Zwiedzanie Jarosławia – co warto zobaczyć w tym mieście?

Jeśli szukasz miasta pełnego atrakcji, historii i ciekawych punktów, do tego położonego na wschodzie kraju, mam świetną propozycję. Jarosław ma tak dużo miejsc dziedzictwa kulturowego, że nie sposób to wszystkiego umieścić na jednej liście! Przede wszystkim jednak, znajdują się tu kościoły, cerkwie i synagogi. To w Jarosławiu znajduje się najpiękniejsza kamienica barokowa i najstarszy kościół pojezuicki w Polsce! Jarosław to świetne miasto dla tych, którzy szukają miejsc położonych na styku kultur i religii.

Gdzie położone jest to miasto? Jarosław położony jest niedaleko granicy z Ukrainą, tuż nad rzeką San. Zapraszam Was na zwiedzanie i odkrywanie atrakcji tego Podkarpackiego miasta!

Jarosław – skąd się wzięła nazwa miasta?

Uważa się, że od imienia kijowskiego księcia Jarosława Mądrego  (1019-1054) . To on przez lata prowadził wojnę o te ziemie. Ten ruski książe był ojciem królowej Dobrogniewy, żony Kazimierza Odnowiciela.

Jarosław – atrakcje

W tym wpisie pokażę Wam najciekawsze miejsca i atrakcje Jarosławia. Zwiedzimy to miasto z różnych stron i mam nadzieję, że wpis spodoba się Wam na tyle, że dopiszecie je na listę „do zobaczenia w Polsce”. Myślę, że warto.

Zaczniemy od historii i związanych z nią miejsc. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Jarosław położony jest na granicy Doliny Dolnego Sanu i Podgórza Rzeszowskiego. Oznacza to, że jego krajobraz jest malowniczy i miasto stanowi świetną bazę wypadową dla tych, którzy uwielbiają naturę.

Co zwiedzać w Jarosławiu? Punktów jest naprawdę dużo, ale większość głównych mieści się, rzecz jasna w okolicy Rynku. Przejdźmy do miejsca, w którym można dowiedzieć się najwięcej. Od Centrum Informacji Turystyczno–Kulturalnej.

Mapa atrakcji Jarosławia

Na początek najważniejsze, bo przecież bez planu podróży ani rusz. Przygotowałam dla Was mapę, która pomoże Wam się odnaleźć w trakcie zwiedzania, wyznaczyć trasy i cieszyć się podróżą. Znajdziecie na niej ciekawe miejsca i punkty w Jarosławiu, które wymieniam w tym wpisie.

Możecie ją dodać do aplikacji Google Maps, wystarczy wejść na stronę poprzez telefon, kliknąć w prawym górnym rogu na powiększenie mapy [ ] i automatycznie uruchomi się aplikacja z poniższą mapą.

Rynek w Jarosławiu

Jak w wielu miastach, i tutaj centralny punkt Rynku zajmuje Ratusz Miejski. Ratusz był kilkakrotnie przebudowywany, a swój dzisiejszy kształt uzyskał na początku XX wieku.  Na wprost, pod numerem czwartym znajduje się przepiękna kamienica, od której zaczniemy zwiedzanie miasta. Nazwana od nazwiska jednego z właścicieli, Kamienica Orsettich, w której dziś znajduje się muzeum miejskie. Wygląd zawdzięcza pochodzącemu z Włoch kupcowi, Wilhelmowi Orsetti.

Tuż obok kamienicy Osrettich zobaczymy kamienicę Attavantich, w której  znajduje się sala lustrzana, galerie sztuki oraz Centrum Informacji Turystyczno–Kulturalnej, a także Podziemne Przejście Turystyczne . Jednak ciekawych kamienic na Rynku jest więcej. Na przykład, pod numerem szóstym mieści się kamienica zwana potocznie Kamienicą Gruszewiczów. Co w niej ciekawego? Wnętrza. W tak zwanej Wielkiej Izbie znajdują się niezwykłe zdobienia z siedemnastowiecznym sztukateriami i malowidłami ściennymi ze scenami Męki Pańskiej. Obecnie funkcjonuje jako Sala Ślubów.

