Co warto zobaczyć w Karpaczu? Przewodnik po atrakcjach

Leżący u stóp Karkonoszy Karpacz to jedna z najpiękniejszych górskich miejscowości w Polsce. To, że stanowi bazę wypadową do zdobywania słynnej Śnieżki, z pewnością przysparza mu popularności. Mnogość szlaków o różnym poziomie trudności nieustannie przyciąga tutaj miłośników górskich szczytów. 

Jednak to nie wszystko, czym malowniczy Karpacz może się pochwalić! Lubią go odwiedzać też zapaleni amatorzy sportów zimowych. Samo miasto kryje mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, by przywieźć z niego same dobre wspomnienia. Zapraszam Was w podróż po najważniejszych punktach na mapie Karpacza!

Kultowa Śnieżka

Zacznijmy od wspomnianej już góry Śnieżki. Nazywana królową Karkonoszy, jest jedynym w swoim rodzaju symbolem Karpacza. To góra graniczna: znajduje się na granicy polsko-czeskiej i jest jednocześnie najwyższym czeskim szczytem. 

Jej wysokość to 1602 m n.p.m. Prowadzą na nią cztery szlaki, każdy więc znajdzie odpowiedni dla siebie – można skorzystać z wyciągu czy kolejki gondolowej, jeśli wolicie taką opcję. Widok ze szczytu Śnieżki zapiera dech w piersiach, a połączony z obserwacją wschodu bądź zachodu słońca to naprawdę spektakularne widowisko!

Śnieżka – ile trwa wejście, którym szlakiem iść, ciekawostki i atrakcje

Schronisko “Samotnia”

“Samotnia” to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a dokładniej w Kotle Małego Stawu, na wysokości 1195 nad poziomem morza – mniej więcej w połowie drogi z miasta na Śnieżkę. 

Schronisko wybudowane zostało z drewna w stylu chaty góralskiej. “Samotnia” zyskała rozgłos dzięki Waldemarowi Siemaszko, który w 1966 roku został jej kierownikiem. Przeprowadził modernizację budynku, jednocześnie wprowadzając do niego niepowtarzalną atmosferę, którą pokochali stali bywalcy oraz goście. Organizował on w “Samotni” różne wydarzenia oraz zawody. Obecnie schronisko prowadzi jego najbliższa rodzina.

“Samotnia” jest otoczona górską roślinnością i stoi tuż nad taflą jeziora. Ma w sobie naprawdę wiele uroku. Tutaj możemy nie tylko wygodnie przenocować, ale i zjeść posiłek czy wypić ciepły napój. Bufet jest czynny od 8 rano do godziny 20. W “Samotni” znajduje się również punkt informacji turystycznej.

Karkonoski Park Narodowy

Jesteście miłośnikami przyrody, a może kochacie spacerować wśród majestatycznych krajobrazów? Koniecznie musicie odwiedzić Karkonoski Park Narodowy! Zajmujący prawie 6 tysięcy hektarów, obejmuje on przede wszystkim Główny Grzbiet Karkonoszy. 

Dla dodatkowej ochrony otoczony jest leśnym obszarem zwanym otuliną. Został stworzony, by chronić przyrodnicze walory oraz szczególną florę i faunę Karkonoszy. Wiadomo, że najwięcej osób przyciąga znajdująca się na jego terenie Śnieżka, ale oprócz niej także jest co podziwiać! 

Turystyczne szlaki piesze w Karkonoskim Parku Narodowym liczą aż 112 kilometrów. Największą jego część obejmują lasy, ale można też zaobserwować bujną roślinność i imponująco wielkie, polodowcowe skały w różnych kształtach. Ze zwierząt na terenie Parku można spotkać muflona, kryjącego się w zaroślach dzika, a nawet rzadkie gatunki barwnych motyli! Punktem, o który wręcz trzeba zahaczyć, jest Wodospad Szklarki, nazywany wizytówką Parku.

Zapora na Łomnicy, czyli Dziki Wodospad

Zapora na Łomnicy powstała w XX wieku, a dokładniej w latach 1910-1915. Została wzniesiona w ramach programu przeciwpowodziowego po to, by zdradliwa i niebezpieczna rzeka Łomnica nie przysparzała więcej problemów mieszkańcom Karpacza. W wyniku podjętych działań powstał cieszący oczy sztuczny wodospad oraz niewielki zalew. 

W połączeniu z obecną wokół zielenią, zapora tworzy idealną scenografię do spokojnych spacerów czy spędzenia miłych chwil z bliskimi w ładnym, pozbawionym zgiełku otoczeniu. Piknik tutaj będzie dobrym pomysłem, a wodospad to perfekcyjne tło do pamiątkowych zdjęć. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Drewniana Świątynia Wang

Kościół Wang, o którym słyszał niemal każdy, zbudowany został w XII wieku w norweskim miasteczku Vang. W 1842 roku, dzięki charyzmatycznej i mającej względy u króla hrabinie Fryderyce von Reden, został przeniesiony do Karpacza. Od tamtej pory stał się stałym punktem wycieczek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zbudowano go bez użycia gwoździ, a jedynie za pomocą drewnianych złączy ciesielskich! Klimat we wnętrzu jest absolutnie wyjątkowy.

Od 15 kwietnia do 31 października kościół otwarty jest na zwiedzanie w godzinach od 9:00 do 18:00, natomiast od 1 listopada do 14 kwietnia obowiązują godziny od 9:00 do 17:00. W niedziele i święta o godzinie 10:00 można wziąć udział w ewangelickim nabożeństwie. 

Karkonoskie Tajemnice

Znajdująca się w centrum miasta podziemna ekspozycja multimedialna “Karkonoskie Tajemnice” została nagrodzona w konkursie National Geographic “Siedem nowych cudów Polski”! Choćby ze względu na to warto tu zajrzeć: wystawa jest połączeniem kultywowania tradycji z interaktywną nowoczesnością. 

Zanurzając się w baśniowym klimacie, możecie poznać 12 ciekawych legend dotyczących tego górskiego regionu. Wielu artystów przyłożyło rękę do wykonanego z najwyższą starannością projektu. Wystarczy wziąć tablet służący za multimedialnego przewodnika w dłoń i można zwiedzać! Nie wystraszcie się tylko największej, siedmiometrowej rzeźby przedstawiającej Ducha Gór! 

Wystawa jest czynna codziennie od 10:00 do 18:00. Bilet ulgowy kosztuje 26 zł, normalny – 32 zł. Dzieci do lat 4 na wystawę wchodzą bezpłatnie. Bilety można zakupić przez Internet, co jest fajnym udogodnieniem! Czas zwiedzania nie jest ograniczony, szacowany jest jednak na około godzinę – weźcie to pod uwagę przy planowaniu dnia.

Skwer Śladów Zdobywców

To miejsce upamiętniające polskich taterników, zdobywców najwyższych szczytów, m.in.: Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz. Znajduje się przy głównej ulicy miasta, tuż obok ratusza. Na skwerze można zobaczyć odlane w brązie odbite buty znanych taterników, a także ich autografy. To miejsce przyciąga turystów, którzy chcą poznać historię i tradycję polskiego alpinizmu.

Muzeum Zabawek

Miejskie Muzeum Zabawek powstało już w 1995 roku  ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego – tancerza, mima i miłośnika teatru. To świetne miejsce do odwiedzenia – nie tylko z dziećmi! Tutaj można całkowicie zatracić się w misternym świecie lalek ukazanym w miniaturze. Zbiory obejmują zabawki z okresu: od XVII wieku aż po wiek XX!  Eksponaty pokazane są w gablotach zaprojektowanych oraz pomalowanych przez Kazimierza Wiśniaka, słynnego krakowskiego scenografa.

Muzeum organizuje również artystyczne ekspozycje czasowe dotyczące różnych tematów i zagadnień, a także ciekawe warsztaty. Dodatkową atrakcją jest wypełniona eksponatami Sala Tradycji Kolejnictwa. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy o połowę mniej. Dzieci w wieku do 6 lat do muzeum mogą wejść za darmo.

Raj dla dzieci: Park Bajek

Park Bajek to projekt, który ma zapoznać dzieci z kultowymi bajkami oraz zapewnić im miejsce, gdzie mogą się wyszaleć! Spacerując dróżkami, napotykamy kolejne chatki, w których przedstawione są baśnie Braci Grimm takie, jak Jaś i Małgosia, Pinokio czy Królowa Śniegu. W każdym domku jest możliwość odsłuchania opowieści nagranej przez lektora. Oprócz tego w Parku Bajek dostępny jest ogromny, świetnie wyposażony plac zabaw z grami wodnymi oraz trampoliną.

Czas zwiedzania powinien zmieścić się w dwóch godzinach. Przy Parku Bajek znajduje się pensjonat z barem i toaletą, jest więc gdzie zjeść obiad czy usiąść i odpocząć. Jeśli zdecydujecie się na nocleg w pensjonacie, na czas pobytu wstęp do Parku macie za darmo!

Prywatne Muzeum Klocków LEGO

Muzeum Klocków Lego w Karpaczu to nie jest zwyczajna wystawa! W muzeum znajduje się aż dziesięć komnat – każda z nich obejmuje inną popkulturową tematykę, np. Gwiezdne Wojny czy magiczny świat Harry’ego Pottera. Są wśród nich również elementy interaktywne, które dają zwiedzającym wiele frajdy. 

W komnatach wszystko zaprojektowane jest z prawdziwą fantazją. W budynku znajduje się też Muzeum Gier Video, gdzie można zagrać w retro gry. Jest to miejsce, które każdy geek powinien odwiedzić chociaż raz w życiu! 

Skocznia narciarska Orlinek

Skocznia narciarska Orlinek to popularna atrakcja, która nie tylko jest często wykorzystywana do zawodów skoków narciarskich, lecz przede wszystkim przyciąga zarówno miłośników sportów zimowych, którzy chcą zobaczyć skocznię na żywo.

Budka Nietelefoniczna

Tajemnicza Budka Nietelefoniczna znajduje się na skwerze obok ronda w Karpaczu (ul. Konstytucji 3 Maja/ul. Obrońców Pokoju). Jest to jedyna taka instalacja artystyczna w Polsce! Wprawdzie znajduje się w niej telefon, ale nie można z niego nigdzie zadzwonić. Można jednak podnieść słuchawkę i… dzięki magicznym właściwościom Budki połączyć się z żyjącym w przeszłości Duchem Gór! Zdradza on niesamowite historie z pierwszej ręki dotyczące nowinek i legend, których nie znajdzie się nawet w sieci.

Noclegi w Karpaczu

Nocleg w Karpaczu to temat rzeka. Wybór jest naprawdę duży! Jeśli marzysz o pokoju z widokiem na góry, przytulnej chatce z atmosferą góralską czy nowoczesnym apartamencie w centrum miasta to tak naprawdę wszystko znajdziesz w Karpaczu Wybór należy do Ciebie! Znajdź swój idealny nocleg i ciesz się urokami Karpacza.

Dobrze oceniane noclegi znajdziesz tutaj:

Booking.com

A wybór najlepszych pod tym linkiem: Gdzie spać w Karpaczu – najlepsze noclegi

Jak sami widzicie, Karpacz obfituje w prawdziwe perełki! Możecie się tutaj oderwać od górskich przygód i zdobywania szczytów – choć nic nie smakuje tak, jak gorąca herbata w schronisku po długiej wędrówce! Możecie też zajrzeć w kilka intrygujących, oferujących doskonałą rozrywkę miejsc, w których będziecie świetnie się bawić. Jeśli wolicie spokój i odpoczynek, również będziecie zadowoleni z wizyty w tym malowniczym mieście. Wybieracie się do Karpacza? A może taką wycieczkę macie już za sobą? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami!


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
91,098ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj