Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Hildesheim – odkryj atrakcje i miejsca z listy UNESCO

Hildesheim to perła Dolnej Saksonii, do której wybrałam się podczas ostatniej objazdówki po Niemczech. Osobiście zajechałam tam, bo chciałam sprawdzić, czy to miasto jest tak ładne jak na Instagramowych zdjęciach. To po pierwsze, a po drugie, przyjechałam w odwiedziny.

Dziś mogę Wam z czystym sumieniem powiedzieć, że to miasto, któremu warto poświęcić czas. O tym, co warto zobaczyć w Hildesheim opowiem we wpisie.

Katedra w Hildesheim (Hildesheimer Dom)

Pierwsza katedra w Hildesheim została zbudowana w 872 roku. Dzisiejsza stoi na jej fundamentach i jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Należy, razem z Kościołem św. Michała do najważniejszych budowli wczesnoromańskich zarówno w mieście, jak i w Niemczech, są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W czasie II wojny światowej, 22 marca 1945 roku podczas nalotów na Hildesheim katedra została całkowicie zniszczona, przez jednostki brytyjskiego Dowództwa Bombowego RAF i Kanadyjskich Sił Powietrznych. Została odbudowana w uproszczonej formie. Dziś, ze względu na średniowieczne relikwie to jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Niemczech.  Znajdują się tu słynne odlewy z brązu z czasów biskupa Bernwarda (993-1022), takie jak Kolumna Bernwarda czy romańska chrzcielnica z 1225 roku.

Tysiącletnia róża

Tysiącletnia róża w Hildesheim to unikalny symbol tego miasta. Znajdziecie ją na cmentarzu przy katedrze. Powiązane są z nią interesujące legendy, związane z katedrą i ówczesnym cesarzem, Ludwikiem Pobożnym. Co ciekawe, podczas wspomnianego nalotu bombowego, róża spłonęła. Osiem tygodni później, krzew różany wytworzył 25 nowych pędów.

Czy ta róża ma faktycznie tysiąc lat? Według badań, ma prawdopodobnie co najmniej 700. Moim zdaniem, jej istnienie przypomina o sile natury, skłania do refleksji nad przemijającym czasem.

Kościół Świętego Michała

Budowa tego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościoła zaczęła się w 993 roku, a zakończono ją w 1033 roku. Kościół Świętego Michała jest uznawany za najstarszy kościół przedromański. Malowany drewniany strop jest niepowtarzalny i znany na całym świecie. Mimo że kościół został ponownie poświęcony przez protestantów, to nadal służy jako miejsce kultu katolickiego.

Sprawdź również:  Quedlinburg - średniowieczne miasto z klimatem

Historyczny Rynek w Hildesheim

Rynek w Hildesheim, nazywany „historycznym rynkiem”, to serce miasta, z ratuszem i piękną fontanną. W marcu 1945 roku bombardowanie zniszczyło prawie całą zabudowę miasta. Jedynie ratusz, fontanna i Tempelhaus (Dom Świątynny) przetrwały. Reszta budynków została zniszczona i to co dziś oglądamy to świetnie wykonana rekonstrukcja.

Na Rynku znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Do najbardziej znanych elementów należą:

  • Dom Wedekinda
  • Knochenhaueramtshaus, czyli dawny budynek rzeźni
  • Bäckeramtshaus, czyli dawny budynek biurowy piekarni
  • Fontanna targowa zwana fontanną Rolanda

Stare Miasto (Altstadt)

Stare Miasto Hildesheim jest pełne zabytkowych budynków z muru pruskiego, ale większość z nich, jak można się spodziewać jest pięknie odbudowana i odrestaurowana po II wojnie światowej. Po bombardowaniu ocalało tylko 200 z 1500 domów z muru pruskiego.

Co warto wiedzieć, w innych częściach miasta zachowało się więcej starych domów z muru pruskiego, zwłaszcza na Nowym Mieście (Neustadt). Wybierz się na spacer po Kesslerstraße, zwłaszcza latem połączenie muru pruskiego z pnącymi się po fasadach różami jest niezwykłe.

Muzeum Roemera i Pelizaeusa

Muzeum Roemera i Pelizaeusa w Hildesheim słynie z obszernej kolekcji sztuki egipskiej, a także z wystaw z dziedziny archeologii. Znajduje się tu ogromna kolekcja chińskiej porcelany. Kolekcja egipska w Muzeum Roemera i Pelizaeusa obejmuje blisko 9000 artefaktów z różnych epok, obejmując ponad 5000 lat historii. To muzeum jest jednym z najważniejszych miejsc, obok muzeów w Kairze i Bostonie, dla badaczy studiujących piramidy.

Gdzie spać w Hildesheim?

Jeśli szukasz noclegu w Hildesheim, masz wiele opcji do wyboru. To przeszło 100-tysięczne miasto ma hotele, pensjonaty i apartamenty, które mogą zaspokoić różne preferencje i budżety. Pamiętaj, aby zarezerwować nocleg wcześniej, szczególnie latem lub w czasie wydarzeń w mieście, np. Festiwal Mera Luna.

Polecane noclegi znajdziesz tutaj lub na mapce poniżej.

Booking.com

Co zobaczyć w Hildesheim?

W Hildesheim byłam przejazdem, więc zobaczyłam najbardziej znane miejsca. Możecie też wejść na wieżę najwyższego w kraju gotyckiego kościoła św. Andrzeja. Wspinając się 364 stopniach, z wysokości 75 metrów zobaczysz widok na zabytki miasta i cały region.

A to oczywiście nie wszystko. Jakie jeszcze atrakcje warto tam odwiedzić? Na przykład:

  • Wieża Bismarcka 
  • Zamek Steuerwald
  • Wieża obronna Kehrwiederturm
  • Magdalenengarten – ogród Magdaleny
Sprawdź również:  Lipsk: co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji

Atrakcje Hildesheim

Co zobaczyć w Hildesheim? Klimat tego miasta tworzy przepiękna mieszanka historyczna. Dwa zabytki UNESCO, Katedra i Kościół Świętego Michała to prawdziwe perełki architektury romańskiej. Dodajmy do tego domy z muru pruskiego, które cieszą oko (i są niesamowicie fotogeniczne) i mamy plan na jednodniówkę idealną. Dodam, że klimat miasta jest naprawdę przyjemny. Poza tym, co wymieniłam, warto po prostu pozachwycać się tym regionem (Dolna Saksonia) i zwiedzić malowniczą okolicę, np. zamek Marienburg czy ogrody Herrenhausen.

Jeśli będziecie w okolicy, nie pomińcie tego miasta. Sama tam z chęcią wrócę.

Więcej inspiracji na podróże po Niemczech:

Wernigerode – zobacz to bajkowe miasteczko

Quedlinburg – średniowieczne miasto z klimatem

Saksonia-Anhalt: ciekawe atrakcje, które musisz tam zobaczyć

Lipsk: co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji

Lubeka w jeden dzień. Zobacz najciekawsze atrakcje miasta


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


Uwielbiam odkrywać tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Relaksuję się w naturze, więc i jej jest tu dużo. Coś więcej o mnie? Mieszkałam w 6 krajach: byłam księgową na Węgrzech, sprzedawczynią w USA i rekruterką w Polsce. Przeczytasz o tym w moich książkach. A pomysły na podróże znajdziesz na tym blogu, ale też na Instagramie i Facebooku.
55,000FaniLubię
68,290ObserwującyObserwuj
40,000ObserwującyObserwuj
1,200SubskrybującySubskrybuj
Ewelina Gac
Ewelina Gachttps://wposzukiwaniu.pl/
Uwielbiam odkrywać tajemnicze miejsca i ciekawe miasta. Relaksuję się w naturze, więc i jej jest tu dużo. Coś więcej o mnie? Mieszkałam w 6 krajach: byłam księgową na Węgrzech, sprzedawczynią w USA i rekruterką w Polsce. Przeczytasz o tym w moich książkach. A pomysły na podróże znajdziesz na tym blogu, ale też na Instagramie i Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj