Góry Stołowe. Wędrówki, ciekawe miejsca i atrakcje

Góry Stołowe. Niezwykłe formacje skalne, niewysokie góry i przyjemne, widokowe trasy przyciągają jak magnes. Kto je odwiedził, uwielbia do nich wracać. Położone na skraju Polski i Czech, dlatego, aby zwiedzić je w zupełności, konieczne będzie udanie się do naszych południowych sąsiadów.

To tu kręcono Opowieści z Narni, a legend i historii związanych z Górami Stołowymi jest tyle, że ciężko byłoby wszystkie powtórzyć. Dziś opowiem o pięknych miejscach i trasach w Górach Stołowych. Mam nadzieję, że zainspiruję Was do podróży na Dolny Śląsk lub do kraju hradeckiego, po czeskiej stronie granicy.

Góry Stołowe– czas, start!

Góry Stołowe- co warto wiedzieć?

Góry Stołowe to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, położone i Czechach, i w Polsce.

Skąd więc wzięła się nazwa Góry Stołowe? Ponieważ są… płaskie jak stół. Rozległe, płaskie skały, urwiska, które robią niesamowite wrażenie. Drugiego takiego miejsca w Polsce nie znajdziecie.

Po stronie Polski, na terenie części Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Zajmuje niewielką część Gór Stołowych, ale o tym opowiem dalej. Za to, po stronie czeskiej cały teren Gór Stołowych objęty jest Obszarem Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Punkt widokowy.

Masywy Gór Stołowych i ich najwyższe punkty

Góry Stołowe nie należą do najwyższych. Moim zdaniem to góry, w które się jedzie dla niezwykłych form skalnych, a nie dla wysokości. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, o wysokości 919 m n.p.m. Kolejno, najwyższe punkty Gór Stołowych wyglądają następująco:

Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.

Skalniak 915 m n.p.m.

Narożnik 849 m n.p.m.

Kopa Śmierci 830 m n.p.m.

Čáp 785 m n.p.m.

Park Narodowy Góry Stołowe

Ten Park Narodowy zajmuje powierzchnię 63 km². Na logo parku zobaczymy charakterystyczną dla tego miejsca piaskowcową formę skalną- zarys Szczelińca Wielkiego.

Po polskiej stronie, na  terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdują się trzy rezerwaty: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Wielkie Torfowisko Batorowske. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały możemy zwiedzać, za to trzeci rezerwat Wielkie Torfowisko nie jest udostępniony do zwiedzania, obowiązuje całkowity zakaz wstępu.błędne skały - niesamowite formacje skalne (2)

Najciekawsze miejsca w Górach Stołowych

Jeśli zastanawiacie się ile czasu poświęcić na eksplorowanie Gór Stołowych i czy weekend wystarczy- wiele zależy od tego jaką macie formę i plan zwiedzania. Zwiedzając najpopularniejsze punkty, takie jak Błędne Skały, Szczeliniec Wielki czy Skalne Miasto Adrspach (po czeskiej stronie granicy) weekend wystarczy. Jeśli jednak chcecie spacerować i chłonąć piękno tego miejsca, na pewno będziecie mieli po co wracać w te rejony.

Wiecej tutaj: Skalne Miasto w Czechach

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Błędne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały, czyli jeden z rezerwatów przyrody w Górach Stołowych to miejsce unikatowe. Nie bez powodu kręcono tam Opowieści z Narni! To w Błędnych Skałach zobaczymy labirynty i piękne formy skalne stworzone przez naturę. Idąc magicznym korytarzem możemy mieć nieraz problemy z przejściem pomiędzy skałami, ale spokojnie- szliśmy na samym końcu, a jednak nikt nie zawrócił.

Więcej o Błędnych Skałach przeczytasz tutaj: Błędne Skały (w tym koszt, czas, co zobaczyć?).

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Skalne Miasto po czeskiej stronie Gór Stołowych również służyło za plan filmowy w Opowieściach z Narni. I mówiąc szczerze, ciężko się zdecydować, które z miejsc jest bardziej malownicze i zachwycające. Również Skalne Miasto tworzą formy skalne z piaskowca. Nie są małe i ciasne, jak Błędne Skały, tylko majestatyczne i faktycznie, uliczki przypominają miasteczko.  Niektóre skały liczą przeszło sto metrów!

Więcej o Skalnym Mieście przeczytasz tutaj: Skalne Miasto w Czechach (w tym ceny biletów i godziny otwarcia).

skalne-miasto czechy
O tych turystach mowa. Brama Gotycka jest jedną z najbardziej fotografowanych miejscówek w Skalnym Mieście.

Ardspach - skalne miasto

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to niezwykła atrakcja Gór Stołowych, a co ciekawe, ten szczyt należy do Korony Gór Polski! Na jego szczyt prowadzi szlak składający się z 665 schodów, cała trasa liczy ok. 5 kilometrów i jest jednokierunkowa. Jak możecie się spodziewać, również na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono Opowieści z Narni. 😊

Nie mogę opowiedzieć o swoich wrażeniach, bo do tej pory nie udało mi się odwiedzić tego miejsca. Chociaż uwielbiam chodzić po górach, to mam dość mocny lęk wysokości w miejscach takich jak Szczeliniec Wielki. Jednak z relacji moich znajomych wiem, że warto, a wiele osób mówi, że Szczeliniec jest najciekawszym miejscem w Górach Stołowych.

Atrakcje Gór Stołowych

Poza zwiedzaniem popularnych punktów i szczytów, można wybrać się na zwiedzanie innych atrakcji Gór Stołowych. Można wspiąć się na Narożnik, ale poza nim jest wiele pięknych i ciekawych miejsc do odkrycia. Poniżej przytoczę te, które położone są na terenie Gór Stołowych po polskiej stronie.

WAŻNE! Szczeliniec Mały jest obszarem ochrony ścisłej, na który obowiązuje zakaz wstępu. Natomiast  od 1 stycznia do 31 lipca zielony szlak turystyczny na Pielgrzyma jest zamknięty z powodu ochrony zagrożonych gatunków zwierząt.

Wielu turystów zagląda do Kudowy Zdroju, która jest bardzo malowniczym miasteczkiem. Znajduje się w niej piękny Park Zdrojowy czy Muzeum Zabawek. Poza tym, Kudowa Zdrój Słynie z Kaplicy Czaszek- miejsca, które jak nazwa wskazuje wewnątrz pokryta jest tysiącami ludzkich czaszek i kości.

Popularnością cieszy się również inna miejscowość- Duszniki Zdrój. To tu znajduje się Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa. Wizyta w tym muzeum jeszcze przede mną, ale słyszałam od znajomych, że odwiedziny w tym muzeum to świetna zabawa, nie tylko zwykłe zwiedzanie.

Mniej znane atrakcje okolicy

Mniej popularne atrakcje w Górach Stołowych to m.in.: Zamek Leśna Skała w Szczytnej, Fort Karola, Park Dinozaurów w Karłowie. Za to w Pstrążnej znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego ze skansenem.

Możecie również wybrać się do Kłodzka, moim zdaniem jednego z ciekawszych miast Dolnego Śląska. Tu pisałam o nim więcej: Atrakcje turystyczne Kłodzka. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Atrakcji jest jeszcze więcej, ale przypominam, że Dolny Śląsk jest na tyle rozległy, że można odkrywać go latami, a ciekawych miejsc wciąż przybywa. Więcej inspiracji znajdziesz tutaj: Atrakcje Dolnego Śląska.

Poza tym, niedaleko, ale już w Górach Sowich znajdują się niezwykłe obiekty Projektu Riese- podziemne tunele zbudowane przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej. Warto je zobaczyć na własne oczy, zwłaszcza, że te miejsca nadal kryją wiele tajemnic. Sprawdź: Sztolnie Walimskie- historia owiana tajemnicą oraz Włodarz- podziemia

Góry Stołowe- czy warto je odwiedzić?

To pytanie retoryczne, rzecz jasna. Góry Stołowe są niezwykłym miejscem na mapie Polski i zdecydowanie warto się w nie wybrać. Położone są na Dolnym Śląsku, tuż na granicy z Czechami, dlatego można zaplanować świetny urlop odkrywając historię i spacerować wśród niezwykłej natury.

Więcej inspiracji na podróż w tym regionie znajdziesz tutaj:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

    • Jak najbardziej! Przepiękny teren na Dolnym Śląsku. Myślę, że warto przy okazji odwiedzić Góry Sowie, Dolinę Pałaców i Ogrodów… No, trochę tego jest, ale Góry Stołowe jak najbardziej na początek wystarczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,483ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj