Jakie zamki i pałace warto zobaczyć w województwie opolskim?
Województwo dolnośląskie słynie z pięknych zamków i może dlatego Opolszczyzna, która z nim sąsiaduje nie jest aż tak znana z tego tytułu. A jest tutaj naprawdę sporo zabytków, zarówno zamków, jak i pałaców!
Część z nich można odwiedzić, część stoi opuszczona, jeszcze inne stanowią budynki mieszkalne czy domy opieki. Historia pisze różne scenariusze, ale dziś po prostu chciałabym podzielić się z Wami perełkami, które możemy znaleźć w tym rejonie.
Spis treści
- 1 Opolskie zamki – mapa zwiedzania
- 2 Zamek Moszna
- 3 Zamek Niemodlin
- 4 Zamek w Brzegu
- 5 Zamek w Opolu
- 6 Zamek w Rogowie Opolskim
- 7 Zamek Otmuchów
- 8 Zamek w Dąbrowie
- 9 Pałac w Kamieniu Śląskim
- 10 Pałac Sulisław
- 11 Pałac Jędrzejów
- 12 Zapomniane pałace i zamki
- 13 Pałac w Kopicach
- 14 Ruiny Zamku Jastrzębia Skała
- 15 Pałac w Turawie
- 16 Pałac w Niewodnikach
- 17 Pałac Solms-Baruthów w Ciepielowicach
- 18 Pałac w Karczowie
- 19 Pałac we Wronowie
- 20 Zamki i pałace, które pełnią funkcję szkół
- 21 Zamki i pałace w województwie opolskim
Opolskie zamki i pałace? Moje propozycje znajdziecie poniżej.
Opolskie zamki – mapa zwiedzania
Mapa zwiedzania poniżej:
Zamek Moszna
Zacznę od najbardziej znanego obiektu w województwie – Zamku Moszna. Zamek Moszna to tak naprawdę pałac. I to z pewnością najczęściej odwiedzany pałac na Opolszczyźnie. Nie dlatego, że w regionie znajdują się praktycznie same zamki. Powodów jest wiele, zaczynając od możliwości zwiedzania go z przewodnikiem, ciekawej historii oraz pobocznych atrakcji np. restauracji czy też parku, w którym często można natknąć się na sesje fotograficzne.
Poza tym, mówi się, że to “zamek Disneya w Polsce”.
Ciekawostka o Zamku Moszna
Ostatni właściciele Zamku Moszna byli w posiadaniu jeszcze jednego, położonego niedaleko obiektu. Mam na myśli Pałac Kujawy. Obecnie nie można do niego wejść, pozostaje nam podziwianie go z drogi.
Zamek Moszna – bajkowy pałac, który musisz zobaczyć (historia, zwiedzanie, ciekawostki)
Zamek Niemodlin
Ten zamek w ostatnich latach przechodzi prawdziwy renesans. Zamk Książęcy w Niemodlinie może poszczycić się wielowiekową historią. Już w 1313 roku został wzniesiony w formie murowanej. Swój obecny kształt zawdzięcza przemianom, które miały miejsce na przestrzeni różnych epok: od renesansu, przez barok.
Do zwiedzania został oddany kilka lat temu. Wcześniej miało tu miejsce kręcenie filmu Jasminum. Moim zdaniem warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem, bo wrażenie robi nie robi tylko historia zamku, ale również konkretne zamiary inwestora. Planuje on nie tylko go wyremontować (w końcu!), ale też zrobić z Książęcego Zamku hotel. Za przedsięwzięcie mocno trzymam kciuki.
Więcej na: niemodlinzamek.pl
Zamek w Brzegu
Zamek Książąt Brzeskich nazywany jest często Wawelem w miniaturze bądź Śląskim Wawelem. Nie będę dziś oceniać, czy jest tak w rzeczywistości, wolałabym zachęcić Was do samodzielnej oceny tego miejsca.
Wewnątrz znajduje się Muzeum Piastów Śląskich, które gromadzi historyczne skarby i zachęca do zgłębiania historii Piastów i Śląska. W muzeum znajdziecie bogatą kolekcję eksponatów związanych z Piastami, lecz nie tylko. Bowiem współczesna historia Brzegu jest związana z rokiem 1945 i zmianą granic, co przyczyniło się do migracji ludności z terenów wschodnich Polski. Dlatego też Brzeg, a dokładniej zamek, stał się siedzibą drugiego muzeum, Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Zdecydowanie warto odwiedzić.
Muzea możemy zwiedzać bez przewodnika.
Więcej na: zamek.brzeg.pl
Zamek w Opolu
Bezpośrednio przy Rynku znajduje się Wieża Piastowska, jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych miejsc w Opolu, będące symbolem miasta. W przeszłości była integralną częścią zamku opolskich Piastów, który dziś już nie istnieje. Drugim zamkiem będzie Zamek Górnywzniesiony między 1382 a 1387 rokiem. Niestety, w 1615 roku uległ pożarowi i już nigdy nie został odbudowany. Obecnie jedyną zachowaną częścią zamku jest jego wieża, która w 2018 roku przeszła renowację i została udostępniona dla zwiedzających.
Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim jest mniej znany niż poprzednie. Zamek w Rogowie Opolskim, który obecnie pełni funkcję pałacu, powstał w XVI wieku, zbudowany przez rodzinę Rogoyskich. Jego najstarszą częścią są dwa renesansowe skrzydła mieszkalne z narożną basztą. Na ten moment, zarówno dokumentacja dotycząca jego powstania, jak i przedwojenne zdjęcia wnętrz stanowią póki co nieosiągnięte marzenie. Natomiast historia zamku, przynajmniej ta, którą znamy, jak to na Opolszczyźnie bywa, jest dość burzliwa. Co ciekawe, zamek od lat jest pod opieką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i mam wielką nadzieję, że wkrótce część tajemnic zostanie odkryta.
Do pałacu przynależy park, a za rzeką możemy zaobserwować siedlisko bobrów.
Więcej na: www.rogow.wbp.opole.pl
Zamek Otmuchów
Zamek Otmuchow to XII-wieczne zabudowanie, które poza elementami średniowiecznej codzienności dziś mieści w sobie restaurację i gościniec. Zamek stał się ulubioną rezydencją biskupów wrocławskich oraz książąt nysko-grodkowskich, którzy inwestowali w jego modernizację i dostosowywanie do różnych potrzeb. Jako, że ówczesna codzienność nieco różniła się od naszej, tak w Otmuchowskim Zamku znajdziemy m.in. celę głodową, czy ukryte pomieszczenia. Zachowały się ślady tamtego okresu, takie jak resztki sgraffita i dekoracje okienne z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Z założenia zamkowego do czasów obecnych zachowało się jedynie skrzydło północno-wschodnie, poza tym można wdrapać się na wieżę widokową.
Więcej na: www.zamek.otmuchow.pl
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie, wybudowany w latach 1615-1617 urzeka od pierwszego wejrzenia. Ten renesansowy zamek z dekoracyjnymi elementami obronnymi należy do jednego z nielicznych tego typu obiektów w wojewódzwie. Zamek wyróżniają interesujące, kręcone kominy, a ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1894-1897.
Zwiedzanie wnętrza jest praktycznie niemożliwe, choć na 400-lecie była taka możliwość. Przy budynku organizowane są m.in koncerty, a całkiem niedawno został odnowiony park, który jest urzekająco obrośnięty bluszczem (jest dosłownie wszędzie!).
Zamek jest własnością Uniwesytetu Opolskiego.
Pałac w Kamieniu Śląskim
Kamień Śląski to miejscowość położona niedaleko Opola. Obecnie stanowi własność Diecezji Opolskiej, miejsce jest znane jako Sanktuarium św. Jacka. Na uwagę zasługuje cały kompleks, wraz z restauracją i parkiem. Sam pałac jest pięknie odrestaurowany i zadbany. Dzięki temu to ciekawy pomysł na niedzielne popołudnie (wraz z mszą, dla osób praktykujących).
Pierwsze dokumenty o Kamieniu Śląskim pochodzą z XII wieku, kiedy to był to potężny gród rycerski należący do rodziny Odrowążów. Natomiast w czasie II wojny światowej pałac doznał niewielkich zniszczeń i został częściowo splądrowany przez wojska sowieckie. W 1970 roku pałac został podpalony i znacznie uszkodzony. W 1990 roku przekazano ruiny pałacu Diecezji Opolskiej, która po jego odbudowie w 1994 roku uczyniła z niego Sanktuarium św. Jacka.
Na szczególną uwagę zasługują… dzwony. Ich dźwięk jest tak intensywny, że kiedy skończą wybijać południową melodię, naprawdę docenimy ciszę.
Więcej na: www.kamien.biz
Pałac Sulisław
Pałac Sulisław to jeden z tych obiektów, które pełnią rolę hotelowo- rekreacyjną. Powstał w na początku XIX wieku, wybudowany został w stylu neogotyckim. Można go odwiedzić będąc na konferencji, weselu lub najprościej… wykupując romantyczny weekend dla dwojga (albo tylko dla siebie!).
Więcej na: www.palacsulislaw.pl
Pałac Jędrzejów
W niedalekiej odległości od Sulisławia, położony jest Jędrzejów, w którym możemy zobaczyć bardzo podobny pałac, również w stylu neogotyckim. Zrobił on na mnie ogromne wrażenie, bo mimo tego, że nadaje się do renowacji, to dość mocno pobudza wyobraźnię. Nie można go zwiedzać w środku, od czasów powojennych mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej.
Zapomniane pałace i zamki
Również na Opolszczyźnie możemy znaleźć budynki zapomniane. Takie, do których nie da się wejść, można jedynie patrzeć z boku i zastanawiać się nad tym, że czas nie zawsze bywa łaskawy. Takie miejsca to m.in. Pałac w Kopicach.
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach to XIX-wieczna ruina położona w Kopicach, w powiecie brzeskim. Wnętrza pałacu były wypełnione imponującą kolekcją rzeźb, obrazów, trofeów myśliwskich, starodruków i zbroi, przyciągając najwyższe kręgi europejskiej arystokracji, w tym książąt, baronów, artystów i polityków. Do roku 1945 był siedzibą rodziny von Schaffgotsch, z tym miejscem związana jest historia o Śląskim Kopciuszku.
Dziś nie można go zwiedzać, można oglądać jedynie jego malownicze pozostałości zza wody. Bowiem pałac był i jest otoczony rozległymi stawami i 54-hektarowym parkiem.
Ruiny Zamku Jastrzębia Skała
Zacznę może od tego, że są to sztuczne ruiny zamku. Położone są niedaleko wyżej wymienionego pałacu w Kopicach, zostały zbudowane około roku 1880 na życzenie Joanny Schaffgotsch i jej męża, Hansa Ulricha. Skąd taki pomysł? W tamtych czasach modne było tworzenie tego typu romantycznych ruin na terenie majątków szlacheckich.
Pierwotnie ruiny miały taras widokowy, z którego można było podziwiać nie tylko Kopice, ale także pasmo Sudetów. Obecnie praktycznie tylko miejscowi mieszkańcy znają jej dokładne położenie wśród leśnych pagórków i ścieżek.
Pałac w Turawie
Historia pałacu rozpoczęła się od zameczku myśliwskiego zbudowanego przez książąt opolskich. Ten pochodzący z XVIII wieku pałac ma naprawdę długą historię. W ostatnim stuleciu wiele się zmieniło: w 1937 roku rodzina Garnier przekazała pałac na sierociniec. Po II wojnie światowej, pałac ponownie stał się siedzibą Domu Dziecka w Turawie, był Urzędem Gminy Turawa, a obecnie jest niestety, opuszczony. Zawsze odwiedzając zabytki, które stoją opustoszałe zastanawiam sie, czy jeszcze uda się nam zobaczyć je w lepszej formie. Wierzę, że nie pójdą w niepamięć, choć najczęściej przemijające lata nie dają realnej nadziei.
Pałac w Niewodnikach
Czy ktoś z Was marzył o posiadaniu własnego pałacu? Jeśli tak, to czy zdecydowalibyście się go zakupić, gdyby nadarzyła się okazja…?
Rezydencja w Niewodnikach miała po wojnie różnych właścicieli. W 1996 roku został przeprowadzony remont, powstały pokoje dla gości, a spichlerz został przekształcony w salę przyjęć. Niewodniki stały się popularne w okolicy, był to spory sukces. Zwłaszcza, że w 2007 roku obiekt nabyło małżeństwo, które prowadziło działalność hotelową. Wszystko szło dobrze, dopóki nie doszło do rozwodu. Wtedy pałac zaczął niszczeć, a właściciele nie mogli dojść do porozumienia w kwestii spłaty długów związanych z nieruchomością.
W 2015 pałac został zamknięty i wystawiony na przetarg za 3,8 mln złotych. Dziś cena wywoławcza jest o wiele niższa. Czy znajdzie swojego właściciela? Mam taką nadzieję.
Pałac Solms-Baruthów w Ciepielowicach
Pałac w Ciepielowicach, małej wsi niedaleko Dąbrowy z roku na rok przekształca się w większą ruinę. Ten kompleks pochodzi z końca XVIII wieku. Najstarsze skrzydło pałacu zostało wybudowane w stylu klasycystycznym. Chociaż skrzydło pałacu z tamtego okresu jest obecnie mocno zniszczone, wciąż można zobaczyć herby fundatorów na fasadzie zachodniego skrzydła pałacu.
Pałac w Karczowie
Pałac w Karoczowie został zbudowany w stylu barokowym w 1791 roku. Przez wiele lat własność Politechniki Opolskiej, bez możliwości zwiedzania, w ostatnich latach został kupiony przez prywatnych właścicieli. Prawdopodobnie będzie tam prowadzona działalność hotelowa, ale czy tak się stanie – zobaczymy. 🙂
Pałac we Wronowie
Pałac we Wronowie powstał pod koniec XVIII wieku i został znacząco przebudowany w 1907 roku, przyjmując styl neobarokowy. Na ten moment poza wymienionym dachem nic więcej się nie dzieje.
Zamki i pałace, które pełnią funkcję szkół
Część zamków i pałaców pełni nieco inne funkcje niż muzeum czy hotel. W niektórych, np. we wspomnianym pałacu w Jędrzejowie znajdziemy Dom Pomocy. W jeszcze innych, na przykład w zamku w Krapkowicach, czy w pałacu w Lewinie Brzeskim prowadzi się szkołę. Zabytków na terenie województwa jest naprawdę sporo.
Zamki i pałace w województwie opolskim
Moja lista jest nieco dłuższa, ale nie będę Was zamęczać tymi zameczkami, które obecnie są w rękach prywatnych. W województwie opolskim możemy znaleźć masę obiektów, które mogą podbić nasze serce. Nie zawsze są odnowione, czasami w pamięci zapada nam ich burzliwa historia, piękny park, czy po prostu lokalizacja. Jestem ciekawa jakie opolskie zamki, tudzież pałace należą do Waszych ulubionych.
A jeśli szukasz niezwykłych zamków w Polsce, które warto zobaczyć, takich z ciekawą historią i fascynującymi legendami, to koniecznie sprawdź ten wpis. Jeśli spodobały Ci się opolskie zamki i pałace i szukasz pomysłów na zwiedzanie Opolszczyzny, to może również zainteresuje Cię:
Opolskie atrakcje – 20 miejsc, które warto zobaczyć
Opole – atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć
Więcej zamków w Polsce znajdziesz tutaj:
Najpiękniejsze zamki w Polsce. Które warto odwiedzić?
Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?
Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii
Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić
Zamek Czocha – odkryj jego historie i tajemnice
Zamek Książ. Perełka na mapie Dolnego Śląska
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Nasz dotychczasowy faworyt to Moszna – ale pozostałe zamki też bardzo chętnie odwiedzimy przy najbliższej okazji ?
Cześć Karolina! Czekam na relację w takim razie. Pozdrowienia 🙂
Moszna już od dawna jest na mojej liście, ale jakoś było mi nie po drodze. Zamek w Kopicach też wygląda imponująco ?
Cześć Hanno! W takim razie mam nadzieję, że uda się ją odwiedzić w tym roku.
Brzeg, Mosznę i Otmuchów dobrze znamy ?
Świetnie! Do którego wrócilibyście najchętniej? 🙂
Super zestawienie! Polecam odwiedzić Pałac w Mosznie i otaczający go park, szczególnie w porze kwitnienia różaneczników ?
Dziękuję pięknie. Pora kwitnienia azalii też jest niesamowita 🙂
Moszna, świetna, dwa razy am nocowaliśmy, niezapomniane wrażenia. Szkoda że Kopice nie są remontowane, taki piękny pałac marnieje
Cześć Beatko! Mi tak samo szkoda Kopic, tak pobudzają wyobraźnię…
Planuję na wiosnę odwiedzić Pałac w Mosznej, chętnie zobaczę zatem także inne perełki Opolszczyzny. Najbardziej wpadła mi w oko ta zapomniana budowla w Kopicach. Pozdrawiam :)!
Cześć! Czekam w takim razie na relację. Pozdrowienia 🙂
Pałac w Mosznej przepiękny! Ale nie wiedziałam, że taki piękny pałaz znajduje się również w Kamieniu Śląskim! Super, że pokazujesz takie miejsca, lubimy sobie czasem pojechać gdzieś na weekend w miarę blisko, a opolszczyzna ze swoimi zamkami wydaje się być wspaniałą destynacją:)
Cześć Monia! Cieszę się bardzo. Też lubię takie krótkie wypady. Udanych wyjazdów 🙂
Z opisanych przez Ciebie bylem tylko w Zamku w Mosznie, przyznam że robił spore wrażenie.
Robi, to prawda 🙂
Zamek Kopica – coś pięknego! Mam nadzieję, że uda mi się go zobaczyć na żywo!
Powodzenia! 🙂
Dolny Ślaąsk od zawszy mnie intrygował. Może dlatego, że interesuje się trochę historią w szczególności II Wojną Światową. Niektóre z zamków widziałam, ale większość jest jeszcze na mojej liście. Zamek Moszna zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Takie miejsca zawsze sprawiają, że na chwile przenosimy się w czasie i poznajemy życie z innej epoki. Dla mnie to zawsze ciekawe doświadczenie.
Dla mnie tak samo, dlatego uwielbiam odkrywać nowe i stare miejsca właśnie tutaj 🙂
Opolszczyznę znam w stopniu minimalnym. Byłam tylko w samych Opolu i Oleśnie. Kto wie, może kiedyś uda się zobaczyć coś więcej.
Trzymam kciuki!
Ewelina Gac. Ominełaś jeden z zamków na Opolszczyźnie- w Rysiowicach.
Z ciekawoscia przeczytalem wszystko,jednoczesnie jestem zdziwiony ,ze nie znalazl sie na twojej liscie zamek chyba najokazalszy w naszym województwie ,mianowicie zamek w Glogówku.
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję za komentarz- a Głogówek postaram się odwiedzić 🙂