Angermünde – klimatyczne miasteczko przy polskiej granicy

Uwielbiam odwiedzać wakacyjne, mało znane miasteczka z klimatem jak z książki. Rzadko kiedy udaje mi się znaleźć takie urokliwe perełki, ale w tym roku mam niebywałe szczęście do tego typu miejsc. Odwiedziłam ostatnio Brandenburgię i moją uwagę przykuło Angermünde, miasteczko położone nad jeziorem Mündesee. To miejsce, gdzie czas zdaje się zwalniać, spokojne i malownicze. Znajduje się zaledwie 25 minut od Polski, więc moim zdaniem jest to punkt na wyjazd idealny, jeśli chcecie nacieszyć oczy i naładować baterie.

Zapraszam na zwiedzanie Angermünde, mam nadzieję, że zdjęciami, które zrobił Maciek uda mi się ukazać niesamowity klimat miejscowości.

Stare Miasto w Angermünde

Warto wiedzieć, że chociaż miasteczko jest niewielkie, Angermünde jest jedną z największych gmin w Niemczech, wielkością porównywalną do Drezna czy Monachium.

Zabytkowy wygląd starego miasta został w dużej mierze zachowany. Z wyjątkiem kilku budynków, wszystkie w centrum miasta zostały odnowione, w tym szczególnie klasztor franciszkanów i kościół Mariacki. Kwadratowy układ miasta, sięgający swoimi korzeniami około 1230 roku, jest świadectwem starannego planowania urbanistycznego.

Mury miejskie

Angermünde było założone w sposób przemyślany, co widać uporządkowaniu jego przestrzeni. Świadectwem dawnych czasów są imponujące kościoły i mur obronny, który nadal częściowo otacza Stare Miasto. Spacer wzdłuż murów to ponad 2 kilometry. Do murów miejskich przynależy Wieża Prochowa, którą również można zwiedzać. To świetny punkt widokowy, liczący 18 metrów. Te zabytkowe budowle przypominają o latach, gdy Angermünde było centrum handlu i rzemiosła. Dokładniej mówiąc, miejscowość była usytuowana na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.

Ruiny zamku

W miasteczku znajdują się ruiny małego zamku. Zbudowany został przypuszczalnie w XII wieku, do dziś zachowały się jedynie zewnętrzne ściany. Konstrukcja ta wykonana jest z cegły, a jej fundamenty z głazów i kamieni polnych.

Rynek i Ratusz w Angermünde

Rynek w Angermünde jest niezaprzeczalnie uroczy. Można usiąść w kawiarence, napić się kawy czy podziwiać niezwykłą, wieolczęściową fontannę, która opowiada o historii miasteczka. Znajduje się tutaj łódka, kot, a także postacie symbolizujące mieszkańców miasta.

Barokowy ratusz został zbudowany w 1699 roku. Obecnie na pierwszym piętrze ratusza można podziwiać wystawy, a tuż przed nim stoi drewniany osiołek. Osiołki stoją tam od 1713 roku – w przeszłości oszuści musieli za niego wsiadać za karę.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Kościół Mariacki

Głównym kościołem protestanckim w Angermünde jest średniowieczny miejski kościół parafialny św. Marii. Zbudowany w XIII wieku z bloków kamienia polnego, a swój obecny wygląd uzyskał w XV i XVI wieku dzięki dobudówkom i renowacjom w stylu ceglano-gotyckim. Wnętrze wyróżnia się wyposażeniem z 1868 roku. Możemy tam podziwiać organy barokowe, wykonane przez Joachima Wagnera w latach 1742-1744, składające się z około 2000 piszczałek.Kościół nie jest otwarty na co dzień, odbywają się tam wydarzenia, w tym niezwykłe koncerty na wspomnianych organach, ale jeśli będziecie chcieli go odwiedzić to więcej szczegółów uzyskacie w centrum informacji obok ratusza.

Mündesee

Nie można opowiedzieć o Angermünde, nie mówiąc o Mündesee. Jest to malownicze jezioro o o powierzchni 122 hektarów. Trasa wokół jeziora ma niecałe 8 kilometrów, ale można oczywiście spacerować krótszą promenadą. Z ciekawostek, w przeszłości Mündesee, służyło kobietom do robienia prania. Na środku jeziora, na mieliźnie pod powierzchnią wody, spoczywa głaz.

Angermünde jest połączone z trzema kluczowymi długodystansowymi trasami rowerowymi: szlakiem Uckermärkische, trasą Berlin-Usedom oraz ścieżką Odra-Nysa.

Miasto kamienia

W Angermünde odbywa się największa konferencja rzeźby w skale w północnej Europie. Dlatego spacerując po starówce i promenadzie nad jeziorem możemy natknąć się na malownicze rzeźby.  Rzeźby wykonane są z głazów narzutowych pochodzących z regionu Uckermark, a także wielkie kamienie z epoki lodowcowej, ważące po kilka ton.

Kościół klasztorny franciszkanów Piotra i Pawła

Kościół klasztorny, jako jedyny zachowany budynek dawnego kompleksu franciszkanów, jest jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków nie tylko samego miasta, ale i całej Brandenburgii. Obecnie możemy podziwiać go tylko z zewnątrz, wejście jest możliwe tylko podczas ważnych wydarzeń.

Muzeum Angermünde

Na Rynku można podziwiać odnowione domy z muru pruskiego, które bezpośrednio sąsiadują z ratuszem. Ten zespół budynków został wzniesiony w latach 1692-1695, a stanowi kluczowy element historycznego centrum Angermünde. Dokładniej mówiąc, znajduje się tam Muzeum Historii Lokalnej Angermünde, założone w 1913 roku przez Stowarzyszenie Historii Lokalnej Angermünde.

Zoo Angermünde

Zoo Angermünde, założone w 1963 roku, jest jedynym ogrodem zoologicznym w regionie Uckermark. Na obszarze 7 hektarów żyje około 250 zwierząt, reprezentujących 45 gatunków z różnych kontynentów. Jedną z wyjątkowych atrakcji zoo jest kolekcja wszystkich sześciu gatunków wielbłądów: dromadera, wielbłąda dwugarbnego, guanako, lamy, alpaki i wigonia.

Jeśli będziecie wybierać się do Brandenburgii, serdecznie polecam odwiedzenie  tego miasteczka. Angermünde urzekło mnie klimatem i atmosferą. Poza tym, jest naprawdę piękne. Był to ostatni przystanek w podróży po Niemczech i szczerze żałowałam, że to już czas wracać do domu. Do Angermünde wrócę, tym razem na leniwe wakacje.

A jeśli szukacie inspiracji na podróże po Niemczech, sprawdźcie następujące wpisy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,084ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj