Kochani,

części z Was, Opole kojarzy się głównie z Festiwalem Piosenki, mniejszością niemiecką i spokojnym życiem. Co skrywa Opole, czy warto tu zajrzeć choć na jeden dzień i czego powinniśmy spróbować będąc w Opolu opowiem Wam poniżej.

Mapa atrakcji Opola

 1. Opolski Rynek

Miasto możemy zacząć zwiedzać od opolskiego Rynku. Jego układ praktycznie nie uległ zmianie od XIII wieku. Możemy tu podziwiać urocze, pastelowe kamieniczki, czy ratusz (co prawda, wydaje się dość duży w porównaniu do niewysokich kamieniczek). Również na Rynku możemy znaleźć opolską Aleję Gwiazd, czyli położony wzdłuż Ratusza chodnik w formie gwiazd z nazwiskami piosenkarzy Opolskiego Festiwalu. Tu mamy już przysłowiowy rzut beretem do trzech najbardziej znanych kościołów: Katedry Św. Krzyża, kościoła Franciszkanów, czy kościoła Na Górce.

opole ratuszrynek opole

 1. Opolska Wenecja

Aby jak najlepiej wczuć się w opolski klimat, z Rynku najlepiej przejdźmy wzdłuż Placu Wolności, aż po naprawdę uroczy Most Groszowy. I właśnie tu, nad Kanałem Młynówka, rozciąga się od ulicy Katedralnej aż po ulicę Zamkową tzw. Opolska Wenecja – szereg kamieniczek, odbijających się w Młynówce.

Ważne! Opolska Wenecja jest podświetlana wieczorami i wygląda naprawdę pięknie. Dodatkowego uroku temu miejscu dodaje… brak turystów. Co prawda, spotykamy na swojej drodze spacerowiczów, ale nie tylu, żeby zrobiło się ciasno czy nieprzyjemnie.

opolska wenecja
Opolska Wenecja
Opolska Wenecja
Opolska Wenecja nocą
Kościół Opole
Kościół pw. Świętej Trójcy
Kanał Młynówka
Kanał Młynówka
 1. Wokół Rynku

Zaraz przy Rynku znajdziemy Muzeum Śląska Opolskiego czy Wieżę Piastowską. Muzeum Śląska Opolskiego składa się z wystaw przedstawiających kulturę i tradycję ludności śląska opolskiego wraz z malarstwem czy piękną tułowicką porcelaną. Jednak, moim zdaniem najciekawszą propozycją muzeum jest znajdująca się w sąsiedztwie Kamienica czynszowa. W kamienicy możemy zobaczyć pięć mieszkań, w którym po prostu czuć klimat mieszkań z lat 1890 – 1965. Nawiasem mówiąc, uwielbiam to miejsce! Uwaga! Muzeum Śląska Opolskiego możemy zwiedzać od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia podane są pod tym linkiem, a koszt biletu normalnego to 6 złotych. Za to Kamienica czynszowa w niedzielę jest zamknięta.

Wieża Piastowska została wybudowana już w XIII wieku, zaraz przy bramie wjazdowej na zamek piastowski, z czego jedynie ona przetrwała do dziś. Wstęp jest płatny, i podobnie jak w przypadku Muzeum ŚO, bilet normalny kosztuje 6 złotych.

kamienica czynszowa Opole
Kamienica Czynszowa
Katedra Opolska
Katedra Opolska

Katedra Opolska

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska

opole atrakcje

Mury obronne Opola
Mury obronne Opola
 1. Skwer Artystów w Opolu

Jedno z najlepszych miejsc jeszcze w obrębie Starego Miasta na krótki odpoczynek. Znajduje się na Wzgórzu Uniwersyteckim. Oprócz zieleni, znajdziemy tu m.in. pomniki i ławeczki z podobiznami polskich twórców związanych z Opolem i Festiwalem Polskiej Piosenki. Możemy usiąść m.in. obok Agnieszki Osieckiej czy Marka Grechuty. Ponadto, możemy tu zobaczyć przepiękny pomnik Świętego Krzysztofa, studnię Świętego Wojciecha czy robiący wrażenie zespół rzeźb barokowych, przedstawiający „Cztery Pory Roku”.

Zespół figur na Wzgórzu Uniwersyteckim
Zespół figur na Wzgórzu Uniwersyteckim

Skwer artystów w OpoluZespół figur na Wzgórzu UniwersyteckimZespół figur na Wzgórzu UniwersyteckimZespół figur na Wzgórzu Uniwersyteckim

 1. Wyspa Bolko

Spacer w Opolu? Najlepsze miejsce na spacer to bezapelacyjnie Wyspa Bolko. Jak daleko to od Rynku? Idąc przez Park Nadodrzański, jakieś 25 minut piechotą. Na Bolko znajdziemy opolskie ZOO (bardzo zadbane), a spacerując wśród alejek najczęściej widzianymi zwierzętami są sarny. Bolko to dobre miejsce na piknik (latem), albo kawę np. w kawiarni Laba czy w kafejce Dżungla. Uwaga! Wejście do ZOO kosztuje 18 zł (bilet normalny). Więcej informacji tutaj.

Park Nadodrzański
Park Nadodrzański
 1. A gdzie ta Polska Piosenka?!

Poza wyżej wspomnianą Aleją Gwiazd, na Rynku znajdziemy Kiosk Muzyczny . Można w nim posłuchać przebojów artystów, których gwiazdy znajdziemy w Alei (bezpłatnie). Zaraz przy stawku Barlickiego, znajdziemy Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. To tutaj odbywa się znany nam wszystkim festiwal.  Zaraz przy NCP, możemy zobaczyć Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie z pewnością fani muzyki polskiej raczej nie będą się nudzić. Ważne! Bilet normalny do muzeum kosztuje 15 złotych. Uwaga! Jednak Opole to nie tylko znany festiwal. W NCP odbywają się koncerty (od poezji śpiewanej po hip-hop), a jeśli mamy ochotę posłuchać muzyki orkiestrowej- warto wybrać się do Filharmonii.

 1. Muzeum Wsi Opolskiej

Miejsce o którym wspomniałam w artykule o moich ulubionych atrakcjach Opolszczyzny. W Muzeum Wsi Opolskiej zatrzymało się i miejsce, i czas. Tu pod gołym niebem zobaczymy przeszło 40 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są urządzone oraz wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia. Uwaga! W wielu budynkach znajdziemy przewodników, którzy nie tylko opowiedzą nam historię budynku, ale i podzielą się z nami zabawnymi historiami. Wstęp w sezonie kosztuje 10 złotych (bilet normalny). Więcej informacji pod tym linkiem. 

Muzeum Wsi Opolskiej

Skoro już jesteśmy w Opolu- myślę, że nie możemy stąd wyjechać bez spróbowania rolady podanej z kluskami śląskimi i modrą kapustą. O tym gdzie zjeść w Opolu jeszcze z pewnością napiszę.

Kochani, mam nadzieję, że uzupełnicie mój przewodnik o kilka atrakcji. Czekam na Wasze sugestie. 🙂Booking.com

Buziaki!

Zapraszam również do wpisów:
Zamki i pałace Opolszczyzny

Parki i lasy Opolszczyzny

10 miejsc na Opolszczyźnie, które musisz zobaczyć

Cześć 🏰co Wy na to, żeby w piękny, wiosenny weekend wybrać się w podróż szlakiem zamków i pałaców Opolszczyzny?…

Opublikowany przez W poszukiwaniu końca świata Piątek, 6 kwietnia 2018

53 KOMENTARZE

 1. Nawet nie wiedziałam że w Opolu jest Wenecja. Opole kojarzy mi się z festiwalem.po zdjęciach widzę ze warto zobaczyć to miasto jesienią. Pozdrawiam

 2. Nigdy nie stawiałam Opola jako celu jakieś podróży, ale po Twoim wpisie, chyba się nad tym zastanowię ? Jako , że lubię takie miejsca, najbardziej zauroczył mnie Rynek.

  • W takim razie mam nadzieję, że uda Ci się wkrótce to nadrobić 🙂 taką pogodę mieliśmy w weekend- dziś trochę szaro i tak jesiennie, więc mam to samo… Pozdrowienia, Justynko!

 3. Wow! Nigdy nie byłam w Opolu, no może przejazdem (a to się prawie nie liczy) i nie miałam pojęcia, że jest tam tak pięknie! Bardziej na wypad na jeden dzień czy na cały weekend? Chętnie się kiedyś wybiorę 🙂

  • Myślę, że weekend, na spokojnie. Ps. Jak nie byłaś jeszcze w Mosznej, to nie możesz ominąć tego punktu wycieczki 🙂 to kawałek od Opola, jednak warto!

 4. Całkiem przyjemne miasto. Odwiedziłam je jeden raz i naprawdę mi się podobało. Zwłaszcza spacer po zmroku tzw. Opolską Wenecją i pierogi z widokiem na rzekę. Było super!

 5. Jak przechodziłaś koło św. Krzysztofa to w tle widać było pozostałości drugiego zamku opolskiego. Pochodzi on z XIV w. i pozostała tylko jego część. Warto wspomnieć, że Wieża Piastowska też jest jedyną pozostałością po najstarszym opolskim zamku na ostrówku, który został rozebrany w l. 30 XX w. przez Niemców (Opole jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które posiadało dwa zamki ? ) Dodatkowo na miejscu właśnie tego zamku powstał modernistyczny 6-cio piętrowy biurowiec (obecnie budynek Wojewody Opolskiego), bardzo nowoczesny jak na lata 30. XX w. Znajduje się w nim jedna z dwóch w Polsce wind paciorkowych. Zaraz obok jest dawny staw zamkowy, na którym w 1934 r. miały miejsce mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie a od 2013 r. zainstalowano multimedialną fontannę (pokazy o godzinie 12:00, 18:30 oraz 21:30 w okresie letnim) co ciekawe zamiarem jest aby grać tylko polską muzykę ? Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest plac Daszyńskiego z neoklasyczną fontanną oraz bardzo ciekawy Dworzec Główny PKP z pięknymi drewnianymi kasetonami i akustyką. Mogłabym wymieniać i wymieniać ?

  • Pięknie dziękuję za sugestie! Byłam parę lat temu na pokazie fontanny i całkiem o tym zapomniałam. A było tak fajnie 🙂 Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, do usłyszenia.

 6. A zwiedzaniu rynku należało Pani Ewelino zajrzeć do naleśnikarni Grabówka znajdującej się koła Mostu Groszowego (Zielonego), urocze miejsce z przepysznymi naleśnikami. Moje ulubione od prawie 30 lat ?

  • Oczywiście, że odwiedziłam. 🙂 Wkrótce mam nadzieję uda mi się napisać o paru miejscach, w których warto zjeść w Opolu. Przecież nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Serdeczne pozdrowienia Pani Anetko!

 7. Nigdy nie byłam w Opolu i nie miałam tego miasta na uwadze w najbliższym czasie i dlatego właśnie, wbrew logice, weszłam na ten wpis. ? Po punkcie o Muzeum Wsi Opolskiej i opolskiej Wenecji stwierdzam, że to pierwsze miasto, które odwiedzę wiosną. Wiele straciłam i dziękuję za uświadomienie mi tego faktu. ?

 8. Wow!! Jestem pod wrażeniem miejsc i cudnych zdjęć dodających niezwykle klimat. Pomyśleć, że tam jeszcze nie dotarłam. Czas to zmienić przy najbliższej okazji i odwiedzić ten uroczy zakątek. ?

 9. Pospacerowałam sobie po „Twojej „opolszczyźnie,ale komentarz zostawię tutaj.
  Jak wspominałam , mieszkałam wiele lat w KK i w Opolu bywałam często.Bardzo ładne i urokliwe miasto, jest tam co zwiedzac.Atrakcji ma mnóstwo.Polecałabym to miasto każdemu, nie tylko w czasie festiwalu.
  Opolszczyzna to naprawdę atrakcyjny rejon i super,że promujesz ją na swoim blogu.
  Znam ludzi,którzy uważają to województwo za bardzo nudne, ale oczywiście tu nie byli.
  Ja zawsze z ogromnym sentymentem tam jeżdżę.
  Serdecznie pozdrawiam-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here