Lubeka w jeden dzień. Zobacz najciekawsze atrakcje miasta

Wiele razy słyszałam o Lubece (niem. Lübeck). A że to piękne miasto, pełne uroczych uliczek i malowniczych budynków. Że warto odwiedzić, chociaż na weekend, bo klimat miasta jest naprawdę wyjątkowy. Tego lata udało mi się sprawdzić, czy te opinie są prawdziwe, czy aby nie są na wyrost. Nie zawiodłam się.

Lubeka położona jest w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, nad Zatoką Lubecką. Jednak zanim przejdę do opisywania tego, co w Lubece warto zobaczyć, podzielę się ciekawostką. Nazwa Lubeka ma swoje korzenie w nazwie osady założonej na tym terenie przez Słowian. Wtedy Lubeka nazywała się Liubice.

Co zobaczyć w Lubece? Lista najciekawszych miejsc, jak i mapka w poniższym wpisie.

Lubeka – mapa zwiedzania

Zanim przejdę do mapy, podzielę się z Wami ciekawostką. Nie wiem, czy wiecie, ale do Lubeki można dojechać pociągiem z Polski. Dokładniej mówiąc, pociąg startuje w Szczecinie i w niecałe 5 godzin dojeżdża właśnie do Lubeki.

Atrakcje Lubeki, wymienione w tym wpisie zaznaczyłam na poniższej mapce:

Stare Miasto w Lubece

Stare Miasto w Lubece jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych przykładów średniowiecznej architektury niemieckiej i stanowi wyjątkowe dziedzictwo historyczne. Nic dziwnego, że zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Co warto zobaczyć na Starym Mieście? Teren objęty ochroną UNESCO obejmuje obszar, na którym znajduje się przeszło tysiąc historycznych budowli, więc ciężko będzie wymienić je wszystkie. Zacznę może od tego, że wejście do Starego Miasta jest możliwe przez dwie zabytkowe bramy.

  • Bramę Holsztyńską (Holstentor) – jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych struktur w Lubece.
  • Bramę Zamkową (Burgtor) – mniej znana, ale jest równie doskonałym przykładem średniowiecznej architektury obronnej.

W Lubece znajdują się liczne kościoły, za sprawą których miasto nazwano “Miastem Siedmiu Wież”. Nazwa odnosi się do siedmiu wież, które należą do pięciu gotyckich kościołów zlokalizowanych w Lubece. Ta unikalna charakterystyka architektoniczna nadała miastu jego charakterystyczne określenie. Pięć wspomnianych kościołów to: św. Jakuba, Mariacki, św. Piotra, św. Idziego oraz katedra.

Kolejne ciekawe budynki, położone na Starym Mieście w Lubece przybliżę w kolejnych akapitach.

Dawny Szpital Św. Ducha (Heiligen-Geist-Hospital)

Szpital Świętego Ducha jest jednym z najstarszych istniejących szpitali zarówno w Europie, jak i na świecie. Powstał w XII wieku i początkowo był miejscem, gdzie biedni i chorzy mogli otrzymać schronienie i opiekę. Dziś jest to muzeum, które prezentuje życie w średniowiecznym szpitalu. Trzeba przyznać, że warunki były komfortowe: pokoje jednoosobowe nawet w tych czasach są rzadkością. Natomiast kaplica wewnątrz szpitala jest pełna kolorowych, średniowiecznych fresków. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Ciekawostka: Podczas sezonu świątecznego, teren szpitala staje się miejscem popularnego jarmarku Bożonarodzeniowego.

Ratusz w Lubece

Jest to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych ratuszy w Niemczech. Łączy różne style, został rozbudowywany na przestrzeni wieków w następujący, ciekawy sposób.

Budowa ratusza w Lubece rozpoczęła się około 1230 roku, po uzyskaniu przez miasto statusu wolnego miasta. Z tego okresu zachowała się gotycka ściana południowa. W 1435 roku ratusz został rozbudowany w stylu późnogotyckim, wtedy dodano reprezentacyjną fasadę i serię wieżyczek. Renesansowa loggia i schody w stylu holenderskim zostały dodane około 150 lat później.

Ciekawostka: podczas brytyjskiego bombardowania w 1942 roku, budynek ratusza doznał uszkodzeń.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Spichrze solne na brzegu Trave

Te charakterystyczne, ceglane budynki to świadectwo historycznego znaczenia handlu solą dla Lubeki. Zbudowane zostały XVI wieku z uwagi na znaczenie przemysłu solnego w mieście. Dziś, choć produkcja soli już dawno się zakończyła, spichrze są symbolem przeszłości miasta. Ich wspaniała architektura i położenie nad rzeką Trave przyciągają fotografów i miłośników architektury.

Dziedzińce w Lubece

Jeśli miałabym wymienić jedną rzecz, która sprawia, że Lubeka jest wyjątkowa, będą to jej wewnętrzne dziedzińce, przylegające do poszczególnych domów. Prowadzą do nich wąskie uliczki, kiedy się przez nie przechodzi, ma się wrażenie, jakby zostało się przeniesionym w czasie. To jest prawdziwa esencja Lubeki, pełna kwitnących kwiatów i drzew. Dziedzińce zachowują swój oryginalny urok, jakby przez ostatnie sto lat nic się nie zmieniło. To jest Lubeka, która mnie urzekła.

Dom Güntera Grassa – muzeum poświęcone nobliście

Günter Grass, noblista i wybitny literat, mieszkał w bliskiej odległości od Lubeki, dokładnie w Behlendorfie. Natomiast w Lubece znajduje się Dom Güntera Grassa (Das Günter-Grass-Haus). To muzeum przechowuje niezliczone manuskrypty, litografie, akwarele i rysunki, które są świadectwem niezwykłej twórczości tego znakomitego autora.

Muzeum Marcepanu

To miejsce niestety podziwiałam tylko zza szyby – nie zdążyłam wejść w godzinach otwarcia. Żałuję, bo to przecież prawdziwy raj dla miłośników tego przysmaku! Lubeka to stolica marcepanu, więc w muzeum można dowiedzieć się więcej o historii marcepanu i procesie jego produkcji. Znajduje się tu kolekcja figur i rzeźb z marcepanu i oczywiście sklepik.

Co robić w Lubece?

Powyższa lista to ciekawy wstęp do zwiedzania, a zwiedzanie miasta to dopiero początek. Miasto ma dostęp do rzeki, więc opcji na relaks jest naprawdę dużo. W grę wchodzi pływanie kajakiem, SUPem czy łodzią – wszystko da się bez problemu wypożyczyć na miejscu. Okolice Lubeki słyną ze szlaków rowerowych i pieszych, a miasto jest położone przy zatoce, więc można wybrać się na wycieczkę do sąsiednich miast czy krajów.

Co jeszcze? Jedzenie! Dzięki swojemu położeniu lokalna kuchnia jest pełna ryb i owoców morza. Poza tym, Lubeka jest znana z lokalnych specjałów, takich jak marcepan. To wszystko sprawia, że Lubeka świetne miejsce na wakacyjny czy weekendowy wyjazd: piękne miasto, ciekawa lokalizacja i smaczna kuchnia.

Więcej inspiracji na podróże po Niemczech:

Saksonia-Anhalt: ciekawe atrakcje, które musisz tam zobaczyć

Lipsk: co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji

Porsche Experience Center w Lipsku. Jeździmy po torach i zwiedzamy fabrykę!

Quedlinburg – średniowieczne miasto z klimatem

Wernigerode – zobacz to bajkowe miasteczko

Hildesheim – odkryj atrakcje i miejsca z listy UNESCO


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


10 KOMENTARZE

  1. Świetne ujęcia! Razem z moim partnerem odwiedziliśmy Lubekę miesiąc temu. Co za fascynujące miasto! Rzadko gdzie spotyka się takie spokojne, zabytkowe miejsca. Nie sądziłam, że północne Niemcy mogą tak wiele zaoferować. Najbardziej urzekła mnie starówka Lubeki – tak urocza i pełna historii!

  2. Skoro mówisz o muzeum Grassa, to warto też wspomnieć o domu Buddenbroków. To tak naprawdę dom rodzinny Tomasza Manna, też noblisty. Nawet bardziej znanego w świecie noblisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,820ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj