Stobrawski Park Krajobrazowy- od czego zacząć zwiedzanie?

Stobrawski Park Krajobrazowy to jeden z 4 parków krajobrazowych w województwie opolskim. Jest najmłodszy, ale też największy. Pozostałe to:

Dziś zabieram Was do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, który zajmuje ponad 520 km2. Można się w nim zgubić, ale przede wszystkim, można się w nim zakochać. Będzie o tym gdzie się wybrać, co zobaczyć i komu przede wszystkim spodoba się w Stobrawskim PK.

Stobrawski Park Krajobrazowy- gdzie się wybrać?

Zacznę od tego, że ten park krajobrazowy położony jest w dorzeczu Stobrawy, Budkowiczanki, Bogacicy, Brynicy i Smortawy. Mało tego, granica parku opiera się o Nysę Kłodzką i Odrę. Jeśli nic Wam to nie mówi, to nic się nie stało, bo zaraz zabiorę Was na spacer po parku. Zaczniemy od spaceru wzdłuż rzek, bo to tam znajdują się najbogatsze przyrodniczo fragmenty parku. Przyrodniczo czyli- jest tu naprawdę różnorodnie, zwłaszcza jeśli chodzi o… ptaki.

rzeka o zachodzie słońca

Dolina Odry- raj nie tylko dla ornitologów

To jeden z najcenniejszych ornitologicznie miejsc w regionie. Nie tylko jest fragmentem Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków „Grądy Odrzańskie”. Tu też znajdziemy jeden z najstarszych dębów (i drzew) na Opolszczyźnie – potężny dąb „Klara”. W Dolinie Odry występuje wiele gatunków ptaków zagrożonych i w Polsce i w Europie. Wiosną możemy usłyszeć czy zobaczyć kanię czarną i rudą ( stanowią symbol parku), dudka, świerszczaka i wiele innych rzadkich ptaków. Sama widziałam pięknego zimorodka, którego niestety nie udało mi się uchwycić na zdjęciu. Dolina Odry to cudowne miejsce na spacery, pikniki i zachwyt nad sielskim krajobrazem. Co ciekawe, w lasach liściastych możemy wypatrywać… rzekotki drzewnej czyli (na chłopski rozum) to taka żaba, która większość życia spędza na drzewie.

Tak, Dolina Odry to zdecydowanie magiczne miejsce.

Lasy Barucickie

Położone pomiędzy Lubszą a Barucicami, liściasta część Stobrawskiego Parku Krajobrazowego słyną z następujących rezerwatów: „Lubsza”, „Rogalice”, „Leśna Woda” i „Barucice”. Poza niesamowitymi, wielkimi drzewami (dęby, graby czy lipy) mamy tu do zobaczenia rzadkie okazy, jak np. soplówka bukowa (niesamowity grzyb), dzięcioł czarny czy rzadkie gatunki chrząszczy. Atmosfera tego lasu jest nie do podrobienia, a co ciekawe- znajdziemy w nich m.in. bunkry, które są pozostałością po poligonie należącym do fabryki Kruppa (czasy II WŚ).

O bunkrach i ich historii już pisałam, dlatego jeśli interesują Was takie historie, Lasy Barucickie są idealne pod tym względem. Więcej: Bertha Werk- Krupp. Tajemnicza fabryka i strzelnica w lesie (Oława- Brzeg)
bunkier Stobrawski Park Krajobrazowy

Bory Sosnowe w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Oczywiście, w borach sosnowych przeważają sosny. Dlatego, zarówno zimą, jak i latem są zielone, co  zwłaszcza w tej pierwszej porze roku pozwala cieszyć oczy. Jednak do borów sosnowych wybieramy się nie tylko po piękne widoki, ale też po jagody i grzyby. Do borów sosnowych warto się wybrać i na spacer, jeśli chcemy korzystać z ich właściwości- świetnie wpływają na drogi oddechowe.

A jeśli chodzi o atrakcje borów sosnowych, na terenie województwa opolskiego jest ich wiele– zaczynając od wydm w okolicach Dąbrówki Łubniańskiej, przez tajemnicze źródełko (Studzionka), aż po zabytkowy park w Pokoju. Nie będę ukrywać, bo to dopiero początek zwiedzania. Moim zdaniem warto zabrać ze sobą rower, chociaż w niektórych momentach z jazdą jest ciężko (jak jest sucho, czasem łatwo o zakopanie się w piachu). Niemniej, Stobrawski PK jest świetny na takie aktywności.

bory sosnowe zimą
Zdjęcie zrobione w lutym

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Co zobaczyć w Stobrawskim Parku Krajobrazowym?

Pięknych, interesujących miejsc jest bez liku- zaczynając od powyższych, przez stawy hodowlane, spływ kajakiem przez wąską rzeczkę, ogród botaniczny np. w Zagwiździu czy najlepiej zachowany gotycki zamek na Opolszczyźnie w Karłowicach. Inne ciekawe miejsca w SPK  znajdziecie  w tym  wpisie:  Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Ciekawa jestem jakie miejsca w Stobrawskim Parku Krajobrazowym już odwiedziliście. Dajcie znać czy jest coś, co Was szczególnie urzekło- jeśli nie znam tego miejsca, chętnie nadrobię 🙂


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj