Jeśli zastanawialiście się, jak żyje się w Oslo i czy warto się tam przeprowadzić, z pomocą przychodzi Sylwia, która pracuje i mieszka w Norwegii od kilku lat. Dziś odpowie na najczęstsze pytania związane z emigracją do Norwegii, przedstawi dobre strony i minusy mieszkania w tym kraju.
Jak mieszka się w Oslo? Na co warto się przygotować przed wyjazdem? Czy łatwo dostać pracę, czy emigracja zawsze jest usłana różami? Jakie miejsca w Norwegii warto odwiedzić?
O tym opowie nam Sylwia. Pytania i odpowiedzi znajdziecie poniżej, a namiary na Sylwię i jej bloga Kierunek Norwegia zostawiłam dla Was w ostatnim akapicie!
Spis treści
- 1 Jak to się stało, że przeprowadziłaś się do Norwegii? Dlaczego wybrałaś Oslo?
- 2 Przeprowadzka do Oslo. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii?
- 3 Jak wygląda codzienne życie w Oslo?
- 4 Co najbardziej podoba Ci się w Oslo? Czy są rzeczy, norweskie zwyczaje, które przeniosłaś do swojego życia?
- 5 Język norweski. Czy nauczenie się języka jest bardzo trudne, czy może nie trzeba mówić po norwesku, bo angielski zna każdy?
- 6 Jacy są Norwegowie? Faktycznie nie jest łatwo się do nich zbliżyć?
- 7 Czy jest coś, co Cię w Norwegii zaskoczyło?
- 8 Czego nie można robić w Norwegii? Są takie rzeczy?
- 9 Kuchnia norweska. Czego warto spróbować, będąc w Norwegii?
- 10 Co warto zobaczyć w Norwegii? Jakie są Twoje ulubione miejsca?
- 11 Atrakcje Oslo. Poleciłabyś nam ciekawe miejsca w Oslo?
- 12 Pogoda w Norwegii. Kiedy warto przyjechać, aby nie zamarznąć?
- 13 Życie w Oslo – namiary na Sylwię
Jak to się stało, że przeprowadziłaś się do Norwegii? Dlaczego wybrałaś Oslo?
To był po prostu przypadek. Znajomy zadzwonił do mojego partnera z propozycją pracy. Stwierdziliśmy, że czemu nie i tak mieszkamy tutaj już ponad 5 lat. Nie planowaliśmy tego, nawet nie myśleliśmy o wyjeździe zagranicę. To była spontaniczna decyzja, spontaniczny wyjazd i największa niespodzianka w moim życiu.
Przeprowadzka do Oslo. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Norwegii?
Nie wiedziałam zbyt dużo w ogóle o Norwegii i to ma swoje plusy, jak i minusy. Plusem było to, że nie miałam zbyt dużych oczekiwań, w sumie to nie miałam żadnych. Nie miałam też wyrobionego zdania o tym kraju, stereotypowego myślenia. Norwegia miała u mnie czystą kartę i bardzo się z tego cieszę. Przez ten czas, kiedy tutaj mieszkam poznałam już dużo osób. Czasami nowe osoby przyjeżdżają do Norwegii z odrealnionym obrazem tego kraju i mocno zderzają się z rzeczywistością, wakacje w Norwegii i życie w tym kraju to nie jest to samo. Z drugiej strony jest masa osób, która przyjeżdża z bardzo złym nastawianiem. U mnie była czysta karta i to na pewno mi pomogło. Uczyłam się Norwegii w Norwegii, a nie z książek i subiektywnych opinii. Każdy z nas pisze własną historię. Minusem było to, że języka uczyłam się na miejscu, a przez to szukałam dłużej pierwszej pracy.
Myślisz o wyjeździe z Polski?
Jeśli rozważasz emigrację i poszukujesz rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałam poradnik na ten temat, zgromadziłam w nim praktyczne wskazówki i wywiady z emigrantami z różnych krajów. Dzięki tej książce, krok po kroku, możesz przygotować się do życia w nowym kraju. Sprawdź
Na kodewelinagacotrzymasz 30% zniżki zarówno na wersję papierową, jak i e-booka na stronie wydawnictwa Pascal
Jak wygląda codzienne życie w Oslo?
Jak w niezbyt dużym mieście. Oslo to nie jest metropolia, można popołudniu wyskoczyć do lasu, w zimie na narty. Nie jest to jakoś szczególnie głośne miasto (nie licząc centrum). Lubię Oslo, ale ciągnie mnie już w inne miejsca, bo te miasto nie ma już przede mną żadnych tajemnic, poznałam je z każdej perspektywy.
Co najbardziej podoba Ci się w Oslo? Czy są rzeczy, norweskie zwyczaje, które przeniosłaś do swojego życia?
W Oslo najbardziej lubię to, jak bardzo różni się od innych europejskich stolic. To miasto jest jak już wspominałam, nieduże. Jednego dnia można iść do lasu, drugiego odwiedzić muzea, a trzeciego popływać na kajaku. Powinni odnaleźć się tutaj zarówno Ci, którzy lubią miejskie życie, jak i osoby, które do regeneracji potrzebują ciszy i natury. Po latach bardzo doceniam te możliwości.
Plusem Oslo dla osób zaczynających życie w Norwegii jest również większy rynek pracy, więcej dużych firm. Daje to łatwiejszy start.
Język norweski. Czy nauczenie się języka jest bardzo trudne, czy może nie trzeba mówić po norwesku, bo angielski zna każdy?
Angielski zna raczej każdy, ale wiele osób chętniej rozmawia po norwesku. Z moich obserwacji też wynika, że po prostu bardziej przychylnie patrzy się na osoby, które mówią po norwesku. Poza tym po prostu łatwiej żyje się w danym kraju, znając język jego mieszkańców. Każdemu, kto myśli o przeprowadzce polecam najpierw naukę norweskiego, ułatwia to start. Jeżeli wyjeżdżacie do Norwegii na wakacje to po angielsku dogadacie się niemal wszędzie i z każdym.
Jacy są Norwegowie? Faktycznie nie jest łatwo się do nich zbliżyć?
Są różni. Pyta mnie o to, prawie każdy, kto dowiaduje się, że mieszkam w Norwegii. Zawsze odpowiadam, że są różni. Poznałam ludzi, którzy idealnie wpisują się w bardzo mocno utarty stereotyp zimnego Norwega, a z drugiej strony poznałam tutaj ciepłych, sympatycznych i niesamowicie otwartych ludzi. Na pewno też dużo zależy od naszego podejścia do drugiego człowieka i od tego, jacy my jesteśmy dla innych ludzi.
Czy jest coś, co Cię w Norwegii zaskoczyło?
Aktywność mieszkańców tego kraju. Norwegowie są niesamowicie aktywni, bez względu na pogodę spacerują, biegają, ćwiczą. Osoby starsze często są w bardzo dobrej formie, chodzą na siłownie, chodzą po górach. Skala tego mocno zaskoczyła mnie w Norwegii, do tej pory czasami starsi ludzie na szlakach potrafią mnie bardzo zaskoczyć.
Zaskoczyły mnie też norweskie sklepy i to, że na półkach nie ma wielu europejskich produktów, wybór jest dużo mniejszy niż w Polsce. Sprzedawane są głównie norweskie produkty, jest również sporo żywności przetworzonej. Myślałam, że Norwegowie odżywiają się zdrowiej.
Czego nie można robić w Norwegii? Są takie rzeczy?
Na pewno niemile widziane jest głośne zachowanie, krzyczenie itp. W Norwegii raczej jest spokojnie i głośne osoby mogą być negatywnie postrzegane. Będąc w Norwegii turystycznie koniecznie trzeba pamiętać o wysokich mandatach, żeby nie popłynąć z wydatkami. Mandaty są bardzo wysokie i po prostu trzeba jeździć przepisowo, nie można przekraczać prędkości itp. Nie można też śmiecić, o naturę w Norwegii dba się bardzo mocno i trzeba o tym absolutnie pamiętać podczas podróży. W sumie o tym, trzeba pamiętać wszędzie, ale w Norwegii w większości lasów, czy na szlakach jest bardzo czysto, i tak powinno zostać.
Kuchnia norweska. Czego warto spróbować, będąc w Norwegii?
Na pewno norweskich słodyczy, pyszne czekolady Freia, czy batonik Kvikk Lunsj to już norweskie legendy. Warto sięgnąć również po brązowy ser, czyli brunost. To jest norweski przysmak o specyficznym smaku, albo się go kocha, albo nieznosi. Polecam również pyszne norweskie owoce morza, czy ryby. W Norwegii można spróbować przepysznych zup rybnych.
Co warto zobaczyć w Norwegii? Jakie są Twoje ulubione miejsca?
Widziałam tak wiele miejsc w Norwegii, że absolutnie nie potrafię się zdecydować. Krajobrazy, jakie można spotkać w Norwegii są bardzo różne, często zaskakujące. Najlepiej do Norwegii wybrać się na dłuższą objazdówkę i poznać ten kraj lepiej.
Atrakcje Oslo. Poleciłabyś nam ciekawe miejsca w Oslo?
W Oslo jest bardzo dużo ciekawych miejsc! Polecam po prostu kupić mojego świeżutkiego e-booka o Oslo i okolicach, czyli Kierunek Oslo. Opisuje tam najciekawsze miejsca w stolicy Norwegii oraz bliższych i dalszych okolicach. W e-booku jest nawet gotowy plan weekendowego zwiedzania Oslo, nic tylko kupić bilety (a często są w dobrych cenach) i zwiedzać.
Z tego co słyszałam, to najlepszy e-przewodnik po Oslo, w którym znajdziesz same konkretne porady, najciekawsze i najpiękniejsze miejsca, praktyczne wskazówki. Łącznie 600 stron zdjęć, ciekawostek, wskazówek i świetnych miejsc. E-book o Oslo zawiera również gotowy plan zwiedzania!
Jeśli szukasz przewodnika po Oslo, koniecznie sprawdź: PRZEWODNIK PO OSLO
Pogoda w Norwegii. Kiedy warto przyjechać, aby nie zamarznąć?
Pogoda w Norwegii różni się bardzo w zależności od lokalizacji. Norwegia to jest długi kraj, ma aż 1750 kilometrów długości. Tutaj już decydujące jest miejsce, do którego się wybieramy. Ogólnie na pierwszą podróż nad fiordy polecam czerwiec-wrzesień. Można wtedy pochodzić po górach, górskie drogi są otwarte, a wiele przepięknych miejsc jest dostępnych. Norwegia w lecie przepięknie kwitnie, natura wygląda wprost niesamowicie.
Życie w Oslo – namiary na Sylwię
Chcesz dowiedzieć się więcej o życiu w Oslo?
Tu znajdziesz bloga Sylwii: Kierunek Norwegia
Oraz jej Instagram: @kierunek_norwegia
Kolejne rozmowy z inspirującymi podróżnikami i podróżniczkami- już niedługo. Jeśli macie swoje typy, piszcie w komentarzach.
Inne z tej serii:
- Jak wygląda życie w Finlandii
- Jak się żyje w Wielkiej Brytanii?
- Życie w Norwegii
- Życie w Kanadzie
- Życie w Szwajcarii
- Jak żyje się w Niemczech?
- Gran Canaria- jak się tam żyje?
- Jak się żyje w Serbii?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Obserwuję Sylwię od dawna i kibicuję jej w podboju Norwegii. 😀
Ja również 😀
Do Norwegii miałam wybrać się w zeszłym roku, ale niestety pandemia pokrzyżowała mi plany.
Mam nadzieję, że uda się nadrobić 🙂
Od 30 lat mieszkają w Oslo nasi dobrzy Znajomi. Zasiedzieli się tam z różnych względów i bardzo tego teraz żałują.
Wiele osób, które wyjechało za granicę lata temu tak mówi. Moim zdaniem zapomnieli oni dlaczego zdecydowali się opuścić kraj i zacząć gdzieś nowe życie. Z drugiej strony, wielu starszych ludzi mówi odwrotnie “czemu nie wyjechałem z Polski”. I jedni, i drudzy żyją jakąś ułudą, zamiast docenić to, co mają.
Oslo wymawia się U-Szlu? . Zamin Ryan się ograniczył, można było co weekend latać do Polski. Spokój (nuda?). Całe miasto kwitnie na wiosnę, głównie bzy. I jest czerwone od liści klonów na jesień. Zima jest per-fek-cyjna! Minus pięć w porywach i stopa śniegu. Nie ma wilgoci, nie trzeba swetrów i gaci. Lato, jeśli nie zdarzy się deszczowe, jest ledwo ciepłe (21 C w porywach). Jak jest deszczowe, to jest 11 C i leje albo 11 C i nie leje. Przez całe lato. Ale na ogół lato jest przyjemne. Jesień i wiosna też są niezłe. Jak się w zimie przylatuje do Polski, z minus pięć do plus dwa, to telepie z zimna i wilgoci. W Oslo nie telepie, jest komfortowo. W lecie, lecąc z 21 C do 25 C, w Polsce uderza zaduch i wilgoć. W Oslo dalej jest komfortowo.
W Norge jest super drogo, jeśli się tam nie pracuje. Jadąc na wakacje, jeśli się weźmie dużo pieniędzy, to ich zabraknie. Trzeba wziąść baaardzo dużo.
Norwegia jest krajem, który zawsze mi się podobał, w którym chciałabym zamieszkać. Sporo o nim czytam i wyjątkowo dużo fajnych artykułów znalazłam na portalu zyciewnorwegii.pl. Poruszane są tutaj chyba wszystkie poważne i luźne tematy, dlatego tak chętnie tam zaglądam, chociaż ten artykuł też bardzo mi się spodobał <3