Zapraszam was do podróży po jednym z najbardziej fascynujących regionów Polski – Dolnym Śląsku. Zamki, pałace, historyczne miasta, kopalnie, parki narodowe i górskie szczyty – to tylko początek miejsc, które czekają na odkrycie.
Plusem województwa dolnośląskiego, jak i sąsiadującego, opolskiego jest dobrze rozwinięta siatka połączeń kolejowych. Po latach podróży po tych terenach, moja lista “must-see” staje się coraz dłuższa, dlatego tym razem przygotowałam wpis o tym, co warto zobaczyć podróżując pociągiem. Z naciskiem na zamki, dlatego w każdej wycieczce znajdzie się chociaż jeden.
Gotowi? Zapraszam na pokład pociągu, który zabierze was w niezapomnianą podróż po Dolnym Śląsku.
Spis treści
Co zwiedzić pociągiem na Dolnym Śląsku?
Przygotowałam kilka pomysłów, z których możecie korzystać. Są opcje na wyjazd z Wrocławia i zrobienie dłuższej podróży, jak i wyjazd do jednego miejsca.
Pomysł nr 1: dwa zamki, pałac i Krzywa Wieża
Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę śladem zamków i pałaców, przygotowałam plan podróży, który zachwyci wszystkich tych, którzy uwielbiają zabytki. Zanim jednak przejdę do planu, pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić czy nie zmienił się rozkład jazdy pociągów.
Start z miasta Wrocław ➡️ Kamieniec Ząbkowicki ➡️ Pałac Marianny Orańskiej (Ząbkowice Śląskie) ➡️ ruiny zamku książęcego w Ząbkowicach Śląskich + Krzywa Wieża ➡️ Wałbrzych: Zamek Książ + palmiarnia + podziemia ➡️ powrót do Wrocławia + ewentualne zwiedzanie
Pociągiem taką trasę można zrobić nawet w jeden dzień, jednak najlepiej rozbić wyjazd na dwa: jednego dnia Kamieniec Ząbkowicki i Ząbkowice Śląskie, kolejnego dnia Wałbrzych i Zamek Książ.
Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Wałbrzych
Powód, a dokładniej trzy:
- Zwiedzanie pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim i Ząbkowicach Śląskich jest w wybranych godzinach. Poza sezonem w Kamieńcu Ząbkowickim co godzinę, w Ząbkowicach co dwie, przez co nie zdążyliśmy tym razem wejść do środka zamku w Ząbkowicach (w wakacje terminów jest o wiele więcej, warto sprawdzać strony internetowe atrakcji).
- W Ząbkowicach warto wejść na Krzywą Wieżę, pospacerować po mieście, zajść do Muzeum Frankensteina (to w tym mieście zaczyna się historia o doktorze Frankensteinie, tak też w przeszłości nazywały się Ząbkowice!).
- W Zamku Książ zwiedza się nie tylko wnętrza, ale też tarasy, palmiarnię i podziemia (nam nie wystarczyło na podziemia czasu, więc jeśli chcesz zwiedzić wszystko, warto zagospodarować sobie co najmniej 4-5 godzin).
Ważne informacje:
– stacja PKP w Kamieńcu Ząbkowickim jest położona około pół godziny na pieszo od pałacu,
– dojazd do Zamku Książ autobusem nr 8 z przystanku Armii Krajowej – Dworzec Miasto,
– na obiad polecam: Bistro & kawiarnia Marianna w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Bar Przemyk w Ząbkowicach Śląskich. Smacznie i szybko, a to dla mnie w tracie intensywnego zwiedzania jest ważne,
– w palmiarni w Zamku Książ można zobaczyć lemury, warto zajść do sklepu i kupić roślinę na prezent bądź pamiątkę.
Pomysł nr 2: Legnica i Świdnica
Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę do dwóch malowniczych miast w obrębie województwa dolnośląskiego, możesz odwiedzić Legnicę i Świdnicę. Obydwa miasta moim zdaniem są nie tylko piękne, ale też nie są szczególnie oblegane przez turystów (zwłaszcza Legnica), więc ich zwiedzanie jest naprawdę przyjemne.
Start z miasta Wrocław ➡️ Legnica ➡️ Świdnica ➡️ powrót do Wrocławia
Pociągiem taką trasę można zrobić w jeden dzień bez większego problemu.
Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Legnica
Co warto tam zobaczyć? W skrócie:
- Legnica: wejdź na wieżę w Kościele NM Panny, pozachwycaj się malowniczą architekturą miasta, zobacz (co prawda z zewnątrz) Zamek Piastowski, wejdź do Muzeum Miedzi, zobacz Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy.
- Świdnica: zobacz Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy (wpisany na listę UNESCO), odwiedź Muzeum Dawnego Kupiectwa, wejdź (lub wjedź windą) na Wieżę Ratuszową w Świdnicy, pospaceruj po mieście i daj się zachwycić Rynkiem, Ratuszem i kamienicami. W sezonie różanym koniecznie odwiedź Ogród Różany – jest przepiękny. Więcej o Świdnicy przeczytasz tutaj: Świdnica: Atrakcje turystyczne. Co zobaczyć, zwiedzić, zjeść?
Ważne informacje:
– stacja PKP w obydwu miastach znajduje się w bliskiej odległości od historycznego centrum miasta, więc
– w Świdnicy na obiad możesz zjeść na szybko w kultorym Barze Turysta, jeśli masz więcej czasu polecam restaurację Wieża (znajduje się w wieży ciśnień z 1876 roku). Poza tym, na kawę polecam 7niebo tuż obok Kościoła Pokoju.
Pomysł nr 3: Oleśnica i Milicz (Stawy Milickie)
Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę z rowerem, ale też zobaczyć po drodze „jakiś zabytek” trasa do Milicza przez Oleśnicę będzie moim zdaniem idealna. Dolina Baryczy i Stawy Milickie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników dwóch kółek i przyrody.
Start z miasta Wrocław ➡️ Oleśnica ➡️ Milicz ➡️ powrót do Wrocławia
Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Oleśnica
Co warto tam zobaczyć? W skrócie:
- Oleśnica: Zamek Książęcy w Oleśnicy zwiedza się z audioprzewodnikiem, więc godzina zwiedzania jest dostosowana do godzin otwarcia. Na miejscu znajduje się kawiarenka.
- Stawy Milickie: tras pieszych i rowerowych jest tu naprawdę sporo, jedna z popularniejszych tras zaczyna się w Rudzie Milickiej i w Rudzie Sułowskiej. Warto zajechać też w okolice Żmigrodu i tam zobaczyć przepiękne ruiny pałacu. Więcej przeczytasz tutaj: Stawy Milickie- raj dla ornitologów
Wskazówki:
– pamiętaj, aby zarezerwować miejsce na rower w pociągu,
– jeśli chcesz dłużej pojeździć rowerem po malowniczych okolicach Milicza, warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. W sezonie urlopowym to dość popularne miejsce.
Pomysł nr 4: Opole i Brzeg (zamek)
Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę poza województwo dolnośląskie (ale do godziny od Wrocławia), polecam wybrać się do Opola i Brzegu. Podobnie jak w przypadku Świdnicy i Legnicy, miasta nie są szczególnie popularne wśród turystów (zwłaszcza Brzeg), więc nawet w długie weekendy można je zwiedzać w bardziej kameralnej atmosferze.
Start z miasta Wrocław ➡️ Opole ➡️ Brzeg ➡️ powrót do Wrocławia
Pociągiem taką trasę można zrobić w jeden dzień bez problemu, pociągów jest sporo (zarówno regionalne, jak i Intercity).
Sprawdź rozkład:
Wrocław -> Opole
Co warto tam zobaczyć? W skrócie:
- Opole: po kolei: Rynek, Mały Rynek, Zamek Górny, Opolska Wenecja, później Wieża Piastowska, dla lubiących muzea: Muzeum Śląska Opolskiego czy Muzeum Polskiej Piosenki. Warto zobaczyć Skwer Artystów i Wzgórze Uniwersyteckie, na spacer Wyspa Bolko i ewentualnie ZOO. Dla lubiących skanseny, Muzeum Wsi Opolskiej (wtedy lepiej wrócić z Opola Zachodniego, nie z Głównego). Więcej o Opolu przeczytasz tutaj: Opole – atrakcje i ciekawe miejsca, które trzeba zobaczyć
- Brzeg: zobacz piękny, renesansowy Zamek Piastów Śląskich, wraz z Muzeum Piastów Śląskich i Muzeum Kresów Wschodnich, wybierz się na Stare Miasto, zobacz przepięknie odrestaurowany Ratusz na Rynku w Brzegu. Polecam zobaczyć malownicze parki, np. Nadodrzański, w którym znajduje się Brama Odrzańska. Więcej o Brzegu przeczytasz tutaj: Brzeg- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Ważne informacje:
– dworzec w obydwu miastach znajduje się w bliskiej odległości od atrakcji, w Opolu wysiądź na Dworcu Głównym,
– w Opolu na obiad polecam Grabówkę na kultowe naleśniki, a na kawę klubokawiarnię Laba, która znajduje się w sielskim otoczeniu na Wyspie Bolko.
Inne pomysły na wycieczki pociągiem
To oczywiście nie wszystkie opcje na wycieczki pociągiem po Dolnym Śląsku. Bez problemu dojedziesz do Kłodzka, Jeleniej Góry (zahaczając o Termy Cieplickie), odwiedzisz też drugi Kościół Pokoju (w Jaworze, również wpisany na listę UNESCO). Możesz dojechać do Szklarskiej Poręby i do wielu innych miejsc.
Prostą w obsłudze wyszukiwarkę pociągów, przez którą zamówisz bilety na pociągi regionalne, Intercity, a nawet zagraniczne znajdziesz na europodroze.pl – dzięki za wspólny wyjazd! [reklama]
Zobacz również:
- Atrakcje Dolnego Śląska. TOP 20 miejsc, które musisz zobaczyć
- Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?
- Zamki i pałace Opolszczyzny warte odwiedzenia
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Pod względem połączeń na Dolnym Śląsku mamy naprawdę dobrze, KD robią świetną robotę♥️
Chętnie wybrałabym się na taką wycieczkę pociągiem. W szczególności, że ta część Polski jest naprawdę fajnie pociągowo skomunikowana 🙂
Świetne porady, jak zawsze na Twoim blogu! 😊
Co do zamku Książ, podróżując z Wrocławia pociągiem regionalnym można śmiało wysiąść na stacji Wałbrzych Szczawienko – stąd bliżej do palmiarni i Zamku (również autobusem lub nawet na piechotę).
Kamieniec Ząbkowicki warto połączyć z samym Kłodzkiem i zobaczyć słynną twierdzę.
Z kolei z Ząbkowic łatwiej dostać się do Świdnicy, a potem nawet w ramach relaksu odwiedzić Sobótkę.
Z Legnicy natomiast można wybrać się zarówno do Jawora, jak i równie dobrze do Bolesławca (to miasto urzekło mnie bardzo). 🙂
Dzięki serdecznie za wskazówki 😀 pozdrawiam serdecznie