COŚ NA WEEKEND: PARKI I LASY OPOLSZCZYZNY

parki Opolszczyzny
książka Opowieści z końca świata

Praca przy komputerze dość często męczy. Głównie oczy, kręgosłup, barki. Dlatego, kiedy zbliża się weekend, czy nawet wolne popołudnie, pędzę tam, gdzie zielono. Często do lasku pod domem, ale nie zawsze. Dlatego dziś będzie o tym… które ogrody, rezerwaty, lasy i parki Opolszczyzny odwiedzić.

Parki Opolszczyzny – mapa

Stobrawski Park Krajobrazowy

Jest na tyle duży, że praktycznie zawsze możemy znaleźć odludne miejsce na piknik, czy spacer. Niezależnie od tego jaką lokalizację wybierzemy (bowiem Stobrawski PK rozciąga się na naprawdę dużym obszarze) z pewnością odkryjemy cudowne zakątki. Moje ulubione to: remiza ptaków niedaleko Jasienia (powiat Kluczbork) i nienazwana aleja kawałek za Popielowem przed Karłowicami przy Budkowiczance, wzdłuż której możemy znaleźć siedlisko bobrów, a nawet… zimorodka.

Więcej o Stobrawskim Parku przeczytacie tutaj:

Stobrawski Park Krajobrazowy- od czego zacząć zwiedzanie?

Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Lipno: Ogród Dendrologiczny

Jakieś 3 kilometry za Niemodlinem znajduje się ogród dendrologiczny, który najchętniej odwiedzany jest w maju. Wtedy możemy zobaczyć kwitnące różaneczniki. Warto wiedzieć, że właśnie arboretum w Lipnie jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny. Park jest zadbany, a wiele gatunków roślin życzyłabym sobie w moim małym ogrodzie. Więcej informacji o ogrodzie znajdziecie tutaj: LIPNO NA OPOLSZCZYŹNIE: NAJSTARSZE ARBORETUM W POLSCElipno ogrod dendrologiczny

lipno arboretumOpole: miejski park na wyspie Bolko

Osobiście nie znam osoby, która była w Opolu i nie spacerowała po wyspie Bolko. Chyba najurokliwsza trasa prowadzi z wyspy Pasieki, bowiem Wyspa Bolko z dwóch stron otoczona jest Odrą, od zachodu Kanałem Ulgi i częściowo pozostałością Kanału Wińskiego. Co można tu robić? Poza ZOO, możemy wybrać się na kawę do klubokawiarni Laba i spacerować. Ścieżek spacerowych jest multum, możemy też na mieście wypożyczyć rower i eksplorować wyspę. UWAGA na sarny! 🙂Bolko Opole

Góry Opawskie: Kopa Biskupia, Srebrna Kopa i inne góry

Góry Opawskie nie należą do najwyższych w Polsce i raczej na szlaku nie spotkamy mieszkańców spoza województwa. Kiedy mamy ochotę na wspaniałe krajobrazy, nie największy wysiłek i względny spokój od turystów, góry Opawskie mogą być najlepszym rozwiązaniem. Ważne! Pamiętajmy, że w długi weekend ludzi będzie więcej.

Czytaj również:  Sztolnie Walimskie- historia owiana tajemnicą

Więcej o Górach Opawskich przeczytasz w tym wpisie: Góry Opawskie- trasy i pomysły na wycieczki po polskiej stronie
biskupia kopa

Park w Dąbrowie

Dąbrowa  słynie z XVII wiecznego zamku, którego obecnie nie można zwiedzać. Nie powinno to nas absolutnie zniechęcać, bowiem zamek jest otoczony przez park o powierzchni 20 hektarów. Wg. Wikipedii jest zaniedbany, jednak ostatnio przeszedł rewitalizację. W wielu miejscach bluszcz obrasta nie tylko drzewa, ale całe ścieżki. Świetnie wygląda to zimą, kiedy nie ma śniegu, a my mamy po prostu chcemy zobaczyć choć trochę zieleni. I dlatego jest to miejsce do którego lubię wracać.Park w Dąbrowie

Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny

Nie da się ominąć Góry Świętej Anny w tym zestawieniu! To chyba najczęściej wybierane miejsce na spacery przez mieszkańców powiatu Strzeleckiego. Sama bywam tam średnio raz do roku i przyznam, że nie znalazłam jeszcze swojego ulubionego zakątka. Faktem jest, że zajmuje powierzchnię przeszło 5000 hektarów i możemy tam odkryć najróżniejsze gatunki roślin i zwierząt, ponoć nawet żmiję zygzakowatą (osobiście nie widziałam!). Warto na taki spacer przygotować parę przekąsek, znaleźć ławkę gdzieś na uboczu i po prostu rozkoszować się chwilą.

Więcej tutaj: Góra św. Anny – na spacery i zwiedzanie

Rezerwat przyrody Kamieniec

Kamieniec to dziś opuszczona wioska, która zamieniła się w niezwykły rezerwat. Poza wiecznie zielonym lasem, zobaczymy tu torfowiska, latem porośnięte najrzadszymi gatunkami roślin. Licznie występuje rosiczka okrągłolistna, czyli roślina owadożerna. Latem, w rezerwacie spotkamy niezliczone ilości… motyli, bo ilość kwiatów jest po prostu niesamowita. W Kamieńcu możemy wybrać się na poszukiwania bobów czy… bociana czarnego. 

UWAGA! Dla zainteresowanych historią Kamieńca-  więcej w tym artykule.

Rezerwat przyrody Złote Bagna

Rezerwat Złote Bagna słynie po pierwsze z niesamowitych, bagiennych roślin, zobaczymy tu przeszło 50 rodzajów… mchu czy wełniankę wąskolistną. Jest to dość tajemnicze miejsce, bo do bagien trzeba kawałek przejść. Jednak to, co mnie zaskoczyło na Złotych Bagnach wczesną wiosną, to to, że w rezerwacie w środku marca kwitną fiołki (a w innych miejscach na Opolszczyźnie był wtedy sezon przebiśniegów!).

Złote bagna wczesną wiosną. O wiele lepiej wybrać się w cieplejszych miesiącach- więcej można zobaczyć.

Rezerwat przyrody „Kokorycz”

W województwie opolskim praktycznie na każdym kroku możemy znaleźć piękne zakątki.  Moim ostatnio odkrytym, ulubionym rezerwatem jest Rezerwat przyrody „Kokorycz”- tu możemy korzystać z asfaltowej ścieżki, to miejsce w sam raz na różne aktywności np. nartorolki. Poza tym, w rezerwacie zobaczymy konwalię majową czy czosnek niedźwiedzi. Przewodniki mówią, że można tam spotkać m.in. zimorodka i… wydrę.

Czytaj również:  SWOJSKIE POMORSKIE. 5 MIEJSC NA POMORZU, KTÓRE CIĘ ZACHWYCĄ

Czekam na Wasze sugestie, które zielone miejsca, lasy oraz parki Opolszczyzny należą do najciekawszych?

Zapraszam również do wpisów:
Zamki i pałace Opolszczyzny

Opole w jeden dzień: atrakcje i zabytki

10 miejsc na Opolszczyźnie, które musisz zobaczyć

Buziaki,

Oceń ten artykuł

Ocen: COŚ NA WEEKEND: PARKI I LASY OPOLSZCZYZNY

Oceń
Ocena 4.9/5 na podstawie 20 ocen

27 KOMENTARZE

  • Cześć! Remiza ptaków to po prostu… powierzchnia zagospodarowana pod kątem stworzenia najlepszych warunków dla egzystencji ptaków. W tym przypadku to niewielka wysepka, trochę wody i różnych krzewów. Wygląda naprawdę uroczo, postaram się uchwycić tego lata 🙂

 1. Z wymienionych przez Ciebie parków byłem tylko na Biskupiej Kopie oraz Górze św. Anny ? Potwierdzam, że to bardzo fajne tereny i można na nich wypocząć w ciszy i spokoju, ponieważ nie są tak oblegane turystycznie ?

 2. Jako, że mieszkam na Śląsku chętnie któregoś dnia wybiorę się wraz z rodziną na Opolszczyznę ? Szczególnie zainteresowała mnie wyspa Bolko ?

 3. Ja byłam w Opolu i nigdy nie dotarłam do tego miejsca. ? Ale na wytłumaczenie mam bardzo krótki pobyt.
  Nigdy nie sądziłam, że ten region jest taki interesujący. Kiedyś muszę to nadrobić.

  • Cześć Aniu! W takim razie daj znać jak uda Ci się nadrobić. Przyznam, że Bolko to jedno z najurokliwszych miejsc w Opolu 🙂

 4. Świetne propozycje. My uwielbiamy spędzać czas na łonie natury, więc i w tych okolicach czuli byśmy się doskonale. Piękne zdjęcia przyrody, którą tak uwielbiam. ?

 5. Jak pięknie! To takie nasze niby typowe, leśne, polskie krajobrazy. Nie chcący można przejść nad nimi do porządku dziennego, ale jednak potrafią zachwycić. Sama ostatnio na nowo odkrywam parki i ogrody botaniczne. Wiosną jest szczególnie przyjemnie. A potem znowu jesienią ?

  • Mamy takie same spostrzeżenia 🙂 wiosna i jesień w Polsce to chyba najpiękniejszy czas. Zimą mogłoby być równie pięknie, tylko ostatnio ze śniegiem krucho…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here