Kto był w Grecji czy choćby na Cyprze, zapewne próbował greckiego frappe. Nie wiem czemu zamiast kupić jeden magiczny składnik, na tygodniowych wakacjach zwykle wydawałam kilkanaście euro, żeby leniwie sączyć zimną kawę.
Jeśli i Tobie marzy się domowe frappe, które smakuje jak w Grecji- sprawdź ten przepis. A jak szukasz przepisu na tradycyjną, grecką kawę, kliknij: Kawa po grecku- jak ją przygotować w domu? Najprostszy przepis
Jak zrobić greckie frappe?
To jest banalne- naprawdę. Bo greckie frappe to po prostu zimna kawa rozpuszczalna, podana z lodem.
Na jedną porcję będziesz potrzebować-
200 ml zimnej wody (ok. ¾ szklanki)
1-2 łyżeczek kawy rozpuszczalnej typu Nescafe classic (ja daję dwie)
Ewentualnie: łyżeczkę lub dwie cukru, mleko.
Czym miksować frappe?
Spieniaczem mleka, ewentualnie można wstrząsnąć w słoiku lub zmiksować np. w Thermomixie (o tym poniżej).
Frappe bez mleka (lub z mlekiem, jeśli wolisz)
Wodę, kawę i ewentualnie cukier zmiksować przez 10-20 sekund, w przypadku wstrząsania w słoiku, trzeba to robić co najmniej minutę. Po wszystkim można dolać mleko i latem koniecznie dodać kostki lodu. Słomka jest obowiązkowa, bo ciężko bez niej pije się kawę z pianką. Jest to po prostu niewygodne. Podaje się w wysokiej szklance, trochę inaczej niż tradycyjną, grecką kawę- tam niezbędne są filiżanki.
Greckie frappe w Thermomixie
Warto wiedzieć, że kawa pieni się naprawdę szybko i 10-15 sekund na obrotach 6 powinno wystarczyć. Jeśli piana będzie zbyt sztywna i nie będzie widać kawy (jak na poniższym zdjęciu) to po kilku chwilach powinna się pojawić, a piana opadnie.
Czy frappe można robić z prawdziwej kawy (nierozpuszczalnej)?
Frappe jakie znamy z polskich kawiarnii na górze ma często bitą śmietanę, a greckie frappe „naturalną” piankę z kawy rozpuszczalnej. Kawa ziarnista raczej takiej pianki nie zrobi, a przynajmniej do tej pory mi się nie udało. Jeśli macie jakiś sprawdzony przepis- dajcie znać 😊 i nie chodzi mi tu o kawę z kostkami lodu.
Γεια μας (ja mas)- czyli greckie „na zdrowie”!
PS. Przepisy na inne kawy znajdziecie tutaj:
- Kawa po turecku. Jak je przygotować? Przepis i ciekawostki
- Przepisy na wakacyjną kawę z różnych krajów
- Herbata po turecku- jak ją zrobić w domu? Przepis na turecki czaj
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Cześć!
Czytam Twój blog już od dłuższego czasu ale jeszcze nigdy nie zostawiłam u Ciebie żadnego komentarza. Jak widać postanowiłam to zmienić 😉 Uwielbiam Twoje wpisy, które są bardzo inspirujące! 🙂 Nie wspominając już o książce. Przeczytałam ją jednym tchem 🙂 Pozdrawiam serdecznie ze słonecznej Chorwacji.
Cześć Ewelina, dziękuję Ci pięknie 🙂 mam nadzieję, że u Ciebie majowa pogoda mniej szalona niż w Polsce. Na pewno zimne frappe będzie bardziej pasowało, bo u nas dziś tylko 10*. Pozdrowienia i do usłyszenia!
Pogoda dopisuje 🙂 Jest słonecznie i ciepło więc taka kawa byłaby idealna. Muszę spróbować ją zrobić, bo na Twoich zdjęciach wygląda bardzo apetycznie 😀
Dziękuję 🙂 może niedługo będzie to “chrowackie frappe” bo tak u Ciebie przypadnie wszystkim do gustu? Oczywiście, latem! 😀