Ardspach- Skalne Miasto w Czechach, które pobudza wyobraźnię

Położone tuż przy granicy polsko-czeskiej, na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody, Skalne Miasto w Czechach przyciąga jak magnes. Nic dziwnego, bo Adršpach w Górach Stołowych jest prawdziwym unikatem. Ta znana atrakcja turystyczna jest uwielbiana nie tylko przez Czechów i Polaków. Pewnie dlatego, bo już przy wejściu przenosimy się do innego świata.

Zanim jednak się tam wybierzecie, pamiętajcie o kilku rzeczach.

Kiedy wybrać się do Skalnego Miasta?

Skalne Miasto Adršpach w sezonie letnim otwarte jest od 8 do 18, tak więc nie wejdziemy przed wschodem słońca, ani po zmroku. Sezon trwa od 1.04.2019r. do 31.10.2019r. Uwaga! Latem panuje tu naprawdę ogromy ruch turystyczny.

skalne miasto w Czechach
Czeskie Skalne Miasto pobudza moją wyobraźnię. A patrząc na powyższą ścieżkę, właśnie oczyma wyobraźni widzę osiołka, który wędruje ze swoim właścicielem.

Gdzie położone jest Skalne Miasto?

Skalne Miasto Adršpach położone jest przy granicy Czech z Polską, a dokładniej- z województwem dolnośląskim. Kliknij na mapkę poniżej aby zobaczyć, gdzie dokładnie i wyznaczyć trasę:

Skalne Miasto: czy warto?

Skalne Miasto tworzą formy skalne, zbudowane z piaskowca. Nie są małe i ciasne, jak np. Błędne Skały. Tu niektóre liczą przeszło sto metrów! Co ciekawe i tu kręcono… „Opowieści z Narnii”. Adršpach kojarzy mi się z majestatycznym, skalnym rezerwatem, po którym mogłabym spacerować godzinami. Oczywiście, poza sezonem, kiedy nie będzie tylu turystów.

skalne-miasto

skalne-miasto czechy
Napisy na skałach nie są wcale rzadkie.

skalne-miasto czechy
O tych turystach mowa. Brama Gotycka jest jedną z najbardziej fotografowanych miejscówek w Skalnym Mieście.

Adršpach- czy trasa po Skalnym Mieście jest trudna?

Do wyboru mamy dwie trasy, jednak zanim do nich dojdę zwrócę uwagę na… schody. Owszem, po Skalnym Mieście możemy spacerować z wózkiem, jednak nie wszędzie wejdziemy właśnie przez owe schody, które utrudniają spacer młodym rodzicom. Sama (jak część z Was wie) boję się stromych zejść, dlatego jeden czy dwa momenty na trasie były dla mnie mocno stresujące. Jednak poza owymi wyjątkami, spacer po Skalnym Mieście to sielanka.

skalne miasto formacje skalne miasto formacje skalne

Skalne Miasto: trasy

Przy wejściu, wraz z biletem dostaniemy mapkę z rozpisanymi trasami. Krótsza- wokół jeziora zajmuje około godziny. My wybraliśmy dłuższą i spacerowaliśmy jakieś trzy godziny. Najsłynniejsze atrakcje to Gotycka Brama, formacje takie jak Dzban, Wielka Panorama czy wodospad. Niestety, kiedy my byliśmy w środku lata i ten wodospad praktycznie… wysechł. Dlatego w przyszłym roku planuję wrócić tuż po zimie.  Natomiast, wracając do szmaragdowego jeziorka, jest możliwość rejsu łodzią. Dla zainteresowanych: to koszt, z tego co pamiętam 50 koron. Sama nie byłam i będę szczera- wielu tą atrakcję odradza.

skalne miasto adrspach- jezioro
Podziwianie jeziora z brzegu też ma swój urok.

Skalne Miasto Adršpach: informacje praktyczne

Aby wejść do Skalnego Miasta trzeba zakupić bilet. Koszt dla dorosłego to 120 koron, dzieciom przysługuje zniżka, a za 10 koron czeskich można zabrać nawet… psa. A jeśli przyjedziemy samochodem to parking jest płatny dodatkowo (my płaciliśmy 100 koron).

skalne miasto adrspach-
Zdjęć schodów niestety nie mam. Ale jeszcze tam wrócę!

Jeśli byliście w Skalnym Mieście dajcie jak się Wam podobało. A może polecacie inne atrakcje w okolicy?

5 KOMENTARZE

 1. Adershpach to zaiste przepiękne miejsce i miło tu wracać a wycieczki zaczynać to z Teplic i Adershpachu. Warto nadmienić i Broumovske Steny podobne piękne skały lecz dużo spokojniejsze, łączą się z Górami Stołowymi (początkowa sugestia, że Adershpach to Góry Stołowe lekko nie jest trafiona).

  • Dziękuję bardzo za inspirację! W Borumovskich Stenach jeszcze nie byłam 🙂

   Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia!
   Ewelina

   • Tak na prawdę to rewelacyjna impreza na trzy dni :zaczynając od Adershpachu zanocować na polu namiotowym opodal Teplic, Broumovske Steny do przejścia w jeden dzień i nocleg np. w Pasterce a na koniec Nasze Góry Stołowe. Mając więcej czasu można się pokusić o przedreptanie Hejszowiny ale to raczej bezszlakowo.
    Pozdrawiam Wojtek
    Ładne fotki (moich kilka jest na Instagramie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here