Winiety: Czechy, Słowacja, Węgry

winieta czechy

Kochani, często zastanawiacie się nad kosztem i opłacalnością winiet w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. Ile kosztują winiety w ww. krajach, na jakich trasach obowiązują oraz jak najlepiej (i najtaniej) je zakupić- o tym poniżej.

Winiety w Czechach

Często pytacie gdzie kupić czeską winietę. Najlepiej zatrzymać się na pierwszej stacji benzynowej w Czechach. W Polsce najtańsza czeska winieta jest droższa o jakieś 15 złotych. W linku poniżej istnieje opcja z dostawą do domu, jednak z niej nie korzystałam i nie mogę powiedzieć jak to działa.
Ważne! Czeskie winiety składają się z dwóch części. W obu częściach winiety należy obowiązkowo wpisać numer rejestracyjny pojazdu (i tu najważniejsze- nie należy używać ołówka!). Większą część winiety należy nakleić na przedniej szybie. Mniejszą część należy okazywać w przypadku kontroli.

Koszt winiety w Czechach:
Koszt winiety 10 dniowej: 310 CZK (55zł)
Koszt winiety miesięcznej: 440 CZK (70zł)
Koszt winiety rocznej: 1500 CZK (240zł)

Uwaga! Winiety 10 dniowe i miesięczne obowiązują przez ww. okres. Natomiast roczna winieta kończy się w z dniem 31 stycznia. Autostrada płatna jest na poniższych trasach:

czechy winiety

Źródło: https://www.tolltickets.com/country/czech/vignette.aspx?lang=pl-PL

Uwaga! Więcej informacji znajdziecie we wpisie jak podróżować po Czechach (w tym informacje o wyposażeniu samochodu, komunikacji z czeską policją i parkowaniu na zakazie).

Więcej informacji we wpisie Winiety Czechy.

Reklama

Winiety na Słowacji

Słowacką winietę bez problemu możemy kupić przez internet poprzez stronę eznamka. Tam też znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy złożymy reklamację winiety. Szczegółowe informacje o płatnych trasach znajdziemy tutaj. Należy zwrócić uwagę, że część autostrady przechodząca przez Bratysławę jest bezpłatna.

Koszt winiety na Słowacji:

Koszt winiety 10 dniowej:10€ (42zł)
Koszt winiety miesięcznej:14€ (59zł)
Koszt winiety rocznej:50€ (210zł)

Źródło: https://www.tolltickets.com/country/slovakia/vignette.aspx?lang=pl-PL

Więcej informacji we wpisie: Winiety Słowacja.

Winiety na Węgrzech

Gdzie kupić węgierską winietę? Również najlepiej zatrzymać się na stacji benzynowej na Węgrzech 🙂 Jednak węgierskie winiety to rzecz trochę bardziej skomplikowana. Tu również można wykupić winietę na tydzień miesiąc lub rok, ponadto istnieją winiety na określony komitat ( czyli region). Istnieje możliwość zakupu winiety półrocznej- od czerwca, ale jest on stosunkowo drogi. Uwaga! Winiety można zakupić również przez internet, jednak z racji ograniczonego zaufania z tej opcji nie korzystałam 🙂

Sprawdź również:  Opieka zdrowotna za granicą. Jak jest w tureckim szpitalu i u węgierskiego okulisty?

Koszt winiety na Węgrzech


Koszt winiety 10 dniowej: 2 975 HUF (40zł)
Koszt winiety miesięcznej: 4 780 HUF (65zł)
Koszt winiety rocznej: 42 980 HUF (584zł)
Koszt winiety na 1 komitat (roczny): 5 000 HUF (68zł)

Uwaga!  Roczna winieta kończy się w z dniem 31 stycznia.

Reklama

Źródło: https://www.tolltickets.com/country/hungary/vignette.aspx?lang=pl-PL

Więcej informacji we wpisie: Winiety Węgry.

Ciekawostka

Często pytacie, które winiety należy wykupić przy podróży na Węgry. Wszystko zależy od tego skąd jedziemy i do którego miejsca na Węgry się wybieramy. W podróży z Opola do Szekesfehervar wystarczała nam czeska winieta. Natomiast przy wykupieniu winiety słowackiej i węgierskiej czas podróży zmniejszał się, lecz nieznacznie. Zawsze warto rozważyć alternatywne drogi (np. w Słowacji część bezpłatnej drogi przebiega wzdłuż autostrady) i razem z np. mapą google sprawdzić ile czasu zajmie nam dojazd z i bez winiety. Oczywiście, czas podany przez Google trochę odbiega od rzeczywistego, jednak jest niezwykle pomocny przy planowaniu podróży. Ważne! Kiedy nie wykupujemy winiety, warto dokładnie sprawdzić trasę, np. czy przypadkiem nie wjedziemy na płatną drogę.

Jeśli macie jakieś spostrzeżenia co do zakupu winiet, bardzo proszę o komentarze. Pomogą nam wszystkim podróżować w sposób bardziej ekonomiczny 🙂

Zapraszam na Facebook! 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Reklama

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


10 KOMENTARZE

    • Właśnie wielokrotnie przejechałam się na węgierskich usługach (i po pierwsze nasłuchałam), tak więc z dystansem podchodziłam do zakupu winiety przez internet. Skoro wszystko działa bez zarzutu, to zaraz zrobię aktualizację. Pozdrowienia!

  1. My kilka razy w roku przejeżdżamy przez Czechy i masz rację – w Polsce nie opłaca się kupować winiety. Zawsze kupujemy własnie na pierwszej stacji po przekroczeniu granicy ?

    • Przez autostradę? Tylko przez darmowe fragmenty jak ten w Bratysławie. Na inne trzeba mieć osobną winietę (zarówno na Czechy, Słowację i Węgry).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj