Piramidy, mumie, dinozaury, legendy i prawdziwe roboty. Nie trzeba szukać zbyt daleko, bowiem to wszystko znajduje się… na Opolszczyźnie. Jak to możliwe? Zobaczcie sami!
Spis treści
- 1 1. Piramida w Rożnowie
- 2 2. Borsuk (znaki informacyjne): Murów i okolice
- 3 3. Szczątki dinozaurów w Krasiejowie
- 4 4. Wulkan na Górze św. Anny
- 5 5. Mumia – Kościół w Laskowicach
- 6 6. Legenda o „Studzionce”
- 7 7. Wydmy- Stobrawski Park Krajobrazowy
- 8 8. Kamieniec – opuszczona wioska niedaleko Kluczborka
- 9 9. Lipno – basen olimpijski przy arboretum
- 10 10. Fabryka Robotów w Łączniku
Wpis w ramach Turystycznych Mistrzostw Blogerów zorganizowanych przez Polską Organizację Turystyczną
1. Piramida w Rożnowie
Kiedy usłyszałam, że w Polsce można zobaczyć piramidę, byłam zaintrygowana. Nie mogłam uwierzyć, że takie miejsce znajduje się na Opolszczyźnie, a ja wcześniej o nim nie wiedziałam. Oczywiście, ta w Rożnowie jest mniejsza od tych w Egipcie, ma 8,5 metra wysokości. Piramida powstała jako grobowiec rodu von Ebenów. Położona jest przy pięknym, drewnianym kościółku, których w okolicy jest całkiem sporo.
2. Borsuk (znaki informacyjne): Murów i okolice
Na Opolszczyźnie nie ma żubrów, ale za to można znaleźć… borsuka. Miejsca, w których był widziany oznaczone są specjalnym znakiem. Kto ze mną wybierze się na poszukiwanie? ?
3. Szczątki dinozaurów w Krasiejowie
Ozimek Volans to największy latający gad z Krasiejowa, który żył na terenie dzisiejszej Polski. Właśnie w Krasiejowie dokonano odkrycia szczątków dinozaurów, w tym znanego pod nazwą Silesaurus Opolensis. Powstał tam Jurapark, w którym możemy odkrywać historię, która dziś wydaje się być całkiem nierzeczywista.
Więcej informacji tutaj.
4. Wulkan na Górze św. Anny
Wiedzieliście, że 27 mln lat temu na terenie dzisiejszej Góry Św. Anny powstał wulkan? Mi wydawało się to nieprawdopodobne, aż do momentu odwiedzenia geoparku! Obecnie zobaczymy jedynie fragment komina wulkanicznego, jednak i on pobudza wyobraźnię, prawda?
Więcej informacji we wpisie: Góra Św. Anny – atrakcje.
5. Mumia – Kościół w Laskowicach
Nie wiem co zaintrygowało mnie bardziej: piramida czy mumia? Aby odkryć nieznaną tajemnicę województwa Opolskiego trzeba umówić się na spotkanie, bo dostęp do mumii jest ściśle strzeżony. Jednak nawet przyjeżdżając niespodziewanie możemy zobaczyć pamiątkową tablicę na temat zmumifikowanego ciała hrabiny. Nie podejrzewałam, że rzeczy, które istnieją w odległych krajach takich jak Egipt, znajdziemy całkiem niedaleko.
6. Legenda o „Studzionce”
W województwie Opolskim usłyszymy wiele legend i historii. Ta o Studzionce opowiada źródełku, które uzdrowiło rolnika, Szymona i wielu innych mieszkańców wsi. Co ciekawe, w miejscu źródełka obecnie znajduje się kapliczka, do tego nadal można tam nabrać wody, pomodlić się czy po prostu odpocząć po przejażdżce rowerowej. To wszystko w rejonie Dąbrówki Łubniańskiej.
7. Wydmy- Stobrawski Park Krajobrazowy
Wydmy znajdziemy nie tylko w nadmorskich okolicach, bo również na południu Polski, a dokładniej w zielonych lasach Opolszczyzny. Właśnie w Stobrawskim Parku Krajobrazowym zobaczymy ponad sto wydm pochodzenia polodowcowego. Gdzie dokładnie? M.in. w okolicach Łubnian, Jasienia czy Jełowej.
8. Kamieniec – opuszczona wioska niedaleko Kluczborka
Kiedy usłyszałam o zapomnianej, opuszczonej wiosce byłam pewna, że będzie to miejsce, które mnie przerazi. Nic bardziej mylnego! Kamieniec to miejsce, które po prostu musi odwiedzić każdy miłośnik natury: rezerwat przyrody jest pełen kwiatów, różnorodnych gatunków motyli i sielskiego spokoju. To miejsce, w którym dosłownie przenosimy się w czasie.
Historia wioski zaskakuje, bo przed przeszło stoma laty mieszkało tam 159 osób. Obecnie znajdziemy tam kilka domów, część jest w bardzo złym stanie, a pozostała część podbija serce. Najstarszy budynek z 1745 roku został przeniesiony do Muzeum Wsi Opolskiej.
Więcej informacji we wpisie: Kamieniec – opuszczona wieś.
9. Lipno – basen olimpijski przy arboretum
Basen w Lipnie koło Niemodlina wyróżnia się swoim położeniem, bo położony jest na skraju lasu. Powstał w 1934 roku i właśnie tam niemiecka drużyna przygotowywała się do Mistrzostw Olimpijskich dwa lata później. Nawet jeśli nie mamy ochoty na pływanie warto się wybrać do Lipna i odwiedzić tamtejsze arboretum. Najczęściej odwiedzane jest wiosną, w porze kwitnienia różaneczników, ale latem jest również pięknie: różne rodzaje drzew, bluszcz, paprocie i przeskakujące wokół nas sarenki. Magia!
10. Fabryka Robotów w Łączniku
To miejsce, które zainteresuje nie tylko dzieci i miłośników robotyki. Z pozoru zwykły garaż w środku zawiera więcej skarbów niż można by się spodziewać. Nie będę więcej pisać, zobaczcie sami:
Więcej informacji tutaj.
Kochani, czekam na Wasze sugestie i pomysły związane z województwem Opolskim. Konkurs nadal trwa, a ja nawet po jego zakończeniu mam zamiar kontynuować temat atrakcji w Polsce.
Ps. Serdecznie dziękuję Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za wszystkie inspiracje i współpracę. Jesteście najlepsi!
Jeśli spodobała Ci się lista miejsc na Opolszczyźnie, których nie znasz to może również zainteresuje Cię:
Klucznik- nieistniejąca wieś, która skrywa wiele tajemnic
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Tyle podróżuję, ale rzeczywiście nie znam opolszczyzny. zawsze nie po drodze, jakoś przejazdem. Muszę pomyslec o jakimś specjalnym wypadzie.
koniecznie, Danusiu! 🙂
Całkiem niedawno, kilka miesięcy temu, dopiero dowiedziałam się o kominie wulkanicznym na Górze św. Anny, i żeby było ciekawiej, wiedzę tę wyniosłam czytając powieść kryminalną. ?
Cześć! super- daj proszę znać co to za powieść 🙂
Wow, wow, wow! Świetny wpis! Strasznie się jaram, że tyle tajemnic czeka właściwie już za płotem ?
Odwiedziłaś naprawdę ciekawe miejsca! Pozdrawiam cieplutko i czekam na więcej ?
HAHA 😀 bardzo się cieszę!
Świetny artykuł, uwielbiam takie inspiracje! Najbardziej urzekła mnie piramida i opuszczona wioska – na pewno wybiorę się tam przez weekend ?
Super! Cieszę się, że Cię zainspirowałam Iwonko 🙂
Ale że jak to? Jestem zaskoczona niemal wszystkim, co znalazło się na liście. Nie spodziewałam się tego w Polsce.
Daj znać jak się wybierzesz 🙂
Wooow, nie mieliśmy pojęcia o taj oryginalnych miejscach. Najbardziej zaciekawiła nas ta piramida 🙂
Nawet nie wiedziałam, że na Opolszczyźnie są takie ciekawie miejsca. Będę musiała je kiedyś odwiedzić.
Super! Cieszę się 🙂
Witam w Kędzierzynie Koźlu jest miejsce gdzie rzeka Kłodnica przepływa pod kanałem gliwickim takie rozwiązanie jest zastosowane tylko jedno w Europie.
Bylam i mam nadzieję umieścić je w kolejnym artykule ?
Polecam miejsce pamięci pod Starym Grodkowem
Nie bylam- dziękuję!
Polska jest wyjątkowa! Najpiękniejsze jest to, że nawet gdy myślimy, że już ją znamy, to i tak potrafi w pełni zaskoczyć. Ta piramida w Rożnowie miażdży system ? nie mieliśmy pojęcia, że na Opolszczyźnie są takie miejsca ?
Bardzo się cieszę, że udało mi się Ciebie zaskoczyć ? pozdrawiam serdecznie
O większości tych miejsc nie miałam zielonego, ani bladego, ani jakiegokolwiek w kolorze pojęcia. Generalnie chyba największe wrażenie pod kątem wizualnym zrobił na mnie Wulkan na Górze św. Anny oraz Piramida. Genialne miejsca 🙂
Jestem pewna, że i Kamieniec przypadnie Ci do gustu 🙂
Bardzo fajny wpis. Mamy w Polsce tyle ciekawych miejsc i atrakcji. Choć z drugiej strony trudno mówić o ich wielkości czy rozmachu. No bo skoro ktoś widział piramidy Majów czy choć jeden prawdziwy wulkan to trudno mu będzie zachwycić się czymś, co jest porośniętą łąką. Uważam, że trzeba mieć wiedzę o takich lokalnych perełkach i doceniać to co mamy, nawet jeżeli jest to skala mikro 🙂
Też tak myślę Madziu! Wiedza o lokalnych miejscach jest moim zdaniem bardzo ważna- zawsze można wyskoczyć na weekend, spędzić popołudnie czy nawet oprowadzić gości 🙂
Wstyd się przyznać, ale na Opolszyźnie nigdy nie byłam. Czas to zmienić. O źródełku słyszałam i ciekawe, czy zachowała swoje cudowne właściwości 🙂
Mam nadzieję, że uda Ci się nadrobić. Buziaki!
Mieszkam tu a wiedziałam tylko o wydmach…Super dziękuję
Proszę bardzo. Pozdrawiam serdecznie!
Witam, dzięki Twojemu wpisowi odkryłam Kamieniec, faktycznie bardzo urokliwe i nostalgiczne miejsce, będę tam wracać, pozdrawiam:
Bardzo się cieszę ?
W okolicach Murowa w sercu Stobrawskiego Parku jest jeszcze jedno tajemnicze miejsce – Wilcza Buda – drewniana karczma w środku lasu z ciekawą legendą
Dziękuję pięknie za sugestię 🙂
Jeżeli znam trzy miejsca, to jest dobry wynik, czy taki sobie? ? Byłem na świętej Annie (o wulkanie słyszałem wcześniej) w Studzionce i Borach Stobrawskich. Ale z niesamowitych miejsc na Opolszczyźnie zdecydowanie największe wrażenie zrobiła miejscowość Pokój.
Trzy miejsca to zdecydowanie świetny wynik! A dlaczego akurat Pokój? Pozdrawiam serdecznie!
Pokój ze względu na ogród, czy też park, który co prawda bardzo zarósł, ale w tym gąszczu ślady dawnej świetności można odszukać. I bardzo mi się spodobał kościół ewangelicki, który trochę przypomina ratusz.
Czytałam, że dostali własnie dotację i park będzie nabierał właściwego kształtu! Nie mogę się doczekać 🙂
Nie zapominajmy o Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, nazywanym też opolskim wawelem ?
Tak, tak- Zamek Piastów znalazł się w w tym i w tym artykule. Nie zapomniałam, ale dziękuję za czujność!
Pani Ewelino. Jeśli o cudowne źródła chodzi to w miejscowości Bryksy w okolicy z której pochodzę, jest źródło świętego Brykcjusza o podobno cudownych właściwościach (szczególnie na choroby związane ze wzrokiem). W tym samym miejscu stoi piękny drewniany kościół i pustelnia zamieniona na schronisko.
http://www.kosciolydrewniane.eu/gosciecin
Dziękuję pięknie za sugestię panie Łukaszu. Wpadnę tam na pewno!
Ligota Dolna koło Krapkowic, Gogolina lub z drugiej strony koło Strzelec Opolskich (swoją drogą również 7km od wspomnianej w artykule Góry Sw. Anny) – piec wapienny z historią, tzw. Ikar, szkółka lotnicza istniała tutaj, rezerwat przyrody Góra Świętej Anny, dwa muzea… Ale może nie będę za dużo pisać – info do znalezienia w internecie, no a przede wszystkim po prostu warto przyjechać. Teraz, póki jeszcze ciepło ?
Te dinozaury wygladaja, jak zywe! A piramida swietna, chetnie bym sie tam wybrala na zwiedzanie.
Świetnie! W takim razie daj znać jak już je zobaczysz “na żywo”. Pozdrawiam 🙂
Bardzo fajnie zebrałaś te wszystkie miejsca w jednym wpisie. Nawet nie spodziewałem się, że tyle ciekawych miejsc jest w mojej nie tak dalekiej okolicy ?
Dzięki za miłe słowa Pawle! Daj znać jak odwiedzisz choć część z nich. Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie, fajna strona, czytałem z ciekawością, w prosty sposób opisane nasze zabytki, znam je wszystkie, odwiedziłem je niemal wszystkie, posiadam też zdjęcia z tych miejsc, chętnie udostępnię. pozdrawiam, Jerzy
Cieszę się bardzo! A które miejsce w województwie szczególnie zapadło Panu w pamięć? Albo do którego najchętniej Pan wraca? pozdrawiam serdecznie, Ewelina
Witaj – ale mnie zainspirowalas !!kiedy minie zaraza napewno odwiedze opolszczyzne ..
Bardzo się cieszę 🙂
[…] Muzeum poleca Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata, a o atrakcjach Opolszczyzny możecie przeczytać TUTAJ […]