Kraków atrakcje – co warto zobaczyć w Krakowie? TOP 20

Co watro zobaczyć w Krakowie? Znajdziesz tam wiele zachwycających zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc, takich jak Wawel czy Kościół Mariacki. Poza tym, odwiedzenie Krakowa to wspaniała okazja, aby poznać jego historię.

Poza zwiedzaniem zabytków, Kraków oferuje także wiele innych atrakcji, takich jak wspaniałe muzea, teatry, kina i galerie sztuki. W mieście można też znaleźć wiele restauracji i kawiarni, gdzie można zasmakować tradycyjnej kuchni polskiej. Wieczorem warto wybrać się na spacer po krakowskich ulicach, które rozbrzmiewają muzyką i śmiechem: turystów i mieszkańców.

Co zobaczyć w Krakowie? Jakie atrakcje warto odwiedzić?

Atrakcji w Krakowie jest mnóstwo, to jedno z tych miast, które można zwiedzać bez końca. To tu znajdziesz Kościół Mariacki, Wawel oraz Sukiennice, Muzeum Narodowe, Barbakan, Kopiec Kościuszki. Postaram się opisać część atrakcji, tak żebyście mogli poznać kilka historii i ciekawostek o atrakcjach turystycznych Krakowa. Na pierwszy rzut: Stare Miasto w Krakowie.

Stare Miasto w Krakowie

W Krakowie znajdziesz wiele zabytków. Na szczególna uwagę zasługuje Stare Miasto, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest pełne urokliwych kamieniczek. Co ciekawe, Stare Miasto w Krakowie, zostało wpisane na listę UNESCO jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie, w 1978 roku!

Odwiedzenie Starego Miasta jest obowiązkowe. To prawdziwa gratka dla miłośników zabytków i architektury. Na Starym Mieście można podziwiać wiele pięknych kamienic, uliczek i placów. Możecie zwiedzić liczne muzea i kościoły, takie jak Kościół św. Anny (kolegiata) czy Kościół św. Piotra i Pawła.

Stare Miasto jest też miejscem, gdzie można poczuć prawdziwy klimat Krakowa, a jego urokliwe kawiarnie i restauracje są idealnym miejscem na relaks i degustację tradycyjnej kuchni polskiej. O kuchni w Krakowie piszę na samym końcu 😊

Rynek w Krakowie

Moje pierwsze skojarzenie z Krakowem? Gołębie! Moje zdjęcia z dzieciństwa, które były zrobione w Krakowie zawierają ten gołębiowy element. Rzecz jasna, Rynek w Krakowie to coś więcej niż wielka ilość ptaków.

Rynek w Krakowie to serce miasta i jedno z największych i najpiękniejszych rynków średniowiecznych w Europie. Ma kształt kwadratu 200 × 200 metrów. Znajduje się tam wiele zabytków m.in. kościół Mariacki, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza czy kościół św. Wojciecha. Rynek i wymienione miejsca są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa.

W ciągu dnia na Rynku w Krakowie można spotkać sprzedawców i artystów ulicznych. Natomiast wieczorem Rynek w Krakowie staje się miejscem spotkań. Poza tym, Rynek jest otoczony kolorowymi kamienicami, które są obecnie wynajmowane jako sklepy, restauracje i kawiarnie.

Klimatyczny Kazimierz w Krakowie

Kazimierz w Krakowie jest jedną z najbardziej fascynujących dzielnic w mieście. Miejscem pełnym historii i przede wszystkim żydowskiej kultury. To tutaj znajdziesz wiele synagog i urokliwych kamieniczek, które tworzą unikalny klimat tej części miasta. Ta dzielnica Krakowa była niegdyś jedną z najważniejszych społeczności żydowskich w Europie i do dziś zachowuje swój wyjątkowy charakter. Odwiedzający mogą zwiedzać brukowane uliczki z kamienicami, odwiedzać zabytkowe synagogi i skosztować tradycyjnej kuchni żydowskiej, poznając tę fascynującą część historii Krakowa.

Kazimierz jest również miejscem, gdzie można poczuć artystyczną atmosferę Krakowa, a jego uliczki zachęcają do spacerów i odkrywania tutejszej historii.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wawel – Zamek Królewski

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie to zamek, który został zbudowany na przełomie XI i XII wieku. Przez wiele wieków służył jako rezydencja polskich królów, a zarazem był symbolem potęgi i autorytetu. Niezależnie od tego, czy interesujesz się historią, czy po prostu szukasz wspaniałego widoku, miejsce takie jak Wawel z pewnością zrobi wrażenie.

Dziś Wawel pozostaje popularną atrakcją turystyczną ze względu historię, zwiedzający mogą zwiedzać teren zamku, podziwiać jego architekturę i dowiedzieć się więcej o królach, którzy tam mieszkali. Wawel bez wątpienia jest jednym z najważniejszych zabytków w kraju.

Zamek Królewski położony jest na wzgórzu, dzięki czemu z niego można podziwiać wspaniałe widoki na miasto i jego okolice. Miejsce, na którym położony jest zamek nazwane jest wzgórzem wawelskim. Oczywiście, było tu zanim powstał zamek.

Pewne jest jedno: będąc w Krakowie zdecydowanie warto odwiedzić Wawel.

Smok Wawelski

Smok Wawelski to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Krakowie, stanowi jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Obecnie pomnik Smoka Wawelskiego zieje prawdziwym ogniem co 3 minuty (w zależności od terminu, czasami jest to 5 minut). Moim zdaniem warto zobaczyć go na własne oczy, aby poczuć magię tej fascynującej, krakowskiej legendy.

Smok pochodzi ze znanej legendy o Smoku Wawelskim. Ten smok był naprawdę groźny i zagrażał bezpieczeństwu miasta. Mieszkańcy Krakowa postanowili stawić czoła Smokowi i znaleźć sposób na jego pokonanie. W końcu jeden z mieszkańców, o imieniu Krak, udał się do jaskini i w niezwykły sposób pokonał smoka, zapewniając bezpieczeństwo swojemu miastu.

Nie jestem dobra w opowiadanie legend, dlatego jeśli chcecie opowiedzieć ją swoim dzieciom, lepiej znajdźcie inną wersję. 😊

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie został wzniesiony w latach 1820-1823 jako pomnik upamiętniający Tadeusza Kościuszkę. Wznoszenie kopca było wyrazem narodowej dumy i chęci upamiętnienia bohatera. Jest również symbolem szczególnym, przypomina walkę o wolność i niepodległość.

Kopiec Kościuszki to również jeden z ciekawych punktów widokowych w Krakowie, był rekonstruowany i modernizowany, ale przez 200 lat stanowi niezmienną część krajobrazu miasta.

Barbakan – turystyczna atrakcja Krakowa

Barbakan jest często uważany za symbol Krakowa. Co to za miejsce? Barbakan to gotycki budynek obronny, zazwyczaj okrągły. Ten w Krakowie został wybudowany w XIV wieku, jako część murów miejskich i stanowi jedną z bardziej znanych atrakcji turystycznych miasta.

Co zobaczyć w Krakowie? Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów w Krakowie, głównie za sprawą Ołtarza Wita Stwosza, zwanego potocznie “ołtarzem mariackim”. Położony w Rynku, jest atrakcją, którą ciężko ominąć w trakcie zwiedzania. Ten kościół jest często uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w Krakowie. Warto zobaczyć jego imponującą architekturę i oczywiście ołtarz mariacki, który zrobił na mnie wielkie wrażenie.

Poza tym, Kościół Mariacki stanowi wspaniałe tło do zrobienia zdjęć.

Sukiennice w Krakowie

Sukiennice to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Krakowie i jedna z najlepiej zachowanych budowli renesansowych w Europie. Krakowskie sukiennice były kiedyś centrum handlowym miasta. To tam handlowano tkaninami, skórami, przyprawami i innymi produktami. Dzisiaj Sukiennice są miejscem, w którym można podziwiać architekturę renesansu, usiąść w kawiarni, a także kupić tradycyjne produkty i pamiątki.

Pomnik Grunwaldzki

Pomnik Grunwaldzki to pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem, która miała miejsce w 1410 roku. Bitwa ta była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Pomnik Grunwaldzki został wybudowany w 1910 roku na okrągłą, 500-setną rocznicę bitwy. Miejsce jest często odwiedzane i fotografowane przez turystów.

Muzea w Krakowie

Muzea i zabytki w Krakowie są niezwykle ciekawe i weekend nie wystarczy, żeby zwiedzić je wszystkie. Jeśli wybieracie się do Krakowa, warto sprawdzić czy można zamówić miejscówki online. W niektórych przypadkach będzie to konieczne, bo wejściówki rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Jakie muzea można zwiedzić w Krakowie? Na przykład:

 • Dom Matejki
 • Dom Mehoffera
 • Europeum
 • Gmach Główny
 • Muzeum Czapskich
 • Muzeum Książąt Czartoryskich
 • Pałac Erazma Ciołka
 • Sukiennice

Muzea w Krakowie mają swoje darmowe dni, które znajdziesz tutaj: Darmowe muzea w Krakowie

Brama Floriańska

Brama Floriańska to jedna z ośmiu bram miejskich Krakowa. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Floriańskiej i Pijarskiej. Ma ponad 34 metry. Nad wejściem od strony Plant znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Orła Piastowskiego. Zdjęcie znajdziesz akapit niżej.

Planty w Krakowie

Wiecie, że uwielbiam naturę, więc na sam koniec zostawiłam kilka miejsc idealnych na spacer po Krakowie.

Jeśli szukacie miejsca na spacer, a jeszcze nie byliście w Krakowie, musicie wiedzieć, że Kraków to miasto z mnóstwem zieleni i drzew. Planty w Krakowie to jeden z najpopularniejszych parków w mieście, jest idealnym miejscem na spokojny spacer lub relaks na ławeczce po dniu pełnym zwiedzania. Krakowskie Planty są także domem dla wielu ptaków, wiewiórek i innych zwierząt, a co dodaje mu uroku, to jego lokalizacja. Ten park położony w samym centrum Krakowa! Moim zdaniem Planty są zdecydowanie warte odwiedzenia!

Bulwary: spacer wzdłuż Wisły w Krakowie

Jeśli macie ochotę na malowniczy i zarazem spokojny spacer po Krakowie, koniecznie wybierzcie się na krakowskie bulwary. Spacer po nich, tuż przy Wiśle jest naprawdę dobrym pomysłem, można odpocząć od tłumów weekendowych turystów i cieszyć oko krajobrazem miasta.

Zakrzówek – przepiękne miejsce w Krakowie

Co to za miejsce? Co prawda nie jest położone w centrum miasta, ale jest zdecydowanie godne polecenia. Zakrzówek to znany zbiornik niezwykle turkusowej wody. Dlatego ten niezwykły krakobraz przyciąga turystów. Zwrócę uwagę, że w Zakrzówku nie można się kąpać, ale wokół jeziora znajduje się wiele ścieżek spacerowych. W tym miejscu znajdziemy również miejsce na wspinaczki – Skałki Twardowskiego.

Jak zwiedzać Kraków?

Kraków jest też bardzo przyjazny dla turystów i jest łatwo dostępny zarówno dla tych, którzy chcą poruszać się po mieście pieszo, jak i dla tych, którzy wolą skorzystać z komunikacji miejskiej. Miejsc parkingowych w Krakowie często brakuje, dodatkowo, Kraków jest na tyle mały, że spacer po mieście nie jest męczący.

Dodatkowo, działa tutaj Uber, Bolt i inne aplikacje, więc jeśli chcecie podskoczyć gdzieś dalej, warto zainstalować sobie aplikację, zamiast krążyć własnym samochodem.

Co robić w Krakowie?

Jeśli spędzacie weekend w Krakowie, pamiętajcie, że Kraków na weekend naprawdę żyje. Tu toczą się niezliczone imprezy, wydarzenia, w których biorą udział ludzie z całego świata. Zresztą, kto nie słyszał o kawalerskim/ panieńskim w Krakowie?

Co poza imprezami można tu robić? Na przykład, pójść na koncert! My wybraliśmy się na świetne widowisko w Centrum Kongresowym ICE, a dokładniej na Filharmonię Dowcipu. Był to wyśmienity wieczór, więc jeśli będziecie mieć okazję wybrać się na takie wydarzenie, serdecznie polecam.

Poza imprezami i koncertami, wydarzeń jest naprawdę dużo, dlatego warto poszukać w wyszukiwarce, co dzieje się w Krakowie w terminie, w którym się wybieracie. Odbywają się tam też słynne targi staroci. Na jeden, na Krakowskim Kazimierzu udało się nam wpaść w niedzielny poranek.

Gdzie zjeść w Krakowie

W Krakowie jest mnóstwo restauracji i knajpek, które warto odwiedzić, w poszukiwaniu smacznej kuchni. Wybór jest naprawdę duży, mamy kuchnię polską, żydowską, ale też międzynarodową. Poniżej znajdziecie moje polecenia na obiad, śniadanie i przekąski w Krakowie.

 • Zacznę od tego, że w Krakowie na każdym kroku zobaczycie sprzedawców z obwarzankami. Jeśli jeszcze nie jedliście tego wypieku, spróbujcie. Osobiście bardzo je lubię, najbardziej z makiem.
 • Morskie oko – restauracja przy placu Szczepańskim. Sympatyczne miejsce na obiad, polecam tam pyszny żurek w chlebie.
 • Cheder – kawiarnia, w której również zjesz. Położona przy ul. Józefa miejscówka jest naprawdę smaczna. Polecam pitę oraz hummus. Mówią, że najlepszy w mieście.
 • Cytat cafe – miejsce idealne na śniadanie. Duży wybór, syte i smaczne, a do tego kawa (jak nazwa wskazuje) z cytatem.

Jeśli jesteście fanami Harrego Pottera, koniecznie zajrzyjcie do tematycznych knajpek: Ministerstwa Tajemnic i Dziórawego Kotła. Przy tym drugim są większe kolejki, ale przy odrobinie szczęścia uda Wam się wejść bez oczekiwania. 😊

Nocleg w Krakowie

Kraków to miasto otwarte na turystów. Wybór jest niezliczony, od niedrogich hosteli po luksusowe hotele. W mieście znajduje się też wiele pensjonatów, oferujących różne standardy i ceny, co umożliwia każdemu znalezienie miejsca noclegowego dostosowanego do jego potrzeb i budżetu. w Krakowie znajdziesz wszystko, przy czym warto pamiętać, że w sezonie wybór jest ograniczony: bo turystów jest naprawdę dużo. Dlatego czasem warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, żeby zaoszczędzić i mieć więcej miejsc noclegowych do wyboru.

Gdzie spać? Moje propozycje znajdziesz niżej:

 • Jeśli lubisz historyczny wystrój i chcesz spędzić weekend w niezwykłym miejscu, zobacz klimatyczny hotel z widokiem na miasto.
 • ten hotel znajduje się w sercu miasta, blisko głównych atrakcji. Jest nie tylko piękny, ale oferuje kryty basen i łaźnię (w nim na pewno wypoczniesz!)
 • Świetnie wyposażony apartament na Starym Mieście znajdziesz tutaj (jest również piękny!)
 • ostatnio spaliśmy na Kazimierzu. Rezerwowaliśmy dzień wcześniej i sporo miejsc było już zarezerwowana, to hotelik bez luksusów, ale wygodny. Znajdziesz go tutaj.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej propozycji, koniecznie zajrzyj do wpisu: Gdzie spać w Krakowie?

Booking.com

Co zwiedzić wokół Krakowa

Owszem, w Krakowie jest co robić, ale wokół jest sporo miejsc odwiedzanych przez turystów. Do najpopularniejszych należy:

Wieliczka, a dokładniej Kopalnia Soli w Wieliczce. Kopalnia ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł ludzkości i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej tutaj: Pomysł na weekend: Kopalnia Soli Wieliczka

Oświęcim – miasto, gdzie Niemcy utworzyli największy obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej, znany jako Auschwitz. Auschwitz obecnie służy jako muzeum i miejsce pamięci dla ofiar Holocaustu.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Wymienione przeze mnie miejsca pozwalają poczuć autentyczny klimat tego wspaniałego miasta. Atrakcje turystyczne są absolutnie obowiązkowe dla każdego, kto odwiedza Kraków i chce poznać jego prawdziwe oblicze.

Mój przewodnik po Krakowie to zaledwie początek odkrywania tego niezwykłego miasta. Kraków to wspaniałe miasto pełne historii, kultury i atrakcji, które warto odwiedzić. Bez wątpienia będziesz zachwycony jego pięknem i atmosferą, a wspomnienia z pobytu na długo pozostaną w twojej pamięci.

Więcej miejsc z okolicy znajdziesz tutaj:

Darmowe muzea w Krakowie – lista i darmowe dni

Zalipie – najbardziej kolorowa wieś w Polsce

Pustynia Błędowska

Lanckorona- atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Ojcowski Park Narodowy- od czego zacząć zwiedzanie?

Nowy Sącz: atrakcje, skansen i muzea. Co robić w Beskidzie Sądeckim?

Wadowice- atrakcje: od Domu Papieża, przez kremówki aż po miasto, w którym wszystko się zaczęło

Krynica Zdrój zimą. Atrakcje i górskie krajobrazy pełne śniegu


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,123ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj