Görlitz – zobacz atrakcje miasta z ponad 4000 zabytków

Görlitz to niemieckie miasto położone nad Nysą Łużycką, które graniczy z Polską. Niegdyś tworzyło jedną aglomerację ze Zgorzelcem. To miasto ma ponad 950 lat historii i przeszło 4000 zabytków, więc miłośnicy zwiedzania nie będą się nudzić. Zresztą, nawet jeśli zwiedzanie nie jest Waszą największą pasją, Goerlitz jest po prostu fajnym miejscem na weekendowy wypad. Jest ładne, znajdziecie w nim sporo knajpek i co ważne, jest blisko Polski, więc nie tylko dojazd jest stosunkowo bliski, ale w atrakcjach turystycznych większość miejsc posiada informacje dostępne również po polsku.

Dodam, że zobaczenie wszystkich atrakcji w dzień lub dwa to wyzwanie. Dlatego z wyprzedzeniem lepiej wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Na przykład mnie szczególnie interesował szlak filmowy, Muzeum Śląskie i postawiłam też na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. W ten sposób nie tylko dowiedziałam się więcej, ale też mogłam poczuć ducha miasta – nasz przewodnik opowiadał z ogromną pasją. Namiary na niego dam w dalszej części wpisu, tymczasem zapraszam na zwiedzanie!

Dolny Rynek (Untermarkt)

Co warto wiedzieć, to jedno z niewielu miast podobnej wielkości w Niemczech, które nie doznały zniszczeń w trakcie trwania II wojny światowej, dzięki czemu zachowało oryginalny układ oraz budynki z wielu epok historycznych.

Dolny Rynek jest miejscem, gdzie kiedyś mieszkali najbogatsi kupcy w Görlitz. Istnieje od 1305 roku i leży w sąsiedztwie miejskiego ratusza. Dolny Rynek od strony południowej dekoruje barokowa Fontanna Neptuna. Uwagę turystów przyciąga jednak głównie dom nr 22, zdobiony przez okrągły, gotycki portal zwany “Szepczącym Łukiem”: kiedy szepnie się coś z jego jednego końca, na drugim wyraźnie słychać wypowiedziane słowa.

Górny Rynek (Obermarkt)

Górny Rynek to jeden z największych placów w Görlitz. Dawniej wzdłuż niego prowadził szlak handlowy Via Regia, będący połączeniem Europy Wschodniej i Zachodniej. Dziś to miejsce również tętni życiem: w okolicy, wśród urokliwych budynków znajdziecie wiele restauracji, kawiarni i hoteli. Jeśli chodzi o zwiedzanie, warto zajrzeć do informacji turystycznej, a także zobaczyć kościół Świętej Trójcy czy dom Napoleona.

Ratusz w Görlitz

O ratuszu w Görlitz pierwszy raz wspomniano w 1369 roku. Od początku pełnił rolę siedziby władzy i administracji. Kompleks łączy kilka imponujących budowli z różnych epok. Wieża pochodzi z 1378 roku i została rozbudowana w XVI wieku. W budynku znajduje się balkon, którego używano do publicznych ogłoszeń. Przy schodach możecie podziwiać posąg Justitii, bogini sprawiedliwości. Wnętrze ratusza pochodzi z okresu renesansu. 

Domy Halowe

Kamienice halowe w Görlitz, tak, jak Górny Rynek, były usytuowane przy szlaku Via Regia. Należały one do kupców prowadzących handel z innymi krajami. Są podstawą kompleksu architektonicznego z okresu późnego średniowiecza i wczesnej ery nowożytnej. Kamienice spełniały funkcje mieszkalne, użytkowe oraz handlowe, z dziedzińcami, które zamieniały się w place targowe. Dziś pełnią rolę symbolu działalności handlowej w Europie Środkowej tamtych czasów, innym słynnym miastem na tym szlaku jest m.in. Jarosław, miasto we wschodniej Polsce.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wieże miejskie

Görlitz bywa nazywane “miastem wież”. Jeśli trafi się na odpowiedni termin wycieczki, można zwiedzić wszystkie w ciągu jednego dnia! Najważniejsze są trzy strażnicze wieże miasta, które stanowiły część historycznych fortyfikacji. “Gruba Wieża” (Dicker Turm) zyskała taką nazwę ze względu na swoje rozmiary” – jej mury sięgają do 5,34 metra grubości. “Wieża Reichenbach” (Reichenbacher Turm) jest najwyższą ze wspomnianych wież – ma 51 metrów wysokości. Najstarszą z nich jest natomiast „Wieża Mikołaja” (Nikolaiturm). 

Kościół farny św. Piotra i Pawła

Kościół św. Piotra i Pawła stanowi jedyny w swoim rodzaju punkt orientacyjny na Starym Mieście w Görlitz: jego pokryty miedzianą blachą dach oraz strzeliste wieże górują nad Nysą Łużycką. Już w XIII wieku w lokalizacji obecnego usytuowania kościoła stała bazylika: zachował się z niej zachodni fragment z misternie zdobionym portalem. Dopiero w latach 1423–1475 na jej miejscu wzniesiono nowy, późnogotycki, pięcionawowy kościół halowy. Szczególną uwagę należy zwrócić w nim na organy słoneczne – są przeogromne!

Górnołużycka Biblioteka Nauk

Górnołużycka Biblioteka Nauk to jedna z najpiękniejszych europejskich bibliotek. Zarówno polskie, jak i zagraniczne źródła porównują ją do biblioteki z Hogwartu. Moim zdaniem coś w tym jest, ale na pewno jest ważnym ośrodkiem gromadzenia oraz rozpowszechniania informacji naukowych, przede wszystkim w regionie. Imponującymi zbiorami liczącymi około 150 000 woluminów wspiera przede wszystkim naukę i działalność badawczą, ale jest również dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników indywidualnych, po wcześniejszym umówieniu. Część ze zbiorów da się też przejrzeć w internetowym katalogu.

Muzeum Śląskie 

Schönhof, budynek, w którym mieści się Muzeum Śląskie, to ważny budynek. Jedna z trzech jego oryginalnych części pochodzi z XIII wieku, z okresu powstania Görlitz. Pełnił rolę kupieckiego dworu, który był schronieniem nie tylko dla gości kupców, ale i książąt oraz królów. W XV wieku przekształcono go w dom halowy. Po pożarze miasta w 1525 roku został odnowiony w stylu renesansowym. 

Muzeum otwarto w 2006 roku i co roku przyciąga około 30 tysięcy turystów. Wystawy są przeznaczone dla wszystkich, którzy interesują się zarówno historią, jak i kulturą Śląska, w tym mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza. W Muzeum Śląskim spędziliśmy 2 godziny – byłabym i dłużej, ale już zamykali. Świetne opowiedziana historia Śląska od początku aż do czasów obecnych. Moim zdaniem miejsce obowiązkowe jeśli mieszka się na Śląsku.

Święty Grób (Heilige Grab)

Replika Świętego Grobu to jedna ze stacji Drogi Krzyżowej w Görlitz. Należy do kompleksu, który jest kopią najważniejszych części kultowej Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie: składa się on z Kaplicy Świętego Krzyża, Domu Namaszczenia oraz Kaplicy Grobu Świętego. Kompleks ten stanowi świadectwo średniowiecznej pobożności, oraz stanowi najlepsze odwzorowanie tego miejsca na całym świecie.

Synagoga

Synagoga w Görlitz powstała w 1911 roku. Dzięki swoim monumentalnym rozmiarom i unikalnej formie stanowi jeden z najciekawszych przykładów budownictwa synagogalnego z początku XX wieku. Niestety, W noc pogromu 9 listopada 1938 r. została podpalona. W latach 80. przeprowadzono obywatelską kampanię na rzecz uratowania budowli, jednakże remont rozpoczęto po 1989 roku. Od listopada 2008 roku – po spełnieniu odpowiednich wymogów bezpieczeństwa – w synagodze ponownie mogą odbywać się wydarzenia, poza tym miejsce można zwiedzać.

Pasaż Straßburga

Początek pasażowi handlowemu nadał sklep tekstylny, który Otto Strassburg otworzył pod adresem 7 Berliner Strasse w 1887 roku. Pasaż stopniowo się powiększał i został ukończony w 1907 roku. Dwadzieścia lat później powstało nad nim szklane zadaszenie. Dziś ma on długość 115 metrów, a wzdłuż niego znajdują się liczne handlowe stoiska. Przy jednym z wejść widnieje tabliczka upamiętniająca Otto Strassburga.

Kaufhaus Görlitz

Kaufhaus to zabytkowy budynek w Görlitz, który został zbudowany jako secesyjny dom towarowy przez żydowskiego kupca Louisa Friedländera. To jedyny tego typu budynek ze swojej epoki, który zachował się w oryginalnej formie. Przepastne i urządzone z wyczuciem wnętrza zachwycają – dostałam mnóstwo wiadomości na Instagramie i Facebooku od mieszkańców Zgorzelca, którzy chodzili tam na zakupy. Nic dziwnego, że kiedy reżyser ze Stanów Zjednoczonych Wes Anderson szukał lokalizacji dla filmu “Grand Budapest Hotel”, wybrał właśnie dom towarowy w Görlitz. Ekipa filmowa spędziła w mieście kilka miesięcy.

Obecnie budynek jest zamknięty, otwierany na specjalne okazje. Nam udało się go zwiedzić dzięki gościnności lokalnej organizacji turystycznej.

Görliwood

W Görlitz i okolicach nakręcono również inne wybitne filmy z gwiazdorską obsadą, takie, jak “W 80 dni dookoła świata”, “Goethe!”, “Bękarty wojny” czy “Uczeń Czarnoksiężnika”. Z tego tytułu warto wybrać się na „spacer przez Görliwood”, czyli zwiedzanie Goerlitz śladem planów filmowych. Można zrobić to z przewodnikiem, np. z Petrusem, z którym my zwiedzaliśmy (mówi po polsku, angielsku, niemiecku, holendersku). Zostawiam namiary: [email protected]

Oxen Fortress (Ochsenzwinger)

Brama wjazdowa do Ochsenzwinger niegdyś łączyła dwa bastiony, umożliwiając przejście oraz przepędzanie bydła z pastwisk. Obecnie jest wejściem do barokowych ogrodów, które zostały stworzone w latach 1962-1963 i są zieloną miejską przestrzenią z uroczym tarasem z fontanną. Zagospodarowana południowa część ogrodów jest bardzo malownicza: trawniki przeplatają się tu z drzewami, krzewami oraz miejscami do siedzenia. 

ZOO w Goerlitz

Zoo Görlitz-Zgorzelec to naprawdę niewielki ogród zoologiczny w Niemczech, zajmujący 5 hektarów. Dlatego nawet ci, którzy nie lubią długich spacerów, będą zadowoleni! Znajdziesz tam około 100 gatunków. Nie ma tu lwa, ale jest sporo rodzimych gatunków i zwierząt hodowlanych. Dzięki temu ich wybiegi są starannie dostosowane do naturalnego otoczenia. Oprócz promowania ochrony przyrody i dbałości o zagrożone gatunki, można bezpośrednio przebywać ze zwierzętami: karmić osiołki, przebywać w jednym pokoju z papużkami. Dodatkowo, wszystkie informacje są dostępne również po polsku.

Berzdorfer See

Berzdorfer See jest ogromnym jeziorem, które zajmuje ponad 960 hektarów. Jego największa głębokość to 72 metry. Gdy wieje silny wiatr, tworzą się fale niemalże jak na morzu! Berzdorfer See oferuje piaszczyste plaże i relaksujący wypoczynek na tle góry Landeskrone. Znajduje się w odległości kilku minut od centrum miasta, więc to świetne miejsce na relaks. Poza klasyczną kąpielą można na jego terenie uprawiać sporty wodne.

Nocleg w Görlitz

Przez dwie noce spaliśmy w centrum miasta, w przestronnym mieszkaniu. Bardzo smaczne śniadania, spokojnie + parking tuż obok (płatny dodatkowo). Zostawiam linka: VIA`s Appartements und Ferienwohnungen

W czarującym mieście Görlitz jest tak wiele zabytków i pięknych miejsc, że nie sposób zobaczyć wszystkiego w trakcie jednej wycieczki! Będzie to świetny kierunek nie tylko dla miłośników filmów czy architektury, ale też dla osób, które lubią leniwy wypoczynek. Co z mojej listy spodobało Wam się najbardziej? Dajcie znać! 

Jeśli interesują Cię podróże po Niemczech, sprawdź inne moje wpisy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,867ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj