje wspomniany kompleks muzealny oraz Państwową Filharmonię. Jeśli będziecie w Aradzie, z pewnością miejsce to pojawi się na Waszej liście do odwiedzenia ze względu na swoje atrakcje.

Budynek łączy w sobie różne style architektoniczne, neoklasycystyczną fasadę zdobi fronton wsparty na masywnych filarach korynckich. Na szczycie obiektu znajduje się potężna wieża, w skrzydłach bocznych dominują elementy stylu włoskiego renesansu, a dekorację głównego korytarza wykonano w stylu secesyjnym.

Serbska Cerkiew

Serbska Cerkiew Prawosławna św. Piotra i Pawła jest jednym z najstarszych budynków w mieście, powstała w latach 1698-1702. Została wzniesiona przez społeczność serbską  i mieści się na placu Serbskim. Budowa została sfinansowana przez kapitana Iovana. Ikony, które możecie podziwiać w świątyni namalował artysta Stefan Tenecki w drugiej połowie XVIII w.

Gdzie na kawę?

Jeśli szukasz dobrej kawy w Arad, gorąco polecam Cafein coffee place. To miejsce oferuje doskonałą kawę, aromatyczne cappuccino i szeroki wybór pysznych deserów. Atmosfera jest przytulna, obsługa przyjazna, a kawa zawsze świeżo parzona.

Gdzie spać w Arad?

W Arad, podobnie jak w innych miastach w Rumunii, znajdziesz różnorodne opcje zakwaterowania, które zależą od Twoich preferencji i budżetu. Na przykład, jeśli jesteś bardziej budżetowym podróżnikiem, warto rozważyć pobyt w hostelu. W Arad znajdziesz kilka hosteli oferujących tanie pokoje wieloosobowe lub prywatne.

Wybór noclegów znajdziesz tutaj.

 

Arad – czy warto?

Moim zdaniem tak. Jest to jedno z ładniejszych miast w tej części Rumuni,, może jeszcze nie tak wyremontowane jak Oradea, ale równie warte odwiedzin.

Arad to miasto, które z pewnością przypadnie do gustu wielu podróżnikom spragnionym odkrycia mniej turystycznych miejsc. Jestem pewna, że gdy odbędziecie taką podróż poza utartym szlakiem, znajdziecie w tym mieście wiele atrakcji, które przypadną Wam do gustu. Zgromadzona tutaj lista niech będzie początkiem i wskazówką w wędrówce po mieście.

Byliście w Rumunii? Odwiedziliście już Arad? Co Wam się najbardziej podobało? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz również:

Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca

Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Rezerwat Cheile Turzii – odwiedź wąwóz Turda


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,071ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj