Uwielbiam spacer kładkami i podmokłymi miejscami. Zazwyczaj w takich miejscach jesteśmy naprawdę blisko z naturą, wsłuchując się w śpiew ptaków i wypatrując zwierząt na horyzoncie. Bagno Całowanie to rezerwat przynależący Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Z Warszawy jedzie się ok. godzinę, więc jest to pomysł na fajną wycieczkę. Dodatkowo, po drodze możemy zwiedzić jeszcze inne miejsca, np. Otwock czy Rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego.
Dziś pokażę Wam Bagno Całowanie w wiosennej odsłonie. Byliśmy tam w maju, w piękny, słoneczny dzień.
Spis treści
Mapa i dojazd
Jak dojechać do Bagna Całowanie? Zależy z której strony Warszawy jedziemy kierujemy się na Otwock.
Do Bagna można podjechać od miejscowości Całowanie/ Pękatka lub Podbiel. Moim zdaniem, a jechaliśmy z obydwu stron lepiej jechać od strony Podbieli. Droga od Całowania jest słabsza i dłuższa, nie jedzie się komfortowo.



Co warto wiedzieć o Bagnie Całowanie?
Jak mogliście się domyśleć, nazwa bagna pochodzi od miejscowości Całowanie, która jest nieopodal. To jedno z największych torfowisk na Mazowszu, jego powierzchnia liczy 1200 hektarów. Poza torfowiskiem i lasami, dla tego rezerwatu charakterystyczne są wydmy. Jest to ciekawy obszar dla miłośników ptaków, dlatego warto zabrać lornetkę oraz zainstalować aplikację, dzięki której głosem rozpoznamy gatunek ptaka (np. BirdNet).
Jakie ptaki można wypatrzeć?
My widzieliśmy bociana, słyszeliśmy rokitniczkę i potrzosa zwyczajnego. Z tego co czytałam, można zobaczyć żurawia, dudka, sowę pójdźkę, kulika wielkiego, krwawodzioba, bekasa i wiele więcej.
Ścieżka przyrodnicza
Przez Bagno przebiega ścieżka przyrodnicza o nazwie 13 Błota Stóp. Ta ścieżka przyrodnicza tworzy pętlę, a spacer możemy zacząć we wsi Podbiel. Długość tej trasy to 3,6 kilometra, w tym 620 metrów drewnianej kładki. Niektórzy wybierają opcję ominięcia części trasy i parkują tuż pod kładkami.
Na trasie ścieżki zobaczymy tablice dydaktyczne, dzięki którym zwiedzanie bagna zajmuje dłużej niż godzinę. Poza tym, znajduje się tu 8 metrowa wieża widokowa, z której możemy obserwować okolicę czy ptaki. Szczęściarze wypatrzą też łosie, które mieszkają w tej okolicy. Za to, bez problemu zauważycie obgryzione przez bobry drzewa.



13 Błota Stóp
Ścieżka przyrodnicza przebiega w następujący sposób:
1. Flora Bagna Całowanie
2. Fauna torfowiska – Ptaki
3. Ochrona Bagna Całowanie
4. Sukcesja naturalna
5. Co to są torfowiska?
6. Jak powstało Bagno Całowanie?
7. Projekt “Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”
8. Znaczenie i zagrożenie torfowisk
9. Fauna torfowiska – Ssaki
10. Fauna torfowiska – Motyle Bagna Całowanie
11. Pękatka i łowcy reniferów
12. Wydmy Bagna Całowanie i ich sąsiedztwo
13. Wykorzystanie torfu
Ważna uwaga! Część osób pokonuje trasę rowerem. Należy pamiętać, że na kładkach rowery prowadzimy 😊

Legenda
Jak już pisałam, nazwa bagna pochodzi od miejscowości Całowanie. Jednak z tym miejscem związana jest jeszcze legenda ludowa, która jest dość niezwykła. Na bagnach rosło kiedyś naprawdę dużo paproci, a w tamtych czasach wierzono, że rośliny mają moc do wabienia mężczyzn. To znaczy, jeśli zrobiło się pewien rytuał. Trzeba było na bagno wybrać się przed północą, a o północy rozebrać się (do naga), mieć też rozpuszczone włosy i wtedy pocałować roślinę. Na końcu mówiło się tajemnicze zaklęcie.
Więc jakieś ziarenko prawdy w tym całowaniu jest. A w legendzie? Sprawdźcie sami! 😊

Rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego
To dobry pomysł na dalszą część wycieczki! My tak zrobiliśmy, bo nie po to jechaliśmy taki kawał drogi, żeby zobaczyć jedynie Bagno Całowanie! Rezerwat przyrody Na Torfach to również część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia tego rezerwatu wynosi ponad 21 hektarów, a w jego środku znajduje się jeziorko, które w rzeczywistości jest wyrobiskiem, w którym wydobywało się torf. Jest sporo ptaków, płazów, a nawet paleta węży takich jak gniewosz plamisty, zaskroniec zwyczajny czy żmija zygzakowata. Mi nie udało się zobaczyć żadnego, ale przede wszystkim to fajne miejsce na spacer (lub rower!).
Udało się Wam odwiedzić już Bagno Całowanie albo inne miejsca w Mazowieckim Parku Krajobrazowym?
Ciekawe pomysły na wycieczki po Mazowszu:
Muzeum Wsi Radomskiej – Warszawa atrakcje – Radom atrakcje – Kampinoski Park Narodowy – Muzeum Życia w PRL w Warszawie– Śladami serialu Alternatywy 4
Więcej parków w Warszawie znajdziesz tutaj: Parki w Warszawie – Łazienki Królewskie – Park Szczęśliwicki
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Genialne miejsce! Tak zielono, błogo! I bardzo podoba mi się nazwa!
Zbieramy się tam już od jakiegoś czasu, ale jako niezmotoryzowani na co dzień mamy jednak bliżej do Kampinosu niż na Całowanie… A przecież całować się chce każdy! 😀 🙂
Dokładnie, Aniu, całować chce się każdy, a Bagno Całowanie to do tego idealne miejsce 😀
Pozdrawiam,
Ewelina
Wygląda jak super pomysł na weekendowy spacer. Inspirujesz 🙂
Dzięki wielkie! Mam nadzieję, że się Wam spodoba. O tej porze może przydać się sprey na komary 🙂
Już kolejny raz widzę relację z Bagna Całowanie, chyba miejsce na topie. W końcu tam dotrę w któryś weekend, bo mam niedaleko. Piękne zdjęcia.
Myślę, że to nie przypadek! Co prawda, ja tłumów nie spotkałam, ale Bagno Całowanie to jedna z fajniejszych atrakcji niedaleko Warszawy 🙂
No ale nazwa jest totalnie czadowa!:):):) Kompletnie nie słyszałam o tym miejscu, ale zanotowałam sobie, żeby ruszyć na całowanie 🙂
W takim razie życzę powodzenia i całuję! 😀