Najlepsze dramaty – lista wzruszających filmów

Jakie są najlepsze dramaty? Zdecydowanie wzruszające i zmuszające do przemyśleń. Jednak, co ciekawe dramatów nie da się zakwalifikować do określonego gatunku. Dramaty, można powiedzieć dzielą się kilka kategorii. Są dramaty obyczajowe, społeczne czy psychologiczne. Innym rodzajem dramatu są melodramaty, czyli dramaty z wątkiem miłosnym.

Z tego powodu po prostu jest ciężko wybrać najlepsze dramaty, bo każdego wzrusza coś innego. Na szczęście, jestem osobą, która jest podatna na tego typu filmy i myślę, że z poniższego zestawienia każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru będą najróżniejsze dramaty, zaczynając od tych bardziej znanych, jak Zielona Mila, aż po filmy, które nie zdobyły szerokiej popularności.

Wszystko jest iluminacją

Wszystko jest iluminacją jest połączeniem komedii i dramatu (czyli mój ulubiony gatunek). Opowiada o Amerykaninie żydowskiego pochodzenia, który pewnego dnia wyrusza na Ukrainę w poszukiwaniu historii o swoim dziadku. To podróż na dzisiejszą Ukrainę, ale za czasów dziadka, była tam jeszcze Polska.

Całkiem niedawno zobaczyłam ten dramat i stało się dla mnie jasne, że to jeden z najlepszych filmów, jakie widziałam w tym roku. Wzrusza, daje do myślenia, a nawet pomaga zrozumieć naszych przodków.

August Rush

To jeden z najpiękniejszych filmów o przeznaczeniu i o tym, że czasem potrzeba lat, aby się spełniło. Evan Tylor mieszka w domu dziecka i marzy o poznaniu swoich rodziców. Czuje, że połączyła ich miłość i wszystko jeszcze się ułoży. Faktycznie, jego rodziców połączyła miłość do muzyki, a on był jej owocem. Tego roku wszyscy zmierzają do Nowego Jorku, tylko czy się poznają?

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Cud w celi nr 7

Nie pamiętam, kiedy wylałam tyle łez na filmie. Cud w celi nr 7 to historia Momo, który jest niepełnosprawny intelektualnie. Ma jednak córkę, którą bardzo kocha. Na skutek pomyłki, zostaje oskarżony o zabójstwo dziewczynki, córki wysoko postawionego wojskowego i trafia do więzienia.

Cud w celi nr 7 to turecka produkcja- jeśli do tej pory nie oglądaliście tureckich filmów, polecam Wam komedie, np.

Choć goni nas czas (Bucket list)

Dwóch starszych panów- niezwykle bogaty i ekscentryczny Edward oraz emerytowany mechanik Carter – poznaje się w szpitalu. Obydwaj są ciężko chorzy, wręcz umierający. Z czasem nawiązują więź i planują spełnić kilka marzeń.

Nie chcę spoilerować, ale to jeden z piękniejszych filmów o tym, że na starość również możemy realizować swoje marzenia.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ojciec chrzestny

Ojciec chrzestny to prawdopodobnie najbardziej znany dramat w historii kina. Opowiada o rodzinie mafijnej, rodzinie Dona Corleone, który ma trzech synów. Dwóch zaangażowanych w rodzinną działalność, jednego przeciwko. Jednak kiedy na Dona zostaje przeprowadzony zamach, trzeci syn- Michael musi zmienić front i pomóc ojcu.

Trylogia Ojca Chrzestnego to opowieść nie tylko o mafii, ale też zasadach, wartościach i o tym, że więzy rodzinne są nieraz mocniejsze od czegokolwiek.

Jutro będziemy szczęśliwi

Dramat opowiada o Samuelu, który wiedzie lekkie życie na Francuskiej Riwierze. Spotyka się z turystkami i świetnie się bawi. Pewnego dnia pojawia się jedna z nich, z niemowlakiem na rękach i mówi, że to jego córka, Gloria. Nagle znika, a Samuel musi stać się ojcem z prawdziwego zdarzenia. Po ośmiu latach matka wraca i chce odzyskać córkę, ale przecież Samuel przez ostatnie lata był dla Glorii i ojcem, i matką.

To chyba najlepszy francuski dramat, jaki do tej pory oglądałam. Wzrusza, daje nadzieję i pokazuje, jak ważne jest docenienie chwili.

Love, Rosie

To jeden z filmów, które wyciskają łzy. Historia opowiada o przyjaźni Rosie i Alexa. Przyjaźń przez lata ewoluuje, zmienia się. Chociaż znają się od dzieciństwa, to kiedy chłopak wyjeżdża na studia do Ameryki, Rosie zostaje w Dublinie…  To dramat, który ukazuje przewrotności losu, dlatego  jeśli chcecie zobaczyć film pełen miłości- to zdecydowanie dla Was.

Księgowy

Ten film akcji, to również dramat, który zastanawia i siedzi w głowie jeszcze długo po obejrzeniu. W roli niesamowitego księgowego, Christiana- Ben Affleck. Prowadzi małe biuro rachunkowe, w którym proadzi interesy dla niebezpiecznych organizacji przestępczych. Z racji, że wydział przestępstw zaczyna się nim interesować, Christian zaczyna współpracę z legalnym klientem. Okazuje się jednak, że nowy klient może być o wiele bardziej niebezpieczny.

Wyspa Tajemnic

Film z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Teddy Daniels gra szeryfa federalnego, który ma zbadać sprawę ucieczki ze szpitala psychiatrycznego. Szpital położony jest na wyspie, a w swoim pokoju uciekinierka miała kraty. Drzwi również są zamknięte. W trakcie prowadzenia śledztwa, Teddy wraz ze swoim partnerem zauważają, że szpital kryje wiele tajemnic, a personel nie współpracuje.

Apartament (Wicker Park)

Matthew (w tej roli Josh Harnett) dwa lata temu rozstał się z dziewczyną w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziewczyna- Lisa (Diane Kruger) wyjechała bez słowa wyjaśnienia. Po dwóch latach dostrzega Lisę, wychodzącą z kawiarni.  Zaczyna szukać informacji, dlaczego się rozstali. Nie wie, że droga do jej odnalezienia będzie pełna zagadek i często- kłamstw.

Apartament to jeden z tych filmów, które zapadają w pamięci. Dramat i romans o przeznaczeniu.

Dawca Pamięci

Ten dramat sci-fi opowiada o 12 letnim Jonasie, który żyje w świecie, w którym każdy ma przypisaną rolę i żyje według określonych zadań. Nie ma wojny, bólu, smutku- niczym fikcyjny świat. Jonas ma zostać „Odbiorcą wspomnień” i dzięki temu poznaje nowe uczucia, wkracza w nowy świat. Przez to zaczyna rozumieć, że miejsce, w którym żyje to po prostu oszustwo.

Sekret jej oczu (El secreto de sus ojos)

Ten hiszpański dramat (ale też thriller) jest naprawdę niezły. Opowiada o prokuratorze federalnym, Benjamín Esposito. Chociaż przeszedł już na emeryturę, dawna nie daje mu spokoju. Okoliczności tej sprawy mają kluczowy wpływ nie tylko na jego życie. Chodzi o sprawę, kiedy została zgwałcona i brutalnie zamordowana młoda dziewczyna.

Oprócz głównego wątku filmu, niesamowicie przedstawiona jest historia Argentyny i ówczesna korupcja- zdecydowanie daje do myślenia.

Na pewno, być może

To dramat i komedia romantyczna w jednym. Opowiada o ojcu, który opowiada córeczce historie swoich młodzieńczych miłości. Jaki jest tego cel? Dziewczynka ma odgadnąć, która z kobiet jest jej… mamą. Dziś nie pamiętam, która okazała się być tą jedyną, ale pamiętam, że kilka razy się na nim wzruszyłam.

Zielona Mila

Niektórzy mówią, że Zielona Mila to najlepszy dramat w historii kina. Nie mogę się nie zgodzić, bo Zielona Mila to rzeczywiście niezwykły film. Opowiada o mężczyźnie, który został skazany za morderstwo dwóch dziewczynek. Został skazany na karę śmierci, ale z czasem strażnicy odkrywają, że John Coffey nie jest zwyczajnym więźniem…

Róża

Latem 1945 roku, po zakończeniu drugiej wojny światowej na Mazury dociera Tadeusz, polski żołnierz. Wojna zabrała mu wszystko, dlatego odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierć widział. Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, ale pozwala mu przenocować. Tak zaczyna się ich niezwykła znajomość.

Ten polski dramat jest jednym z lepszych jakie widziałam, ale rzecz jasna- nie jedynym, pośród dobrych. Z polskich dramatów, mocno polecany jest dramat psychologiczny Pręgi.

Wróg publiczny (Enemy of the State)

Świetny dramat z 1998 roku kiedyś mógł robić wrażenie, to dziś nie stracił na aktualności. To również film o tym, że dziś ciężko jest tak po prostu zniknąć z tego świata. Wróg publiczny opowiada o młodym prawniku, któremu kolega tuż przed śmiercią podrzuca kasetę z zarejestrowana zbrodnią. Zanim zobaczy ten film, dowiedzą się o tym odpowiednie służby, dzięki którym straci pracę, żonę, dom, a jego karty płatnicze (w tym kredytowe) okażą się bezwartościowe. Warto zobaczyć.

Drugie życie pana Alaina

Kiedy myślałam, że we francuskich filmach nic mnie nie zaskoczy i wszystko już obejrzałam, trafiłam na Drugie życie pana Alaina- komedio-dramat o biznesmenie, który w swoim zawodowym życiu wszystko ma poukładane. Pewnego dnia dostaje udaru, przez który praktycznie przestaje mówić i częściowo traci pamięć. Wiem, nie brzmi to komediowo, ale uwierzcie- uśmiałam się i popłakałam. Moim zdaniem jeden z lepszych filmów francuskich.

Skazani na Shawshank

W każdym rankingu, w którym występują polecane dramaty znajdują się Skazani na Shawshank. NFilm na podstawie opowieści S.Kinga, opowiadającym o bankierze, który zostaje skazany na dożywocie za zabójstwo swojej żony i jej kochanka. Nie jest winny, jednak nie ma szans na wyjście z więzienia. Zaczyna współpracę z dyrektorem więzienia, który wykorzystuje jego umiejętności i zaprzyjaźnia się z Redem (w tej roli Morgan Freeman).

Forrest Gump

To kultowa opowieść o mężczyźnie o niewielkim ilorazie inteligencji, który dzięki wierze i determinacji odnosi spektakularne sukcesy- zostaje gwiazdą futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie, biznesmenem czy mistrzem ping-ponga. Najważniejsza jest jednak dla niego Jenny- przyjaciółka z dzieciństwa.

Ten piękny film nie tylko wzruszył ludzi na całym świecie, ale też dodaje wiary w marzenia. Świetny dramat.

Nietykalni

Na skutek wypadku, sparaliżowany milioner szuka kogoś do pomocy i opieki. Wybiera młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Chłopak nie ma doświadczenia, nawet nie chciał tej pracy, ale nie przeszkadza to bogaczowi. Co z tego wyniknie? Seria zabawnych, ale przede wszystkim wzruszających momentów.

Jeden z moich ulubionych francuskich filmów (do tego oparty na faktach), a Omar Sy nie znalazł się bez powodu więcej razy w tym zestawieniu (Jutro będziemy szczęśliwi).

Lot nad kukułczym gniazdem

Jack Nicolson w roli szulera, który, aby uniknąć więzienia, trafia do szpitala dla umysłowo chorych. Okazuje się, że cela, w tym przypadku byłaby lepszym rozwiązaniem. Oddziałem rządzi siostra Ratched, która wymierza pacjentom różne kary. McMurphy buntuje innych pacjentów, ale nie kończy się to tak, jak zaplanował.

Zdecydowanie warto zobaczyć. Lot nad kukułczym gniazdem jest jednym z filmów, które ludzie interpretują na swój sposób- zaczynając od nazwy, przez scenariusz, po symbolikę.

Atlas Chmur

Ten dramat sci-fi dzieje się w różnych momentach w czasoprzestrzeni. Opowiada o tym, jak czyny poszczególnych osób mają wpływ na przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Tego filmu nie da się opisać- bowiem przenosi nas w magiczny czas, w którym świat się nie kończy. Nie każdy czuje ten film, ale dla mnie zdecydowanie jest niezwykły.  W rolach głównych Tom Hanks i Halle Berry.

Turman Show

Film opowiada historię Trumana Burbanka, który jest głównym bohaterem reality show. Dość niezwykłego, bo nadawanego 24 godziny na dobę. Wiedzie spokojne życie u boku kochającej żony. Niestety, Truman nie wie o tym, że całe jego życie jest wyreżyserowane. Pewnego dnia zaczyna się tego domyślać, ale reżyser zrobi wszystko, żeby jego serial nadal był na antenie.

Gra

Michael Douglas w roli milionera. Nicholas Van Orton ma wszystko- wiedzie spokojne, dostanie życie. W dniu 48. urodzin zostaje zaproszony do tajemniczej gry, która odmieni jego życie i zacznie wymykać się spod kontroli.

Gra to zdecydowanie jeden z mocniejszych filmów jakie widziałam. Thriller z elementami dramatu.

Prestiż

Dwaj młodzi współpracujący ze sobą magicy, na skutek nieszczęśliwego wypadku- śmierci żony jednego z nich- zaczynają ze sobą rywalizować w chorobliwy sposób. To film o wojnie, która toczy się pomiędzy dwoma magikami. Jeden drugiego próbuje wykpić, ośmieszyć, wykraść mu sztuczki, nie patrząc na bliskich czy rodzinę. W rolach głównych Hugh Jackman  i Christian Bale.

Wszystko gra (Match point)

Chris Wilton jest zawodowym tenisistą, który w ten sposób poznaje Toma i jego siostrę Chloe. Należą do towarzystwa i są niezwykle bogaci. Chris i Chloe zaczynają tworzyć parę i biorą ślub. Tuż po nim Chris poznaje Amerykankę, która jest narzeczoną jego… szwagra. Mają się ku sobie, a Chris zaczyna zdradzać swoją żonę.

To dramat, który oglądałam dziesiątki razy- w rolach głównych Scarlett Johansson oraz Jonathan Rhys-Meyers. W roli szwagra jeden z moich ulubionych aktorów- Matthew Goode.

Siedem dusz

Jeden z piękniejszych filmów, do którego często wraca się w poszukiwaniu wiary. Bena Thomas czuje się winny wypadku, w którym ginie jego ukochana. Nie wie co ma zrobić, więc decyduje się odkupić winy, zmieniając życie zupełnie obcych osób. Siedem dusz ma dostać od niego niezwykły prezent- sposób ma na to prosty- Ben podszywa się pod agenta urzędu podatkowego, aby im pomóc…

Green Book

To piękny film o tym jak cwaniaczek z Bronksu- do tej pory rasista- zostaje szoferem czarnoskórego muzyka z wyższych sfer. Razem wyruszają w trasę na południe Ameryki. Te kilka tygodni zmieni ich życie, poglądy i może okazać się początkiem przyjaźni.

Jeden z lepszych dramatów, które ostatnio oglądałam- nie wyciska łez jak Cud w celi nr 7, ale co ciekawe, jest to film oparty na prawdziwej historii- wzruszający, piękny, dający do myślenia.

Najlepsze dramaty filmowe

Ciężko zdecydować się, które dramaty są najlepsze. Wiele zależy od tego, czego oczekujemy- akcji, powolnego rozwoju sytuacji czy psychologicznych zagadek. Jest wiele dramatów, które w połączeniu z thrillerem, trzymają w napięciu. Kilka z nich wymieniłam, ale jest wiele innych, jak np. Krwawy diament czy Autor widmo. Inny typ dramatu, to ten w połączeniu z romansem czy nawet komedią romantyczną, robi klimat na wieczór we dwoje.

Czekam na Wasze sugestie i propozycje na najlepsze dramaty filmowe.

Zapraszam również do wpisów: filmy dla dzieci, najlepsze komedie romantyczne, hiszpańskie thrillery, francuskie komedie, komedie o policjantachtureckie komedieświąteczne filmyfilmy do samolotufilmy o alternatywnej rzeczywistości, najlepsze seriale netflix oraz polskie komedie, czy po prostu najlepsze komedie, w których znajdziecie tematyczne, filmowe inspiracje.

Ewelina


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


2 KOMENTARZE

  1. Dziękuję bardzo za Twoje zestawienie dramatów. Bez niego nie dotarłbym być może do kilku mniej znanych, ale perełek. Choć jestem kinomaniakiem. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Bor

  2. Dziękuję bardzo za Twoje zestawienie dramatów. Bez niego nie dotarłbym być może do kilku mniej znanych, ale perełek. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Bor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
83,763ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj