Saksonia-Anhalt: ciekawe atrakcje, które musisz tam zobaczyć


Jeśli wybierasz się do Niemiec i poszukujesz mniej znanych, lecz pełnych uroku zakątków, to trafiłeś w idealne miejsce! W tym wpisie zabieram Cię do Saksonii-Anhalt. Pokażę atrakcje, które oczarowują i jednocześnie stanowią idealne miejsce na spokojne wakacje.

Saksonia-Anhalt jest regionem, który zaskakuje różnorodnością krajobrazów i zabytków. Podziwiać tam można nie tylko średniowieczną architekturę, ale również piękną przyrodę. Znajdują się tam góry, które zachwycają malowniczymi szlakami (Harz), oraz niepowtarzalne miejsca, które znajdziesz na liście UNESCO.

Zapraszam na wpis o atrakcjach Saksonii-Anhalt. Mam nadzieję, że będzie nie tylko inspiracją, ale też przewodnikiem i planem podróży. A na końcu koniecznie daj znać, które miejsce podobało ci się najbardziej!

Wernigerode

Wernigerode jest miejscem idealnym dla miłośników historii i architektury. Dokładniej mówiąc, to miasto jest dosłownie usiane zabytkowymi budynkami! Chociaż wiem, że takich miasteczek jest więcej, to Wernigerode wyróżnia się na ich punkcie. Klimat, który tam panuje jest nie do podrobienia.

Przede wszystkim, warto odwiedzić Stare Miasto, pełne uliczek z domami z muru pruskiego. Jest niezwykle dobrze zachowane, a latem wszechobecne kwiaty dodają miastu sielskości i uroku wakacyjnej miejscowości. Nie zapomnijcie odwiedzić Rynku, na którym wyróżnia się Ratusz – to ten wspaniały, gotycki budynek z 1498 roku.

Podczas spaceru po mieście możecie też odwiedzić piękny, zabytkowy Park Agnesberg, z którego roztacza się zachwycający widok na okolicę. A jak już jesteśmy przy parku, tuż obok niego znajduje się Zamek Wernigerode, kolejna perełka. Można do niego dojść lub wjechać kolejką (położony jest na wzgórzu, płaci kilka euro w dwie strony). Moim zdaniem warto, bo widoki z góry są jak zwykle przepiękne. Zamek pochodzi z XII wieku, wewnątrz można zwiedzić muzeum, które prezentuje zabytkowe meble, obrazy i wiele innych pamiątek z przeszłości.

Wskazówka: na dobrą kawę polecam Café Wien, przy czym zaznaczam, że to nie tylko miejsce na kawę: zjecie tam smaczne, tradycyjne niemieckie ciasta i desery. Wystrój kawiarni jest równie urokliwy co jej menu – stylowe meble i oryginalne detale tworzą przytulną, nieco staromodną atmosferę, która pasuje to tej historycznej kawiarenki (liczy 126 lat w 2023 roku!).

Więcej we wpisie: Wernigerode – zobacz to bajkowe miasteczko

Quedlinburg

Co zobaczyć w Saksonii- Anhalt? Quedlinburg! Quedlinburg to krótko mówiąc, średniowieczne miasto. Dokładniej mówiąc, jedno z najważniejszych historycznych miast w Niemczech, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pojawiło się na liście właśnie za zachowanie oryginalnej średniowiecznej struktury urbanistycznej i architektury.

Na Starym Mieście można zobaczyć ponad 2069 zabytkowych, drewnianych domów. Ich wiek jest różny, a najstarsze pochodzą ze średniowiecza. Na wielu wąskich uliczkach można odnieść wrażenie, jakby czas stanął w miejscu.

Podobnie jak w przypadku Wernigerode, w Quedlinburgu jest zamek, który góruje nad miastem. Obok zamku można zobaczyć kościół św. Serwacego, przykład romańskiej architektury sakralnej. Natomiast widok ze wzgórza na Stare Miasto jest zachwycający, warto zabrać ze sobą kawę i coś słodkiego.

Ciekawostka: Za czasów PRLu, NRD miało nadprodukcje i swoje produkty wysyłało do Polski. Polska nie miała czym zapłacić, więc zapłaciła w sile roboczej. Dzięki temu niektóre budynki Quedlinburga są przepięknie odnowione są przez Polaków.

Na obiad czy kolację polecam Brauhaus Lüdde – restaurację znajdująca się w samym sercu miasta, gdzie można spróbować lokalnych dań. Wystrój lokalu nawiązuje do jego historii, czyli historii starego browaru.

Więcej we wpisie: Quedlinburg – średniowieczne miasto z klimatem

Freyburg i zamek Neuenburg

Miasteczko to znane jest przede wszystkim z produkcji wina i o tym napiszę w kolejnym akapicie. Jednak to nie wszystko. Znajduje się tu sporo historycznych zabytków, m.in. XIII wieczny kościół Najświętszej Marii Panny.

Jednak na szczególną uwagę zasługuje zamek Neuenburg. Ten zamek został wybudowany w XI wieku, stanowi przykład średniowiecznej architektury: położony kilka kilometrów od miasta, został jakby zamrożony w swojej formie. Mam na myśli, że spacerując po dziedzińcu czy okolicy, można odnieść wrażenie, że zatrzymał się tam czas.

Wskazówka: do zamku można dojechać również samochodem, stając na parkingu kilkaset metrów przed nim.

Odkryj region winiarski Saale-Unstrut

W tej okolicy zarówno miłośnicy pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek, jak i pasjonaci win znajdą tutaj coś dla siebie. Wiele osób jeździ rowerami i w ten sposób sprawdza winnice w tym pagórkowatym regionie.

Dzięki mikroklimatowi i mineralnym glebom na tarasach winnic, wino z tej okolicy jest naprawdę dobre. Dokładniej mówiąc, słoneczne tereny winiarskie, położone między rzekami Saale, Unstrut, Weiße Elster i Ilm są domem dla ponad 60 winnic, w tym słynnego, niemieckiego wina musującego.

Polecam winiarnię: Herzoglicher Weinberg Freyburg. Oczywiście, inne winnice są również warte uwagi, niestety nie zdążyłam ich sprawdzić.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Naumburg

Będąc we Freyburgu, nie można zapomnieć o Naumburgu! Miasteczka są oddalone od siebie o jakieś 10 kilometrów, więc naprawdę warto je odwiedzić. To miasto zasługuje na wyróżnienie ze względu na swoje niezwykłe dziedzictwo architektoniczne i kulturalne.

I chociaż w Naumburgu jest co robić, to dziś opiszę tylko jedno, wyjątkowe miejsce. Katedra Świętych Piotra i Pawła w Naumburgu, znana również jako Katedra w Naumburgu, jest najważniejszą atrakcją miasta. Ten imponujący przykład gotyckiej architektury sakralnej został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest zdecydowanie warty zwiedzenia. Przy czym, mam na myśli zaznajomienie się z historią i ciekawostkami, bo są naprawdę ciekawe. Przykładowo, to tu znajduje się rzeźba Uty von Naumburg. To kobieta, która została okrzyknięta najpiękniejsza kobieta średniowiecza. I wszystko byłoby ok, tylko później naziści użyli jej wizerunku jako idealnej niemieckiej kobiety, a Walt Disney na jej podstawie stworzy postać zlej królowej z Królewny Snieżki.

Kajakiem po rzece Unstrut

Podróż kajakiem po rzece Unstrut to doskonała okazja, aby podziwiać krajobrazy. W trakcie pływania zobaczysz malownicze wzgórza, pola, łąki i lasy. Możesz również spotkać różne gatunki dzikich zwierząt, które żyją wzdłuż brzegów rzeki.

Trasa, którą pokonałam, prowadzi z Kirchscheidungen do Balgstädt i liczy około 12 kilometrów. Po drodze można np. podpłynąć do winnicy. Szacowany czas podróży wynosi mniej więcej 3 godziny, moim zdaniem to idealna półdniowa wycieczka! Nawet w niedzielny poranek nie było tłumów, wręcz pustki. To idealne miejsce do przebywania na łonie natury.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu – w zależności od pogody może być potrzebna kurtka przeciwdeszczowa lub kapelusz i krem z filtrem UV. Warto zabrać ze sobą telefon, aby uwiecznić te niezapomniane widoki.

Wskazówka: kajaki można wypożyczyć w OUTTOUR Kirchscheidungen. Szybko, możliwa rezerwacja, mówią po angielsku (w razie potrzeby).

Dessau-Roßlau

Dessau (dziś Dessau-Roßlau) to ikoniczne miejsce w historii sztuki i architektury. Mam na myśli Bauhaus, czyli słynną szkołę projektowania, która powstała w Weimarze w 1919 roku, a następnie przeniesiona została do Dessau. Od lat Bauhaus w Dessau-Roßlau przyciąga miłośników sztuki i architektury z całego świata, którzy chcą zobaczyć miejsce, gdzie zaczęła się jedna z najważniejszych rewolucji w architekturze XX wieku. To właśnie tam wykształciło się wiele koncepcji, które zdefiniowały XX-wieczną architekturę.

W Dessau znajdują się dwa główne miejsca związane z Bauhausem. Pierwszym będzie zespół budynków drugiej siedziby Bauhausu w z lat 1925–1926. Miejsce zaprojektowane przez Waltera Gropiusa, które charakteryzuje się prostymi formami, dużą ilością przestrzeni i światła, co było rewolucyjnym podejściem w czasach, gdy dominowały bardziej ozdobne style. Drugim takim miejscem będą domy mistrzów, projektu tego samego architekta.

Dzisiaj Bauhaus w Dessau jest nie tylko zabytkiem wpisanym na listę UNESCO, ale również aktywnym centrum kulturalnym. Znajduje się tu muzeum, jak i przestrzenie edukacyjne, w których odbywają się warsztaty, wykłady i inne wydarzenia.

Ogród Wörlitz

Ogród Wörlitz to obszerny park krajobrazowy w stylu angielskim, rozciągający się na 21 hektarach. Miejsce jest niezwykłe, również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park powstał na zlecenie księcia Leopolda III Fryderyka Franciszka z końcem XVIII wieku. Inspiracją dla jego założeń były angielskie ogrody krajobrazowe, które podziwiał podczas swoich podróży po Anglii.

Ogród Wörlitz to idealne miejsce dla osób szukających spokoju i relaksu. Tuż obok szlaków spacerowych, możemy znaleźć różnorodne gatunki roślin i drzew, zarówno miejscowych, jak i bardziej egzotycznych. Na terenie parku znajduje się również szereg malowniczych jezior i kanałów. Przechodzi przez nie ponad dwadzieścia mostów! Możliwość odbycia rejsu łodzią jest dodatkowym atutem tego miejsca.

W parku możemy podziwiać różnorodność architektury – od romantycznych altan, przez urokliwe mosty, po imponujące budowle, takie jak Dom Gotycki czy Pałac Wörlitz, utrzymany w stylu klasycystycznym.

Saksonia-Anhalt – co warto zobaczyć?

Wiem, że w Polsce Saksonia kojarzy się przede wszystkim z Dreznem lub Lipskiem. Saksonia – Anhalt leży tuż obok i moim zdaniem, to niesamowity, niezadeptany przez turystów region. Region pełen historycznych miast, wspaniałych krajobrazów i pięknej natury. Bez problemu okryjesz tam fascynujące opowieści i tajemnice.

Oczywiście mój wpis stanowi zaledwie początek, tego co warto tam zobaczyć. A miejsc jest o wiele więcej! Inne atrakcje warte uwagi, to choćby stolica regionu, Magdeburg, w tym regionie znajdują się liczne zamki i pałace czy Park Narodowy Harzu. Można wymieniać bez końca!

Jeśli chcesz podzielić się swoimi pomysłami na podróż po Saksonii-Anhalt, czekam na Twój komentarz.

Saksonię-Anhalt zwiedzaliśmy na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki. Bardzo się cieszę, bo lubię ten kraj, a w tym regionie byłam po raz pierwszy. Na pewno jeszcze tam wrócę! [reklama]

Więcej inspiracji na podróże po Niemczech:

Lipsk: co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji

Quedlinburg – średniowieczne miasto z klimatem

Wernigerode – zobacz to bajkowe miasteczko

Lubeka w jeden dzień. Zobacz najciekawsze atrakcje miasta

Hildesheim – odkryj atrakcje i miejsca z listy UNESCO

Porsche Experience Center w Lipsku. Jeździmy po torach i zwiedzamy fabrykę!


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


13 KOMENTARZE

  1. Bardzo spodobała mi się Twoja relacja z tego regionu. Dla mnie Niemcy to wciąż nieodkryte tereny, które będą chciała w najbliższym czasie zacząć powoli zwiedzać. 🙂

  2. Aaaa ile wspomnień! Pamietam jak się tam błagałam podczas Erasmusa! Muszę wrócić w te rejony! Jeszcze wiele miejsc do zobaczenia przede mną 🥰

  3. Zapraszam i polecam Saksonię mieszkam tu i za każdym razem zawsze odkrywam coś nowego ogólnie jest dużo zieleni dużo zabytków a trzeba tu być i poczuć ten klimat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,826ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj