Budziszyn (Bautzen) – przewodnik po najciekawszych atrakcjach miasta

Budziszyn (Bautzen) znajduje się zaledwie 40 minut od polskiej granicy. To pełne zabytków i atrakcji miasto wyróżnia się przede wszystkim przepiękną architekturą. Mam dla Was ciekawostkę: w 1002 miasto zostało przyłączone do Polski, a w roku 1018 został w nim zawarty pokój między Chrobrym i Henrykiem II. Czytajcie dalej, jeśli chcecie dowiedzieć się, co warto zobaczyć w Budziszynie!

Katedra św. Piotra

Katedra św. Piotra jest najstarszym i jednym z największych kościołów symultanicznych w regionie. Położony na placu zwanym Fleischmarkt na Starym Mieście, zalicza się do najważniejszych budowli sakralnych w okolicy. 

Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już w 1000 roku. Po pożarze, który miał miejsce w XVII wieku, budynek odbudowano w stylu barokowym. W prezbiterium można podziwiać krucyfiks naturalnej wielkości z drewna lipowego wykonany przez Balthasara Permosera. Co ciekawe, na szczycie wieży kościoła mieszka rodzina Kuschel. Do ich mieszkania prowadzi aż 217 schodów! 

Zamek (Ortenburg)

Ortenburg stoi w centrum Starego Miasta. Powstał już przed rokiem 1000, gdy Niemcy wznieśli go w miejsce zdobytego grodu. W późniejszych latach został przebudowany przez Macieja Korwina, ówczesnego króla Węgier. Najciekawszym budynkiem w kompleksie zamkowym jest nazwana na jego cześć Wieża Macieja.

Zamek zachował gotycki wystrój z późniejszymi renesansowymi dodatkami. Wokół zamku do dziś widać fragmenty murów obronnych z basztami. 

Ratusz i Rynek Główny

Ratusz w Budziszynie znajduje się na Starym Mieście w pobliżu wspomnianego wyżej zamku. Należy do najbardziej rozpoznawalnych budowli w Budziszynie. Jego pierwowzór powstał w 1213 roku, jednak nic z niego nie zostało z powodu przebudów i zniszczeń. Ratusz uzyskał obecny wygląd w XVIII wieku.

Rynek Główny leżący w zabytkowej okolicy przy Ratuszu w każdy wtorek, czwartek i sobotę niezwykle tętni życiem! To tutaj wielu sprzedawców z okolicy oferuje mieszkańcom oraz turystom różnorodne produkty, takie, jak owoce i warzywa, świeże kwiaty czy rękodzieło. 

Ruiny kościoła św. Mikołaja

Gotycki kościół św. Mikołaja wybudowano w 1444 roku. Kilka lat później na jego terenie powstał również cmentarz. Po ataku na miasto w 1620 roku kościół popadł w ruinę i mimo planów nie doszło do jego odbudowy. Obecnie wśród urzekających pozostałości kościoła nadal funkcjonuje cmentarz – w towarzystwie niewielkiej kaplicy. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Most Pokoju (Friedensbrücke)

Most Pokoju w Budziszynie to jeden z największych kamiennych mostów łukowych w Saksonii. Przecina dolinę Szprewy na wysokości 20 metrów i liczy 181 metrów długości. Zapierający dech w piersiach widok z Friedensbrücke jest najbardziej rozpowszechnionym motywem miasta, który pojawia się nie tylko na fotografiach, ale i okładkach książek związanych z Saksonią. 

Wieże obronne

W Budziszynie znajduje się 17 wież obronnych. To wręcz rekordowa liczba! Na niektóre z nich da się również wspiąć. Wprawdzie nie opowiem Wam o wszystkich, ale opiszę kilka najbardziej charakterystycznych.

Krzywa Wieża (Reichenturm)

Krzywa Wieża ma 56 metrów wysokości i pochyla się o 1,41 metra. Jej historia sięga XV wieku. Po serii zniszczeń miasto zdecydowało się na umieszczenie na wieży barokowej kopuły. Zastosowane środki bezpieczeństwa zapobiegły przewróceniu się wieży w trakcie II wojny światowej. W 2016 r. wieża została odnowiona. Z platformy widokowej zobaczycie tu Stare Miasto. 

Stary Wodociąg (Alte Wasserkunst)

Stary Wodociąg to budynek w formie wieży, który kiedyś służył do zaopatrywania miasta w wodę. Znajduje się w pobliżu bramy Mühltor na Starym Mieście i zalicza się do punktów orientacyjnych Budziszyna. 

Wpisany na listę zabytków budynek jest otwarty do zwiedzania. Oprócz Muzeum Technicznego oferuje on platformę, do której możecie dotrzeć z piwnicy po 184 stopniach. Roztacza się z niej krajobraz Gór Łużyckich.

Wieża św. Mikołaja (Nicolaiturm)

Wieża św. Mikołaja została wybudowana w XVI wieku przy północnej bramie miejskiej. Wraz z ufortyfikowanym kościołem św. Mikołaja strzegła szlaku handlowego “via Regia”. 

Podczas wojny miejska brama północna została zamurowana, a kopuła wieży spłonęła. Dopiero w 1775 r. kopuła uzyskała stożkowaty kształt. 

Maciejowa Wieża (Matthiasturm)

Maciejowa Wieża to wieża będąca głównym wejściem do zamku Ortenburg. Jej nazwa pochodzi od płaskorzeźby króla Węgier, Macieja Korwina, która znajduje się na murach budowli. Wieża zabezpieczała dostęp do kompleksu zamkowego za pomocą mostu zwodzonego, gdy zamek był oddzielony od miasta fosą. 

Młyńska Brama (Mühltor)

Jest to najmniejsza średniowieczna brama w Budziszynie i zarazem wejście do miasta od strony zachodniej. Wybudowano ją po husyckich atakach w XV wieku. W aktualnej formie istnieje od 1606 roku. Łuki Młyńskiej Bramy wykonane są z ręcznie malowanych cegieł.

Muzeum Serbołużyckie

Muzeum Serbołużyckie w Budziszynie to muzeum kultury Serbołużyczan, którzy są jedną z czterech oficjalnie uznanych mniejszości narodowych w Niemczech. Powstało w 1900 roku w Domu Serbskim, zostało jednak zamknięte przez nazistów i uruchomione ponownie dopiero w 1989 roku. 

Muzeum zgromadziło około 35 000 eksponatów. Większość z nich zalicza się do dziedzictwa materialnego, ale w placówce można podziwiać również zdjęcia oraz dzieła sztuki serbołużyckich twórców. Biblioteka muzeum liczy około 6500 tomów.

Muzeum Budziszyna

Muzeum Budziszyna jest jednym z największych muzeów w Saksonii. Ma powierzchnię 2400 m² i zbiory liczące około 400 000 egzemplarzy.

W muzeum zwiedzanie obejmuje trzy różne części. Na parterze wystawa dotyczy czasu od pierwszych śladów osadnictwa w regionie po życie codzienne w XIX wieku. Pierwsze piętro przedstawia historię miasta. Na drugim piętrze wystawione są ważne dzieła sztuki. 

Muzeum Musztardy

To dopiero nietypowe muzeum! Znajdujące się w Budziszynie Muzeum Musztardy („Bautz’ner Senfmuseum”) przedstawia historię słynnej musztardy o nazwie Bautz’ner Senf. Na miejscu spróbujecie kilkudziesięciu rodzajów ręcznie wytwarzanej musztardy. W sklepiku poza klasykami znajdziecie inne, ciekawe rzeczy wyrabiane z gorczycy.

Dom czarownicy (Hexenhäusel)

Hexenhäusel to jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Budziszynie, który został zbudowany przed 1604 r. i przetrwał wszystkie pożary oraz wojny. Według ludowej opowieści stało się tak, ponieważ chroniło go zaklęcie cygańskiej wiedźmy. Dom został zrekonstruowany w latach 1959-1960 i jest wpisany na listę zabytków.

Więzienie Stasi (Gedenkstätte)

Dawne ośrodki Bautzen I oraz Bautzen II, czyli więzienie Stasi, były w przeszłości wykorzystywane do eliminacji wrogów politycznych. Miało to miejsce podczas reżimu narodowosocjalistycznego.

Dziś dawne więzienie Bautzen II służy jako Miejsce Pamięci Bautzen. Można tu zwiedzić cele, podwórza więzienne i dwa transportery do przewozu więźniów. Stałe wystawy dotyczą tła historycznego oraz biografii więźniów.

Rezerwat biosfery w Krainie Tysiąca Stawów

W Saksonii ciekawą atrakcją jest również rezerwat biosfery UNESCO Górnołużyckiej Krainy Wrzosowisk i Stawów (zwanej też Krainą Tysiąca Stawów). Region, w którym znajdziecie rezerwat, składa się z ponad 350 stawów otoczonych przez lasy wydmowe, łąki, pola, obszary zalewowe i wrzosowiska.

Rezerwat oferuje zróżnicowane warunki dla wielu gatunków. Na jego terenie występuje ponad 5000 rodzajów zwierząt i roślin, z czego ponad 1200 to gatunki zagrożone. Przy odrobinie szczęścia spotkacie tam m. in. orła bielika, wydry, wilki czy łabędzie.

Dom Tysiąca Stawów (Haus der Tausend Teiche)

Dom Tysiąca Stawów to centrum z informacją turystyczną oraz sklepem z pamiątkami. Jeśli w nim będziecie, zobaczcie pełną informacji wystawę na temat krajobrazu Górnych Łużyc oraz rezerwatu! 

Gdzie spać w Budziszynie

Przez trzy noce spaliśmy w centrum Starego Miasta, w uroczym hoteliku ApartOne. Bardzo blisko atrakcji, śniadania jedliśmy w pałacyku niedaleko + bezpłatny parking poza Starym Miastem.
Zostawiam linka: ApartOne Altstadt-Hotel

Budziszyn to niezwykle interesujące miasto – i to tak blisko nas. Jeśli będziecie mieć okazję, koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie. Które miejsce zafascynowało Was najbardziej? Dajcie znać! 

Jeśli interesują Cię podróże po Niemczech, sprawdź inne moje wpisy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy opis. Faktem jest, że lepiej znamy to, co daleko niż to, co za rogiem. Jest jeszcze jedna istotna sprawa, na którą zwłaszcza Polacy powinni zwrócić uwagę. Kultura, jezyk i lokalne nazewnictwo Słowian Zachodnich przetrwały do dzisiaj, pomimo 1000 lat “germanizacji”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
94,778ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj