Wernigerode to pierwsze miasteczko, które odwiedziłam w Saksonii-Anhalt. Jest urocze, klimatyczne, sielskie i zapada w pamięci. Chce się do niego wracać, żeby jeszcze raz pospacerować po średniowiecznych uliczkach, wypić kawę z tradycyjnym, niemieckim tortem czy po prostu chłonąć atmosferę tego wyjątkowego miejsca.
Zresztą, nie jest to tylko moja opinia, bo w mediach społecznościowych dostałam sporo wiadomości i komentarzy, że Wernigerode to jedno z najpiękniejszych małych miast w Niemczech. Nie bez powodu mówi się na nie „Kolorowe miasto w górach Harzu”. Wernigerode znajduje się u stóp gór Harz, a dokładniej na ich północno-wschodnim zboczu i owszem, jest bardzo kolorowe.
Zapraszam na spacer po tym urokliwym miasteczku, w trakcie którego pokażę co warto tam zobaczyć.
Spis treści
Stare Miasto w Wernigerode
Jedną z głównych atrakcji Wernigerode jest dobrze zachowane Stare Miasto z malowniczymi uliczkami z domami z muru pruskiego. Owszem, nie ma ich aż tylu, co w niedalekim Quedlinburgu, ale liczba tego typu budynków robi wrażenie (ponad 700 budynków).
Wernigerode jest niezwykle kolorowe, a budynki przypominają często chatki zrobione z piernika. Dzieje się to za sprawą wspomnianego muru pruskiego i jego kolorowych wypełnień. Wyglądają faktycznie bajkowo!
Jakie budynki warto tu zobaczyć? Tak naprawdę sam spacer po miasteczku jest zachwycający, ale wyróżnia się:
- Najmniejszy dom w mieście, położony przy Kochstraße 43, jest naprawdę uroczy, wewnątrz niego znajduje się niewielkie muzeum. Jego szerokość to jedynie 2,95 metra, w przeszłości mieszkało w nim nawet 11 osób!
- Kolorowy, pomarańczowy Ratusz. Ten budynek z dwiema wieżyczkami powstał w 1420 roku, do dziś wyróżnia się swoją architekturą.
- Krzywy dom, czyli dawny młyn, który zapadł się i w ten sposób powstała ta ciekawa, asymetryczna konstrukcja. Wewnątrz znajduje się Muzeum Krzywego Domu, które można odwiedzić.
- Dom Krummela, bardzo ciekawie ozdobiony budynek z różnymi alegoriami (pod fasadą znajduje się mur pruski).
To oczywiście niewielka część ciekawych budynków na Starym Mieście w Wernigerode. W mieście znajduje się kilka kościołów, m.in. najstarszy kościół parafialny (kościół św. Sylwestra), w ogrodzie na zboczu góry zamkowej znajdziemy oranżerię, a na Górze Ubogich wieżę widokową (Kaisera). To początek, bo w Wernigerode jest co zwiedzać i co podziwiać, a jednym z głównych punktów wycieczki zdecydowanie jest zamek.
Zamek w Wernigerode
Nad Wernigerode króluje zamek, do którego dostać się można na różne sposoby. Można wejść pieszo i chociaż daleko nie jest, to większość turystów wybiera inny tryb: kolejkę. Elektryczny pociąg kosztuje 7 euro w dwie strony i jest najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem.
Zamek Wernigerode jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych miejsc w Saksonii-Anhalt, między innymi dzięki swojemu położeniu. Rozciągają się z niego przepiękne, panoramiczne widoki na okolicę i chociaż przez wieki zamek przeszedł wiele zmian, nadal zachowane są fortyfikacje. Dodatkowo, zamek Wernigerode jest otoczony parkiem, który można odwiedzać bezpłatnie.
Ten XII wieczny zamek jest oczywiście dostępny do zwiedzania, przy czym nie można robić zdjęć wewnątrz. To niesamowita szkoda, bo nie mogę Wam pokazać jak w środku jest pięknie! Natomiast zewnątrz prezentuje się następująco, moim zdaniem jest warty uwagi, szczególnie o tej porze roku, kiedy przyzamkowe róże tak pięknie kwitną (i pachną).
Sympatyczna kawiarenka w Wernigerode
Jeśli zastanawiasz się, gdzie usiąść na kawę, w Wernigerode jest jedno szczególne miejsce. To znaczy, tych miejsc jest o wiele więcej, ale to jedno sprawdziłam i mogę polecić z czystym sumieniem.
Cafe Wien to kawiarenka ze 126 letnią tradycją, z pysznym ciastem, dobrą kawą i klimatem, przypominającym kawiarnie z Wiednia z początku XX wieku. Mimo świetnej renomy, ceny są naprawdę w porządku (ok. 10 euro za tort i kawę dla dwóch osób).
Co jeszcze warto wiedzieć i zobaczyć?
Z czego jeszcze słynie Wernigerode? Położone jest tuż przy górach Harz, więc przy okazji wybrać się na szlak albo skorzystać z kolejki wąskotorowej. Pociągi parowe jadą m.in. na Brocken, czyli na najwyższy szczyt w górach Harz. Według opowieści, na górze Brocken co roku odbywał się sabat czarownic. Dlatego do dziś, w mieście, poza malowniczymi budynkami, w wielu miejscach pojawiają się czarownice, symbol tych gór. W wielu miejscach zobaczymy też napisy Hexe, co z niemieckiego oznacza właśnie czarownicę.
Nocleg w Wernigerode
My zdecydowaliśmy się na nocleg w położonym około 20 minut obok Quedlinburgu. Niektóre hotele mieszczą się w zabytkowych budynkach, oferując autentyczne doświadczenie średniowiecznego miasta. Na przykład, Schlossmühle Quedlinburg to dawny młyn, który w 1997 został przerobiony na hotel. Spałam w tym miejscu i z czystym sumieniem mogę polecić. Noclegi sprawdzisz również na poniższej mapie:
Wernigerode jest urocze. I również z powodu tego miasteczka dlatego tak mi się w Saksonii-Anhalt podobało. Pisząc o tym mieście nie mogę nie przypomnieć, że w tym kraju związkowym znajduje się o wiele więcej ciekawych miejsc. Dlatego podczas swojej podróży sprawdź inne atrakcje i punkty w okolicy.
Więcej inspiracji na podróże po Niemczech:
- Saksonia-Anhalt: ciekawe atrakcje, które musisz tam zobaczyć
- Lipsk: co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji
- Porsche Experience Center w Lipsku. Jeździmy po torach i zwiedzamy fabrykę!
- Quedlinburg – średniowieczne miasto z klimatem
- Lubeka w jeden dzień. Zobacz najciekawsze atrakcje miasta
- Hildesheim – odkryj atrakcje i miejsca z listy UNESCO
- Łużyce Górne – plan na wycieczkę po Saksonii
Wernigerode zwiedzałam na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki. [reklama]
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Miasteczko Wernigerode prezentuje się naprawdę bajkowo. 🙂
Też tak uważam! Jestem oczarowana 🙂
No serio, jak z baśni braci Grimm :O <3
Dokładnie tak tam jest!