Kluż-Napoka (Cluj Napoca): atrakcje i zwiedzanie

Kluż-Napoka, znane również jako Cluj-Napoca, to jedno z najważniejszych miast w Rumunii, położone w sercu Transylwanii. Było to drugie miasto, które odwiedziłam w tym kraju. Spędziłam w nim kilka dni i udało mi się zobaczyć część atrakcji w mieście i okolicy.

W Kluż-Napoka znajduje się sporo atrakcji turystycznych i smacznych restauracji, a w okolicy można odwiedzić ciekawe miejsca i widokowe, malownicze szlaki. O tym co warto zobaczyć w Kluż-Napoce opowiem we wpisie. Zapraszam na zwiedzanie!

Central Park Simion Bărnuțiu

Ten wpis zacznę od klużańskiego Central Parku. Wiem, że nie każdy odwiedzający Kluż-Napokę wybierze się do parku, a w tym przypadku zdecydowanie warto.  Ten zabytkowy park w centrum miasta ma piękne alejki, rzeźby, fontanny. W parku znajduje się mały staw z wyspą, która jest domem dla różnych gatunków ptaków. Tu można wynająć łódki lub kolorowe rowerki wodne.

Dlaczego warto? W parku panuje naprawdę świetna atmosfera, można usiąść na obiad czy kawę w restauracji z widokiem na staw. Poza tym, w tym miejscu można spotkać unikatowe czarne łabędzie. Dla mnie to jedno z lepszych miejsc w mieście.

Ciekawostka – park został nazwany na cześć Simiona Bărnuțiu, rumuńskiego prawnika, profesora i rewolucjonisty.

Park Etnograficzny w Kluż-Napoka

Narodowy Park Etnograficzny w Kluż-Napoka „Romulus Vuia” to pierwszy skansen w Rumunii. Powstał w 1929 roku. Został stworzony w miejscu, gdzie już były gospodarstwa wiejskie. W ciągu pierwszych lat istnienia parku przeniesiono tam wiele obiektów, takich jak domy, owczarnie i krzyże drogowe z różnych miejsc w Transylwanii. Park posiadał również restaurację, oferującą tradycyjne potrawy. Niestety, podczas II wojny światowej większość parku została zniszczona.

W późniejszym okresie dokonano reorganizacji parku, dzieląc go na różne sektory tematyczne, które miały prezentować różne aspekty tradycyjnego życia w Siedmiogrodzie. Te sektory obejmują tradycyjne techniki rzemieślnicze, gospodarstwa chłopskie typowe dla regionu oraz inne aspekty ówczesnego życia.

Budynki przeniesione do parku zostały starannie wybrane przez etnografów i stanowią cenne zabytki architektury etnograficznej Rumunii. Wyposażenie domów, kościołów i innych budynków prezentuje tradycyjny styl życia ludności Transylwanii.

Warto wiedzieć: moim zdaniem to najlepsze miejsce na zakup tradycyjnych pamiątek z Rumunii. Rękodzieło, w tym ręcznie robione wyroby garncarskie, kubki czy stroje znajdziecie w tym miejscu w przystępnych cenach.

Ogród Botaniczny Alexandru Borza

Ogród Botaniczny w Kluż-Napoka to przepiękny teren, będący częścią uniwersytetu Został nazwany na cześć Alexandru Borza, rumuńskiego botanika, który przyczynił się do jego założenia.

Ogród jest domem dla imponującej liczby, około 10 000 gatunków roślin z różnych zakątków świata. Dokładniej mówiąc, odwiedzający mogą podziwiać zarówno rośliny egzotyczne, jak i rodzime gatunki Transylwanii. Dla mnie ogrody botaniczne najpiękniejsze są wiosną, niemniej nawet latem warto wejść i zobaczyć niezwykłe egzotyczne rośliny czy Ogród Japoński.

Plac Unii

To najważniejszy plac miejski w Kluż-Napoca, otoczony pięknymi budynkami z okresu Austro-Węgierskiego. Ten plac to miejsce spotkań mieszkańców oraz turystów. Dokładniej mówiąc, w Klużu-Napoce wiele pięknych miejsc skupia się między placami Unirii i Avrama Iancu. Dominującym punktem placu Unirii jest imponujący kościół św. Michała i pomnik Macieja Korwina. Kościół to jedna z największych atrakcji Kluża. Zbudowana w stylu gotyckim w XIV wieku, katedra jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście.

Wspomniany plac Iancu, to miejsce, w którym znajdziemy najważniejszą cerkiew w Klużu – Sobor Zaśnięcia Matki Bożej. Wnętrze świątyni jest naprawdę bogato zdobione, pełne artystycznych detali.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Co jeszcze zobaczyć w Kluż Napoka?

Kluż Napoka to drugie największe miasto Rumunii (po Bukareszcie). Atrakcji jest tu mnóstwo. Do popularnych należą:

  • Cetatuia Park: położony na wzgórzu nad miastem, ten park oferuje niesamowite widoki na Kluż-Napoca.
  • Teatr Narodowy i Opera Rumuńska
  • Baszta Krawców
  • Dom Macieja Korwina (król Węgier i Chorwacji oraz Czech)

Muzea w Kluż-Napoka

Jeśli lubicie zwiedzać muzea, poza wymienionym powyżej Parkiem Etnograficznym, można odwiedzić:

  • Muzeum Etnograficzne, położone w centrum miasta
  • Narodowe Muzeum Historii Transylwanii: jedno z najważniejszych muzeów w regionie, prezentujące historię Transylwanii od prehistorii po czasy współczesne.
  • Muzeum Sztuki: mieści się w barokowym Pałacu Bánffy i gromadzi najważniejsze dzieła rumuńskiej sztuki.
  • Muzeum Farmacji: muzeum to prezentuje historię medycyny i farmacji

Co i gdzie zjeść w Kluż-Napoka?

W mieście znajdują się również liczne restauracje, bary i kawiarnie, które oferują lokalną kuchnię i wino. Sama mam do polecenia kilka miejsc:

Zama – restauracja w centrum miasta, nowoczesny styl, ale kuchnia tradycyjna

Restaurant Valachia – położona bardziej na uboczu, świetna restauracja: zarówno rewelacyjne zupy, jak i drugie dania (na przykład, kapusta ala Cluj!), czas podania naprawdę szybki

Roata Făget – również położona dalej od centrum, niezwykle smaczne dania i papanasi, minusem był czas oczekiwania (dość długi)

Gdzie spać? Przegląd noclegów

Miasto ma wiele opcji noclegowych dla turystów o różnych budżetach, zaczynając od dobrych hoteli, przez apartamenty aż po pensjonaty i hostele. Wiele zależy od tego, gdzie chcecie spać i ile chcecie wydać. Z mojego doświadczenia, w Rumunii standard jest raczej dobry, a oceny z booking.com się zgadzają z moimi opiniami. Polecane noclegi znajdziesz pod tym linkiem oraz w mapce poniżej:

Booking.com

Atrakcje w okolicy

W okolicy miasta znajdziecie sporo atrakcji. Zacznę od tego, że jeśli jeszcze nie byliście w mieście Oradea to to Wam zdecydowanie polecam. Co tam zobaczyć i czy warto pisałam w tym wpisie:

Atrakcje w okolicy pokrótce wymienię w poniższych akapitach:

Kopalnia Soli Salina Turda

Kopalnia Soli Salina Turda zdecydowanie różni się od kopalni soli w Wieliczce. Przede wszystkim, można ją zwiedzać samodzielnie! Tutaj znajduje się rozległy, prawie kilometrowy solny korytarz, który ukrywa różnorodne atrakcje i ciekawostki, w tym komnatę z niesamowitą akustyką oraz podziemne jeziorko.

Więcej we wpisie: Salina Turda – niesamowita kopalnia soli w Rumunii

Cheile Turzii

Cheile Turzii to wąwóz położony niedaleko Kluż-Napoka, będący jednym z najpiękniejszych kanionów w kraju. Jest popularnym miejscem wśród miłośników przyrody, trekkingów oraz wspinaczki. Prosta trasa, strome klify wokół, rzeka przepływająca przez środek wąwozu i liczne jaskinie – tego możesz się tutaj spodziewać!

Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki, piknik czy obserwację ptaków, bo Cheile Turzii jest również obszarem, w których zobaczysz ptaki drapieżne, takich jak sokoły wędrowne.

Tureni Gorge / Cheile Tureniului

To drugi, trochę mniej znany, ale również malowniczy wąwóz położony w okolicy. Wąwóz również charakteryzuje się stromymi klifami, skalistymi formacjami. Cheile Tureniului są również popularnym miejscem dla miłośników wspinaczki. Ten niewielki, lecz urokliwy rejon naturalny jest doskonałym miejscem na krótkie wycieczki i ucieczkę od miejskiego zgiełku. Niestety, kiedy zaczęliśmy wędrówkę zerwała się burza, a my szybciutko wróciliśmy do samochodu.

Hoia Baciu – nawiedzony las

Na obrzeżach miasta znajduje się las. Nie jest to zwykły las, tylko taki znany z licznych doniesień o zjawiskach paranormalnych. Jest to miejsce, które przyciąga wielu odważnych turystów. Ja się nie odważyłam, przynajmniej nie tym razem 😊

Co jeszcze można zobaczyć w okolicy? Miejsc i tras jest zdecydowanie więcej. Spędziliśmy tam kilka dni i wiem, że mam po co do Rumunii wracać, chociaż tym razem wrócę chętniej w południową część Siedmiogrodu, bo tam do zobaczenia zostało mi najwięcej.

Już niebawem wrócę z wpisem o Timisoarze i innych miejscach.

Zobacz również:

Oradea – atrakcje miasta znanego z pięknej architektury

Timisoara – atrakcje mojego ulubionego miasta w Rumunii

Transylwania: atrakcje i ciekawe miejsca

Arad: atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Rezerwat Cheile Turzii


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
88,155ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj