Skalne Miasto w Czechach. Adrspach pobudza wyobraźnię

Położone tuż przy granicy polsko-czeskiej, na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody, Skalne Miasto w Czechach przyciąga jak magnes. Nic dziwnego, bo Adrspach w Górach Stołowych jest prawdziwym unikatem. Ta znana atrakcja turystyczna jest uwielbiana nie tylko przez Czechów i Polaków. Pewnie dlatego, bo już przy wejściu przenosimy się do innego świata, świata skalnych labiryntów.

To miejsce, które zachwyca na każdym kroku. Ardspach jest uwielbiany przez turystów, którzy wracają tam o różnych porach roku. Niestety, nie potrafię ocenić, kiedy jest najlepiej: latem zwiedza się najprzyjemniej, ze względu na temperaturę, ale poza sezonem jest tam praktycznie pusto i przez to jeszcze piękniej.

Jeśli jeszcze nie jestesćie zdecydowani, czy warto jechać do Skalnego Miasta w Ardspach, ten wpis z pewnością Was przekona. Zanim jednak się tam wybierzecie, pamiętajcie o kilku rzeczach. Jakich? O tym poniżej.

Gdzie położone jest Skalne Miasto?

Skalne Miasto Adršpach położone jest przy granicy Czech z Polską, a dokładniej mówiąc, z województwem dolnośląskim. Dokładniej mówiąc, 5 kilomterów od granicy. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, kiedy odwiedzasz Dolny Śląsk.

Kliknij na mapkę poniżej aby zobaczyć, gdzie dokładnie i wyznaczyć trasę:

Skalne Miasto Adrspach: informacje praktyczne

Zacznę od najważniejszego: aby wejść do Skalnego Miasta trzeba kupić bilet. Można kupić go na miejscu lub online. Na miejscu zapłacisz kartą lub gotówką. Przy zakupie w okienku otrzymujemy ulotkę informacyjną z mapką.

Jeśli wybierasz się do Adrspach w sezonie, pamiętaj, że kupując bilety online, możesz uniknąć stania w kolejce do kasy (oraz kupić taniej bilet). Poza tym, online jest taniej!

Koszt dla dorosłego to 130 koron czeskich (listopad 2023), dzieciom przysługuje zniżka, a za 50 koron można zabrać psa. Poniżej znajdziesz kompletny cennik (różni się w sezonie i poza oraz).

Skalne miasto cennik na 2024 rok

Cennik online różni się od cennika przy kasie. Przy zakupie biletów w dniu przyjazdu ceny online są takie same jak ceny na kasie, jedynie kupując wcześniej można oszczędzić. Natomiast jeśli bilety online nie są dostępne, biletów nie można kupić również na miejscu.
Cennik obowiązuje od 1.4.2023. źródło informacji: oficjalna strona Skalnego Miasta

Cennik przy kasie1. 7. – 31. 8.1. 4. – 30. 6.1. 11. – 31. 3.
1. 9. – 31. 10.
 TOP sezonSezon głównyPoza sezonem
Dorosły200 CZK180 CZK130 CZK
Wstęp ulgowy170 CZK150 CZK100 CZK
dziecko w wieku od 3 do 15 lat
student do 26. roku życia
osoba niepełnosprawna z orzeczeniem o niepełnosprawności
senior 65+
Bilet rodzinny580 CZK520 CZK370 CZK
2 dorosłych i 2 dzieci w wieku od 3 do 15 lat
Pies50 CZK50 CZK50 CZK
Dziecko do lat 3Free
Cennik online1. 7. – 31. 8.1. 4. – 30. 6.1. 11. – 31. 3.
1. 9. – 31. 10.
 TOP sezonSezon głównyPoza sezonem
Dorosłyod 130 CZKod 120 CZKod 110 CZK
Wstęp ulgowyod 100 CZKod 90 CZKod 80 CZK
dziecko w wieku od 3 do 15 lat
student do 26. roku życia
osoba niepełnosprawna z orzeczeniem o niepełnosprawności
senior 65+
Bilet rodzinnyod 370 CZKod 340 CZKod 310 CZK
2 dorosłych i 2 dzieci w wieku od 3 do 15 lat
Pies50 CZK50 CZK50 CZK
Dziecko do lat 3Free
Ceny odpowiadają zakupom online i mogą się różnić w zależności od dni i godzin wejścia.

Parking przy Skalnym Mieście

Do Skalnego Miasta można przyjechać i pociągiem, i samochodem. Pociąg z Wrocławia funkcjonuje w sezonie. Natomiast jeśli przyjedziesz samochodem to pamiętaj, że parking jest płatny dodatkowo (my płaciliśmy 100 koron, poza sezonem). Była możliwość płacenia kartą. Parking można zamówić również online, przez stronę adrspasskeskaly.cz

Dodam, że jeśli chcesz wymienić gotówkę, kantory znajdziesz na miejscu, jednak wiele osób poleca kupić korony czeskie po polskiej stronie (wychodzi taniej). Więcej o płaceniu w Czechach tutaj: Czym płacić w Czechach? Gdzie wymieniać pieniądze?

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kiedy wybrać się do Skalnego Miasta?

Wiele zależy od sezonu i godzin otwarcia. Skalne Miasto Adršpach w sezonie letnim otwarte jest od godziny 8 do 18, tak więc nie wejdziemy przed wschodem słońca, ani po zmroku. Sezon letni trwa od 1.04. do 31.10.

Jeśli zastanawiacie się, o jakiej porze lepiej wybrać się do Skalnego Miasta, latem osobiście polecam wizytę w godzinach porannych. Koło południa później być problem ze że zrobieniem zdjęcia bez wycieczki w tle, w letnie weekendy ludzi jest naprawdę dużo. Dokładniej mówiąc, latem panuje tu naprawdę ogromy ruch turystyczny.

Natomiast poza sezonem ten problem nie istnieje, warto jednak zwrócić uwagę, że dzień jest naprawdę krótki.

Skalne Miasto – dlaczego warto?

Skalne Miasto Adrspach tworzą formy skalne, zbudowane z piaskowca. Nie są jednak małe i ciasne, jak np. Błędne Skały. Mamy do czynienia z majestatycznym, skalnym rezerwatem. Tu niektóre skały liczą niemal sto metrów! Dokładniej mówiąc, najwyższa forma skalna Kochankowie (czes. Milenci) osiąga wysokość 81,4 metrów, a najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości.

Wchodząc do narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, przechodzimy do innego, bajkowego świata. Niezliczone skalne wieże położone pośród przepięknej natury.  Niezaprzeczalnie, Adrspach to miejsce niezwykłe, które robi wrażenie na turystach z całego świata. Co ciekawe, tam kręcono, między innymi „Opowieści z Narnii”.

 Skalne Miasto: jak zwiedzać?

Zanim zaczniecie zwiedzanie, wybierzcie się do toalety, bowiem na szlakach ich nie ma. Przy wejściu, wraz z biletem możesz wziąć mapkę z rozpisanymi trasami. Wiem, że sporo osób przychodzi z wózkami, trasy bez schodów również są oznaczone na mapce. Jeśli nie będziesz mieć papierowej mapki, nie martw się, bo znaki z mapą są postawione co kilkanaście metrów. Poza tym, kierunek zwiedzania jest bardzo dobrze oznakowany, więc z pewnością się nie zgubisz.

W Adrspach do wyboru jest kilka szlaków i co najważniejsze, możesz przejść wszystkie na jednym bilecie. Najpopularniejszy jest szlak turystyczny przez Skalne Miasto. Na mapie oznaczony na zielono, ma 3,5 km długości i przejdziesz go w około 2,5-3 godziny. Inne trasy to:

 • Trasa wokół kamieniołomu, szmaragdowego jeziorka (szlak niebieski) liczy 1,5 km
 • Żółty szlak (Wąwóz Vlčí) prowadzi do skał Teplice i ma długość 5 km
 • Niebieski szlak wokół Teplické skály ma długość 6 km.

Historia Adrspach

Wiem, że wielu powie, że tak niezwykłe miejsce musi mieć za sobą niesamowitą historię. Co ciekawe, przez wiele lat nikt nie interesował się tym miejscem. Miejscowi przychodzili tam jedynie podczas niebezpieczeństw i wojen. Było tak dlatego, bo miejsce wyglądało zupełnie inaczej: było zarośnięte gęstym lasem.

Turystyka zaczęła rozwijać się około roku 1700, ale dopiero kiedy w 1824 roku wybuchł pożar, który wypalił całą roślinność można było zacząć odkrywać skalne labirynty. Szlaki turystyczne powstały na początku XIX wieku.

Wśród odwiedzających byli m.in. cesarz Józef II, austriacki cesarz Karol, polski król Fryderyk August.

Skalne Miasto: atrakcje Adrspach

Najsłynniejsze atrakcje Skalnego Miasta to Gotycka Brama, formacje skalne takie jak Dzban, Plac Słoni, Ząb Liczyrzepy czy wodospady. Zatrzymam się przy tym ostatnim bo kiedy byliśmy w środku lata, to wodospad praktycznie wysechł. Za to jesienią było naprawdę pięknie.

Natomiast w sezonie, od maja (czasami od kwietnia) do października jest możliwość rejsu łodzią. Taki rejs to koszt, z tego co pamiętam 100 koron (czyli jakieś 16 zł). Wielu turystów mówi, że to krótki ale przezabawny rejs, który warto odbyć będąc w Skalnym Mieście.

Adršpach- czy trasa po Skalnym Mieście jest trudna?

Tak jak wspomniałam, po Skalnym Mieście możemy spacerować z wózkiem, jednak nie wszędzie wejdziemy właśnie przez schody, które skracają trasę spacerową m.in. młodym rodzicom. Z tego samego powodu, jeśli chcecie wybrać się na całą trasę turystyczną, pamiętajcie, że Skalne Miasto miejsce dla osób sprawnych fizycznie ze względu na dużą ilość stromych schodów. Te da się ominąć, więc tak naprawdę wybrać się do Skalnego Miasta może każdy.

Sama (jak większość moich stałych czytelników wie) boję się stromych zejść, dlatego jeden czy dwa momenty na trasie były dla mnie mocno stresujące. Jednak było warto i poza owymi wyjątkami, spacer po Skalnym Mieście był dla mnie czystą przyjemnością.

Jeśli chodzi o ubiór, powinny wystarczyć wygodne ubranie i bardziej sportowe buty.

Nocleg w Skalnym Mieście

W Skalnym Mieście nie ma możliwości noclegu, ale w okolicy jak najbardziej. Jeśli planujesz wizytę w malowniczym Adršpach, jego okolica jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Skalnego Miasta.

Pod tym linkiem i na poniższej mapce możesz zobaczyć dobrze oceniane noclegi.

 

Skalne miasta Czechy

Czy to jedyne Skalne Miasto w Czechach? Nie. Warto zwrócić uwagę, że skalne miasta w Czechach to nie tylko Ardspach i możecie odwiedzić inne, np. Teplické skály, Czeską Szwajcarię, Kokorinsko czy Tiske Steny. Kolejnym tego typu miejscem jest Czeski Raj.

Dlatego wizyty w Skalnym Mieście nie musisz kończyć na tej jednej wycieczce. W tej okolicy jest co robić, a w Ardspach możesz zatrzymać się na dłużej i zwiedzać okolice.

Tak naprawdę, nie trzeba jechać za granicę, żeby zobaczyć cuda natury. Bowiem Skalne Miasta możemy znaleźć również w Polsce. Gdzie?Jeśli chcecie odwiedzić tego typu miejsca w Polsce, warto pojechać w Góry Stołowe, np. w Błędne Skały. Co ciekawe, również tam kręcono Opowieści z Narnii!

Kilka atrakcji przy granicy polsko- czeskiej znajdziesz tutaj:

Jeśli byliście w Skalnym Mieście dajcie jak się Wam podobało. A może polecacie inne atrakcje w okolicy?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

 1. Adershpach to zaiste przepiękne miejsce i miło tu wracać a wycieczki zaczynać to z Teplic i Adershpachu. Warto nadmienić i Broumovske Steny podobne piękne skały lecz dużo spokojniejsze, łączą się z Górami Stołowymi (początkowa sugestia, że Adershpach to Góry Stołowe lekko nie jest trafiona).

  • Dziękuję bardzo za inspirację! W Borumovskich Stenach jeszcze nie byłam 🙂

   Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia!
   Ewelina

   • Tak na prawdę to rewelacyjna impreza na trzy dni :zaczynając od Adershpachu zanocować na polu namiotowym opodal Teplic, Broumovske Steny do przejścia w jeden dzień i nocleg np. w Pasterce a na koniec Nasze Góry Stołowe. Mając więcej czasu można się pokusić o przedreptanie Hejszowiny ale to raczej bezszlakowo.
    Pozdrawiam Wojtek
    Ładne fotki (moich kilka jest na Instagramie)

 2. Przepiękne miejsce na spacer i odpoczynek. Niestety całkowity zakaz palenia papierosów (piwo można wypić). Koszt mandatu 1000 koron albo 250 zł. Strażnicy polują na polskich turystów. Brak wyznaczonych miejsc na puszczenie dymka. Parę godzin bez papierosa zrozumie tylko ten co pali. Nie pozdrawiamy pana einsteina strażnika dobrego zysku dla budżetu parku. A i na koniec pan przewodnik z łodzi robi komentarz w stosunku do Polaków że są “stonką” tu przyjeżdżająca. 80% osób zwiedzających to byli Polacy…. Szook…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,084ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj