Wadowice- atrakcje: od Domu Papieża, przez kremówki aż po miasto, w którym wszystko się zaczęło.

Chociaż każdy wie, że to w Wadowicach wszystko się zaczęło, że to nie jest zwykłe miasto w południowej Polsce, to nie każdy odkrył ten zakątek Małopolski. Z czym kojarzą się Wadowice? Z papieżem Janem Pawłem II, z kremówkami, z niesamowitymi historiami i wysłuchanymi modlitwami. Atrakcje Wadowic to tak naprawdę głównie miejsca i rzeczy związane z Karolem Wojtyłą, bo to w Wadowicach Jan Paweł przyszedł na świat i dlatego to miejsce jest szczególne dla wiernych.

Dziś zabieram Was do Wadowic, gdzie (oczywiście) zjemy tradycyjną kremówkę, odwiedzimy dom rodzinny Jana Pawła II- wtedy jeszcze przyszłego papieża i rozglądniemy się po mieście, które codziennie przyciąga setki (a w sezonie może i tysiące) turystów. Bo jak powiedział Jan Paweł II, podczas pamiętnej pielgrzymki w 1999 r.: “Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło”. 

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Dom Rodzinny Jana Pawła II znajduje się w sercu Wadowic, przy ulicy Kościelnej tuż obok obok Bazyliki Ofiarowania NMP. To tu zaczynają się atrakcje Wadowic i faktycznie, zwiedzanie warto zacząć od tego miejsca, żeby zaraz po tym wybrać się na kremówki. 🙂

Zacznę od ważnej rzeczy- nie jestem osobą szczególnie religijną, dlatego nie spodziewałam się, że odwiedziny Domu Jana Pawła II zrobią na mnie takie wrażenie. I nie chodzi o ilość eksponatów, która faktycznie potrafi zaskoczyć, tylko o emocje, które takiej wizycie towarzyszą. Przede wszystkim z tego powodu moim zdaniem warto odwiedzić Dom Rodzinny Karola Wojtyły.

Dlatego wizyta w Domu Jana Pawła II to nie tylko przejście przez wszystkie sale, opowieści- to przede wszystkim emocje, wiara i dobro. Przechodząc do Sali, w której powieszone są prośby wiernych poczułam to szczególnie. To one pokazują, że każdy z nas marzy, ma podobne pragnienia, myśli czy nadzieje na lepsze jutro: zdrowie, miłość, bliskość. I choć od śmierci Polaka-Papieża minęło już kilka lat, to w tym domu czujemy, że nie ważne jest, czy chodzimy do kościoła, ani w co wierzymy. Ważne jest to jacy jesteśmy i dla siebie i dla innych.

Uwaga! Wstęp warto zarezerwować z wyprzedzeniem, korzystając ze strony internetowej lub telefonicznie. Bilet należy odebrać pół godziny przed wejściem do muzeum. We wtorki wstęp jest bezpłatny- lecz również obowiązuje rezerwacja. Poza tym, zdjęcia w środku można robić, ale nie jestem pewna czy można je publikować na blogu, dlatego pozostanę przy tym jednym.

Słynne kremówki z Wadowic

Gdyby Jan Paweł II nie wspomniał, że “po maturze chodziliśmy na kremówki…”, ciastka z kremem nie byłyby tak popularne. Dziś kremówki papieskie można kupić na każdym kroku i ciężko się zdecydować, w której cukierni są smaczniejsze. Dlatego kolejne atrakcje w Wadowicach to po prostu kremówki!

Poniżej (w akapicie, gdzie na kremówki w Wadowicach) napiszę Wam te, które próbowałam i gdzie 😊

Uwaga! Dla mnie dwie kremówki to absolutny maks, ale nie powiem tego nikomu z Wadowic, bo dla nich to dopiero początek.

Wadowice: gdzie zjeść kremówki papieskie?

Możecie pytać w muzeum czy w domu Jana Pawła II, ale nikt Wam nie powie, gdzie pójść na kremówki. Powody są co najmniej dwa- wszystkie są pyszne, do tego w podobnej (a najczęściej takiej samej) cenie. Wadowice są pełne kremówek, można powiedzieć, że ta miejscowość się wokół nich kręci.

Swoją pierwszą kremówkę jadłam w kawiarni Galicja, gdzie za zestaw kremówka i kawa zapłaciłam 10 złotych. Cena była promocyjna, kremówka świeża, a kawa pyszna. Natomiast na wynos brałam w dwóch innych miejscach na rynku: w małej cukierni z Wadowic (w logo mają kremówkę) – pakują wszystko w papierowe/ kartonowe pojemniki i u Markiza- tam podają największe kremówki (w tej samej cenie co inne  mniejsze na rynku).

Cukiernia na dawnych zdjęciach

Atrakcje Wadowice: Muzeum Miejskie w Wadowicach

W trakcie wizyty w Wadowicach możemy odwiedzić również Muzeum Miejskie. Nie jest to szczególnie oblegane miejsce, zwłaszcza poza sezonem, jednak można zwiedzać je samemu i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o Wadowicach- nie tylko tych za czasów Karola Wojtyły. Zobaczymy zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje miasta na starych pocztówkach, jak wyglądało kiedyś centrum Wadowic czy zobaczymy jak uczyły się dzieci w Wadowicach i okolicy.

Wstęp: płatny, normalny 5 złotych

Inne atrakcje Wadowic

Poza Domem Jana Pawła II, Muzeum Miejskim i kremówkami w Wadowicach, wierni zawsze udają się do najsłynniejszej bazyliki. Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny– o niej mowa- to szczególne miejsce w Małopolsce, głównie ze względu na Karola Wojtyłę. Co ciekawe, na zegarze słonecznym (od strony domu papieża) symbolicznie zaznaczono datę śmierci Jana Pawła II.

W Wadowicach znajdziemy również Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach, klasztor Karmelitów Bosych i sanktuarium św. Józefa. Poza tym można odwiedzić Park Miniatur, ale to raczej z dziećmi. Osobiście nie byłam, więc nie będę rekomendować.

Ciekawostka! U nas w mieszkaniu była gra Monopoly Wadowice- jeśli przywozicie pamiątki z podróży, ta może być dość oryginalna.

Monopol prosto z Wadowic

Gdzie spać w Wadowicach?

W Wadowicach do wyboru mamy kilka hoteli i innych miejsc noclegowych, np. mieszkania na wynajem. My spaliśmy tuż przy rynku w małym, przytulnym mieszkaniu, gdzie akceptują zwierzęta (w tym koty), które znaleźliśmy przez Airbnb. Mój tato spał w hotelu Badura (smaczne śniadania) i hotelu B&B (nowy, ładny obiekt), ale z tego co sprawdzałam w sezonie lepiej zarezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Wtedy hotele mają pełne obłożenie, podobnie inne najlepsze obiekty w okolicy.

Gdzie zjeść w Wadowicach?

Restauracje w Wadowicach to co najmniej kilka smacznych miejsc: od tradycyjnych obiadów, przez pizzerie czy kebaby po sushi. My na kolacji byliśmy w Restauracji Oliva i mają smaczne potrawy nie tylko dla mięsożerców, ale też wegetarian (najlepsze placki ziemniaczane z sosem grzybowym!). Poza tym, popularna jest Pizzeria Piazza Italia, gdzie jest dość drogo, ale ma dobre opinie. Kto raz spróbował, mówi, że warto.

Wadowice- czy można dojechać pociągiem lub autobusem?

Jak najbardziej. W Wadowicach jest dworzec PKP i PKS. Z Wadowic dojedziemy nie tylko na trasie Wadowice- Kraków, ale też do Kalwarii Zebrzydowskiej czy do popularnej ostatnio Lanckorony, a nawet do Bielska-Białej. Sama korzystałam i polecam 🙂

Jeśli chodzi o poruszanie się po miasteczku, mapa nie będzie potrzebna, powinna wystarczyć ta w telefonie. Miejscowość jest stosunkowo niewielka, a szlaki i ulice oznaczone. Podobnie mają się atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca- znaków w Wadowicach jest pełno.

Czy warto przyjechać do Wadowic?

Niektórzy mówią, że warto przyjechać po różne dewocjonalia- i faktycznie, sklepy z dewocjonaliami znajdziemy w Wadowicach na każdym kroku. Inni, że warto po kremówki i papieskie historie. Ja jestem w tej drugiej grupie. Wycieczka do Wadowic to przede wszystkim możliwość odkrycia jak żył i mieszkał Karol Wojtyła. Niemniej, w okolicy Wadowic jest więcej atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć takich jak zabytki, Kalwaria Zebrzydowska lub zależności od upodobania możemy wybrać się wcześniej wspomnianej Lanckorony.

Ciekawa jestem, czy byliście już w Wadowicach. Jeśli macie jakieś sugestie- dajcie znać 😊

Zapraszam do zapoznania się z innymi małopolskimi atrakcjami.

Ściskam,

9 KOMENTARZE

  1. Byłam w okolicy, ale do samych Wadowic nie dojechałam.
    Jestem pewna, że jeszcze powrócę w te rejony i zwiedzę m.in. Wadowice. 🙂

  2. Nie zwiedzałam Wadowic, kremówek nie lubię, z religią minęłam się już dawno temu, ale myślę, że i tak bym zwiedziła miasto. Choćby po to jak bardzo papież miał wpływ na to miasteczko.

    • Tak, choćby po to i po to, żeby zobaczyć, że miał wpływ nie tylko na miasteczko, ale i ludzi na całym świecie. Wydaje mi się, że już zapomnieliśmy o tamtych czasach. 🙂

  3. No, byłam, jakiś czas temu, akurat po jakichś papieskich obchodach, na Twoich zdjęciach miasteczko jest urocze, na mnie w realu zrobiło fatalne wrażenie, brudno, śmieci i wszechobecna sakro-tandeta… Ale wspomnianą Lanckoronę uwielbiam… 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here