Praca przy komputerze dość często męczy. Głównie oczy, kręgosłup, barki. Dlatego, kiedy zbliża się weekend, czy nawet wolne popołudnie, pędzę tam, gdzie zielono. Często do lasku pod domem, ale nie zawsze. Dlatego dziś będzie o tym… które ogrody, rezerwaty, lasy i parki Opolszczyzny odwiedzić.
Parki Opolszczyzny – mapa
Stobrawski Park Krajobrazowy
Jest na tyle duży, że praktycznie zawsze możemy znaleźć odludne miejsce na piknik, czy spacer. Niezależnie od tego jaką lokalizację wybierzemy (bowiem Stobrawski PK rozciąga się na naprawdę dużym obszarze) z pewnością odkryjemy cudowne zakątki. Moje ulubione to: remiza ptaków niedaleko Jasienia (powiat Kluczbork) i nienazwana aleja kawałek za Popielowem przed Karłowicami przy Budkowiczance, wzdłuż której możemy znaleźć siedlisko bobrów, a nawet… zimorodka.
Więcej o Stobrawskim Parku przeczytacie tutaj:
Stobrawski Park Krajobrazowy- od czego zacząć zwiedzanie?
Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc
Lipno: Ogród Dendrologiczny
Jakieś 3 kilometry za Niemodlinem znajduje się ogród dendrologiczny, który najchętniej odwiedzany jest w maju. Wtedy możemy zobaczyć kwitnące różaneczniki. Warto wiedzieć, że właśnie arboretum w Lipnie jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny. Park jest zadbany, a wiele gatunków roślin życzyłabym sobie w moim małym ogrodzie. Więcej informacji o ogrodzie znajdziecie tutaj: LIPNO: NAJSTARSZE ARBORETUM W POLSCE
Opole: miejski park na wyspie Bolko
Osobiście nie znam osoby, która była w Opolu i nie spacerowała po wyspie Bolko. Chyba najurokliwsza trasa prowadzi z wyspy Pasieki, bowiem Wyspa Bolko z dwóch stron otoczona jest Odrą, od zachodu Kanałem Ulgi i częściowo pozostałością Kanału Wińskiego. Co można tu robić? Poza ZOO, możemy wybrać się na kawę do klubokawiarni Laba i spacerować. Ścieżek spacerowych jest multum, możemy też na mieście wypożyczyć rower i eksplorować wyspę. UWAGA na sarny! 🙂
Góry Opawskie: Kopa Biskupia, Srebrna Kopa i inne góry
Góry Opawskie nie należą do najwyższych w Polsce i raczej na szlaku nie spotkamy mieszkańców spoza województwa. Kiedy mamy ochotę na wspaniałe krajobrazy, nie największy wysiłek i względny spokój od turystów, góry Opawskie mogą być najlepszym rozwiązaniem. Ważne! Pamiętajmy, że w długi weekend ludzi będzie więcej.
Więcej o Górach Opawskich przeczytasz w tym wpisie: Góry Opawskie- trasy i pomysły na wycieczki po polskiej stronie
Park w Dąbrowie
Dąbrowa słynie z XVII wiecznego zamku, którego obecnie nie można zwiedzać. Nie powinno to nas absolutnie zniechęcać, bowiem zamek jest otoczony przez park o powierzchni 20 hektarów. Wg. Wikipedii jest zaniedbany, jednak ostatnio przeszedł rewitalizację. W wielu miejscach bluszcz obrasta nie tylko drzewa, ale całe ścieżki. Świetnie wygląda to zimą, kiedy nie ma śniegu, a my mamy po prostu chcemy zobaczyć choć trochę zieleni. I dlatego jest to miejsce do którego lubię wracać.
Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny
Nie da się ominąć Góry Świętej Anny w tym zestawieniu! To chyba najczęściej wybierane miejsce na spacery przez mieszkańców powiatu Strzeleckiego. Sama bywam tam średnio raz do roku i przyznam, że nie znalazłam jeszcze swojego ulubionego zakątka. Faktem jest, że zajmuje powierzchnię przeszło 5000 hektarów i możemy tam odkryć najróżniejsze gatunki roślin i zwierząt, ponoć nawet żmiję zygzakowatą (osobiście nie widziałam!). Warto na taki spacer przygotować parę przekąsek, znaleźć ławkę gdzieś na uboczu i po prostu rozkoszować się chwilą.
Więcej tutaj: Góra św. Anny – na spacery i zwiedzanie
Rezerwat przyrody Kamieniec
Kamieniec to dziś opuszczona wioska, która zamieniła się w niezwykły rezerwat. Poza wiecznie zielonym lasem, zobaczymy tu torfowiska, latem porośnięte najrzadszymi gatunkami roślin. Licznie występuje rosiczka okrągłolistna, czyli roślina owadożerna. Latem, w rezerwacie spotkamy niezliczone ilości… motyli, bo ilość kwiatów jest po prostu niesamowita. W Kamieńcu możemy wybrać się na poszukiwania bobów czy… bociana czarnego.
UWAGA! Dla zainteresowanych historią Kamieńca- więcej w artykule: Kamieniec
Rezerwat przyrody Złote Bagna
Rezerwat Złote Bagna słynie po pierwsze z niesamowitych, bagiennych roślin, zobaczymy tu przeszło 50 rodzajów… mchu czy wełniankę wąskolistną. Jest to dość tajemnicze miejsce, bo do bagien trzeba kawałek przejść. Jednak to, co mnie zaskoczyło na Złotych Bagnach wczesną wiosną, to to, że w rezerwacie w środku marca kwitną fiołki (a w innych miejscach na Opolszczyźnie był wtedy sezon przebiśniegów!).
Rezerwat przyrody „Kokorycz”
W województwie opolskim praktycznie na każdym kroku możemy znaleźć piękne zakątki. Moim ostatnio odkrytym, ulubionym rezerwatem jest Rezerwat przyrody „Kokorycz”- tu możemy korzystać z asfaltowej ścieżki, to miejsce w sam raz na różne aktywności np. nartorolki. Poza tym, w rezerwacie zobaczymy konwalię majową czy czosnek niedźwiedzi. Przewodniki mówią, że można tam spotkać m.in. zimorodka i… wydrę.
Czekam na Wasze sugestie, które zielone miejsca, lasy oraz parki Opolszczyzny należą do najciekawszych?
Zapraszam również do wpisów:
Zamki i pałace Opolszczyzny
Opolskie atrakcje – 10 miejsc, które musisz zobaczyć
Buziaki,
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Dawno nie zaglądałam w ten region, chętnie odświeżyłabym wspomnienia.
Świetnie 🙂
Remiza ptaków? Musisz to rozwinąć! Co to w ogóle jest? ? Górę św. Anny znam, ale w sumie to chyba jedyne miejsce, w którym byłam z Twojej listy. Jest co nadrabiać.
Cześć! Remiza ptaków to po prostu… powierzchnia zagospodarowana pod kątem stworzenia najlepszych warunków dla egzystencji ptaków. W tym przypadku to niewielka wysepka, trochę wody i różnych krzewów. Wygląda naprawdę uroczo, postaram się uchwycić tego lata 🙂
Góra św. Anny mi coś mówi, ale reszta trochę egzotyczna ? muszę się wybrać w ten rejon w końcu
Jeszcze raz polecam 🙂
Z wymienionych przez Ciebie parków byłem tylko na Biskupiej Kopie oraz Górze św. Anny ? Potwierdzam, że to bardzo fajne tereny i można na nich wypocząć w ciszy i spokoju, ponieważ nie są tak oblegane turystycznie ?
Cześć! Tak, to jest wielki plus Opolszczyzny. Turyści to rzadki gatunek 🙂
Jako, że mieszkam na Śląsku chętnie któregoś dnia wybiorę się wraz z rodziną na Opolszczyznę ? Szczególnie zainteresowała mnie wyspa Bolko ?
W takim razie czekam na wiadomość jak wrażenia 🙂
Ja byłam w Opolu i nigdy nie dotarłam do tego miejsca. ? Ale na wytłumaczenie mam bardzo krótki pobyt.
Nigdy nie sądziłam, że ten region jest taki interesujący. Kiedyś muszę to nadrobić.
Cześć Aniu! W takim razie daj znać jak uda Ci się nadrobić. Przyznam, że Bolko to jedno z najurokliwszych miejsc w Opolu 🙂
Świetne propozycje. My uwielbiamy spędzać czas na łonie natury, więc i w tych okolicach czuli byśmy się doskonale. Piękne zdjęcia przyrody, którą tak uwielbiam. ?
Dziękuję pięknie, Anetko.
Mieszkam w Górach Opawskich, polecam 🙂
O proszę! Nie wiedziałam 🙂
Piękne tereny. Nigdy tam nie byłam. Z dwójką dzieci ? będzie tam bardzo interesująco. Teren nie bardzo wymagający.
Myślę, że to świetny pomysł 🙂
Jak pięknie! To takie nasze niby typowe, leśne, polskie krajobrazy. Nie chcący można przejść nad nimi do porządku dziennego, ale jednak potrafią zachwycić. Sama ostatnio na nowo odkrywam parki i ogrody botaniczne. Wiosną jest szczególnie przyjemnie. A potem znowu jesienią ?
Mamy takie same spostrzeżenia 🙂 wiosna i jesień w Polsce to chyba najpiękniejszy czas. Zimą mogłoby być równie pięknie, tylko ostatnio ze śniegiem krucho…
Tak jak Ty, staram się każda wolną chwilę spędzać na wolnym powietrzu! Lasy to wspaniałe miejsce – dbajmy o nie ?
Zgadzam się w 100%!
Pamiętam, że na mnie zrobił ogromne wrażenie park przy pałacu w Mosznie, szczególnie w porze kwitnienia różaneczników 🙂
Z tego co wiem to teraz jest ta pora 🙂
Okolice jeszcze mi nie znane, ale mam nieodległe plany, by ruszyć na podbój tamtejszych ziem. Takie włóczenie się pośród zieleni, to lubię ja bardzo!
Pozostaje mi czekać na relację na Twoim blogu 🙂
Piękne miejsce https://www.facebook.com/Agroturystyka-Na-skraju-czasu-560731100698848/
Przeczytałam trochę Twoich wpisów i przy tym się zatrzymałam. Trochę mnie dziwi, że pisząc o pakach nie wspomniałaś o tym w Strzelcach Opolskich. Może nie byłaś? Jeśli nie, to zapraszam 😉
Mówiąc szczerze, byłam raz jak przy parku był remont- i obiecałam sobie, że wrócę po- na spacer i zdjęcia. Dziękuję za przypomnienie, bo z tego co pamiętam bardzo mi się podobało.
Pozdrawiam serdecznie