Nowy Sącz: atrakcje, skansen i muzea. Co robić w Beskidzie Sądeckim?

Nowy Sącz to jedno z najstarszych miast w Małopolsce. Dziś to największe miasto Beskidu Sądeckiego. I chociaż wielu turystów odwiedza ten region głównie po to, żeby spacerować po górach, to stolica Sądecczyzny potrafi oczarować. Ładnym rynkiem, niesamowitym skansenem i kilkoma miejscami, które powodują, że do Nowego Sącza warto przyjechać.

Zabytki Nowego Sącza

Spacer po Nowym Sączu zaczynam od Rynku, otoczonym ładnymi kamieniczkami. Ale to nie one przykuwają uwagę, tylko ratusz. Można go zwiedzić w ramach godzin urzędowania Urzędu Miasta, czyli nie w sobotę i niedzielę, ale robi niesamowite wrażenie nawet z zewnątrz- jest piękny.

Z Rynku przechodzimy na ulicę Jagiellońską, która jest chyba najładniejszą ulicą Nowego Sącza. Panuje na niej niezwykły klimat, lekko południowy, powolny. Może przez to, że nie jeżdżą po niej samochody, a może z innego powodu. Pewne jest jedno: latem musi być tam jeszcze piękniej!

Jeśli chcecie zwiedzać świątynie w Nowym Sączu, to jest ich kilka. Bazylika św. Małgorzaty, Klasztor oo. Jezuitów, Kościół Ewangelicko- Augsburski czy synagoga (możliwość zobaczenia tylko zewnątrz).

Sądecki Park Etnograficzny

W tym skansenie -największym w Małopolsce- na powierzchni 20 hektarów zobaczymy kilkadziesiąt budynków. Od drewnianych zagród chłopskich, przez osiemnastowieczne świątynie (kościoły, cerkiew), po siedemnastowieczny dwór szlachecki. Na skraju lasu znajduje się małe osiedle cygańskie, możemy też zobaczyć, jak żyli Pogórzanie, Górale Sądeccy czy Niemcy i Łemkowie. Tego typu miejsca zawsze robią na mnie wielkie wrażenie i zawsze chcę tam wracać, odkrywać i…. czuć zapach drewnianych domów. Co ciekawe, zwiedzanie tego parku etnograficznego to dopiero początek, bo oprócz niego możemy zwiedzić Miasteczko Galicyjskie.

Uwaga! Jeśli lubicie takie miejsca, na pewno spodoba się Wam skansen w Sanoku (województwo podkarpackie).

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie położone jest tuż obok Sądeckiego Parku Etnograficznego. Zobaczymy w nim wiele budynków, m.in. słynną rekonstrukcję ratusza w Starym Sączu- projekt był niezrealizowany, ale zachowały się rysunki, dzięki którym powstał. Inne obiekty, są nie tylko świetnie odwzorowane, ale też pracownicy muzeum opowiadają o nich z niezwykłą pasją. Możemy wybrać się do fryzjera, fotografa, apteki czy krawca.

Ja najciekawsze historie usłyszałam na poczcie, w Galerii Paszyńskiej kupiłam piękny obraz (ręcznie malowany na szkle), a w ratuszowej kawiarni zjadłam pyszne ciasto. Poza tym, po miasteczku kręcą się kociaki, a pan z poczty chętnie o nich opowie.

Uwaga! W miasteczku znajduje się kawiarnia i hotel, można wybrać się do karczmy. Na zwiedzanie obowiązują bilety, na jedzenie- można wejść bez.

Ruiny zamku i mury obronne miasta Nowego Sącza

Zamek w Nowym Sączu pochodzi z XIV wieku. Chociaż został odbudowany tuż przez II Wojną Światową (1938 r.), to pod jej koniec został wysadzony. Dziś, jego ruiny można podziwiać wraz z jedyną ostałą basztą- Basztą Kowalską. Dziś na tym terenie znajduje się park miejski, a latem może być to świetne miejsce na kawę.

Muzeum Miejskie w Nowym Sączu

Do Muzeum Miejskiego nie udało mi się dostać, chociaż kupiłam bilety. Niestety, w niedzielę było zamknięte, chociaż w niektóre weekendy funkcjonuje normalnie (informacja od muzealników). W sobotę odwiedziłam Dom Gotycki, który jest piękny, ale wystawy dla mnie średnio interesujące ( za dużo sztuki cerkiewnej i sakralnej).

Muzeum – Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie

Tego typu muzea są u mnie zawsze najciekawsze, bo pokazują, jak mieszkano w dawnych czasach w mieście. W tym przypadku wnętrza są pięknie wyposażone, bogatsze, zdobione obrazami (nie licząc galerii obrazów Marii Ritter).

Ważne! W niedziele i poniedziałki muzeum jest nieczynne, dlatego planując weekendową wycieczkę warto odwiedzić je np. w sobotę.

Nowy Sącz- atrakcje

Poza wymienionymi, Nowy Sącz może poszczycić się wieloma zabytkami np. Biblioteka Publiczna to dawna rezydencja Lubomirskich, jest tu dobrze zachowany Cmentarz Żydowski, najstarsze osiedle robotnicze w Polsce, które sto lat przetrwało w niezmienionym kształcie (osiedle „Stara Kolonia”).

Można wybrać się na rower, ściankę wspinaczkową, czy pojechać dalej np. do Starego Sącza, Muszyny, Krynicy Zdrój (tu zobaczysz Krynica Zdrój zimą. Atrakcje i górskie krajobrazy pełne śniegu) czy kilku innych ciekawych miejsc w okolicy. To Małopolska- tu jest co robić!

Nowy Sącz- ciekawostki

Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć wybierając się do Nowego Sącza. Po pierwsze, jest to miasto z dwoma ratuszami: pierwszy znajduje się na rynku, drugi… w Miasteczku Galicyjskim. Po drugie, to stąd pochodzą lody Koral. Po trzecie- to tu kręcili film „Janosik-prawdziwa historia”.

Nowy Sącz- gdzie zjeść i wypić kawę?

Jednym z ciekawszych miejsc na obiad jest restauracja Ratuszowa, która znajduje się (oczywiście) w ratuszu. Smaczne pierogi i placki. Minus- porcje są niewielkie, ale zawsze zostanie miejsce na kawę i ciasto. Poza tym, w Miasteczku Galicyjskim możemy wybrać się do Karczmy Galicyjskiej, gdzie zjemy tradycyjne potrawy sądeckie.

Kolorowe pierożki w Ratuszowej

Na kawie i szarlotce byłam w Miasteczku Galicyjskim i porcje były naprawdę spore i smaczne. Miejsce klimatyczne i warte odwiedzenia. Poza tym, z cukierni niestety nie mogę za wiele polecić, bo kiedy wybrałam dwie kawiarnie, to okazały się zamknięte późnym, sobotnim popołudniem. Niemniej, z chęcią wybrałabym się do kawiarni Biały Klasztor, która położona jest w klasztorze. Uwielbiam takie miejsca z historią i myślę, że nie jestem w tym sama.

Nocleg w Nowym Sączu

Co mnie zaskoczyło, zimą (co ważne: bezśnieżną, poza górami) znalezienie noclegu w Nowym Sączu nie było wcale łatwe, choć może dlatego, że jechaliśmy z kotem. W końcu nie każde miejsce akceptuje zwierzęta. 😊 zdecydowaliśmy się na nocleg w domu pod miastem, ale wierzę, że bez zwierząt jest łatwiej ze znalezieniem hotelu czy mieszkania.

Kto z Was był już w Nowym Sączu? Może dopisalibyście coś do powyższych atrakcji, miejsc, restauracji?

 

11 KOMENTARZE

 1. Nie byłam jeszcze w Nowym Sączu, a widać, że miły weekend z całą pewnościa można tu spędzić. Z całą pewnością do przemyślenia jak niedługo już uspokoi się sytuacja (mam nadzieję).

  Pozdrawiam!

  • Myślę, ze skansen latem będzie o wiele piękniejszy niż teraz. Sama mam nadzieję, że uda mi się go jeszcze raz zobaczyć 🙂

 2. Nowy Sącz jest mi znany i z przyjemnością pospacerowałam z Tobą.
  Lubię to miasto, pięknie położone.
  Samo miasto jak i okolice oferują mnóstwo atrakcji.
  Chętnie się tam jeszcze kiedys wybiorę.
  Pozdrawiam serdecznie-)

 3. Bardzo lubię Nowy Sącz. To urocze i spokojne miasto, które jest idealne na weekendowy wypoczynek. Polecam też spacer po miejscowym parku Planty i tamtejszą małą kawiarnię Cafe Kawka.

  • Dziękuję- właśnie byłam w Kawce i się nie udało. Ale może uda mi się odwiedzić ją jeszcze latem, mam nadzieję, że będzie otwarta. Pozdrowienia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here