Jak się żyje w Szwajcarii? Opowiada Berni @berni_in_switzerland

Do mojego ulubionego cyklu Rozmów o podróżach zaprosiłam Berni, która od siedmiu lat mieszka w Szwajcarii. Instagram @berni_in_switzerland obserwuje ponad 11 000 osób zainteresowanych życiem w Szwajcarii i podróżami. Nic dziwnego – pokazuje jaki ten kraj jest ciekawy i różnorodny! Poza tym, przyciąga swoim pięknym uśmiechem i charakterem.

Dziś Berni opowie o tym od czego zaczęła się jej przeprowadzka, jak żyje się w Szwajcarii oraz o pracy czy minusach życia w tym pięknym kraju. Poprosiłam Berni o poradę dla tych z Was, którzy zastanawiają się nad emigracją do Szwajcarii – dowiecie się, co trzeba zrobić przed wyjazdem.

Jak to się stało, że przeprowadziłaś się do Szwajcarii?

W 2014 roku na stronie dziekanatu Politechniki Lubelskiej znalazłam ofertę pracy wakacyjnej na okres 3 miesięcy w Szwajcarii. Na podjęcie decyzji nie miałam za wiele czasu, bo zaledwie 3 dni. Po tym czasie, razem z przyjaciółką siedziałam już w busie w drodze do alpejskiego kraju.

Co najbardziej zaskoczyło Cię w Szwajcarii? Pamiętasz jeszcze?

Przyznam, że niewiele mnie zaskoczyło czy rozczarowało w Szwajcarii, gdyż nie miałam za wiele wyobrażeń o tym kraju. Nigdy wcześniej się nim nie interesowałam, nie miałam też żadnych oczekiwań ani w sumie też czasu aby się dowiadywać więcej na ten temat. Czas naglił.

Życie w Szwajcarii. Za co uwielbiasz Szwajcarię?

Mogłabym tutaj wymieniać w nieskończoność, gdyż naprawdę lubię ten kraj. Za jego różnorodność, piękne widoki, masywy górskie, wiejski klimat :D, mnogość języków i kultur, świetną komunikację, logiczne rozwiązania prawne, za czystość, bezpieczeństwo, oryginalność no i za  dobre zarobki oraz jakość życia.

Myślisz o wyjeździe z Polski?

Jeśli rozważasz emigrację i poszukujesz rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałam poradnik na ten temat, zgromadziłam w nim praktyczne wskazówki i wywiady z emigrantami z różnych krajów. Dzięki tej książce, krok po kroku, możesz przygotować się do życia w nowym kraju. Sprawdź

Na kodewelinagacotrzymasz 30% zniżki zarówno na wersję papierową, jak i e-booka na stronie wydawnictwa Pascal

książka Kierunek emigracja

Jakie są minusy życia w Szwajcarii? Które rzeczy w Szwajcarii są denerwujące?

To co dla jednego będzie zaletą dla innych może być minusem np. różnorodność, oryginalność czy mnogość języków. Czasami ciężko się połapać w tym wszystkim, wjeżdżając do innego kantonu  ma się wrażenie, że jesteśmy już w innym kraju. Możemy się spotkać już nie tylko z innym językiem ale i innymi regulacjami prawnymi, podatkami czy cenami. Szwajcaria wyróżnia się od sąsiednich krajów pod wieloma względami co nie zawsze jest łatwe do zrozumienia czy zaakceptowania przez nas przyjezdnych. Życie w Szwajcarii często może wydawać się zbyt skomplikowane.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

A jeśli chodzi o styl życia i kuchnię, jestem ciekawa, czy wprowadziłaś szwajcarskie detale do swojego domu?

Wraz z upływem czasu człowiek bardziej lub mniej wnika w kraj, w którym przyszło mu żyć. W moim przypadku nie jest inaczej. Przez ostatnie 7 lat wiele się zmieniło w moim życiu i jakkolwiek staram się ciągle kultywować polskie tradycje i zwyczaje to jednak nabrałam tez mimowolnie nowych zwyczajów oraz elementów typowych dla Szwajcarii. Dochodzi do tego fakt, że moim partnerem jest Szwajcar a więc naturalnie w domu mówi się po niemiecku (w dialekcie), świętuje szwajcarskie święta czy podtrzymuje lokalne, ważne dla niego tradycje. Staram się tutaj zachować polsko-szwajcarski balans, również w kuchni.

Jak zacząć życie w Szwajcarii? Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Nie da się w kilku zdaniach przygotować kogoś do życia w tym kraju. Aby ułatwić nam start w nowym miejscu z pewnością należy zrobić porządny research ogólny na temat kraju oraz danego regionu, w który celujemy. Zanim przeprowadzimy się do Szwajcarii, warto dowiedzieć się jakie są tam ceny mieszkań, podatki, zarobki, regulacje oraz język urzędowy, w którym przyjdzie nam mieć codzienny kontakt. Jeżeli wybieramy się do Szwajcarii w celach zarobkowych na pewno musimy sprawdzić zapotrzebowanie na nasz zawód (czy jest popyt, jaki język potrzebny jest do jego wykonywania, czy istnieje możliwość nostryfikacji dyplomów lub konieczność zrobienia nowych już na miejscu). Bardzo polecam już przed wyjazdem pouczyć się języka kantonu, do którego się wybieramy bo to właśnie jego brak dość często sprawia przyjezdnym najwięcej trudności. Zorientować się dobrze w przepisach prawnych, podatkowych, przepisach granicznych (np. dotyczących mienia przesiedleńczego). Jeżeli mamy dzieci zasięgnąć informacji jak wygląda system szkolnictwa (który de facto bardzo różni się od naszego polskiego). Polecałabym też mieć sporo gotówki na start oraz jeszcze więcej cierpliwości. To tak na początek – zanim zacznie się życie w Szwajcarii.

Praca w Szwajcarii. Czy wygląda to podobnie jak w Polsce?

Ciężko porównać mi tutaj Polskę ze Szwajcarią. Do Szwajcarii przeprowadziłam się z Hiszpanii, gdzie wcześniej mieszkałam i nigdy nie pracowałam zawodowo w Polsce. Musimy się jednak liczyć z bardzo wysoką konkurencją na rynku pracy zwłaszcza na stanowiskach specjalistycznych. Szwajcaria jest mała ale bardzo atrakcyjna. Wysokie zarobki przyciągają specjalistów z całego świata a głównie z przygranicznych Niemiec, Francji czy Włoch. Każdego dnia ok 355 tysięcy ludzi przekracza granicę w celu wykonywania pracy na terenie kraju. Znajomości mają tu też ogromne znaczenie.

Ile kosztuje życie w Szwajcarii?

Pytanie dość trudne i zależne od wielu czynników. Szwajcaria rzeczywiście uchodzi za drogi kraj jednak zarobki są tu też proporcjonalnie wyższe niż w innych krajach a podatki niższe (dlatego mówi się, ze to raj podatkowy). Życie w większych miastach takich jak Zurych czy Genewa jest znacznie droższe niż w małych miasteczkach czy wsiach. Podobnie kreują się ceny mieszkań, usług czy produktów codziennego użytku. I tak jak w każdym innym kraju są osoby, które zarabiają bardzo dobrze jak i takie, które ledwo wiążą koniec z końcem.

Języki w Szwajcarii: z tego co pamiętam, są trzy? Czy trzeba znać choć jeden język, żeby tam żyć, czy może wystarczy angielski?

Języków urzędowych w Szwajcarii mamy 4: niemiecki, francuski, włoski i romansz oraz szwajcarski dialekt, których jest ok 100 odmian. W większych miastach da radę funkcjonować tylko w języku angielskim podobnie w wielu branżach np. farma czy IT.

Co warto zobaczyć w Szwajcarii? Jakie są najpiękniejsze atrakcje turystyczne w Szwajcarii?

Szwajcaria nie ma dostępu do morza, ale ma do zaoferowania wiele innych, cudownych miejsc. Mamy tu ponad 1500 jezior, cały ogrom gór, lodowce, piękne wioseczki, winnice, zamki czy tętniące życiem miasta.

Jeżeli kochacie urokliwe miasteczka to z pewnością należy odwiedzić cudowny Spiez, Thun, Schaffhausen czy Zermatt. Jeżeli ciekawią Was zamki to Chateau de Chillon, Hallwyler Schloss czy Schloss Sargans.  Wodospady: Rheinfall, Lauterbrunnen, Giessbachfaelle, Berglistüber. No i oczywiście dla fanów górskich wędrówek oferta jest ogromna: Oeschinensee, Bachalpsee, Monte Bre we włoskiej części czy niesamowite okolice Matterhorn.

Życie w Szwajcarii – namiary na Berni

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu w Szwajcarii, koniecznie sprawdź cudownego Instagrama Berni: @berni_in_switzerland – nie pożałujesz 🙂

Kolejne rozmowy z inspirującymi podróżnikami i podróżniczkami- już niedługo. Jeśli macie swoje typy, piszcie w komentarzach. 

Inne z tej serii:

 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

  1. Piękne zdjęcia! Byłem w Szwajcarii jakiś czas temu. Teraz chcę wrócić. Kolejki, pociągi i SPA mnie przyciągają! Dzięki za świetny wpis.

  2. Fajny wywiad, który z lekka pcha mnie do przeświadczenia, że tak jak Szwajcarię chętnie odwiedzę jeszcze (nie raz) turystycznie to pewnie zamieszkać byłoby mi tak jednak za trudno 🙂

  3. Ja też mieszkam w Szwajcarii, ale krócej bo nieco ponad dwa lata, a wcześniej mieszkałam w Kanadzie. Wiele racji w tym co zostało powiedziane, z czego dodam że pracy zawsze warto szukać przed wyjazdem.
    W miastach jak Zurych starcza ang na początek. Dodam też że niemiecki High German średnio pomaga trzeba znać dialekt. Jeśki chodzi o koszty życia to przy zarobkach miejscowych nie jest tak źle.

  4. Na granicy dalej traktują nas jak podludzi. Niewiele lepiej niż austriacy za czasów ich największych pogromów przemytników papierosów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,713ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj