Ryga – plan zwiedzania i atrakcje pięknego, nadbałtyckiego miasta

Czy warto pojechać do Rygi? Po ponad trzech dniach w stolicy Łotwy, mogę powiedzieć, że to świetne miasto, jeśli chce się na luzie pozwiedzać. Można tam smacznie zjeść, jest zielono, nie za gorąco i po prostu sympatycznie. I chociaż miasto jest przyjazne turystom, to nie jest zadeptane, ma autentyczny, lokalny klimat.

Od czwartku do niedzieli nie udało mi się zobaczyć wszystkiego co chciałam, ale myślę, że w podróży nie chodzi o odhaczenie miejsc z listy. Przede wszystkim tak jak założyłam świetnie się bawiłam i poczułam klimat miasta. Polubiłam to miasto na tyle, że chętnie do niego wrócę, a niedosyt to w sumie najlepszy powód.

Zapraszam na zwiedzanie Rygi – poniżej znajdziecie atrakcje i polecane miejsca.

Stare Miasto 

Najstarsza część Rygi, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Idealne miejsce na wieczorny spacer! Zachwyca różnorodnością stylów architektonicznych – od romańskiego po modernizm.

Secesyjna Ryga

Ryga rozpieszcza budynkami w stylu art nouveau. Ulica Alberta to istny skarbiec pełnowymiarowych, zabytkowych budynków secesyjnych. Uwielbiam takie miejsca i byłam tam totalnie oczarowana. Koniecznie odwiedźcie muzeum-apartament z autentycznymi wnętrzami z 1903 roku. Każdy detal w nim zachwyca!

Przełom XIX i XX wieku pozostawił w Rydze niepowtarzalne dziedzictwo – bogactwo architektury secesyjnej. Spacerując ulicami Elizabetes i Alberta, można podziwiać prawdziwe arcydzieła tego stylu. Każda kamienica to osobna historia, pełna fantazyjnych detali, rzeźb i ornamentów. To właśnie ta architektoniczna spuścizna czyni Rygę jednym z najważniejszych celów dla miłośników secesji w Europie.

Trzej Bracia

W sercu Rygi znajduje się unikatowy zespół trzech średniowiecznych kamienic, znany jako “Trzej Bracia”. Każdy z tych budynków reprezentuje inny wiek, tworząc fascynującą panoramę architektoniczną minionych epok. Najstarszy z nich, datowany na około 1490 rok, zachwyca gotyckimi detalami. Obecnie ten historyczny kompleks mieści Muzeum Architektury, oferując odwiedzającym fascynującą podróż przez wieki ryskiego budownictwa.

Dom Bractwa Czarnogłowych

Ten imponujący budynek, pierwotnie wzniesiony w XIV wieku, był świadkiem wielu wydarzeń w historii Rygi. Przez wieki służył jako miejsce spotkań kupców i żeglarzy, znanych jako Czarnogłowi. Zniszczony podczas II wojny światowej, został pieczołowicie odbudowany w 1999 roku. Dziś oferuje fascynującą podróż w czasie, prezentując bogactwo architektoniczne i historyczne Rygi.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zamek w Rydze

Majestatyczny Zamek w Rydze, wzniesiony pierwotnie przez Zakon Kawalerów Mieczowych, przetrwał burzliwe dzieje miasta. Przez wieki służył różnym władcom, był niszczony i odbudowywany, by ostatecznie stać się siedzibą prezydenta Łotwy. Wyjątek stanowił okres radziecki, kiedy to zamieniono go w Pałac Młodzieży. Dziś, po gruntownej renowacji, zamek odzyskuje dawny splendor, a na jego wieży dumnie powiewa flaga Łotwy.

Ciekawostka: chociaż muzeum jest w trakcie remontu, to można zwiedzać część prezydencką, kiedy prezydent Łotwy jest na wyjeździe. Nam udało się skorzystać z tej niezwykłej okazji i było to ciekawe doświadczenie.

Targ Centralny

Jedno z największych targowisk w Europie, must-see dla każdego miłośnika kuchni i lokalnych specjałów. Świetne miejsce na lunch i zakup pamiątek. Pięć ogromnych hal, pierwotnie hangarów na zeppeliny, od 1930 roku służy jako tętniące życiem centrum handlowe. To nie tylko miejsce zakupów, ale też miejsce spotkań mieszkańców: gwar rozmów i koloryt straganów tworzą niepowtarzalną atmosferę. To tutaj można najlepiej poznać lokalną kuchnię i zwyczaje.

Bonus: tuż obok znajduje się Pałac Akademii Nauk, który warto zobaczyć.

Plac Katedralny

Centralny punkt Starego Miasta. Dominuje nad nim imponująca Katedra Ryska, której budowę rozpoczęto w XIII wieku. Ta architektoniczna perła łączy w sobie elementy romańskie, gotyckie, barokowe i secesyjne. Szczególną atrakcją katedry są monumentalne organy z 1884 roku, uznawane za jedne z najwspanialszych w Europie.

Biblioteka Narodowa Łotwy

Ten imponujący gmach, zwany “Zamkiem Światła”, jest nie tylko biblioteką, ale prawdziwym centrum kulturalnym i naukowym. To miejsce, gdzie można nie tylko zagłębić się w księgozbiory, ale także uczestniczyć w konferencjach, wystawach i festiwalach. Wstęp bezpłatny, a widok z tarasu – bezcenny! Panorama miasta zachwyca!

Muzeum Historii Rygi i Żeglugi

To fascynujące muzeum, jedno z najstarszych w Europie, mieści się w zabytkowym kompleksie budynków przylegających do katedry. Szesnaście sal wystawowych prowadzi odwiedzających przez ponad 800 lat historii Rygi. Szczególnie imponująca jest XVIII-wieczna Sala Kolumnowa, stanowiąca architektoniczny klejnot muzeum.

Sobór Narodzenia Pańskiego

Ta monumentalna świątynia, największa prawosławna katedra w Rydze, zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz. Wnętrze zdobią przepiękne freski w stylu bizantyjskim i starochrześcijańskie ornamenty. Historia katedry odzwierciedla burzliwe dzieje Łotwy – w czasach sowieckich mieściło się tu planetarium i kawiarnia. Dziś, po renowacji, sobór ponownie służy jako miejsce kultu i jest ważnym punktem na mapie zabytków Rygi. Uwaga: wewnątrz nie można robić zdjęć!

Baszta Prochowa

Ta potężna wieża, jedyna ocalała z 28 baszt dawnych murów obronnych Rygi, stoi na straży historii miasta od XIV wieku. Pierwotnie znana jako Piaskowa Wieża, później zyskała miano Prochowej ze względu na przechowywany w niej proch strzelniczy. Dziś mieści się w niej fascynujące Muzeum Wojny, opowiadające burzliwe dzieje miasta i regionu.

Pomnik Wolności

Ten monumentalny symbol niepodległości Łotwy został wzniesiony w 1935 roku dzięki hojności obywateli. Pomnik, składający się z trzynastu grup rzeźb, opowiada historię kraju poprzez symbole i alegorie. To nie tylko dzieło sztuki, ale również miejsce narodowej dumy i pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Łotwy.

Kościół Św. Piotra

Ta gotycka perła architektury, której historia sięga XIII wieku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rygi. Kościół słynął z najwyższej drewnianej wieży w Europie, która wielokrotnie padała ofiarą pożarów i wojen. Dziś, po starannej rekonstrukcji, wieża oferuje zapierający dech w piersiach widok na Stare Miasto i rzekę Dźwinę.

Park Bastejkalns

Bastejkalns, czyli Wzgórze Bastionowe, to malowniczy park położony w centrum Rygi, tuż obok Starego Miasta. Park ten został założony na miejscu dawnych murów obronnych miasta, a jego krajobraz został zaprojektowany w romantycznym stylu z licznymi ścieżkami, mostkami i sztucznymi wodospadami.

Jedzenie w Rydze

Ryga jest świetna, jeśli szukacie miasta z dobrymi knajpkami. Można zjeść tanio i smacznie, można korzystać z przewodnika Michelin i przeżyć ucztę dla podniebienia. Poniżej kilka poleceń:

Restauracje na kolację – z przewodnika Michelin:

Sprawdziłam dwie restauracje: Neiburgs oraz Chef’s Corner. Obydwa miejsca, które warto rozważyć na kolację w Rydze. Oferują one wyśmienite dania w eleganckim otoczeniu, idealne na wyjątkowy wieczór. Neiburgs jest tańszy, natomiast Chef’s Corner to świetne miejsce na wymyślne drinki czy randkę.

Jeśli szukasz bardziej tradycyjnych potraw, mam kilka poleceń: Province w centrum Rygi to doskonały wybór, jeśli interesują cię lokalne specjały. Dla mniej formalnych posiłków, Lido jest popularną sieciówką, która serwuje m.in. tradycyjne łotewskie jedzenie (jest też o wiele tańsza). Olafs i pusdienu restorāns (otwarta tylko w tygodniu, na obiad) to również świetne opcje na tradycyjny posiłek. Jest też najtańsza z wymienionych.

Wiem, że sporo osób nie szuka lokalnej kuchni. Dlatego, jeśli masz ochotę na pizzę, warto odwiedzić BLACK BUFFALO PIZZERIA lub Peppo. Oba miejsca są znane z pysznych pizz, które powinny spełnić Wasze oczekiwania. Osobiście bardziel smakowało mi w Blac Buffalo, ale to zależy jaki rodzaj pizzy lubicie najbardziej.

Natomiast jeśli zastanawiacie się, gdzie wypić kawę i zjeść coś słodkiego, mam dwa polecenia.

– kafejka V.Kuze – z klimatycznym wystrojem, mało znana i niedroga. Polecam miodownik i cappuccino.

– Riga Black Magic Bar – miejsce znane i polecane, z ukrytymi drzwiami wśród półek. Mają i ciasta, i czekoladki oraz oczywiście kawę. Miejsce droższe.

Gdzie spać w Rydze?

Miejsc noclegowych jest sporo. Spaliśmy w hotelu Radisson Old Town – ma świetną lokalizację, zwłaszcza jeśli chce się wstać na poranne zwiedzanie i zdjęcia. Pokój 503 ma świetny widok na basztę i miasto, jest też wanna z hydromasażem. Hotel znajdziesz tutaj.

 

Co robić w Rydze?

Tak jak już pisałam, nie widziałam wszystkiego co chciałam. Na mojej liście miałam też Muzeum Etnograficzne, wycieczkę nad morze i wiele więcej. Jednak w samym centrum było co robić i nie miałam potrzeby „uciekać z miasta”. I całkiem szczerze, nie spodziewałam się, że Ryga tak mi się spodoba. Jakbym to wiedziała, to byłabym tam już dawno, niemniej teraz mam doskonały powód do powrotu na Łotwę.

Więcej pomysłów na city-break znajdziesz tutaj:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,939ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj