Dopiero w tym roku pierwszy raz odwiedziłam Ojcowski Park Narodowy. I chociaż w organizowaniu wycieczek mam spore doświadczenie, to w przypadku parków narodowych jest to trochę cięższe, jeśli chcemy zobaczyć najważniejsze punkty, a czas jest ograniczony. Dziś opowiem Wam co można zobaczyć w Ojcowskim PN, kiedy warto się wybrać i o czym warto pamiętać. Na samym końcu polecę Wam najlepsze poradniki, jeśli chcecie zwiedzić jak najwięcej, a czasu macie więcej niż przysłowiowy weekend.
Więcej inspiracji w województwie małopolskim znajdziecie tutaj: Małopolskie- atrakcje.
Spis treści
- 1 Ojcowski Park Narodowy- informacje podstawowe
- 2 Jak i kiedy zwiedzać Ojcowski Park Narodowy?
- 3 Ojcowski Park Narodowy- co warto tam zobaczyć?
- 4 Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym
- 5 Ile kosztuje zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego?
- 6 Gdzie zjeść w Ojcowskim PN?
- 7 Ojcowski Park Narodowy- co jeszcze można tam zobaczyć?
Ojcowski Park Narodowy- informacje podstawowe
Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 21,46 km jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Jest też niezwykle popularny, położony niedaleko Krakowa (ok. 16 kilometrów).
Ojcowski Park Narodowy pod względem geograficznym znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na Wyżynie Olkuskiej. Jego symbolem jest nietoperz, oczywiście nie bez powodu. Liczne jaskinie na terenie parku umożliwiają występowanie i zimowanie nietoperzy.
Jak i kiedy zwiedzać Ojcowski Park Narodowy?
Do Ojcowskiego Parku Narodowego wybraliśmy się w majowy poniedziałek. Jest to dobry termin, bo było gdzie zaparkować, ale mimo wszystko na początku trasy było trochę ludzi. Dla odludków, takich jak ja 😊 w weekend może być zbyt tłoczno.
Mam dla Was wskazówki, odnośnie zwiedzania Ojcowskiego PN.
– warto zacząć w Ojcowie, a później pojechać do Pieskowej Skały (np. kolejnego dnia)
– zwiedzając w poniedziałek nie wejdziemy do części atrakcji- wtedy są zamknięte
Ojcowski Park Narodowy- co warto tam zobaczyć?
Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego można podzielić na kilka części. Pierwsza zaczyna się od ruin średniowiecznego zamku w Ojcowie, którego większość turystów podziwia „z dołu”. Tak też najbardziej okazale się prezentuje. Idąc spod zamku, mijamy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera- zamknięte w poniedziałki. Dlatego, jeśli wybieracie się do parku i chcecie odwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, poniedziałek nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Możemy wejść na punkt widokowy na skałce Jonaszówka, a później Doliną Prądnika spacerujemy w kierunku Bramy Krakowskiej, z prawej strony Prądnika, mijając hodowlę pstrągów. Mijamy Jaskinię Krowią i dochodzimy do Bramy Krakowskiej. Możemy ją minąć albo iść wzdłuż tego samego szlaku, zahaczając o Źródło Miłości. Po Dolinie Prądnika można spacerować aż np. do Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Jeśli będziemy wracać i spacerować w innym kierunku, warto zobaczyć Igłę Deotymy– lepiej spacerować po prawej stronie Prądnika, wracając spod Bramy Krakowskiej.
Druga część to Dolina Sąspowska, która jest mniej popularna i oblegana przez turystów. Co mnie zaskoczyło, na początku trasy to kilka grobów z brzozowymi krzyżami. Dolina Sąspowska jest bardziej dzika i moim zdaniem, o wiele bardziej nadaje się na piknik. My weszliśmy na szlak niedaleko skałki widokowej od strony Ojcowa, ale można zacząć spacer z drugiej strony.
Trzecia część zwiedzania to Maczuga Herkulesa i późnorenesansowy zamek Pieskowa Skała. Tam podjechaliśmy już samochodem. Poza skałą i zamkiem, można spacerować wzdłuż Prądnika.
Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym
W Ojcowskim PN znajduje się około 500 jaskiń- mniejszych i większych. Do popularniejszych- bowiem nie wszystkie możemy zwiedzać- należą Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. Ze skałek, poza wcześniej wymienionymi (Maczuga Hekulesa, Brama Krakowska czy Igła Deotymy) często wspomina się Skałę Łaskawiec.
Do punktów z przewodników, które warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym należy też kaplica „Na Wodzie”, Pustelnia błogosławionej Salomei i Groty modlitewne w Grodzisku. Moim zdaniem, warto skupić się na chłonięciu pięknych widoków, natury- sama za pierwszym razem nie widziałam wszystkich punktów, bo przecież można je zobaczyć podczas kolejnej wizyty!
Ile kosztuje zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego?
Wiele zależy od tego, co chcemy zobaczyć, bowiem zamki i jaskinie mają swoje cenniki. Parking w Ojcowie kosztował nas 15 złotych (maj 2020), pod Maczugą Herkulesa 10.
Gdzie zjeść w Ojcowskim PN?
Większość turystów wybiera się na pstrąga, który kojarzy się z tym miejscem. Ostatnio pojechaliśmy do Olkusza na genialne pierogi. 😊
Ojcowski Park Narodowy- co jeszcze można tam zobaczyć?
Ojcowski Park Narodowy można eksplorować przez praktycznie cały urlop. Na razie nie miałam takiej okazji, ale w zorganizowaniu wycieczki pomogła mi Kasia, która napisała kilkanaście wpisów o tym jak podróżować po parku, wraz z cudowną interaktywną mapą. Zajrzyjcie na jej blog Polska po godzinach- na pewno znajdziecie tam masę inspiracji.
Ciekawa jestem, czy Wy byliście już w Ojcowskim Parku Narodowym? Według ankiety na moim Instagramie, wiele osób nie widziało jeszcze ani Bramy Krakowskiej, ani Maczugi Herkulesa!
Zapraszam do zapoznania się z innymi inspiracjami z Małopolski: Ojcowski Park Narodowy– Nowy Sącz: atrakcje, skansen i muzea – Krynica Zdrój zimą– Lanckorona – Wadowice – Pustynia Błędowska– Co zobaczyć w Krakowie? Odkryj atrakcje i ciekawe miejsca
Więcej Parków Narodowych w Polsce: Kampinoski Park Narodowy
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Miałyśmy okazję zwiedzać Jaskinię Łokietka i zobaczyć Maczugę Herkulesa, super miejsce.
Jedno z miejsc gdzie jeszcze nie byłem a od lat mam je na liście gdzie trzeba choć raz się pojawić. Przepiękne miejsca i widoki wydają się na każdej fotce.
Ojcowski Park Narodowy jest przepiękny! Myślę, że się nie zawiedziesz w trakcie odwiedzin 🙂
maczuga jak najbardziej spoko atrakcja ponieważ ją przypomina ale sam zamek w ojcowie nie jest atrakcja warta 25zł/osoba zeby wejść i zoabaczyć zaniedbany trawnik 1 zbroje i 3 miecze.