Angermünde – klimatyczne miasteczko przy polskiej granicy

Uwielbiam odwiedzać wakacyjne, mało znane miasteczka z klimatem jak z książki. Rzadko kiedy udaje mi się znaleźć takie urokliwe perełki, ale w tym roku mam niebywałe szczęście do tego typu miejsc. Odwiedziłam ostatnio Brandenburgię i moją uwagę przykuło Angermünde, miasteczko położone nad jeziorem Mündesee. To miejsce, gdzie czas zdaje się zwalniać, spokojne i malownicze. Znajduje się zaledwie 25 minut od Polski, więc moim zdaniem jest to punkt na wyjazd idealny, jeśli chcecie nacieszyć oczy i naładować baterie.

Zapraszam na zwiedzanie Angermünde, mam nadzieję, że zdjęciami, które zrobił Maciek uda mi się ukazać niesamowity klimat miejscowości.

Stare Miasto w Angermünde

Warto wiedzieć, że chociaż miasteczko jest niewielkie, Angermünde jest jedną z największych gmin w Niemczech, wielkością porównywalną do Drezna czy Monachium.

Zabytkowy wygląd starego miasta został w dużej mierze zachowany. Z wyjątkiem kilku budynków, wszystkie w centrum miasta zostały odnowione, w tym szczególnie klasztor franciszkanów i kościół Mariacki. Kwadratowy układ miasta, sięgający swoimi korzeniami około 1230 roku, jest świadectwem starannego planowania urbanistycznego.

Mury miejskie

Angermünde było założone w sposób przemyślany, co widać uporządkowaniu jego przestrzeni. Świadectwem dawnych czasów są imponujące kościoły i mur obronny, który nadal częściowo otacza Stare Miasto. Spacer wzdłuż murów to ponad 2 kilometry. Do murów miejskich przynależy Wieża Prochowa, którą również można zwiedzać. To świetny punkt widokowy, liczący 18 metrów. Te zabytkowe budowle przypominają o latach, gdy Angermünde było centrum handlu i rzemiosła. Dokładniej mówiąc, miejscowość była usytuowana na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.

Ruiny zamku

W miasteczku znajdują się ruiny małego zamku. Zbudowany został przypuszczalnie w XII wieku, do dziś zachowały się jedynie zewnętrzne ściany. Konstrukcja ta wykonana jest z cegły, a jej fundamenty z głazów i kamieni polnych.

Rynek i Ratusz w Angermünde

Rynek w Angermünde jest niezaprzeczalnie uroczy. Można usiąść w kawiarence, napić się kawy czy podziwiać niezwykłą, wieolczęściową fontannę, która opowiada o historii miasteczka. Znajduje się tutaj łódka, kot, a także postacie symbolizujące mieszkańców miasta.

Barokowy ratusz został zbudowany w 1699 roku. Obecnie na pierwszym piętrze ratusza można podziwiać wystawy, a tuż przed nim stoi drewniany osiołek. Osiołki stoją tam od 1713 roku – w przeszłości oszuści musieli za niego wsiadać za karę.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kościół Mariacki

Głównym kościołem protestanckim w Angermünde jest średniowieczny miejski kościół parafialny św. Marii. Zbudowany w XIII wieku z bloków kamienia polnego, a swój obecny wygląd uzyskał w XV i XVI wieku dzięki dobudówkom i renowacjom w stylu ceglano-gotyckim. Wnętrze wyróżnia się wyposażeniem z 1868 roku. Możemy tam podziwiać organy barokowe, wykonane przez Joachima Wagnera w latach 1742-1744, składające się z około 2000 piszczałek.Kościół nie jest otwarty na co dzień, odbywają się tam wydarzenia, w tym niezwykłe koncerty na wspomnianych organach, ale jeśli będziecie chcieli go odwiedzić to więcej szczegółów uzyskacie w centrum informacji obok ratusza.

Mündesee

Nie można opowiedzieć o Angermünde, nie mówiąc o Mündesee. Jest to malownicze jezioro o o powierzchni 122 hektarów. Trasa wokół jeziora ma niecałe 8 kilometrów, ale można oczywiście spacerować krótszą promenadą. Z ciekawostek, w przeszłości Mündesee, służyło kobietom do robienia prania. Na środku jeziora, na mieliźnie pod powierzchnią wody, spoczywa głaz.

Angermünde jest połączone z trzema kluczowymi długodystansowymi trasami rowerowymi: szlakiem Uckermärkische, trasą Berlin-Usedom oraz ścieżką Odra-Nysa.

Miasto kamienia

W Angermünde odbywa się największa konferencja rzeźby w skale w północnej Europie. Dlatego spacerując po starówce i promenadzie nad jeziorem możemy natknąć się na malownicze rzeźby.  Rzeźby wykonane są z głazów narzutowych pochodzących z regionu Uckermark, a także wielkie kamienie z epoki lodowcowej, ważące po kilka ton.

Kościół klasztorny franciszkanów Piotra i Pawła

Kościół klasztorny, jako jedyny zachowany budynek dawnego kompleksu franciszkanów, jest jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków nie tylko samego miasta, ale i całej Brandenburgii. Obecnie możemy podziwiać go tylko z zewnątrz, wejście jest możliwe tylko podczas ważnych wydarzeń.

Muzeum Angermünde

Na Rynku można podziwiać odnowione domy z muru pruskiego, które bezpośrednio sąsiadują z ratuszem. Ten zespół budynków został wzniesiony w latach 1692-1695, a stanowi kluczowy element historycznego centrum Angermünde. Dokładniej mówiąc, znajduje się tam Muzeum Historii Lokalnej Angermünde, założone w 1913 roku przez Stowarzyszenie Historii Lokalnej Angermünde.

Zoo Angermünde

Zoo Angermünde, założone w 1963 roku, jest jedynym ogrodem zoologicznym w regionie Uckermark. Na obszarze 7 hektarów żyje około 250 zwierząt, reprezentujących 45 gatunków z różnych kontynentów. Jedną z wyjątkowych atrakcji zoo jest kolekcja wszystkich sześciu gatunków wielbłądów: dromadera, wielbłąda dwugarbnego, guanako, lamy, alpaki i wigonia.

Nocleg w Angermünde

Na poniższej mapie sprawdzisz noclegi w Angermünde i okolicy:

 

Jeśli będziecie wybierać się do Brandenburgii, serdecznie polecam odwiedzenie  tego miasteczka. Angermünde urzekło mnie klimatem i atmosferą. Poza tym, jest naprawdę piękne. Był to ostatni przystanek w podróży po Niemczech i szczerze żałowałam, że to już czas wracać do domu. Do Angermünde wrócę, tym razem na leniwe wakacje.

A jeśli szukacie inspiracji na podróże po Niemczech, sprawdźcie następujące wpisy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

  1. Byłem tam dwa razy z Orkiestrą Dętą OSP Koło na festiwalu orkiestr dętych około 20 lat temu. Miasto nie wyglądało jak dzisiaj Pani pokazuje na zdjęciach. Wiadomo było krótko po zjednoczeniu Niemiec. Kościół protestancki już wtedy nie służył wiernym. My tam mieliśmy koncerty konkursowe festiwalu
    Proszę o telefon powspominamy. Jerzy – 601 785 190. Pozdrawiam.

    • Myślę, że sporo się zmieniło od tego czasu, zainwestowano sporo funduszy w renowację. Warto wrócić, bo jest po prostu przepiękne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,690ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj