Jak spędzić dzień we Frankfurcie nad Odrą

Naszą wycieczkę po Brandenburgii rozpoczęliśmy na polsko-niemieckiej granicy, w Słubicach, położonych po drugiej stronie Odry. Obydwa miasta, Słubice i Frankfurt nad Odrą, łączy most, a co ciekawe, przed 1945 rokiem stanowiły jedno miasto. Dopiero zmiana granic po II wojnie światowej podzieliła je na dwie odrębne miejscowości.

Frankfurt nad Odrą, choć mocno zniszczony podczas wojny, jest miejscem wartym odwiedzenia. Spędziliśmy tam jeden dzień i mam nadzieję, że tym wpisem zachęcę Was do choćby krótkiej wizyty w tym mieście. Zanim zacznę, chciałabym podkreślić, że tutaj wiele historycznych budynków nie zostało odbudowanych, to również z tego powodu Frankfurt nad Odrą warto odwiedzić, aby zobaczyć, jak wiele potrafi zabrać wojna.

Zapraszam do relacji, w której opowiem, co warto zobaczyć we Frankfurcie nad Odrą.

Co warto wiedzieć o Frankfurcie nad Odrą?

Frankfurt nad Odrą to ponad 750-letnie miasto, które liczy niespełna 60 tysięcy mieszkańców. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto w Brandenburgii.

Jak wspomniałam we wstępie, po porozumieniu Poczdamskim Frankfurt stał się miastem granicznym, a dawna dzielnica Dammvorstadt stała się polskim miastem Słubice. Wcześniej, w wyniku walk Armii Czerwonej i wycofujących się oddziałów niemieckich, Frankfurt nad Odrą został zniszczony w prawie 93% – chcę to podkreślić, bo według mnie to czyni Frankfurt jednym z miast, które skłaniają do refleksji: kontrast między nową a starą architekturą przypomina o kosztach wojny. Może nie ma tu najpiękniejszych zabytkowych kamienic, ale właśnie dzięki temu docenia się każdy pozostały element historii.

Warto przejść się po mieście i dziś na taki spacer Was zapraszam, a zaczniemy od Słubic.

Pomnik Wikipedii

Istnieją różne inicjatywy i pomysły na upamiętnienie wkładu Wikipedii i jej współtwórców. Jeden z nich znajduje się w Słubicach, przy granicy polsko-niemieckiej. Upamiętnia on Wikipedię jako źródło wiedzy i symbol współpracy międzykulturowej, a także jako narzędzie promujące otwartość i wolny dostęp do informacji.

Punkt widokowy na Frankfurt

Tutaj warto zwrócić uwagę na Uniwersytet Europejski Viadrina, w którym to wydziały znajdują się po niemieckiej jak i polskiej stronie. W Słubicach na dachu Collegium Polonicum znajduje się taras, z którego możemy podziwiać panoramę Frankfurtu. Miejsce szczególnie malownicze o zachodzie słońca. Klucz możemy odebrać z portierni.

Następnie mostem łączącym oba miasta pokonujemy granicę i znajdujemy się po stronie Niemiec.

Ratusz

Gotycki ratusz we Frankfurcie nad Odrą jest naprawdę przepiękny. Wzniesiony w XIV wieku, od dawna stanowił serce administracyjne miasta. Jego architektura to prawdziwa perełka stylu gotyckiego, z imponującymi, ostrołukowymi oknami oraz fasadą zdobioną z niesamowitą precyzją i bogactwem detali. Przechadzając się wzdłuż jego murów, można podziwiać kunszt dawnych mistrzów budownictwa.

Przypomina nieco ten w Lubece i chociaż w trakcie II wojny światowej podobnie jak wiele innych budynków we Frankfurcie nad Odrą uległ znacznym zniszczeniom, to po wojnie budynek został starannie odbudowany, zachowując wiele oryginalnych elementów i detali.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kościół Mariacki

Kościół Najświętszej Marii Panny był głównym kościołem parafialnym Frankfurtu nad Odrą, zbudowanym w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego w 1253 roku. W 1945 roku został mocno zniszczony podczas intensywnych walk. Jego odrestaurowanie rozpoczęto dopiero w 1979 roku. Obecnie służy jako ośrodek społeczno-kulturalny i miejsce organizacji różnych wydarzeń.

Dopiero w 2002 roku Rosja zwróciła 111 skradzionych, średniowiecznych witraży z lat 1360-1370, co jest jedynym dotychczas udanym zwrotem zrabowanych przez Sowietów dzieł sztuki. Witraże te stanowią najważniejszą spójną kolekcję średniowiecznych witraży w całej Brandenburgii.

Wieża Kościoła Mariackiego

Z 67 metrowej wieży możemy podziwiać niezwykły widok na Frankfurt i panoramę Nadodrza.

Od maja do końca września wieża otwarta jest od 10 do 17:30 a od października do końca kwietnia od 11 do 15:30. Wstęp 3,5 EUR.

Budynek Bolfrashaus

Ten renesansowy budynek, przekształcony w XVI wieku przez radnego Michaela Bolfrasa (stąd jego nazwa) jest jednym z wyjątkowych punktów we Frankfurcie. W przeszłości był jednym z najbardziej znaczących architektonicznie budynków w mieście, zachwyca również i dziś.

Niemniej jego historia mogła skończyć się zupełnie inaczej. Bowiem podczas bombardowania, 22 kwietnia 1945 roku został dość mocno zniszczony i przez dziesięciolecia czekał na możliwość odbudowania. Stało się to dopiero w ostatnich latach, dzięki środkom z Unii Europejskiej. Obecnie w budynku mieści się informacja turystyczna (polsko-niemiecka).

Promenada

Od Ziegenwerder do portu zimowego rozciąga się promenada, idealna na spacery i relaks ze wspaniałym widokiem na Odrę.  Znajdują się tu ścieżki spacerowe, ławeczki, a także plac zabaw dla dzieci. Jest to świetne miejsce, aby rozpocząć spacer wzdłuż rzeki, podziwiać naturę i kontrastujące z nią miasto.

Przy promenadzie znajduje się Dzwon Pokoju, który upamiętnia podpisanie traktatu pokojowego na granicy Odry i Nysy, będącego wynikiem Porozumienia z Görlitz. Co roku, 1 września, dzwon bije z okazji Światowego Dnia Pokoju, symbolizując nadzieję na trwały pokój i współpracę między narodami.

Parki we Frankfurcie

Frankfurt nad Odrą słynie z licznych parków, które są prawdziwymi oazami zieleni w mieście. Jednym z najbardziej urokliwych jest park na wyspie Ziegenwerder, położonej na Odrze. Warto do niego podejść, spacerując wspomnianą wyżej promenadą – moim zdaniem jest to prawdziwa ucieczka od miasta, a nadal znajdujemy się w mieście.

Kolejnymi wartymi uwagi parkami są:

  • Lennépark – nazwany na cześć Petera Josepha Lenné, znanego niemieckiego architekta krajobrazu. Park ten charakteryzuje się starannie zaprojektowanymi alejami, malowniczymi zbiornikami wodnymi i starodrzewem.
  • Kleistpark – położony w centralnej części miasta, nazwany na cześć Heinricha von Kleista, niemieckiego poety i dramaturga. To miejsce spotkań mieszkańców, a także wydarzeń kulturalnych.
  • Gertraudpark – mniejszy, ale uroczy park, nazwany na cześć św. Gertrudy, patronki ogrodników.

Helenesee

Mówiąc o Frankfurcie nad Odrą, nie możemy zapomnieć o Helenesee. To jezioro znane również jako “małe Morze Bałtyckie”, jest jednym z najczystszych jezior w Niemczech. Zlokalizowane jest na obszarze chronionego krajobrazu obszaru jeziora Odra-Sprewa, ma powierzchnię 250 hektarów i znajduje się 8 km na południe od Frankfurtu nad Odrą.

Na brzegu jeziora znajdują się plaże, są tu liczne atrakcje dla miłośników sportów wodnych. Dodając do tego dostępne ścieżki rowerowe czy spacery po okolicy, pikniki na trawiastych terenach, mamy plan na popołudnie idealne.

Sztuka we Frankfurcie nad Odrą

Niezaprzeczalnie, Frankfurt słynie ze sztuki, zwłaszcza alternatywnej. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, koniecznie odwiedź dwa miejsca: MAGISTRALE KUNSTHALLE oraz KUMA Gerstenberg, gdzie szczególnie wieczorami odbywają się projekty artystyczne.

  • MAGISTRALE KUNSTHALLE to miejsce, które warto odwiedzić, aby zanurzyć się w scenie sztuki alternatywnej. Znajdziesz tu różnorodne wystawy, nowatorskie podejścia i żywiołowy performance.
  • Natomiast KUMA Gerstenberg to przestrzeń, która wieczorami staje się miejscem dla projektów artystycznych, które często łączą sztukę wizualną, teatr, muzykę i inne formy ekspresji artystycznej.
  • Fontanna Comic-Brunnen.

Nocleg we Frankfurcie

Na poniższej mapie sprawdzisz noclegi we Frankfurcie i okolicach:

 

Co dalej?

To nie wszystkie atrakcje Frankfurtu nad Odrą. W trakcie jednodniowej wizyty nie zobaczymy wszystkiego, to pozwoli to nam zagłębić się w historię i klimat miasta. My ruszyliśmy dalej, w kierunku Poczdamu. Plan podróży możesz zobaczyć pod tym linkiem: Co zobaczyć w Brandenburgii? Oryginalny plan na wycieczkę

Jeśli planujecie podróże po Niemczech, sprawdźcie następujące wpisy:

Wpis powstał we współpracy z Brandenburg Tourism i Niemiecką Centralą Turystyki (reklama). Dziękuję za zaproszenie i cudowną wycieczkę.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

  1. W sumie nie spodziewałam się, że jest to aż tak ciekawe i różnorodne miasto. Dzięki za przybliżenie mi tego zakątka Niemiec 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,712ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj