Quedlinburg jest piękny. Nie ma co zastanawiać się czy warto i czy jest faktycznie tak malowniczo jak na zdjęciach, bo jest jeszcze lepiej. To miasto z ponad 1000 letnią historią, przemyślane do najdrobniejszego szczegółu. Odwiedzając je, mamy rzadką możliwość zobaczenia, jak wyglądała infrastruktura i architektura w średniowieczu.
Biorąc pod uwagę długą historię, Quedlinburg jest jednym z istotniejszych miejsc na niemieckiej mapie. Nic dziwnego, że został uhonorowany miejscem na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto, które mimo upływu wieków zachowało dawny klimat, dzięki czemu zwyczajny spacer po miasteczku jest wyjątkowy.
Malownicze, wąskie uliczki zachęcają do jego odkrywania, dlatego w tym wpisie zabieram Was na spacer, podczas którego zobaczycie najciekawsze punkty Quedlinburga.
Spis treści
Stare Miasto
Zacznę od tego, że Quedlinburg pojawił się na liście UNESCO za zachowanie oryginalnej średniowiecznej struktury urbanistycznej i architektury. Do dziś część średniowiecznych murów miejskich Quedlinburga jest zachowana. Natomiast żadna z oryginalnych średniowiecznych bram miejskich, przetrwała do naszych czasów – były zbyt wąskie, aby można było przez nie przejeżdżać. Natomiast w miejscach, w których były bramy obecnie możemy zobaczyć ryciny. Przy odrobinie fantazji możemy sobie wyobrazić, jak bramy wyglądały w przeszłości.
Na Starym Mieście w Quedlinburgu można zobaczyć 2069 zabytkowych, drewnianych domów (zabudowa szachulcowa i mur pruski). Są datowane na z XIV-XX wiek, ulice, budynki i kamienice nadal posiadają dawne cechy i charakter.
Zanim powiem, które miejsca są szczególne, ze względu na historię czy walory, dam ci jedną radę. Spacerując po tym mieście, warto… się zgubić. Wchodzić we wszystkie wąskie uliczki, bo to właśnie tam, poza głównymi drogami możemy się jeszcze bardziej zauroczyć. Nie jest to duże miasto, więc nie martw się, nie zgubisz się tak naprawdę. Za to znajdziesz malownicze miejsca, budynki i kadry.
Znane budynki:
- Dom poety Klopstocka (obecnie muzeum)
- Najstarszy budynek pochodzi z 1325 roku i obecnie znajduje się tam muzeum Muru Pruskiego (Ständerbau)
- Gildehaus Zur Rose – kolorowy dom z muru pruskiego z 1612 roku
- Schlossmühle – dawny młyn, dziś hotel
- Kolorowe budynki przy ulicy Schuhhof
Rynek w Quedlinburgu
Rynek w Quedlinburgu jest sercem tego średniowiecznego miasta. Plac jest otoczony dobrze zachowanymi budynkami, oczywiście z muru pruskiego. Wiele z nich zostało przekształconych w sklepiki, restauracje i kawiarnie, które serwują regionalne specjały. Jednym z najważniejszych budynków jest Ratusz, jednak jest on, w przeciwieństwie do otaczających budynków, zrobiony z kamienia (XIII/XIV w.). Tuż przed nim stoi posąg Rolanda, symbol niezależności miasta.
Co ciekawe, w środy i soboty rynek jest nadal pełen handlarzy i mieszkańców, którzy przybyli na targ. Opowiadając o Quedlinburgu, nie można zapomnieć o Jarmarku Bożonarodzeniowym. To w tym terminie jest tam najwięcej turystów, a stragany znajdują się nie tylko na Rynku, ale też w podwórkach czy uliczkach.
Zamek w Quedlinburgu
Na wzgórzu zamkowym w Quedlinburgu znajduje się dawne opactwo. Przez wiele lat (od 936 do 1802 roku) przebywały tam pochodzące z arystokratycznych rodów niezamężne kobiety, które dążyły do prowadzenia życia pełnego pobożności w ramach żeńskiego klasztoru. Później miejsce zmieniło swoją funkcję – zabudowania klasztorne przeszły na własność państwa pruskiego, ówcześnie Królestwa Westfalii.
Na terenie zamku w Quedlinburgu od wielu lat działa Muzeum Zamkowe. Wystawy obejmują historię miasta i klasztoru, od epoki brązu, po socjalizm narodowy. W tym momencie muzeum jest zamknięte z uwagi na prace konserwatorskie, ponowne otwarcie planowane jest na koniec 2024 roku. Obok zamku można zobaczyć kościół św. Serwacego, przykład romańskiej architektury sakralnej.
Pomimo remontu, teren zamku można zwiedzać (wstęp jest bezpłatny), znajduje się tam ładny ogród, a z murów rozciąga się malowniczy widok na czerwone dachy Quedlinburgu. Warto zabrać ze sobą kawę, krajobraz jest naprawdę malowniczy. Mogłabym siedzieć tam godzinami 😊
Nowe Miasto w Quedlinburgu
Nowe Miasto (Neustadt) w Quedlinburgu nie jest często wymieniane w przewodnikach. Dlatego z początku myślałam, że to naprawdę „nowe miasto”, które powstało całkiem niedawno. Okazało się, że to urocza dzielnica, której historia sięga… XII wieku. Dokładniej mówiąc, Stare Miasto (Altstadt) powstało w 994 , a Nowe Miasto (Neustadt) zostało założone w XII wieku jako rozszerzenie średniowiecznego miasta. Może i Stare Miasto jest bardziej malownicze, ale malownicze budynki Nowego Miasta są również ciekawe. Ta dzielnica nadaje miastu niepowtarzalny urok: w każdym zaułku można odnaleźć kawałek historii z różnych okresów.
Ciekawostki o Quedlinburgu
Ciekawostek o tym mieście jest mnóstwo, ja podzielę się tymi związanymi z Polską.
Podczas PRL-u, Niemiecka Republika Demokratyczna miała nadprodukcję i przekazała swoje wyroby do Polski. Jednak Polska nie posiadała odpowiednich funduszy do zapłacenia za towary, zamiast tego spłaciła dług poprzez dostarczenie siły roboczej. W ten sposób Polacy przyczynili się do renowacji poszczególnych budynków w Quedlinburgu. Na niektórych znajdziecie napis „Polen” z datą.
Inna ciekawostka dotyczy Quedlinburga jako możliwego miejsce chrztu Polski.
Nocleg w Quedlinburgu
W Quedlinburgu znajdziesz różnorodne opcje noclegowe: hotele lub pensjonaty, alternatywnie, dla tych szukających bardziej domowego komfortu, można znaleźć również szeroki wybór apartamentów do wynajęcia.
Dodam, że niektóre hotele mieszczą się w zabytkowych budynkach, oferując autentyczne doświadczenie średniowiecznego miasta. Na przykład, Schlossmühle Quedlinburg to dawny młyn, który w 1997 został przerobiony na hotel. Spałam w tym miejscu i z czystym sumieniem mogę polecić.
Gdzie zjeść w Quedlinburgu?
W miasteczku znajdziesz wiele różnorodnych restauracji, które serwują zarówno tradycyjne niemieckie potrawy, jak i międzynarodową kuchnię. Na obiad czy kolację polecam Brauhaus Lüdde – restaurację znajdująca się w samym sercu miasta, gdzie można spróbować niemieckich dań. Wystrój lokalu nawiązuje do jego historii, czyli historii starego browaru.
Quedlinburg – co jeszcze tam zobaczyć?
Ten wpis to początek odkrywania Quedlinburga. Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto, to powiem tylko, że jest nawet piękniej niż na zdjęciach. Oczywiście, to zdjęcia stanowią bezapelacyjny dowód na to, że Quedlinburg jest jednym z kluczowych miejsc do odwiedzenia w Saksonii-Anhalt. Ale na nich nie możemy poczuć zapachu kwitnących kwiatów, usłyszeć śpiewu ptaków czy poczuć wszystkimi zmysłami tej niezwykłej atmosfery.
Moim zdaniem to miasto, które zasługuje na więcej niż jednodniową wizytę. Jest tu tyle do zobaczenia i doświadczenia, że warto zatrzymać się chociaż na weekend. Poza tym, okolica jest przepiękna, a Saksonia-Anhalt ma naprawdę dużo do zaoferowania.
Quedlinburg zwiedzałam na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki. [reklama]
Więcej inspiracji na podróże po Niemczech:
- Saksonia-Anhalt: ciekawe atrakcje, które musisz tam zobaczyć
- Wernigerode – zobacz to bajkowe miasteczko
- Lipsk: co warto zobaczyć? Lista najciekawszych atrakcji
- Lubeka w jeden dzień. Zobacz najciekawsze atrakcje miasta
- Hildesheim – odkryj atrakcje i miejsca z listy UNESCO
- Porsche Experience Center w Lipsku. Jeździmy po torach i zwiedzamy fabrykę!
- Łużyce Górne – plan na wycieczkę po Saksonii
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Byłem tam wiele lat temu, widać, że miasto wypiękniało, choć i w 2010 było na co popatrzeć.
Zdecydowanie warto tam wrócić i zobaczyć co się zmieniło. Okolice idealne na odpoczynek i zwiedzanie. 🙂
Byłam tam w 2010, jak i w zeszłym roku. Miasto ewoluowało, ale nie straciło swojego oryginalnego uroku. Wszystko wygląda teraz bardziej nowocześnie i zadbane, ale nadal czuć tam tę unikalną atmosferę sprzed lat.
Miejsce faktycznie bardzo malownicze. A jeśli zdjęcia oddają tylko cząstkę tego, jak jest w rzeczywistości, to tym bardziej warto tam się udać. 🙂
Zdjęcia zdjęciami, na żywo jest tylko piękniej. Zapach kwiatów, uliczny gwar – tego nie da się oddać na fotografii. 🙂
Bardzo miło wspominam Quedlinburg. Mam w planach znów się wybrać w przyszłym roku 😍
Super, ciekawe czy sporo się zmieniło!
Chętnie zobaczyłabym ten zamek w Quedlinburgu. 🙂
Trzeba chwilkę poczekać aż skończy się remont.