Zresztą, kamienice w Jarosławiu mają specjalną nazwę. Kamienice typu jarosławskiego. Nazwa oczywiście wzięłą się od nazwy miasta, a charakterystyczne były dla niej podziemia, wnętrze z fondukami (fonduk to duży, prostokątny dziedziniec wewnątrz budynku) oraz miejsce noclegowe i handlowe (sukiennice czy duży pokój na rozmowy).

Z charakterystycznych punktów, na Rynku znajduje się również studnia, zbudowana w XVII wieku. Została odkryta przez przypadek, kiedy prowadzono prace ratownicze w jarosławskich podziemiach (w 1965 roku). Obecnie trwa remont części Rynku, więc studni nie udało mi się zobaczyć.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzeum w Jarosławiu – Kamienica Orsettich

Wizytę w Jarosławiu warto zacząć w kamienicy należącej ówcześnie do jednego z najbogatszych kupców tego miasta. Mówi się, i moim zdaniem całkiem słusznie, że to jedna z najpiękniejszych kamienic w Polsce. Ciężko mi się z tym nie zgodzić, bowiem wnętrza są po prostu niesamowite!

Najważniejsze w tym miejscu jest muzeum, dzięki któremu dowiemy się więcej o historii miasta. Ułatwi to nam zwiedzanie i odkrywanie regionu oraz będziemy wiedzieli na co zwrócić uwagę podczas spaceru po mieście. Co ciekawe, do do dziś w niektórych salach kamienicy zachowały się dawne polichromie! Wystrój jest przepiękny i można się poczuć, jakby się podróżowało w czasie. Polecam to miejsce miłośnikom pięknych wnętrz.

Podziemia w Jarosławiu

Skąd się wzięły jarosławskie podziemia? Historia miasta powiązana jest z kupiectwem i handlem. Jak to bywa w miastach handlowych, większość rzeczy magazynowano w piwnicach. Dlatego pod miastem znajduje się sieć wielokondygnacyjnych piwnic. Jednak piwnice liczące setki lat nie były odpowiednio konserwowane i powjawiło się ogromne zagrożenie budowlane. Akcja ratowania podziemi trwała niemal 30 lat! W ten sposób powstały niezwykłe trasy turystyczne. Część podziemi została zabetonowana, część zrekonstruowano i udostępniona do zwiedzania. Moim zdaniem to jedna z najciekawszych atrakcji Jarosławia. W trakcie zwiedzania możemy zejść nawet trzy piętra pod ziemię, a piwnice są jeszcze głębsze!

Piszę w liczbie mnogiej. Dlaczego? Ano, w Jarosławiu znajdują się następujące trasy podziemne:

  • Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego
  • Podziemne Przejście Turystyczne

Jarmark Jarosławski

Do Jarosławia przyjechałam z okazji Jarmarku Jarosławskiego. Jest to wydarzenie historyczne, bowiem już w XIV wieku w mieście odbywały się jarmarki. Mówi się, że obok frankfurckich, jarmarki w Jarosławiu uważane były za najważniejsze w Europie Jednocześnie należały do jednych z największych! Jak to się stało? Po prostu, za sprawą swojego położenia. Jarosław był położony u zbiegu szlaków handlowych. Można było spotkać tam kupców z różnych stron świata: z Niemiec, Anglii, Szkocji, Hiszpanii czy Włoch, a nawet kupców z Bliskiego Wschodu. Sprzedawano jedwabie, oliwę, daktyle, wina, przyprawy takie jak szafran, drogocenne klejnoty, perły, rubiny czy turkusy. Można było tam kupić najlepsze konie. Podczas jarmarku liczba mieszkańców miasta zwiększała się z 3 do 30 000. Stąd tak ważne było, aby kupcy przybywający na jarmark mieli gdzie składować swoje towary. Tak jak i teraz liczyły się pieniądze dlatego tez właściciele kamienic drążyli tunele pod budynkami, nierzadko przebijając się do piwnicy sąsiada. Wynajem fragmentu podziemi podczas trwania jarmarku porównywalny był cenowo do półrocznego wynajmu kamienicy we Lwowie! Co ciekawe, ten jarmark również odbywał się w sierpniu. Różnica jest taka, że teraz trwa kilka dni, wtedy trwał kilka tygodni!

Organizatorzy nawiązują do tamtejszych tradycji handlowych. Jednak Jarmark Jarosławski to nie tylko zakupy, to również liczne wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy podczas pokazów i warsztatów mogą poznać jak wyglądały dawne cechy rzemieślnicze. Posłuchać muzyki etnicznej, którą tworzą muzycy z różnych stron świata oraz zobaczyć liczne inscenizacje. W tym roku program był naprawdę bogaty, można uczestniczyć w warsztatach i pokazach, spacerach z przewodnikiem i oczywiście zrobić zakupy. Stoisk i wydarzeń jest naprawdę dużo!

Mury obronne w Jarosławiu

Kiedyś w Jarosławiu były trzy bramy prowadzące do miasta: Brama Lwowska, Sandomierska oraz wspomniana Brama Krakowska. Natomiast dziś można zobaczyć dawne mury obronne i pozostałości po Bramie Krakowskiej. Odkryte zostaly zupełnie przypadkowo, kiedy mury pobliskich kamienic zaczęły pękać i rozpoczęto prace rozbiórkowe.

Klasztory obronne w Jarosławiu

W Jarosławiu znajduje się naprawdę dużo obiektów sakralnych. Kościoły, cerkwie, klasztory, sygnagogi. Niektóre zachwycają swoim pięknem i bogactwem, inne niesamowitą historią. Ciekawe są dwa klasztory obronne:

  • Klasztor obronny oo. Dominikanów w Jarosławiu
  • Klasztor obronny Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu

Poza tym, znanym obiektem jest Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Miałam okazję posłuchać tam próby chóru i było to niesamowite przeżycie. Trafiłam na nią przypadkiem i mówiąc szczerze, było to jedno z piękniejszych muzycznych doświadczeń w moim życiu. Coś pięknego.

Poza tym, na uwagę zasługuje niewielki Kościół św. Ducha, który jest wielkości kamienicy. Wygląda naprawdę ciekawie, a przechodząc obok można go nawet nie zauważyć!

Dawna synagoga

Studzienka – kaplica zjawienia

Tuż obo klasztora obronnego oo. Dominikanów w Jarosławiu znajduje się niewielka kapliczka z cudownym źródełkiem. Mówi się, że woda ze źródełka posiadała wspaniałe właściwości lecznicze. To miejsce, do którego przez lata przybywali pielgrzymi z różnych stron świata. Miejsce ciekawe, nie znajduje się w każdym przewodniku.

Klasztor obronny Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu

Opactwo Benedyktynek znajduje się na rozległym wzgórzu. Zostało ufundowanie na poczatku XVII wieku przez księżną Annę Ostrógską. To ona sprowadziła do Jarosławia siostry benedyktynki, które mieszkają w Jarosławiu do dnia dzisiejszego. Warto odwiedzić to miejsce w trakcie zwiedzania miasta. Samo w sobie jest kopalnią historii, ale jest jedno miejsce, które szczególnie się wyróżnia. Czarna Kaplica.

Czarna Kaplica

Wśród jarosławskich obiektów sakralnych prawdziwym unikatem jest Czarna Kaplica. Znajduje się na terenie klasztoru Sióstr Benedyktynek. Nazwa wzięła się od czarnego sklepienia, które stanowi pozostałość po pożarze. W kaplicy był magazyn ze środkami łatwopalnymi, które zostały podpalone w trakcie II Wojny Światowej. Klasztor miał zostać zniszczony doszczętnie i Niemcy wszystko dobrze zaplanowali, poza jednym. Z powodu braku tlenu w pomieszczeniu, nie doszło do wybuchu, tylko do stopienia cegieł, które zostaly dodatkowo pokryte czarną warstwa osadu. Miejsce unikatowe na skalę światową.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a raczej jego gmach to kolejne interesujące miejsce w Jarosławiu.  W tym przypadku chodzi o kształt i elewację budowli, która wyróżnia się na tle pozostałych. Szczyt fasady zdobi rzeźba uskrzydlonego młodzieńca, czyli uosobienia sportu. Z drugiej strony postawiono rzeźbę sokoła. Elewacje budynku ozdobione zostały płaskorzeźbami, które dużo mówią o historii miasta. Znajdziemy na nich: herb Jarosławia, herb “Pogoń” czyli dawne godło Litwy, oraz orła z koroną.

Ciekawe miejsca w Jarosławiu

W Jarosławiu znajduje się sporo innych ciekawych atrakcji. Jakich? Na przykład jeden z ciekawszych punktów widokowych w Jarosławiu znajduje się w obrębie Małego Rynku. Lepszy jest moim zdaniem ten na terenie kolegiaty pw. Bożego Ciała. Poza tym, nie wiem czy zawsze jest taka możliwość, ale w trakcie jarmarku korzystałam ze spaceru z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania można było wejść na wieżę Ratusza, a stamtąd jak można się spodziewać, widoki są najlepsze.

Interesującą częścią miasta jest dawna dzielnica Żydowska, która jak nazwa wskazuje, zamieszkana była praktycznie przez samych Żydów (istniało prawo, które ustanawiało w których miejscach mogą mieszkać Żydzi). Przez miasto przechodzi Droga św. Jakuba Via Regia.

Nocleg w Jarosławiu

Gdzie spać w Jarosławiu? Wiele zależy od tego czy zależy nam na noclegu w centrum, czy może być gdzieś dalej. W mieście znajduje się kilka hoteli i miejsc noclegowych. Można również zarezerwować mieszkanie, np. tutaj.

Hotele i noclegi w Jarosławiu znajdziesz również na poniższej mapce:



Booking.com

Atrakcje Jarosławia

Powyżej wymienione atrakcje należą do najpopularniejszych w mieście. Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Jarosławia? My w mieście spędziliśmy dwa dni i moim zdaniem to wystarczający czas, chociaż mówiąc szczerze, zostałabym dzień dłużej. Sympatyczny klimat jarmarku zdecydowanie temu sprzyjał. Na pewno po mojej wizycie mogę powiedzieć, że Jarosław to ciekawe miasto, które warto odwiedzić podczas podróży po Podkarpaciu.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź:

Jarosław zwiedzałam na zaproszenie miasta i Centrum Informacji Turystyczno–Kulturalnej. Dziękuję 🙂

„Artykuł finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach projektu „JarosLove – z miłości do ludzi”, realizowanego z programu Rozwój Lokalny.”


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


12 KOMENTARZE

  1. Byłam w Jarosławiu tylko przejazdem, a teraz wiem, że warto tu zostać na dłużej! 😍 a ta czarna kaplica rzeczywiście robi wrażenie! Wow!

  2. Pięknie napisane o pięknym mieście. Szkoda, że władze Jarosławia robią tak niewiele aby go wypromować. Może dzięki Pani ktoś się zainteresuje i tu przyjedzie. A atrakcji jest sporo, które jeszcze warto zobaczyć. Zapraszamy do Jarosławia:))

  3. Nigdy tam nie byłem a widzę że miasto jest przepiękne. Ma taki fajny styl jak by mały krajów. Zapiszę sobie bloga aby obserwować u Ciebie ciekawe miejsca z kraju. Super są te uliczki z sztuką na kocich łbach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,939ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj