Najlepsze seriale, które warto zobaczyć. Seriale Netflix, HBO, Amazon i nie tylko

Seriale opanowały świat. Wiem, że to śmiała teza, ale gdybym spytała przypadkowych ludzi na ulicy, o to co oglądają- większość odpowiedziałaby, że seriale. Seriale Nie wiadomości, filmy, dokumenty. Większość moich znajomych ogląda seriale Netflix-a, pozostała część na HBO, reszta na Ipli czy w telewizji. Dzięki temu, wymagania odnośnie dobrego serialu stale rosną. Nie wystarczy mieć dobrej fabuły czy słynnego aktora. Dobry serial musi być prawdziwym majstersztykiem, zaplecze marketingowo-PR-owe. Najlepiej, jeśli jest na popularnej platformie, bo jeśli będzie tylko w telewizji, to nie odniesie takiego sukcesu.

Seriale. Zwykle brakowało mi na nie czasu, ale w ostatnich miesiącach udało mi się nadrobić i zobaczyć polecane seriale- przez znajomych czy wyróżnianych w rankingach. Nie wszystkie mi się podobały, ale oczywiście, mam swoje ulubione seriale, które Wam polecę.  Jeśli chcecie podzielić się swoimi propozycjami na najlepsze seriale- piszcie w komentarzu. Zaznaczcie czy to seriale Netflixa, na jakiej platformie można je zobaczyć- żebym wiedziała gdzie szukać!

Mam nadzieję, że spodobają się Wam moim zdaniem najlepsze seriale. Będą i stare i nowe, polskie i zagraniczne, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Większość seriali jest do zobaczenia na Netflixie lub innych platformach, co staram się zaznaczyć przy każdym tytule.

Better call Saul- serial Netflixa

Oglądałam różne seriale Netflixa, ale Better call Saul podbił moje serce. Zaznaczam, że nie oglądałam wcześniej Breaking Bad.

 Bowiem Saul Goodman znany z serialu Breaking Bad doczekał się serialu o sobie samym. To historia o tym jak Jimmy McGill stał się słynnym Saulem. Adwokatem z Albuquerque w Nowym Meksyku. Serial zaczyna się niewinnie, odcinki wydają się być zaledwie interesujące, ale im dalej, tym ciekawiej i ciężko się oderwać. Jimmy zaczyna jako podrzędny adwokat, w cieniu swojego zdolnego brata. Ma za sobą trudną przeszłość, ale też ciekawą przyszłość. Póki co, w ekscentryczny sposób broni swoich klientów z urzędu, jeździ starym Suzuki Esteem i mieszka w swoim biurze, na tyłach salonu kosmetycznego.

Alternatywy 4

Kto nie oglądał serialu Alternatywy 4, może powiedzieć, ze to stary gniot dla starych ludzi. I ja tak myślałam, dopóki nie obejrzałam kultowego polskiego serialu. Opowiada o mieszkańcach nowego bloku w Warszawie, na Ursynowie, pod adresem Alternatywy 4. Perypetie z czasu PRL-u, śmieszne sploty sytuacji i możliwość zobaczenia „jak to kiedyś było” jest cudowna. Zresztą, co by tu opowiadać- po obejrzeniu tego świetnego serialu, pojechałam zobaczyć jak w istocie wyglądają Alternatywy 4. Zobaczcie sami: Śladami serialu Alternatywy 4

Lupin (na Netflixie)

Nie lubię filmów i seriali o złodziejach. Lupin jest wyjątkiem i podbił moje serce na tyle, że od tygodni czekam w kolejce na książkę w bibliotece (Arsène’a Lupin to przede wszystkim francuska książka). Assane Diop planuje zemścić się na rodzinie, która odebrała mu wszystko. Oskarżyła jego ojca o przestępstwo, którego nie popełnił. W roli głównej Omar Sy- jeden z moich ulubionych aktorów francuskiego kina.

Black Mirror (serial Netflix)

Polecane seriale Netflixa zwykle otwiera Black Mirror.

Serial, który daje do myślenia, skupiając się przede wszystkim na negatywnych konsekwencjach rozwoju nowych technologii. Każdy odcinek to inna historia, łącznie 19. Mnie najbardziej poruszył odcinek z dawaniem sobie punktów, który kojarzy się z ocenami, które już mają miejsce np. w Chinach. Równie mocno daje do myślenia odcinek z politykiem, który jest szantażowany. Jeśli zobaczycie choćby te dwa odcinki na Netflixie, możecie nabrać dystansu do otaczającego świata. dodam tylko, że nie dałam rady zobaczyć odcinka po odcinku, bo są naprawdę mocne i dają do myślenia. Kiedyś myślałam, że seriale Netflixa muszą być słabe. Myliłam się 😊 Black Mirror zawsze jest w rankingu seriali Netflixa, ale też Fimweb.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zakładnik (2021)

Ten francuski serial Netflixa jest dość niezwykły. Opowiada o bezrobotnym 57-latku, którego sytuacja od kilku lat jest delikatnie mówiąc, nieciekawa. Nieoczekiwanie, Alain Delambre dostaje atrakcyjną ofertę pracy. Niestety, z czasem wychodzi, że to tylko pozory, a Alain może stracić wszystko.

Moim zdaniem, dwa pierwsze odcinki są przeciętne, trochę się dłużą, ale im dalej końca, tym robi ciekawiej. Serial skłania do przemyśleń w kontekście społeczeństwa, rodziny, dbania o siebie i swoje zdrowie (przede wszystkim, psychiczne). Polecam, zwłaszcza, że liczy zaledwie kilka odcinków.

Sherlock

Chyba każdy słyszał Sherlocku Holmesie? W tym serialu mamy do czynienia z wersją współpółczesną. Gdyby Arthur Conan Doyle żył, pewnie Sherlocka umieściłby w tych czasach. John Watson jest lekarzem wojskowym i niedawno wrócił z wojny. Sherlock Holmes pomaga policji jako samozwańczy detektyw. Obydwoje szukają mieszkania, znajdują je przy Baker Street i zaczynają rozwijać zagadki kryminalne. Mimo że przeczytałam wszystko co związane z Sherlockiem, nadal uważam, że to świetny serial. Jedyne co mi się nie do końca podobało to końcówka, ale zanim do niej dojdziecie, na pewno Sherlock Was urzeknie.

Bosch (Amazon Prime)

Jeśli szukasz serialu o policji, który pokazuje Los Angeles z różnych stron, nie jest naszpikowany efektami specjalnymi i sytuacjami, które nigdy się nie wydarzą, sprawdź Boscha. Harry Bosch to detektyw wydziału zabójstw LAPD. Dość kontrowersyjny, zmagający się ze swoimi problemami, ale nadal charyzmatyczny, szczery i lubiany. W tej produkcji nie ma postaci, którzy są tylko dobrzy lub tylko źli. Polecam fanom seriali kryminalnych, psychologicznych (zwłaszcza ostatnie sezony) i tym, którzy szukają czegoś na długie, jesienne wieczory. Ten dobry serial liczy 7 sezonów. Szczerze liczę na kolejny, bo Bosch, podobnie jak Sherlock powstał na podstawie książki, a raczej książek. Autorem serii o Hieronimie Boschu jest Michael Connelly.

50m2 (serial Netflixa)

Ten turecki serial jest naprawdę świetny. Nie jest to telenowela, tylko opowieść o zabójcy, który odchodzi od swojego wieloletniego opiekuna i ukrywa się w jednej z dzielnic w Stambule. Przyjmuje tam nową tożsamość, ale nadal walczy z demonami przeszłości. Pierwszy odcinek nie jest rewelacyjny, ale od drugiego naprawdę wkręca. Warto dać mu szansę, jeśli lubicie kino akcji albo po prostu chcecie zobaczyć piękny Stambuł.

Detektyw Monk (do zobaczenia na Amazon Prime)

Kto nie zna Monka? Adrian Monk, były policjant, obecnie konsultant policji, stara się o przywrócenie do służby. Cierpi na nerwicę natręctw i będzie to bardzo ciężkie. W pracy pomaga mu jego asystentka, Sharona, a ten serial jest idealny do nauki języków. Bowiem na Amazon Prime wybór języka jest szerszy niż w Netfixie- my zobaczyliśmy wszystkie odcinki po niemiecku! Serdecznie polecam ten sposób do nauki języka, patrząc jak Monk rozwiązuje zagadki kryminalne.

Gambit królowej (serial Netflixa)

Kilka miesięcy temu świat oszalał na punkcie serialu o szachach. W istocie, Gambit Królowej wciąga, a historia osieroconej dziewczyny, która zmaga się z nałogiem porusza. I chociaż unikam takich historii, to ten serial po prostu jest dobry. Nie jest wybitny, ale przyciąga, wbija w fotel. Czekamy na finałową rozgrywkę Beth z Borgovem- w tej roli Marcin Dorociński. Myślę, że warto.

Kowalscy (serial Ipla)

Jeżdżąc po Warszawie zauważyłam masę bilbordów z tym serialem. Jestem ogromnie sceptyczna do tego typu produkcji, ale zbliżała się Wielkanoc, miałam więcej wolnego czasu i włączyłam pierwszy odcinek, na próbę. Okazało się, że to świetny, polski serial komediowy, przy którym naprawdę idzie się uśmiać. Ten serial opowiada o dwóch rodzinach, którzy omyłkowo, z porodówki wychodzą nie ze swoimi dziećmi. Naście lat później, okazuje się, że ich dzieci mieszkają w skrajnie odmiennych warunkach. Ale to dopiero początek…

Świetna rola Pawła Wawrzeckiego w roli dziadka, śmieszne sytuacje na każdym kroku. Kiedy zobaczyłam wszystkie odcinki (specjalnie wykupiłam Iplę), zadałam Maćkowi tylko jedno pytanie: co tak krótko!

After life- zwyczajny serial o życiu

Kiedy Tony (w tej roli Ricky Gervais) traci żonę, czuje, że traci wszystko. Popada w depresję, staje się nieprzyjemny dla każdego, kto próbuje się do niego zbliżyć. W ciągu dnia ogląda filmy, które kręcił z żoną, wyprowadza psa i odwiedza ojca, który cierpi na demencję. Wiem, że ta fabuła nie wydaje się świetna, ale jeśli zobaczycie trzy odcinki, nie będziecie mogli się oderwać i zobaczyć co będzie dalej. Czy Tony pokona depresję? Czy znajdzie sobie kogoś? Jak potoczą się losy bohaterów serialu? Oglądając ten świetny serial można poczuć więź i docenić bliskich. Zobaczycie go online i serio,  nie bez powodu znajduje się w rankingach na najlepsze seriale Netflix.

Broadchurch (serial Netflix)

W małym miasteczku dochodzi do morderstwa. Ciało Danny’ego zostaje znalezione na plaży, a każdy mieszkaniec zostaje poddany obserwacji. Na miejsce przyjeżdża inspektor Alec Hardy, a Ellie Miller, lokalna policjantka, uważa, że to ona powinna prowadzić śledztwo. Pierwszy sezon- świetny. In plus: cudowne ujęcia nadmorskiego miasteczka.

Bez tajemnic (serial HBO)

Ten polski serial HBO opowiada o psychoterapeucie, Andrzeju Wolskim i jego pacjentach, którzy przychodzą do niego na sesje. Towarzyszymy im, widzimy z jakimi problemami się zmagają i angażujemy w ich terapię. W zależności od sezonu, przychodzi ksiądz, małżeństwo z problemami, starsza kobieta, która nie potrafi sobie poradzić po przeprowadzce do Warszawy. Obserwujemy pracę terapeuty, postępy (lub ich brak) u pacjentów. Ten serial pokazuje, że terapia nie gryzie. Wręcz przeciwnie, możemy poznać siebie i pracować nad tym, co nas gryzie.

Nie będę spoilerować, ale jest to jeden z najlepszych seriali, który po latach wspominam z sentymentem.

Zmiennicy

Kto pamięta serial o kobiecie, przebranej za faceta, która jeździła taksówką? Jako dziecko nie oglądałam go całego, ale Zmiennicy to jedna z nielicznych produkcji, która utkwiła mi w pamięci. W roli głównej Ewa Błaszczyk, w tle Warszawa z czasu PRL-u. Świetny serial dla tych, którzy chcieliby zobaczyć stolicę sprzed lat.

How I met your mother

Serial opowiada o Tedzie, który planuje się ustatkować. Szuka odpowiedniej kandydatki, ale nie jest to takie proste, dlatego zajmuje kilka długich sezonów. Jednak nie jest to nudny, romantyczny serial, tylko komedia, sitcom opowiadająca o losach paczki znajomych. Praktycznie każdy, kto zobaczył pierwsze odcinki uwielbia Teda, śmieje się z Barneya i czeka na kontynuację. Ten serial, który zaczyna się w 2005 roku był jeszcze kręcony w 2014. I mówiąc szczerze, nie pamiętam, kto okazał się być wybranką Teda!

Sick Note (serial na Netflixie)

Kiedy u Daniela (w tej roli Rupert Grint, znany jako Ron Wesley) dostaje diagnozę, że ma raka, jego życie odmienia się na lepsze. Wszyscy, którzy mieli do niego problem, przestają go mieć, zaczynają się nim interesować i go kochać. Jednak diagnoza okazuje się być błędna, nie chce tego zaprzepaścić. Kłamie, że jest chory, ale nie będzie to takie proste. Jeśli nie oglądaliście- to najlepszy serial o kłamstwie, jaki widziałam. No i Rupert Grint w roli największego lenia i obiboka- to nie mogło się nie udać! To zdecydowanie jeden z lepszych sitcomów ostatnich lat, najlepsze seriale Netflix nie mogą się bez niego obyć.

Odwróceni (polski serial)

Odwróceni to serial o mafii pruszkowskiej. Został nakręcony w 2007 roku, a do dziś mówi się, że to jeden z najlepszych polskich seriali, oparty na faktach. Na początku serialu policjanci próbują pozyskać informatora. Podinspektor Sikora stara się podjąć współpracę z jednym wysoko postawionym gangsterem, Blachą. W serialu ukazane są relacje między gangsterami, możemy poczuć dlaczego łatwiej wejść niż wyjść z takiego kręgu.

Prokurator

Ten serial jest po prostu genialny. Polski, kręcony w Warszawie dzieje się, rzecz jasna w prokuraturze. Prokurator Kazimierz Proch jest niezłomny, nieprzekupny i świetny. Asystuje policjant, Witold Kielak i razem rozwiązują kryminalne sprawy. Jednak prokurator ma swoją tajemnicę, która prześladuje go od lat… nie będę zdradzać fabuły, tylko powiem, że żałuję, że serial nie doczekał się kontynuacji.

Paradoks

Bogusław Linda w roli inspektora Marka Kaszowskiego. Kolejny (po Prokuratorze) świetny serial, który dzieje się w Warszawie. Wszystko zaczyna się w dniu, kiedy na komendę wkracza Joanna Majewska, której zadaniem jest kontrola inspektora. Jest podejrzany, więc trzeba coś na niego znaleźć. Każdy odcinek opowiada o innej sprawie, którą Kaszowski rozwiązywał.

Moim zdaniem dobry, ale Prokurator był o wiele lepszy.

Emily w Paryżu (serial na Netflixie)

Pamiętam, jak był szał na Emily w Paryżu. Każdy mówił, że to najbardziej polecany serial Netflixa. A mi szkoda było czasu na takie lekkie seriale, które opowiadają o jakiejś Amerykance, która przeprowadza się do Francji. Miałam dwa słabe dni i wtedy zobaczyłam cały sezon Emily w Paryżu. Bo, jak można się spodziewać, nie jest to ambitny serial, tylko lekka obyczajowa komedia. Nie dałabym mu jakiejś nagrody, ale jest sam raz, kiedy jesteśmy chorzy, zmęczeni albo chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu. Najlepsza komedia na trudne dni.

Najlepsze seriale

Który serial mogę polecić? Ciężko ocenić, bo wiele zależy od tego, czego od serialu oczekujemy- śmiechu, radości, kryminalnych zagadek? Moim zdaniem każdy z nich jest warty zobaczenia, a co do serialowych postaci- mało kiedy czułam taką więź z bohaterem serialu, jak z Saulem. Moja przyjaciółka powiedziała, że powód jest prosty, jesteśmy do siebie podobni. 😊

Masz do polecenia inne, najlepsze seriale? Pamiętaj, żeby zaznaczyć gdzie możemy je zobaczyć ( napisz czy to najlepsze seriale Netflix, seriale HBO, Ipla itd.).

Zapraszam również do wpisów: najlepsze komedie romantycznehiszpańskie thrillery, najlepsze dramatyfrancuskie komediekomedie o policjantachtureckie komedieświąteczne filmyfilmy do samolotufilmy o alternatywnej rzeczywistości oraz polskie komedie, czy po prostu najlepsze komedie, w których znajdziecie tematyczne, filmowe inspiracje.

Ewelina


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

    • Sama byłam sceptycznie nastawiona, ale moim zdaniem Gambit to bardzo przyjemny serial. Do tego, promocja szachów, które nie są zbyt popularne.

  1. Och, do Emily w Paryżu chyba się nigdy nie przekonam… ale znalazłam kilka innych fajnych seriali na Twojej liście. 🙂 Kasia

  2. Ja za tymi nowymi seriami nie nadążam, przestałam oglądać seriale po Girls. 🙂 Niemniej, planuję wrócić do oglądania. Dzięki wielkie za listę!

  3. Nie mam Netflixa, a z seriali, o ktorych pieszesz, znam jedynie Sherlocka. Polecam natomiast skandynawskie seriale, niektore sa naprawde swietne. Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,800ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj