Życie na Węgrzech – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach Budapeszt oraz inne węgierskie miasta stały się popularnym miejscem emigracji Polaków. O tym czy warto wyjechać, jak wygląda życie na Węgrzech, ile kosztuje wynajem mieszkania oraz o tym jak szukać pracy u naszych węgierskich bratanków- przeczytacie poniżej.

Życie na Węgrzech. Ile kosztuje mieszkanie?

Jeśli chodzi o szukanie mieszkania, Węgry wydają się być stosunkowo niedrogim krajem. Wynajem mieszkania w Budapeszcie- kawalerka, ewentualnie 1,5 pokoju – to koszt minimum 110 000 HUF (ok. 1500 zł), zależnie od lokalizacji + opłaty. Niektórzy wynajmujący życzą sobie opłaty w euro, co z mojej perspektywy nie jest zbyt opłacalne, nie tylko ze względu na kurs, lecz głównie ze względu na płatną usługę wymiany waluty i nie do końca jasne zasady bankowości. W mniejszych miejscowościach jest zwykle taniej. Nie znaczy to, jednak że szukanie mieszkania jest łatwiejsze. Poszukując mieszkania w Székesfehérvár natrafiłam na różne trudności: mieszkań do wynajmu najpierw nigdzie nie było, a jak już coś się znalazło- to było drogie i paskudne. Do tego, często nieumeblowane, co wcale nie wiązało się z niższym czynszem. Okazało się, że mieszkania na wynajem w niektórych miastach po prostu nie są popularne. W końcu, po znajomości udało nam się wynająć dwupokojowe mieszkanie w cenie 80 000 HUF plus opłaty ( w naszym przypadku ok. 20/30 000 HUF). Jednak większość mieszkań w Székesfehérvár kosztowała od 100 do 130 000 HUF bez opłat. Uwaga! W momencie podpisania umowy, do kosztu wynajmu trzeba doliczyć kaucję, najczęściej w wysokości dwóch miesięcznych czynszów.

Myślisz o wyjeździe z Polski?

Jeśli rozważasz emigrację i poszukujesz rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałam poradnik na ten temat, zgromadziłam w nim praktyczne wskazówki i wywiady z emigrantami z różnych krajów. Dzięki tej książce, krok po kroku, możesz przygotować się do życia w nowym kraju. Sprawdź

Na kodewelinagacotrzymasz 30% zniżki zarówno na wersję papierową, jak i e-booka na stronie wydawnictwa Pascal

książka Kierunek emigracja

Jak szukaliśmy mieszkania na Węgrzech?

Po pierwsze, między innymi przez następujące strony internetowe:

Sprawdzałam również grupy na Facebooku (zarówno dla obcokrajowców, jaki i lokalnych mieszkańców uroczego Székesfehérvár). Wynajem przez AIRBNB nie wchodził w grę, bo większość mieszkań była zajęta, ewentualnie proponowane ceny były kosmiczne. Odwiedziliśmy również wszystkie agencje nieruchomości w mieście i zostawiliśmy namiary na siebie. W końcu, jak już pisałam: jedynym rozwiązaniem okazał się wynajem mieszkania od koleżanki z pracy.  🙂

mieszkanie na wegrzech
Bywało kolorowo 🙂

Ceny żywności na Węgrzech

Z mojej perspektywy jedzenie okazało się droższe. Tu dobrze mieć na uwadze, że tamtejszy VAT to nawet 27%, a do niezdrowych produktów doliczony jest jeszcze jeden, dodatkowy podatek.  Produkty wiele się nie różnią od naszych, jednak większość wędlin zawiera paprykę, a piersi z kurczaka często sprzedawane są z kością. Jednak wino węgierskie to rzecz, na której nie zdarzyło mi się przejechać. Jest niedrogie i przepyszne.

ceny na wegrzech

Na Węgrzech do najpopularniejszych sklepów zaliczymy: Lidl, Auchan, Penny Market, Tesco, Aldi i droższe Spar oraz Coop. Gazetki promocyjne można znaleźć na akcios-ujsag.hu

ceny na wegrzech
Polskie akcenty w marketach nie są rzadkością. Śledzik z Auchana- 6.40 zł, śledzik na raz- 4 zł

Ceny ubrań na Węgrzech: czt odzież jest tańsza niż w Polsce?

Z moich obserwacji, cena odzieży na Węgrzech kształtuje się podobnie jak w Polskich sklepach. Z moich obserwacji wynika, że często jest taniej o 10-20% w porównaniu do cen w Polsce. Jednak moje zestawienie pokazało co innego: na Węgrzech jest średnio drożej o 2,4%. Więcej pod linkiem z kompletnym porównaniem.

ceny na wegrzech
Obuwie męskie w Reserved- ceny z wyprzedaży
ceny na wegrzech
Sukienki Orsay

Ile kosztuje Internet w telefonie w opcji pre-paid?

Internet na Węgrzech nie jest rzeczą tanią jak w Polsce. I tak, do porównania wzięłam trzy największe sieci:
Telenor – 1 GB kosztuje 1,849 HUF (25 zł)
T-mobile – 1 GB kosztuje 2000 HUF (27 zł)
Vodafone – 1 GB kosztuje  3858 HUF – istnieje tańszy pakiet, jednak nie mogłam znaleźć informacji ile dokładnie kosztuje. Na podstawie dwóch pozostałych można mniemać, że ok. 2000 HUF 🙂

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ceny w restauracjach na Węgrzech

Ceny w restauracjach na Węgrzech są porównywalne jak te w Polsce, można trafić na niedrogie i smaczne restauracje, jak też na tragiczne kebaby w cenie dobrego obiadu. W fast-foodowych sieciówkach nie wiedzieć czemu, jest zwykle drożej. Uwaga! Trzeba mieć na uwadze, że w typowo turystycznych miejscach np. w Budapeszcie oprócz wysokich cen, możemy spodziewać się 20% napiwku wliczonego w rachunek.

ceny na wegrzech
KFC w Polsce i na Węgrzech

Praca na Węgrzech

Pracy na Węgrzech możemy szukać na różne sposoby, w zależności od naszego doświadczenia czy umiejętności. Wiadomo, że znajomość języka angielskiego/ niemieckiego często jest kluczowa, węgierskiego już niekoniecznie. Jednak ze znalezieniem pracy dla polskojęzycznego pracownika nie ma większego problemu (przy czym nie zapominajmy, że na Węgra w praca w Polsce też czeka!).

Gdzie szukać pracy na Węgrzech?

Tak samo jak w przypadku pracy w Czechach, warto zaglądnąć na strony agencji rekrutacyjnych (np. Grafton, Hays), czy też sprawdzić zakładki „kariera” większych firm, które stacjonują na Węgrzech. Można przeglądnąć LinkedIn, wpisać w gogle prostą frazę jak np.„jobs in Budapest” czy też nazwę stanowiska, którym się interesujemy. Nie zaszkodzi sprawdzenie strony typu jobsinbudapest czy rejestracja na podobnych portalach. Co do wynagrodzenia na Węgrzech, do naszej dyspozycji są raporty płac opracowywane przez międzynarodowe firmy, ewentualnie możemy podeprzeć się kalkulatorem reed Nie jest on w 100% miarodajny, ale można na jego podstawie co nieco wywnioskować. Uwaga!! Pamiętajmy, że w przypadku Węgierskiej umowy, z kwoty brutto zostanie nam jedynie 65% wypłaty. Więcej o warunkach pracy w kraju pysznego wina i papryki znajdziecie we wpisie.

Czy język węgierski jest faktycznie taki trudny?

Sama przyjeżdżając na Węgry wiedziałam, że ci, którzy nauczyli się języka węgierskiego musieli przejść naprawdę długą drogę, aby rozmawiać choćby na podstawowym poziomie. Nie jest to łatwy język, jednak byłam na to przygotowana i pełna zapału do nauki. Po jakimś czasie brak postępów zniechęcił mnie, ponadto moja wymowa była śmieszna 🙂 Jest jednak wielu Polaków, którzy opanowali ten język do perfekcji. Zapraszam Was do poznania prostych słówek polsko-węgierskich, które z pewnością ułatwią (i uprzyjemnią) poznawanie nowego języka.

Ukryte koszty i prawa na Węgrzech

Kiedy przeprowadzamy się do nowego kraju, staramy się zorientować jak najlepiej w kulturze nowego kraju, cenach i codzienności. Przed wyjazdem na Węgry z pewnością trzeba uzbroić się w cierpliwość odnośnie banków: sama mimo skrupulatności zubożałam o 10 000 forintów, bo założono mi niewłaściwą kartę. Ostatnio wiele się mówi o problemach obcokrajowców w zakresie pożyczek, a nawet obsługi klienta, tu nie zostałam obsłużona w banku K&H, bo nie mówię w j. węgierskim. Warto pamiętać, że do większości formalności będzie nam potrzebny świadek (a raczej dwóch!), obowiązuje to nawet przy podpisywaniu umowy o wynajem mieszkania. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam Was do zapoznania się z moimi przygodami na Węgrzech. 🙂

balaton
Ukochany widok na Balaton

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na Węgrzech?

Minimalne wynagrodzenie na Węgrzech oczywiście jest prawnie regulowane. I tak – pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, od 1/12/2023 przysługuje minimalne wynagrodzenie miesięczne w wysokości 266,800 HUF brutto.

Przy czym pracownikowi z co najmniej średnim wykształceniem, zatrudnionemu na cały etat, od 1/12/2023 roku przysługuje minimalne wynagrodzenie miesięcznie wynoszące 326,000 HUF brutto

Uwaga! Jednak jeśli mówimy o pracy dla Polaków na Węgrzech, wynagrodzenie powinno być znacznie wyższe. Dość często powodem jest znajomość języka polskiego- jesteśmy zatrudniani do obsługi klienta, zarządzania projektem, księgowości itd., itp. Raczej nie wyjeżdżamy tam na prace sezonowe 🙂

Ile wynosi węgierskie brutto i netto w umowie o pracę

Przy przeliczaniu wypłaty z brutto na netto powinniśmy mieć na uwadze, że różnica ta wynosi aż 34,5%. (więcej niż w Polsce!). Czyli:

350 000 HUF brutto – 232,750 HUF netto
4620 zł brutto – 3072 zł netto (kurs 0,0132)

Dla porównania w Polsce 4620 zł brutto to 3285 zł netto, czyli 213 zł więcej niż na Węgrzech.

Ile zarabiają Polacy na Węgrzech?

Zarobki naszych rodaków są zwykle nieco wyższe niż średnie zarobki Węgrów wg. tamtejszych statystyk (z racji posiadanych kompetencji, czy po prostu znajomości językowych). I tak, 350 000- 400 000 HUF brutto to stawka wyjściowa w Budapeszcie– stanowiska administracyjne/ obsługa klienta/ research.  Zdarzają się niższe propozycje, powiedzmy za 300 000 HUF, ale je przemilczę. Do tego często dochodzi pakiet relokacyjny (wsparcie finansowe, czy opłacenie hotelu na pewien okres) i inne znane nam w Polsce benefity. Ważne!  Warto negocjować stawki i nie sugerować się widełkami, tak bardzo jak w Polsce. Tu zwykle mamy mniejszą konkurencję, oczywiście bez przesady. Co do konkurencji- na jedno stanowisko niewykfalifikowane przypada plus minus 10 CV (dane tajne). Uwaga! W jakimś niewielkim, powiedzmy czterdziestotysięcznym miasteczku z jednej strony możemy liczyć na niższe zarobki, a z drugiej… możemy być jedynym kandydatem na to stanowisko i po prostu… „dyktować warunki”.  

Jakie są najpopularniejsze strony z pracą na Węgrzech

Przeglądanie ofert pracy możemy zacząć od:

Grup na Facebook-u, typu: Polacy na Węgrzech, Polacy w Budapeszcie, Hungary Expats itp.

Portalu Linkedin, wpisując interesującą nas ofertę w języku angielskim (chyba, że mówimy po węgiersku na tyle dobrze, aby się porozumieć na codzień), z zaznaczeniem kraju/ miasta, np. analyst / Budapeszt, polish speaking/ Węgry itd.

– Przeglądnięcia stron agencji rekrutacyjnych, np. grafton, hays, reed, cpl jobs.

– Sprawdzenia stron z ogłoszeniami np. profession.hu , glassdoor.com czy europelanguagejobs.com

– Wpisania interesującej nas oferty w google, z zaznaczeniem wyników np. ostatnich 24 godzin.

Jak wygląda prawo pracy na Węgrzech?

Tym z nas, co mają dzieci często praca na Węgrzech przyniesie klika dni dodatkowego urlopu. Tym z nas, co często chorują zdradzę, że pierwsze 15 dni choroby zasiłek wypłaca pracodawca. Kwota takiego zasiłku wynosi 70% pensji. Po tym okresie jest wypłacane jeszcze mniej. O tym ile się pracuje, ile przysługuje nam przerwy w pracy, przez codzienną przerwę i pracę  w święta już pisałam w porównaniu warunków pracy pomiędzy Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją.

Ile kosztuje życie na Węgrzech?

Wszystko zależy oczywiście od naszego stylu życia: co jemy, gdzie chcemy mieszkać, jak często jadamy na mieście. Z mojej perspektywy żywność okazała się droższa, ponadto w kalkulację kosztów życia warto uwzględnić wyjazdy do Polski. Droższe są banki, czy telefoniczne rachunki, zwłaszcza te za internet.

Leczo dla leniwych

Na jakie formalności muszę się przygotować przy relokacji na Węgry?

Pełny proces relokacji składa się z kilku kroków, które możemy załatwić sami, albo poprosić pracodawcę o pomoc w załatwieniu formalności.

Po pierwsze, potrzebujemy wyrobić dwa główne dokumenty, czyli:

 •  numer ubezpieczenia społecznego, po węgiersku TAJ szam,
 • numer podatkowy, po węgiersku adoazonosito szam.

Aby dostać wyżej wymienione numery potrzebujemy zameldować się w miejscu naszego stałego pobytu na Węgrzech (nie może to być hotel!) i wyrobić kartę adresową. Bez posiadania węgierskiego adresu, nie mamy prawa do wyrobienia ani numeru ubezpieczenia społecznego ani numeru podatkowego, a bez tego nie możemy rozpocząć pracy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Chciałabym uciec przed zimą na Węgry. Czy na Węgrzech jest śnieg?

Zima na Węgrzech nie jest tak surowa jak ta w Polsce, klika stopni na minusie to częste maksimum. Jak dla mnie ucieczka przed zimą to co najmniej 15 stopni na plusie, a już na pewno totalny brak mrozu. Śnieg na Węgrzech zdarza się, jednak niezbyt często. Jednak z początkiem grudnia bieżącego roku w moim ulubionym Szekesfehervar pruszyło, ale z powodu dodatnich temperatur śnieg roztopił się natychmiast. Ważne! W lutym, kiedy po kilku cieplejszych dniach przymroziło, lód był wszędzie: ulice, chodniki, trawa, a nawet drzewa były pokryte warstwą zamarzniętej wody. Było naprawdę ślisko.

Czy winieta na Węgrzech jest obowiązkowa?

Kochani, winieta jest obowiązkowa na płatnych drogach. Jeśli nie będziemy z nich korzystać, to oczywiście nie musimy jej kupować. Różnicą w porównaniu do np. Czech jest to, że na Węgrzech przy każdym wjeździe na autostradę jest kamera i jeśli nie mamy wykupionej winiety to odpowiednie służby o tym wiedzą, więc szansa na to, że się uda jest mała. Więcej znajdziecie w informatorze o winietach.

Jak dojechać na Węgry?

 • Samochodem–jeśli będziemy podróżować samochodem, raczej musimy przygotować się na wykupienie co najmniej jednej winiety. Zależnie od tego w którym rejonie Polski obecnie mieszkamy i gdzie się wybieramy, może to być jedna winieta lub dwie/trzy. Jakie są koszty winiet na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji oraz gdzie obowiązują znajdziecie w linku. Uwaga! Warto samemu sprawdzić trasę przez mapy online, dzieląc poszczególne odcinki na kraje, np. Czechy/ Słowacja/ Węgry z opcją płatnych/bezpłatnych tras. W ten sposób najlepiej będzie można obliczyć czas dojazdu i jego średni koszt. I tak w przypadku trasy Opole- Székesfehérvár wykupując wszystkie winiety (tj. Węgry, Słowacja i Czechy) jechało się 6 godzin, a jedynie z czeską winietą ok. 7-7.5 h (w zależności od ruchu).
 • Autobusem– Polskim Busem do Budapesztu. Jeśli mamy w planie wyjechać gdzieś dalej, ze stolicy Węgier trafimy tam bez problemu pociągiem lub autobusem (informacja dla studentów- zagraniczne legitymacje zwykle są akceptowane). Minusem jest długość takiej podróży- z Katowic będziemy jechać około 9 godzin.

Samolotem– tu lotnisko znajdziemy w Budapeszcie, lot z Warszawy trwa niecałą godzinę. Do wyboru mamy LOT lub Wizzaira.

maluch
Maluszki, czyli na Węgrzech legenda wciąż żywa.

Komunikacja miejska na Węgrzech

Nie ma co ukrywać- Budapeszt to dość przyjazne miasto, jeśli chodzi o komunikację miejską. Jeden bilet obowiązuje na wszystkie jej formy, bilety można kupić bez problemu w automacie płacąc również kartą. Bilet miesięczny kosztuje 9500 HUF, bez zniżek. Szczegółową mapę Budapesztu wraz z jego wszystkimi liniami znajdziecie w tym linku. Ciężko jest mi jest jednak wypowiedzieć się na temat wygody codziennego podróżowania komunikacją miejską w Budapeszcie. Mogę jedynie stwierdzić, że w Székesfehérvár nie była to najwyższa przyjemność. Zaczynając od naprawdę starych autobusów, przez 7000 HUF za bilet miesięczny, którego nie ma co ukrywać, używało się dwa razy dziennie ( z wspomnianą niechęcią). Dodam jeszcze brak zniżki studenckiej dla studentów zza granicy, która obowiązuje niemal w każdym miejscu na Węgrzech (wliczając gorące źródła i muzea).

budapeszt metro
Metro w Budapeszcie

O tym czy Węgry to kraj dla niego każdy musi zadecydować sam. Sama nieraz tęsknię za wieczorami nad Balatonem, ulubioną zupą rybną i niemalże afrykańskim upałem. Jednak nie ukrywam, w Polsce jest mi po prostu dobrze, dlatego nie żałuję decyzji o powrocie.

PS. Niedawno wydałam książkę m.in. o tym jak wyglądała praca i życie na Węgrzech, opisałam też powrót do Polski. Bez zbędnego koloryzowania opowiedziałam o tym jak było w rzeczywistości. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź stronę książki. Możesz tam pobrać bezpłatny fragment i dowiedzieć się czy jest to pozycja dla Ciebie.

Dajcie znać są Wasze doświadczenia związane z życiem na Węgrzech. Mam nadzieję, że same pozytywne! Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania- piszcie śmiało 🙂


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


28 KOMENTARZE

 1. Cześć. Dzięki wielkie za ten artykuł. Właśnie czekam na rozmowę o pracę w Budapeszcie. Kompletnie nie wiedziałem, że tam z pensji zabiera się aż tyle na podatki! Teraz już wiem, że muszę powiedzieć więcej, niż planowałem.

 2. Mega poradnik w mega pigułce. Każdy kto jedzie na Węgry nawet na krótki turystyczny wyjazd znajdzie tutaj wiele przydatnych informacji.

 3. Podziwiam, odwaliłaś kawał dobrej roboty tworząc ten artykuł! Lubię takie porównania, o wiele łatwiej jest wtedy człowiekowi zrozumieć, czy opłaca mi się, czy nie. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw o wiele łatwiej jest podjąć decyzję o ewentualnym wyjeździe.

  • Dziękuję bardzo 🙂 co do fast-foodów mam podobnie – jednak myślę, że są dobrym wyznacznikiem do porównania cen. Pozdrowienia!

 4. I właśnie takie wyczerpujące temat poradniki lubię. Sama co prawda nie rozważam (póki co) przeprowadzki na Węgry, ale na pewno tekst ten przyda się każdemu, kto bierze taką możliwość pod uwagę. Kawał dobrej roboty! ?

 5. Za zamieszkaniem tutaj nie mam w planach, ale na pewno odwiedzę. Myślę, że Polski Bus będzie najlepszym rozwiązaniem, ewentualnie samolot. Moja mama ma identycznego żółtego maluszka, ale dawno nim nie jeździła. Zawsze ktoś ją pyta o sprzedaż. U nas to już ewenement.

  • Dokładnie, Maluszki u nas to ewenement! Kiedy taki przejedzie po drodze już chyba więcej osób się za nim ogląda niż za np. Porsche. 🙂

 6. Świetny wpis:) co prawda ani się na Węgry nie wybieram ani mnie nie kręcą, ale zainspirowałaś mnie do notki o Włoszech :))

 7. Jak chodzi o Budapeszt to komunikacja działa bardzo dobrze, 24 h. Stare Ikarusy się trafiają, głównie z „jakiś powodów” głównie rzucają je na linie nocne biegnące przez imprezowe dzielnice ;). Ew. czasem jako zapas gdy trzeba zastąpić nieczynny chwilowo tramwaj lub metro. Bilet jak pisałaś miesięczny 9500 ft, czyli mniej niż w większości dużo mniejszych miast w Polsce. Dojazd wszędzie szybko (w miarę możliwości oczywiście, pamiętajmy, że to 2 mln miasto), i zwykle bez przygód. Szczególnie metro daje radę, poza może M3, która wygląda jak w czasach Kadara, ale jeśli akurat się nie zapali to też szybko dowozi na miejsce ;).

 8. 27proc VAT? Jestem pod wrażeniem! Także tego, że zagraniczni studenci nie mają zniżek. Bardzo cenne informacje dla osób, które chcą tam spędzić trochę czasu.

  • Dokładnie, 27% VAT! Nie chcę wiedzieć, czy gdzieś jest więcej. Jednak co do legitymacji, nie zapominajmy, że to zależy, od miejsca (zarówno miasta, jak i instytucji). Pozdrowienia 🙂

 9. W tym momencie na Węgry się nie wybieramy, ale wpis jest bardzo praktyczny i pełen przydatnych treści. Jeśli Węgry pojawią się w naszych planach chętnie wrócę do Twojego wpisu ?

 10. Ja raczej nie widze sensu wyjazdu do węgier na stałe ponieważ węgry są jak polska, są normalnym krajem, nie gorszym, nie lepszym. W sumie to ja nawet gdybym miał możliwość wyjazdu na stałe do USA to i tak bym odmówił bo w Polsce mi sie żyje bardzo dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,307ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj