Muzeum Życia w PRL w Warszawie: jak żyło się w PRL-u?

A jakby tak przenieść się do dawnych lat, powiedzmy, do czasów PRL-u? Zobaczyć dawne sprzęty, akcesoria, gazety, spróbować kawy z ekspresu z tamtych czasów? Marzenie wydaje się być nierealne, a można je w spełnić w bardzo prosty sposób- udając się do Muzeum Życia PRL w Warszawie.

PRL czyli Polska Rzeczpospolita Ludowa trwała w latach 1944–1989,  nazywana była potocznie Polską Ludową. Okres PRL-u oficjalnie trwał do 31 grudnia 1989.

Dziś zabieram Was na wycieczkę do Muzeum PRL. Poczujecie klimat z tamtych czasów, a po skończonej wycieczce zadacie sobie pytanie, czy kiedyś faktycznie było lepiej?

Muzeum PRL- podstawowe informacje

Muzeum Życia w PRL położone jest w Warszawie, przy adresie ul. Piękna 28/34, tuż przy Placu Konstytucji. Wystawy możemy oglądać na 260 metrach kwadratowych.

Godziny otwarcia Muzeum PRL

poniedziałek – czwartek: 10.00 – 18.00

piątek: 12.00 – 20.00

sobota – niedziela: 10.00 – 18.00

Cennik Muzeum Życia w PRL-u:

normalny – 20 zł

ulgowy/grupowy – 14 zł

dzieci do 5 lat wchodzą za darmo

Jak jest w Muzeum PRL-u w Warszawie?

Wchodząc do Muzeum Życia w PRL nie miałam wielu oczekiwań, spodziewałam się kilkunastu eksponatów, malucha i wątków historycznych. Okazało się, że w tym muzeum można zobaczyć i poczuć o wiele więcej, zaczynając od zobaczenia podstawowych produktów, przez zobaczenie filmu, po wystrój i historię z dawnych lat. Autorom ekspozycji udało się osiągnąć cel, którym jest pokazanie codzienności czasów PRL.

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Ekspozycje w Muzeum Życia w PRL-u

Większość ekspozycji przedstawia przedmioty codziennego użytku- radioodbiorniki, gazety, środki czystości. Na wystawie pojawia się Mały Fiat, adapter Bambino, pralka Frania, zabawki, poszczególne leki. Do myślenia daje ekspozycja o dawnych wakacjach Polaków, którzy spędzali je głównie w kraju. Mieszkańcy Polski byli ograniczani w praktycznie każdej kwestii, ale też nauczyli się niesamowitej zaradności. Polak potrafi, również w PRL-u.

Możemy dowiedzieć się więcej o ówczesnej polityce i faktach historycznych, nie zawsze tych kolorowych. Posłuchać nagrań, zobaczyć film, poczuć dawne czasy i porównać je do tego, do czego dostęp mieliśmy w ostatnich latach.

Kawiarnia PRL w Muzeum Życia w PRL

Świetnym urozmaiceniem muzeum jest kawiarnia, która znajduje się wewnątrz. Można w niej napić się kawy, którą robi się w ekspresie z tego okresu, ale też zjeść ciastka, które kojarzą się z PRL-em. Moim zdaniem wizyta w tym muzeum nie może obejść się bez wizyty w kawiarni.

Pokój zabaw dla dzieci

W muzeum ostatni pokój to właśnie pokój zabaw. Znajdują się w nim zabawki z dawnych lat, więc z jednej strony można sobie przypomnieć jak to kiedyś było, a z drugiej strony- pokazać najmłodszym jakie kiedyś były zabawki.

Jak żyło się w PRL-u?

To pytanie, które kilka razy zadałam swoim rodzicom (urodziłam się w latach 90) i zawsze czułam wdzięczność, że mogłam żyć w innych czasach. Z tego powodu sądzę, że osoby, które w PRL-u nie żyły mogą być nawet bardziej zainteresowane wystawą, na której widać jak polityka „władzy ludowej” wpływała na życie Polaków. Muzeum PRL to opowieść o propagandzie sukcesu, w której można było skazywać na śmierć. W latach 1956–1988 w PRL stracono 321 osób, a Afera Mięsna jest wstrząsająca.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Śladami PRL-u w Warszawie

Muzeum PRL to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, odkrywając Warszawę. Jest to jedno z ciekawszych, dobrze przygotowanych miejsc, które na stosunkowo niewielkiej powierzchni potrafiły pokazać kawał ciekawej historii. Ile czasu zajęło mi zwiedzanie? Co najmniej 2 godziny, plus kawa i ciastko. Jak już jesteśmy w tym temacie, później warto wybrać się na zwiedzanie Śladami serialu Alternatywy 4.

A Jeśli zastanawiacie się jak jest w czasie lockdown-u- muzeum jest zamknięte. Jednak można wynajmować je na godziny. To opcja dla grup, korzystna cenowo (50 zł za godzinę).

Więcej atrakcji Warszawy:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


16 KOMENTARZE

  1. I morda Jaruzelskiego w telewizorze zamiast Teleranka. Chcecie wiedzieć jak było za PRLu w Radomiu? Włączcie Alternatywy 4 i obejżyjcie jak było u Balcerka.

  2. Bardzo podobało mi się w tym muzeum! Chociaż urodziłam się tuż po zakończeniu czasów PRL-u, niektóre rzeczy pamiętam jeszcze z lat 90. 🙂

  3. Świetne miejsce! 😊 Z Chęcią odwiedzę jak będziemy z mężem w Warszawie. Jest Francuzem i kiedyś mu próbowałam wytłumaczyć co to jest ten cały PRL… Myślę, że w takim muzeum poczuje klimat od razu. 😊

  4. To, co widać na niektórych zdjęciach, niektórzy do dziś mają tak w domu 😉 Ale pozostałe eksponaty oczywiście oryginalne! Znaczy się klimatyczne 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
81,238ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj