Wełecz – Sosna na Szczudłach koło Buska Zdroju

Województwo świętokrzyskie to jedno z tych regionów Polski, które znam słabiej. Wiem jednak, że Świętokrzyskie to region w Polsce, który jest pełny atrakcji i pięknych krajobrazów. Na przykład, warto odwiedzić Świętokrzyski Park Narodowy, Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego, czy słynny Sandomierz, który kryje więcej niż historie Ojca Mateusza. W regionie można także zobaczyć wiele ciekawych zamków i pałaców, takich jak Zamek w Chęcinach. Zamki są nie tylko piękne, ale też niosą ze sobą ważne wydarzenia i historie, które warto poznać.

Dziś jednak chciałabym skupić się na niezwykłym miejscu, które odwiedziłam podróżując po Polsce. Znajduje się tuż obok Buska Zdroju w miejscowości Wełecz. Co to za miejsce? Sosna na Szczudłach.

Sosna na Szczudłach – chyba najciekawsze drzewo w Polsce

Wełecz, a dokładniej mówiąc skraj lasu w tej miejscowości to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić w poszukiwaniu przygód. Zlokalizowane w województwie świętokrzyskim drzewo przyciąga miłośników miejsc nietypowych. Znajduje się tu jedna z nielicznych na świecie sosen, która rośnie jakby na szczudłach!

Sosna zwyczajna to rodzaj drzewa iglastego, który zawsze zachowuje zielony kolor. Zazwyczaj to drzewo rośnie do wysokości 25-40 metrów (czasem nawet 45). Jest to najczęściej spotykane drzewo w Polsce, często spotykane na nieurodzajnych i piaszczystych terenach.

Jak powstała “sosna na szczudłach”? Co ciekawe, taki nietypowy wygląd drzewa jest spowodowany działalnością człowieka. Ludzie wydobywali w tym miejscu piasek, przez co teren się obniżył i pokazały się owe „szczudła” czyli korzenie. Dodam, że ta sosna jest naprawdę duża – sam obwód pnia wynosi ponad 2 metry! Ta niezwykła roślina przyciąga wielu turystów, którzy chcą zobaczyć to niezwykłe zjawisko natury. W okolicy znajduje się wiele ścieżek, które prowadzą do tego niezwykłego drzewa i pozwala na bliższe zapoznanie się z jego niezwykłą architekturą. Dla tych, którzy szukają jeszcze więcej wrażeń, polecamy wycieczkę po okolicznych miejscach: lasach, miasteczkach i innych zakamarkach województwa świętokrzyskiego.

Od 2002 roku ta sosna uznana została oficjalnie za pomnik przyrody. Sosna stoi w Miejscu Pamięci Narodowej – to w tym miejscu, w czasie II wojny światowej rozstrzelano ponad 200 Polaków.

Sosna na Szczudłach tuż obok Buska Zdroju to miejsce, które z pewnością zapadnie w pamięć każdemu, kto ją odwiedzi. Byliście już w tym miejscu? A może macie do polecenia inne atrakcje w województwie świętorzyskim? Czekam na Wasze komentarze.

Zobacz również:

Sandomierz – atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

  1. Świętokrzyskie to mój ulubiony region 😊 Uwielbiam chodzić po Kadzielni, nawet jeśli to i tak bardzo znane miejsce, niemal wręcz wizytówka Kielc. Nie mieści mi się w głowie (pozytywnie oczywiście), że jestem w środku miasta, a tu nagle… Góry. To takie niesamowite! Z pewnością będę jeszcze wracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,034ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj