Filmy o alternatywnej rzeczywistości

Lubimy zastanowić się nad tym co było, pomyśleć o tym co mogłoby się wydarzyć. W pobudzeniu wyobraźni pomogą nam filmy: te o alternatywnym świecie, rzeczywistości czy przyszłości. Moje ulubione, które oglądałam nawet po kilka razy znajdziecie poniżej. A jeśli macie jakieś inne propozycje- dajcie znać w komentarzu. I ja, i czytelnicy będziemy Wam wdzięczni 😊Uwaga! kolejność zupełnie przypadkowa.

Inne, filmowe inspiracje znajdziecie tutaj:

Najlepsze filmy

Dawca pamięci (The Giver)

W przyszłości, w świecie, który ma coraz więcej zasad ludzie są… inni. A przynajmniej wydają się być, na pierwszy rzut oka. Wszystko bowiem objęte jest ścisłą kontrolą, ale nikomu to nie przeszkadza. Tak jest bezpiecznie. Każdy ma swój zawód, do którego pasuje. A jedna osoba zostaje wybrana na powiernika historii i wspomnień ludzkości. I to jej, a dokładniej- jemu- będziemy towarzyszyć.

Wróg publiczny (Enemy of the State)

Wróg publiczny to opowieść o młodym prawniku, któremu kolega tuż przed śmiercią podrzuca kasetę z zarejestrowana zbrodnią. Zanim oglądnie film, dowiedzą się o tym odpowiednie służby. Dzięki nim straci pracę, żonę, dom, a jego karty (w tym kredytowe) okażą się bezwartościowe. Film z 1998 roku dziś jest jakby bardziej… aktualny. I choć kiedyś mógł robić wrażenie, to dziś za to daje nieźle do myślenia. To też opowieść o tym, że dziś ciężko jest tak po prostu zniknąć z tego świata.

Więzień labiryntu (The Maze Runner)

Wszystko dzieje się na terenie zamkniętego obszaru, w którym od dwóch lat funkcjonuje grupa chłopców, którzy nie pamiętają świata zewnętrznego. Próbują wydostać się z tajemniczego labiryntu, jednak do tej pory nikomu się nie udało. Pewnego dnia, do grupy sześćdziesięciu osób dołącza dziewczyna z tajemniczą kartką, dzięki której próby wyjścia zostaną podjęte na nowo.

Gra (The Game)

Nicholas Van Orton dostaje w prezencie zaproszenie do gry, która ma odmienić jego życie. Choć nie do końca wie na czym ta gra będzie polegać i nie chce brać w niej udziału, to po namowach brata się zgadza. Okazuje się, że gra polega na różnych, niby losowych zdarzeniach, które w konsekwencji doprowadzają go na skraj bankructwa. Nie wiadomo, gdzie kończy się życie, a zaczyna gra. A może wszystko jedno?

Moim zdaniem najmocniejszy z wszystkich wymienionych- sama oglądałam go na dwa razy.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Truman Show

A gdyby Twój sąsiad był bohaterem reality show, nadawanego 24 godziny na dobę? I nic, a nic o tym nie wiedział? Truman Burbank jest właśnie taką osobą, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że cały czas „gra” w telewizyjnej, wyreżyserowanej produkcji. Oczywiście, do pewnego momentu…

Equilibrium

A gdyby tak, każdy z nas brał lek, po którym zanikają wszystkie uczucia? Nie ma miłości i nie ma tez nienawiści. W takim miejscu, po III wojnie światowej toczy się akcja filmu. Prozium zażywa się, pod karą śmierci, aby uniknąć kolejnych konfliktów i wojen. John Preston to człowiek, który sprawdza, czy ktoś przypadkiem nie sprzeciwił się rządowi. Jednak pewnego dnia sam nie bierze leku i odkrywa jaki świat jest piękny.

Wyspa (The Island)

Po tym, jak ziemia uległa skażeniu wszyscy ocaleni zamieszkują zamknięty ośrodek, w którym panują bardzo surowe zasady. Jednak, nie tracą nadziei, bowiem mają możliwość wydostania się na rajską wyspę- za pomocą losowania, co jakiś czas wyjeżdża jedna osoba. Jeden z mieszkańców, Lincoln Sześć-Echo zauważa, że z tym systemem coś jest nie tak. Nie domyśla się jednak jak zaskakująca jest prawda.

Wyścig z czasem (In Time)

A jeśli w przyszłości najcenniejszą walutą będzie… czas? Bogaci mogą żyć… wiecznie. Niestety, Will Salas należy do tych, których jest najwięcej. Codziennie budzi się z zapasem 23 godzin i wie, że musi pracować, aby dożyć… jutra. Pewnego dnia spotyka niezwykle bogatego człowieka. Wtedy wszystko się zmienia.

Looper – Pętla czasu (Looper)

W 2072 roku można już podróżować w czasie. Co prawda, jest to nielegalne, ale tak pracuje Joe: jako przemieszczający się w czasie zabójca („looper”). Pracowałby tak jeszcze długo, gdyby pewnego dnia nie dostał zlecenia na… samego siebie. Zlecenia nie wykonuje, przez co staje się celem innych looperów. I choć na pierwszy rzut oka film może wyglądać na typowy film akcji, z momentami sci-fi, to jest w nim miejsce na coś więcej.  Dobroć, zastanowienie, co w życiu jest ważne i… poświęcenie. Przyznam, że na końcu uroniłam łezkę. 😊

Powrót do przyszłości (Back to the Future)

Na pewno są jeszcze osoby, które nie oglądały Powrotu do przyszłości. To opowieść o tym, jak Marty McFly- zwykły nastolatek, przez zupełny przypadek cofa się do roku, w którym poznają się jego rodzice, roku 1955. Przez przypadek zapobiega temu zdarzeniu i… może się nie urodzić. Na szczęście, pomoże mu jego wieloletni przyjaciel, a zarazem, szalony doktor Emmet Brown.

Uwaga! Powrót do przyszłości ma swoje kontynuacje, które również polecam.

Niepamięć (Oblivion)

Na niemalże całkowicie zniszczonej ziemi, po użyciu broni nuklearnej stacjonuje Jack i Victoria. Pilnują bezpieczeństwa ziemi od kilku lat, jednak niebawem mają wyruszyć do nowego domu, z dala od zniszczonego wojną świata, na jeden z księżyców Saturna. Zanim jednak wyruszą w podróż, Jack będzie świadkiem rozbicia się statku kosmicznego, z którego uratuje kobietę, która została zahibernowana jeszcze przed wojną. Okaże się, że prawda nie jest tak oczywista, jak było widać na pierwszy rzut oka…

Klucz do wieczności (Self/less)

A jeśli dałoby się przenieść do innego ciała i dzięki temu, nigdy nie umrzeć? Na przeniesienie świadomości i umysłu do ciała młodszego o kilkadziesiąt lat godzi się miliarder, Damian Hale. Operacja przebiega pomyślnie, a on zaczyna nowe życie młodego człowieka. Jednak pewnego dnia, do jego świadomości zaczynają napływać niepokojące wspomnienia…

Nowy początek (Arrival)

Ten film urzekł mnie nie ze względu na tematykę- obcy przybywają na ziemię. Chociaż film opowiada o przybyciu kosmitów na ziemię, to kryje się pod nim inny problem niż sama obecność. Jak się z nimi porozumieć? Tej misji podejmie się wybitna lingwistka Louise Banks, a my możemy tylko jej towarzyszyć.

Wojna Światów (War of the Worlds)

Ray Ferrier nie jest najlepszym ojcem, jednak od czasu do czasu zabiera dzieci do siebie i spędza z nimi czas. Tym razem będzie musiał się nimi zająć. Zaczynają się burze, wielkie wyładowania elektryczne, po których brakuje prądu, a świat zostaje zaatakowany przez obcych. Wszędzie giną ludzie. Czy uda się przetrwać to piekło? Bowiem nie ma już, gdzie uciekać, bo oni są wszędzie…

Filmy o alternatywnej rzeczywistości

Ciężko było mi wybrać najlepsze filmy o alternatywnej rzeczywistości. Nie wiedziałam, które mogą bardziej pasować do tego schematu, ale mam nadzieję, że znajdziecie w powyższej liście coś dla siebie. A jeśli macie jakieś swoje propozycje, dajcie znać w komentarzu. Możecie też do mnie napisać, czy to maila czy na Instagramie/ facebooku.,

Zapraszam również do wpisów: najlepsze dramaty, francuskie komedie, hiszpańskie thrillery, najlepsze komedie, komedie o policjantach, tureckie komedie, świąteczne filmy, filmy do samolotu, najlepsze seriale netflix oraz polskie komedie czy komedie romantyczne w których znajdziecie tematyczne, filmowe inspiracje .

Do usłyszenia,

[show_post_stars]


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


3 KOMENTARZE

  1. Świetne zestawienie, część z nich widziałam. Pamiętam, jak oglądałam „Wyścig z czasem” i miałam tak silne poczucie, że to nas dotyczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,278ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj