Ten wpis powstał, bo regularnie dostaję od Was pytania o Instagram.
Opowiem o prowadzeniu konta (jak rozwijać Instagram w 2022), o wycenach, o współpracach (w tym to, czy opłaca się kupować followersów) oraz krótko o odzyskiwaniu skradzionego Insta/FB.
Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Wasze wątpliwości dotyczące prowadzenia Instagrama. Jeśli odpowiedzi na jakieś pytanie Wam brakuje, dajcie znać w komentarzu.
Nie obserwujesz mojego Instagrama? Znajdziesz mnie tutaj: @ewelina.gac
Zaczynamy!
Spis treści
- 1 Jak rozwijać Instagram? Zdjęcia czy rolki?
- 2 Czy hasztagi na Instagramie nie działają?
- 3 Czy można budować społeczność na TikToku i liczyć na przejścia na Instagram?
- 4 Jak sprawdzić czy ktoś nie kupił sobie followersów?
- 5 Czy z Instagrama da się utrzymać?
- 6 Jak wyceniać współprace?
- 7 Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?
- 8 Współprace – jak pozyskać?
- 9 Jak prowadzić Instagram i blog podróżniczy?
Jak rozwijać Instagram? Zdjęcia czy rolki?
Z mojej perspektywy na ten moment (listopad 2022), zasięg na zdjęciach spadł o 30, a nawet więcej %. Jak to się przekłada na obserwacje? Dla przykładu, ze zdjęcia o zasięgu 20 000 osób zostało ze mną 16 osób. Rolki mają większe zasięgi, ale o wiele mniejszą aktywność (lajki, komentarze). Na koncie mam kilka virali, w tym takie przekraczające milion wyświetleń i nie zauważyłam adekwatnie wielkiego wzrostu follow, niemniej jest to kierunek, w który wolę iść.
Czy hasztagi na Instagramie nie działają?
Coś o tym słyszałam, żeby dodawać hasła kluczowe zamiast # i że to takie nowe SEO. Jak widziałam, te osoby, które to polecają same dają hasztagi. Dlatego polecam Wam SAMEMU weryfikować informacje (w tym to co piszę ja :-D).
U mnie # wyglądają tak – nie wygląda to jakby nie działały. Za to wpisywanie haśle np. „podróże po Polsce” pokazuje u mnie większość zdjęć z #podrozepopolsce, z naciskiem na osoby, które obserwuję.
A i dodam, że wyniki wyszukiwania u różnych osób będą się różnić pomiędzy sobą. Dlatego, bo każdy użytkownik ma dopasowany pod siebie algorytm.
Czy można budować społeczność na TikToku i liczyć na przejścia na Instagram?
Można, ale nie jest to takie proste. Żeby nie było ten temat również poddałam analizie, biorąc pod lupę popularnych TikTokerów i ich Instagramy. Najczęściej TikTokerzy, którzy mają np. milion followersów na TT, mają po 100 000 follow na IG (10%) i są to naprawdę znane osoby.
Niektórzy mówią, że mają dzięsiątki tysięcy przejść z TikToka. Prawda jest taka, że żeby ktoś chciał przejść z jednej platformy do drugiej, to osoba musi być naprawdę ciekawa/ musimy czuć z nią więź. Po jednym filmie raczej tego nie ma. Dodatkowo, sama wiem po sobie, że osberwuję różne osoby w różnych SM. Aż tak ciekawa nie jestem, żeby śledzić każdego influ na każdej możliwej platofmie, chyba, że kogoś naprawdę lubię.
Dodatkowo, jakiś czas temu miałam call z pracownikiem TikToka (pozdrawiam 😀 !) i spytałam jak to jest według ich danych. A wygląda to tak, że użytkownicy obydwu platform tylko częściowo się pokrywają, nie każdy kto ma TikToka, ma Instagrama itp.
Niemniej, dostaję obserwacje czy wiadomości od osób z TikToka (np. jak mam zapytanie o film z TikToka to wiem skąd ta osoba przyszła). Nie jest to jednak jakoś bardzo częste.
Jak sprawdzić czy ktoś nie kupił sobie followersów?
Przeanalizowałam sporo kont w tym temacie, sprawdzałam je przez różne aplikacje i polecam np. taką stronę. Te konta, które są podejrzane będą mieć niski wskaźnik. Oczywiście, nie działa to w 100% poprawnie, to wszystko liczy algorytm.
Wiem, że część osób dokupuje followersów, żeby spełnić wymagania odnośnie liczby obserwujących jak najszybciej, ale to często nic nie daje. W tym temacie liczy też WIARYGODNOŚĆ, a liczby oczywiście, są ważne, ale niestety nie zawsze wystarczą. Są reklamodawcy, którzy się na kupionych follow nie poznają, ale jest ich coraz mniej. Dodam od siebie, że duża ilość obserwujących to nie zawsze większa ilość współprac czy pieniędzy. Liczy się jakość, czas na rynku i to czy ktoś nas zna. 🙂
Czy z Instagrama da się utrzymać?
Pewnie się da, mając duże konto i zaangażowaną społeczność.
Moje konto tak duże nie jest, a poza IG prowadzę też bloga, Facebooka, robię konsultacje czy też współpracuję z firmami na innych polach. Na moim Instagramie jest mniej reklam niż tych na blogu, a najwięcej współprac mam łączonych (kilka mediów naraz). Najbardziej uwielbiam współprace z różnymi miejscami, bo tam są najlepsze i długofalowe efekty – a ja lubię cieszyć się ze swojej pracy i osiągnięć.
Jak wyceniać współprace?
To również temat rzeka, bo zależy od cyferek, od wizerunku i od tego jak my chcemy to wycenić. Nieraz zdarza się, że jedną współpracę podobni wielkościowo influencerzy wyceniają zupełnie różnie. Jeden weźmie 500 zł, drugi 1200, a trzeci 5000.
Już kiedyś wrzucałam taki kalkulator, który może stanowić fajne odniesienie do tego tematu. Znajdziesz go tutaj.
Stawka nie zawsze jest stała, wiele zależy od tego:
– czego dotyczy (jaki produkt, ile czasu zajmie przygotowanie)
– czy ma wyłączenia na inne współprace
– czy jest to jednorazowa współpraca czy większy pakiet
– czy klient może robić poprawki
Do tego czasami dochodzą inne tematy i negocjacje, ale negocjacje to nie tylko pieniądze, ale też umowy i prawa. Czyli temat rzeka.
Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?
Obecnie najlepszą opcją dla użytkowników jest kontakt przez formularz:
https://help.instagram.com/contact/437908793443074
Nie będę ukrywać, odzyskanie konta zajmuje dużo czasu. Odpowiedz z IG potrafi zająć tydzień, dwa, a nawet miesiąc. Często nie przychodzi, dlatego moja porada jest następująca: wypełniaj formularz DO SKUTKU! 🙂
Drugą opcją będzie kontakt przez czat biznesowy – dostępny tylko dla osób posiadających konto reklamowe/ firmowe. Przez formularz można skontaktować się z supportem i otworzyć zgłoszenie.
Dostaję dziesiątki wiadomości z prośbami o odzyskanie konta i bezpłatnie nie zajmuję się takimi sprawami, dlatego jeśli chcesz skorzystać z mojego wsparcia, zapraszam na konsultacje.
Współprace – jak pozyskać?
Współprace można pozyskać zarówno samemu, jak i dostając propozycje. To pierwsze wymaga dużo czasu i nie zawsze przynosi efekty. Drugie również wymaga czasu, bo propozycje nie spadają z nieba, bo założyliśmy Instagram.
Mi podejmowanie współpracy zajmuje najczęściej kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jest to naprawdę dużo pracy, zaczynając od dogadania szczegółów, warunków aż do finalnego raportu i rozliczenia. I tak dużo współprac mi nie wychodzi. Niektóre nie pasują do mnie kompletnie, inne są barterem za 25 zł. Czasami ktoś się rozmyśli albo wybierze kogoś innego – tak też się zdarza! Nieraz bywało tak, że coś mi nie wyszło, chociaż miałam lepsze zasięgi, bo np. chcieli faceta (kobiet w tej współpracy był już full). Jest to czasami demotywujące jak szukanie pracy i szczerze nie dziwię się, że wiele osób przechodzi lekkie załamania i wątpi w siebie.
Jak prowadzić Instagram i blog podróżniczy?
Więcej porad w tym temacie znajdziecie pod tymi linkami:
- Blog podróżniczy: dlaczego warto go założyć (a dlaczego nie)
- Blog podróżniczy- jak zacząć? Wskazówki i porady po 5 latach blogowania
- Współpraca bloga z firmami. Jak to wygląda od podszewki?
- Jak prowadzić konto na Instagramie i zdobywać followersów?
- Jak rozliczać przychody z bloga/ facebooka / instagrama?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Świetne informacje, dziękuję za przedstawienie ich wszystkich w jednym miejscu 🙂
Prowadzenie ig to teraz jedna wielka loteria. Bo niezbadane są do końca działania tego medium 😉