Park Szczęśliwicki w Warszawie- spacerem po Ochocie

Park Szczęśliwicki w Warszawie położony jest na Ochocie, pomiędzy ulicą Włodarzewską a Drawską. Liczy ponad 30 hektarów, dzięki czemu jest świetny na spacer, kijki czy piknik. Można pograć w kosza, w siatkę, pojeździć na desce. Są jednak rzeczy, które wyróżniają ten park, spośród innych w mieście. Dokładniej mówiąc, Park Szczęśliwicki jest szczególny z kilku powodów. Jeden z nich to całoroczny stok narciarski.

Kiedy przeprowadziliśmy się do Warszawy, najpierw mieszkaliśmy na Ochocie i często tam spacerowaliśmy. Dlatego do Parku Szczęśliwickiego mam spory sentyment.

Park Szczesliwicki
Park Szczęśliwicki jesienią

Park Szczęśliwicki- historia

Nazwa parku, jak i osiedla Szczęśliwice pochodzi od wsi Stenclewice, istniejącej już w XVI wieku. Po wojnie nie było tu zabudowy i zagospodarowania. Co ciekawe, wręcz niesamowite- charakterystyczna dla parku, Górka Szczęśliwicka jest w rzeczywistości górą śmieci i gruzów miasta pozostałych po II Wojnie Światowej!

Park został zaprojektowany po roku 1960- wcześniej było tam więcej stawów i wyrobisk, które w większości zasypano, a dwa największe zostały połączone kanałem. Tak powstał zbiornik o nazwie Glinianki Szczęśliwickie. Jak pisałam, park liczy przeszło 30 hektarów, a Glinianki ok. 7.  Co ciekawe, wcześniej z glinianek pozyskiwano glinę, a w 1935 roku znaleziono tam zęby kopalnego nosorożca Mercka.

Atrakcje Parku Szczęśliwickiego

Na terenie parku możemy skorzystać z różnych atrakcji, m.in.:

  • Basen Szczęśliwice
  • Siłownia
  • Boisko do siatkówki
  • Grawitacyjna kolejka górska
  • Kajaki
  • Narty

Basen- pływalnia OSiR Ochota położony jest przy ul. Usypiskowej 18. Czynny tylko latem, zastaniemy tam trzy niecki basenowe, można również zjechać ze zjeżdżalni. Boiska i siłownie w weekendy i popołudniami są oblegane, szczególnie sporo ludzi gra w kosza. Natomiast Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice, jak nazwa wskazuje działa cały rok. Na narty można się wybrać również latem, dzięki odpowiedniej nawierzchni. Kolejka grawitacyjna o długości 715 m jedzie średnio 36 km/h-  jeszcze  nie  korzystałam  🙂

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Glinianki Szczęśliwickie

Obecnie zbiornik służy do rekreacji- nie można się w nim kąpać, ale w sezonie letnim można pływać kajakiem czy rowerem wodnym. Nie ma możliwości kąpieli. Jednak, jak pisałam, w tym parku znajduje się basen, więc nie ma problemu. Glinianki Szczęśliwickie są zarybione, dlatego często spotyka się tam wędkarzy. Można wypatrzeć także żółwia, ale nie jest to łatwe zadanie 🙂

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Roślinność i zwierzęta w Parku Szczęśliwickim

W Parku Szczęśliwickim zobaczymy przepiękne wierzby, które chylą się ku wodzie. Jest sporo topoli, klonów, a wiosną kwitną forsycje. Poza tym, jabłonie i drzewka owocowe. Zwierzęta w Parku Szczęśliwickim to przede wszystkim ptaki. Wodne, takie jak łabędzie, łyski czy czernice. Są sikorki, bączki, raniuszki czy dzięcioł białoszyi. Poza ptakami, są oczywiście wiewiórki.  Wiewiórki w Warszawie to cudowny temat. Z tego co słyszałam, wiewiórki w Parku Szczęśliwickim są bardzo ufne. Wiele osób przychodzi je karmić, podobnie jak do Łazienek czy Parku Skaryszewskiego. Mi do tej pory się nie udało, ale może przychodziłam po prostu „nie w porę”. 😊

Warto zwrócić uwagę, że w Parku Szczęśliwickim możemy spotkać wiele osób ze swoimi psiakami. To miejsce, wraz z Polem Mokotowskim jest świetnym miejscem do obserwacji psów i mody na poszczególne rasy czy psie akcesoria.

Punkt widokowy w Parku Szczęśliwickim

Będąc w Parku Szczęśliwickim nie można pominąć jednego z lepszych punktów widokowych w tej części Warszawy. Co trzeba zrobić? Wystarczy wejść na Górkę Szczęśliwicką od strony miasta! Stąd idealnie widać panoramę Warszawy. Świetne miejsce na piknik z widokiem.

Park Szczęśliwicki- parking

Jeśli jedziecie do Parku Szczęśliwickiego samochodem jest kilka opcji na zaparkowanie. Można zaparkować przy ulicy Drawskiej, na parkingu płatnym niestrzeżonym. Zazwyczaj stoi pusty. Można szukać miejsca bezpłatnego tuż obok, ale parking bezpłatny często jest pełny.  Można też kluczyć między uliczkami i zazwyczaj, nawet w weekend się coś znajdzie.

Moim zdaniem Park Szczęśliwicki jest jednym z ciekawszych w Warszawie, a już na pewno po tej części Wisły. 🙂

Więcej parków w Warszawie znajdziesz tutaj: Parki w Warszawie – Łazienki KrólewskiePark Skaryszewski  – Kampinoski Park Narodowy

 Jeśli zwiedzasz Warszawę, sprawdź: Warszawa: atrakcje 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
84,871ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj