Jak wygląda życie w Tunezji? Opowiada Kinga Jouini @tunezja.mojemiejscenaziemi

Zastanawialiście się, jak się żyje w Tunezji? Czy warto się tam przeprowadzić, co warto wiedzieć przed wyjazdem? A może po prostu jesteście w Tunezji na wakacjach i zastanawiacie się, jak wygląda ten kraj z perspektywy mieszkańca?

Do mojego ulubionego cyklu Rozmów o podróżach zaprosiłam Kingę, którą możecie kojarzyć z profilu Tunezja moje miejsce na ziemi. Kinga zwraca uwagę na to, że Tunezja jest różnorodna i ma naprawdę wiele do zaoferowania: piękne zabytki, ciekawą kulturę, smaczną ale ostrą kuchnie. a Tunezyjczycy to nie monolit.

Zapraszam serdecznie do wywiadu!

Jak to się stało, że zamieszkałaś w Tunezji?

Do Tunezji zaprowadziła mnie miłość. Zdecydowałam się przeprowadzić do Tunezji aby móc po 2 latach związku zamieszkać razem z mężem Tunezyjczykiem. Większość takich par mieszanych Polka-Tunezyjczyk decyduje się na zamieszkanie w Polsce albo w innym kraju europejskim ale my w tamtym czasie nie mieliśmy takiej możliwości więc to ja dołączyłam do męża w jego ojczyźnie.

Jak wygląda życie w Tunezji?

Na pewno jest zdecydowanie spokojniej niż w Polsce czy świecie zachodnim. Ludzie nie gonią tak za karierą, nie żyją w ciągłym pędzie. W Tunezji na wszystko mają czas, ważniejsza jest rodzina czy relaks.

Przeprowadzka do Tunezji. Co warto wiedzieć przed?

Przede wszystkim tak jak w każdym kraju, żeby zostać na stałe trzeba uzyskać kartę pobytu. Niby oczywista sprawa ale dla osób, które nigdy nie interesowały się tematem i nigdy nie mieszkały zagranicą może to być zaskoczenie. Do karty potrzebne są dokumenty stwierdzające gdzie będzie się mieszkać i z czego się utrzyma dana osoba. Trzeba się zameldować. W Tunezji sprawą zajmuje się policja, a nie urzędy jak w Polsce. Cudzoziemiec może wynająć sobie mieszkanie w Tunezji, ale aby mieć swoje lokum na własność już nie jest to tak łatwa sprawa.

Myślisz o wyjeździe z Polski?

Jeśli rozważasz emigrację i poszukujesz rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałam poradnik na ten temat, zgromadziłam w nim praktyczne wskazówki i wywiady z emigrantami z różnych krajów. Dzięki tej książce, krok po kroku, możesz przygotować się do życia w nowym kraju. Sprawdź

Na kodewelinagacotrzymasz 30% zniżki zarówno na wersję papierową, jak i e-booka na stronie wydawnictwa Pascal

książka Kierunek emigracja

Czy są jakieś rzeczy, których nie można tam robić lub po prostu nie wypada? Np. trzymać się za ręce w miejscach publicznych.

Okazywanie czułości nawet przy rodzicach nie jest dobrze widziane. Mam tutaj na myśli pocałunki, przytulanie się do siebie. Na zachodzie czy południu kraju również chodzenie za ręke może być źle odebrane. W tej części Tunezji lepiej nie chodzić roznegliżowanym. Czyli jakieś bluzki z dużym dekoltem, króciutkie powyżej kolan spodenki czy spódnice również lepiej sobie darować. Dotyczy to nie tylko pań ale i panów.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Jacy są Tunezyjczycy?

Myślę, że jest to zbyt ogólne pytanie i ciężko na nie odpowiedzieć. Na swojej drodze spotkałam zarówno bardzo religijne osoby jak i osoby, które muzułmaninem są tylko z nazwy, zarówno bardzo pracowitych , jak i obiboków. Przemiłych Tunezyjczyków ale i zazdrośników. Panuje przekonanie, że Tunezyjczycy są niezwykle gościnni i z tym w zupełności bym się zgodziła.

Wizowcy z Tunezji – czy to częste zjawisko? Jak taką osobę rozpoznać?

Z przykrością muszę stwierdzić, że zjawisko wizówców jest dosyć częste. Kiedyś prym wiedli panowie pracujący w hotelach ale teraz w dobie Internetu panowie prężnie działają na różnych stronach, grupach i zaczepiają cudzoziemki. A nóż jakaś odpowie, zacznie się rozmowa i pojawi się ze strony danej pani uczucie. To jest temat na dłuższą rozmowę, ale takie trzy ważne sygnały na które trzeba uważać to: jeżeli facet prosi o pieniądze, szybko nalega na ślub i absolutnie nie chce mieszkać w Tunezji.

Jakie rzeczy (tradycje, zachowania) różnią Tunezję od innych krajów muzułmańskich?

Wielu ludzi słysząc o krajach muzułmańskich myśli, że wszystkie są takie same. A to nie prawda. Na tradycje i zwyczaje danego kraju ma wpływ zarówno historia, ludzie którzy mieszkali na danym terenie, oddziaływanie innych państw na dany kraj. Tunezje zamieszkiwały przez wieki wiele cywilizacji, jednak największy wpływ na dzisiejszą Tunezje mieli Berberowie – rdzenna ludność Afryki Płn oraz Arabowie. Jednak nawet porównując Tunezję do innych krajów Maghrebu, które są najbliższe kulturowo Tunezji, można znaleźć wiele różnic. Trochę inaczej wyglądają tradycje związane choćby ze ślubem, inaczej celebrują niektóre święta.

Praca w Tunezji – co warto wiedzieć? Czy kobiecie z Polski będzie łatwo znaleźć tam pracę?

W Tunezji jest spore bezrobocie więc rynek pracy dla cudzoziemca jest znacznie ograniczony. W kurortach jest szansa znaleźć pracę w turystyce – w hotelu, jako rezydent czy pilot. Ewentualnie, jeśli ma się na to środki, można otworzyć własny biznes. W głębi kraju bez znajomości języka będzie zdecydowanie trudniej o zatrudnienie.

Jak wygląda życie przeciętnej rodziny w Tunezji? Czy jest spora różnica pomiędzy miastem, a wsią?

Ciężko opisać jak wygląda życie przeciętnej tunezyjskiej rodzinki, bo to wszystko zależy od tego w jakim środowisku żyją, gdzie, czy to na wsi czy w mieście a nawet w  jakiej części kraju, od statusu majątkowego czy są bardziej religijni albo przywiązani do tradycji. Wciąż jednak widoczny jest tradycyjny model rodziny, gdzie kobieta zajmuje się domem a mężczyzna zarabia. Oczywiście coraz bardziej zmienia się ta sytuacja.

Kuchnia w Tunezji. Czego warto tam spróbować?

Polecam spróbować tradycyjny tunezyjski kuskus który jest zupełnie inny niż ten dostępny w sklepach w Polsce oraz zupełnie inaczej przyrządzany. Drugim daniem które warto spróbować to brik – pyszna przystawka z ciasta malsouka, które ciężko mi porównać do jakiegokolwiek ciasta znanego w polskiej kuchni, z nadzieniem warzywno-jajecznym. Dla wielbicieli ostrych smaków idealna będzie salata mechouia – ostra sałatka z grillowanych papryk, pomidorów oraz czosnku.

Co warto zobaczyć w Tunezji, mając dwa tygodnie na zwiedzanie?

Lecąc do Tunezji na dwutygodniowe wakacje koniecznie trzeba zobaczyć Sidi Bou Said. To miasteczko, często porównywane do Santorini zachwyca. Wielbiciele historii i zabytków mają co oglądać bo prawie na całym obszarze kraju znajduje się pełno starożytnych ruin i pozostałości po miastach – Kartagina, Thugga, Bulla Regia, Sbeitla czy wreszcie największy amfiteatr w Afryce  w El Jem. Będąc na południu koniecznie trzeba skorzystać z wycieczki na Saharę, to będzie niezapomniane doznanie.

Jedna rzecz, którą poradziłabyś komuś, kto przeprowadza się do Tunezji

Uzbrój się w cierpliwość. Życie w Tunezji toczy się swoim, wolniejszym rytmem. A jeśli narzekasz na polskie urzędy i biurokrację, to tam będzie jeszcze gorzej.

Życie w Tunezji – namiary na Kingę

Jak wygląda życie Tunezji? Jak tam teraz jest? Jeśli interesuje Cię ten temat, wpadaj do Kingi na jej Instagram lub Facebook.

Tu poczytasz Tunezyjskiego bloga Kingi: tunezjamojemiejsce.pl.

Kolejne rozmowy z inspirującymi podróżnikami i podróżniczkami- już niedługo. Jeśli macie swoje typy, piszcie w komentarzach.

Inne z tej serii:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,712ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj