Francuskie komedie, które rozbawią Cię do łez

Jestem wielką fanką francuskich komedii. Co prawda, kiedyś nie rozumiałam tego poczucia humoru, ale dziś wiem, że nawet najgorszy dzień skończy się dobrze właśnie przy francuskim filmie.

Niemal każdy zna klasyki z Louisem de Funès czy z Gerardem Pardie. Dlatego dziś będzie o tych nowszych, mniej znanych komediach francuskiego kina. Oprócz Nietykalnych- ten film zna już chyba każdy?

Uwaga! kolejność zupełnie przypadkowa. A inne, filmowe inspiracje znajdziecie tutaj:

Najlepsze filmy

Wyszłam za mąż, zaraz wracam

Dobra francuska komedia? To jedna z najlepszych komedii  z romansem i ślubem w tle. Nad Isabell i jej rodziną ciąży klątwa. I jej matka i siostra i babka miała… dwóch mężów. Isabell chce oszukać przeznaczenie i poślubić przypadkowego mężczyznę, oczywiście przez tym wymarzonym, którego kocha od 10 lat. Mimo, że brzmi to jak typowo “babski” film, to uwierzcie- panom też się spodoba!

Wariaci z Karaibów

Nie wiem skąd wziął się ten tytuł, ale w tym filmie dwóch wariatów w służbach specjalnych próbuje rozwiązać zagadkę zabójstwa w… amerykańskim miasteczku. Zamordowana, jak to na dzikim zachodzie została striptizerka, a wokół kręci się wiele podejrzanych (i zainteresowanych) typków. Francuskie poczucie humoru w USA- nie ma nic lepszego!

Przychodzi facet do lekarza

Hipochondryk i lekarz. Można by powiedzieć: symbioza. Jednak kiedy owy hipochondryk uważa doktora za najlepszego przyjaciela- robi się niebezpiecznie. Do akcji wchodzą uchodźcy z Czerkistanu. i dochodzi do niewybaczalnej pomyłki. Czy uda się wyleczyć Romaina Fauberta?

Za jakie grzechy dobry Boże

Komedie polecane w kinie francuskim? Za jakie grzechy dobry Boże to już praktycznie klasyka, choć nie każdy widział ten film. Trzy córki  Claude oraz Marie już wyszły za mąż: za Araba, Chińczyka i Żyda. W czwartej córce nadzieja, że w końcu poślubi prawdziwego Francuza.Czy się uda?

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Nic do oclenia

Granica francusko-belgijska tuz przed i tuż po przyjęciu Traktatu z Maastricht- czyli prostym językiem mówiąc: w trakcie rozwiązania kontroli granicznej. Zobaczymy- komediowym okiem- czy Francuzi lubią się z Belgami? Co Belgowie myślą o Francuzach? Jak możecie się domyśleć, nic dobrego. Zwłaszcza, kiedy do gry wchodzi miłość pomiędzy Belgijką i Francuzem.

Jeszcze dalej niż północ

Jeśli myśleliście, że wszyscy Francuzi są tacy sami, grubo się mylicie. Tak jak u nas istnieje symboliczny podział na “wschód i zachód”, tak we Francji na północ i południe. Kiedy pracownik poczty musi przeprowadzić się na daleką północ Francji jego zona jest zrozpaczona, a on sam nie widzi światełka w tunelu. Przecież tam przez cały rok jest mróz, panuje cholera i ogromna bieda! Jak to się skończy? Zobaczcie sami  komedię,  która  znajduje  się  praktycznie  we  wszystkich  rankingach typu najlepsze  francuskie  komedie:

Rozumiemy się bez słów

Rodzina  Belier jest cudowna. Wszyscy się kochaja, dbają o siebie i wiodą sielskie, piękne życie. Niestety… nie słyszą. Ani nie mówią. Poza Paulą, która nie tylko słyszy i mówi, ale też pięknie… śpiewa. Historia o tym, że można zrozumieć się bez rozmowy, a mówiąc w tym samym języku często dochodzi do pomyłek. Choć moim zdaniem te w rodzinie Belier są o wiele zabawniejsze!

Dusigrosz

Praktycznie każdy ma w rodzinie jakieś skąpiradło. Nie składa się na prezenty, chorobliwie przegląda promocje i chodzi pieszo… dla zdrowia. Jednak nie ma takiej drugiej osoby jak skrzypek François- zaczynając od tego, że kolacje jada w świetle latarni, ma tylko dwie bluzki i myje się w zimnej wodzie. Jedyny jego “przyjaciel” to bankier. Pewnego dnia jego życie się odmienia, ale on  nadal nie potrafi dać nic od siebie.

Kręcisz mnie

Jocelyn uwielbia wyzwania. Najczęściej odnosi sukcesy zawodowe, a do tego podrywa w niekonwencjonalny sposób. Tym razem… jako niepełnosprawny, jeżdżąc na wózku inwalidzkim. Nie będzie łatwo, odradzi mu to najlepszy przyjaciel i sekretarka, ale… on się nie podda. Zrobi wszystko, aby ją zdobyć… do pewnego momentu. Kupa śmiechu gwarantowana- to francuska komedia w najlepszym wydaniu! 

Jutro będziemy szczęśliwi

Bawidamek, żyjący na rajskiej plaży we Francji zostaje zaskoczony przez dziewczynę, z ktora spędził jedną noc. Daje mu potrzymać 3 miesięczne dziecko, mówi, że to jego i… wsiada do taksówki. On jedzie za nią do Londynu, tam zostaje okradziony i zaczyna tam nowe życie z bobasem u boku. Perypetie nieśmiertelnego kaskadera zapadną Wam w pamięci- obiecuję! Uwaga! To w 80%  komedia, w 20% wyciskacz łez.

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże! czyli Za jakie grzechy dobry Boże II

Chyba, każdy, kto obejrzał pierwszą część, a nie miał okazji oglądać drugiej zastanawia się, czy warto i czy kontynuacja może być równie dobra. Szczerze? Jest świetna. I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże! Dzieje się, kiedy wszystkie córki Claude (oczywiście, wraz z mężami) planują opuścić ukochaną Francję. Rodzice nie mogą na to pozwolić i próbują namówić je na zostanie.

Drugie życie pana Alaina

Kiedy myślałam, że we francuskich komediach nic mnie nie zaskoczy i wszystko (z napisami) już obejrzałam, trafiłam na Drugie życie pana Alaina- opowieść o biznesmenie, który w swoim zawodowym życiu wszystko ma poukładane. Pewnego dnia dostaje udaru, przez który praktycznie przestaje mówić i częściowo traci pamięć. Wiem, nie brzmi to komediowo, ale uwierzcie- uśmiałam się i uroniłam kilka łez. Moim zdaniem jeden z lepszych filmów francuskich.

Czym chata bogata

Jeden z nielicznych filmów, które mimo, że były zabawne, oglądało mi się po prostu ciężko. Niektóre sytuacje przechodziły moje wyobrażenie, zaczynając od fabuły: bogaty pisarz zaprasza do siebie romską rodzinę, która wywraca jego świat do góry nogami. A to dopiero początek zaskoczeń i dziwnych sytuacji. Jeśli szukacie mocnych wrażeń w komediach, Czym chata bogata powinna podołać 😊

Powrót do młodości

Są tacy ludzie, którzy uwielbiają filmy o powrocie do przeszłości. I ja do nich należę. W wykonaniu francuskim jest to zabawne, ale nadal dające do myślenia. Powrót do młodości to film o dwóch mężczyznach. Eric i Patrice przyjaźnili się jeszcze w liceum. Teraz, kilkadziesiąt lat później jeden z nich ma rodzinę, a drugi jest kobieciarzem. Cofając się do dawnych czasów mogą zmienić swoją przyszłość. Tylko czy na lepszą czy… gorszą?

Markiz

Francuskie poczucie humoru w więziennym wydaniu. Kiedy jesteś uczciwym obywatelem i w sumie przypadkiem popełniasz drobne przestępstwo nie spodziewasz się, że może mieć ono tak duży wpływ na Twoje życie. Thomas, sprzedawca alarmów trafia na pół roku do więzienia. Tam zostaje wzięty za… specjalistę od okradania sejfów- Markiza. Tuż przed końcem wyroku zostaje uprowadzony ze spacerniaka, leci na… Filipiny. A na samym końcu, ma okraść sejf. Oczywiście, dla wielkiego mafijnego szefa.

Agentka specjalnej troski

Dowódca elitarnej jednostki specjalnej RAID, Eugène dostaje za zadanie wytrenować pierwszą kobietę, która zasili ich szeregi. Nie dość, że od lat nie cierpi kobiet, to Johanna jest niezwykle niezdarna. Niestety, nie może się wycofać, bo to córka Ministra Spraw Wewnętrznych. Agentka specjalnej troski to niewymagająca komedia z podwójnym dnem. Kiedy nie oglądać? jeśli nieudolność i niezdarność powoduje Waszą nerwowość.

Facet na miarę

Kiedy piękna Diane idzie odebrać od nieznajomego swój zgubiony telefon komórkowy, widzi niezwykle przystojnego mężczyznę. Jednak Alexandre jest też ponadprzeciętnie niski. Spotkanie, a raczej- randka- kończy się zjawiskowym… skokiem ze spadochronem. Chociaż Alexandre jest niezwykłym człowiekiem, Diane zaczyna mieć wątpliwości. W końcu, jest taki niski.

Królowie życia

Polska, rok 1989. Dwóch braci emigruje do Francji, aby spełnić swoje marzenia. Po kilku latach nadal im się nie udaje, ale przez przypadek zostają wzięci za filmowców z Islandii. 

Moim zdaniem to najlepsza francuska komedia z polskim akcentem- śmieszy nie tylko francuski humor, ale przede wszystkim polskie akcenty! W jednej z głównych ról Polak- Mariusz Pujszo. 

Serdecznie polecam- komedia została ostatnio (2021) dodana na Netflixie.

Wszystko zostaje w rodzinie

Nie spodziewałam się takiego szaleństwa po opisie- założyłam, że będą to zabawne przygody paczki znajomych.  Jeśli lubicie filmy w klimacie Kac Vegas, to Wszystko zostaje w rodzinie jest tego typu francuską komedią. Wybieramy się na wycieczkę do Brazylii, gdzie wszystko idzie nie tak, jak powinno, zaczynając od lotu samolotem, przez niefortunne przebicie harpunem walizki aż po poznanie… przyszłego teścia.

Co ciekawe, znaczna część filmu jest jakby kręcona sportową, podręczną kamerką. Może się wydawać, że to film znajomych, którzy polecieli na najbardziej zwariowane wakacje w życiu.

Taxi

Wiele lat wstrzymywałam się, żeby zobaczyć ten klasyk. Myślałam, że to opowieść o jakimś niby zabawnym taksówkarzu, i… nie myliłam się. To znaczy, to opowieść o jakimś niby naprawdę zabawnym taksówkarzu 😊 który łamiąc przepisy podwozi jednego policjanta, który może i nie ma prawa jazdy, ale za to potrafi wystawiać mandaty. Chyba, że… taksówkarz pomoże policji, a dokładniej- jemu. Taxi to śmieszna, francuska komedia, w starym stylu. Zdecydowanie godna polecenia.

Nasze najlepsze wesele

Planowanie wesel to niewątpliwie sztuka. I takiemu sztukmistrzowi towarzyszymy w organizacji wystawnego balu w XVII wiecznym zamku. Chociaż ma w tym duże doświadczenie, tym razem nic nie idzie zgodnie z planem. Główny bohater- Max jest smętny, a sytuacje w filmie wydają się być całkowicie rzeczywiste. Przyznam szczerze, że nie jest to typowa komedia, bo poza dawką śmiesznych sytuacji czy serii niespodziewanych wypadków… daje sporo do myślenia.

Francuskie komedie – podsumowanie

Znaczna część powyższych komedii zachęca nie tylko do śmiechu, ale też do przemyśleń. Czy liczy się wzrost? Dlaczego układy gloryfikują czyjeś córki, synów, znajomych? Czy czasem nie lepiej zostawić ludzi w spokoju? Co film, to inna opinia, emocje i przemyślenia. Ale przede wszystkim- świetna zabawa, jak to w przypadku francuskiej komedii.

Najlepsze francuskie komedie

Lubicie francuskie komedie? Sama miałam kilka podejść do klasyki- Goście Goście, bo po prostu nie mogłam przejść przez początkową scenę. W istocie cała seria okazała się genialna- a ja oglądałam ją kilka razy… pod rząd. Nadal nie mogę przekonać się do filmu “Asterix i Obelix misja Kleopatra”. Może kiedyś 🙂

Jeśli szukacie innych francuskich komedii, bo powyższe widzieliście po kilka razy może spodobać się Wam Drugie życie pana Alaina- piękna opowieść o zmienności życia w najlepszym wykonaniu.

Zapraszam również do wpisów: najlepsze dramaty, filmy dla dzieci oraz hiszpańskie thrillery, komedie o policjantach, tureckie komedie, świąteczne filmy, filmy do samolotu, filmy o alternatywnej rzeczywistości, najlepsze seriale netflix oraz polskie komedie, czy najlepsze komedie, w których znajdziecie tematyczne, filmowe inspiracje.

Jeśli macie swoje ulubione francuskie komedie- dajcie znać, chętnie je zobaczę.

[show_post_stars]


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


21 KOMENTARZE

 1. Też lubię francuskie kino, komedie również 🙂 Co prawda filmy z Luisem de Funesem pozostają według mnie nie pobite, jednak większość przez Ciebie wymienionych też mi się podobała 🙂
  Od siebie dodam jeszcze „Jak kochają czarownice”.
  Widziałaś drugą część „Za jakie grzechy…”? Ja niestety przegapiłam w kinach i teraz zastanawiam się, gszie ja obejrzeć

  • Nie widziałam niestety! Myślałam, że będzie dostępny dopiero jesienią. W takim razie czekam na VOD albo jakiś inny portal z filmami online 🙂 mam nadzieję, że się uśmiejemy!

 2. Dzięki za fajny spis filmów-będę miała co oglądać w weekend!
  Widziałam do tej pory tylko dusigrosza- swoją drogą bardzo fajny, luźny film.
  Miłego dnia!

 3. Świetne zestawienie! Dusigrosza polecam, bardzo dobry film. Zaciekawił mnie film „Nic do oclenia” i muszę koniecznie zobaczyć! A komedie z Louisem de Funesem to klasyki, moje dzieciństwo.

 4. Przyznam szczerze, że nie jestem w stanu obejrzeć francuskiego filmu. Uwielbiam ten język, ale w filmach mnie denerwuje jak go słyszę i przez to nie jestem w stanie obejrzeć filmu

 5. A wiesz, że żadnego z tych filmów nie oglądałam! Zdecydowanie muszę nadrobić zaległości tym bardziej, że obejrzenie jakiejś dobrej komedii byłoby wskazane po moich ostatnich przejściach. Pozdrowionka:)

 6. Potrzebowałam dokładnie takiego wpisu!
  Super, będzie co oglądać podczas długich jesiennych wieczorów. Jak do tej pory widziałam tylko jeden tytuł z notki (Za jakie grzechy…) i mega się uśmiałam. Czuję, że kolejne też będą cudowne!
  Dzięki!

 7. Uwielbiam francuskie filmy.
  Ogólnie wszystkie filmy z Dany Boon są świetne.
  Do wyżej wymienionych dorzucę jeszcze Kobieta na Marsie mężczyzna na Wenus z Sophie Marceau, Agentka specjalnej troski, rodziny się nie wybiera, uziemieni czy Lolo.
  Oprócz tego jeszcze licencja na uwodzenie, czyja to kochanka, czym chata bogata no i oczywiście taxi

 8. Dopiero dziś trafiłam na ten wpis, sporo z listy nie widziałam, muszę nadrobić.
  Od zawsze lubiłam francuskie komedie ale jakoś nie było w ostatnich latach okazji…
  Poszukuję tytułu komedii, gdzie akcja rozgrywa się na prowincji, bohater zahukany przez dominującą żonę i uciążliwą teściową pewnego dnia postanawia nie wstawać już nigdy z łóżka. Nie pamiętam wiele, ale rodziło to dużo zabawnych sytuacji.
  Może ktoś wie o jaki film chodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,675ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj