Muzeum Etnograficzne w Ochli – czyli skansen pod Zieloną Górą.

Jak wiedzą czytelnicy mojego bloga, w podróży uwielbiam odwiedzać skanseny, które przybliżają mnie do mieszkańców regionów. Poza czerpaniem czystej przyjemności z przebywania w otoczeniu starych domów i natury, można dowiedzieć się wiele o kulturze i historii danego miejsca.

Z tego powodu odwiedziłam skansen pod Zieloną Górą, a dokładniej- Muzeum Etnograficzne w Ochli.

Kiedy warto wybrać się do skansenu w lubuskim?

Chociaż muzeum czynne jest od poniedziałku do niedzieli, przez cały rok to warto zwiedzać je w miesiącach letnich bądź kiedy są przykryte kołderką śniegu. Moim zdaniem skanseny właśnie latem i późną wiosną prezentują się najpiękniej, wśród zielonych drzew i kwitnących kwiatów. W przypadku Ochli, pięknie jest również wczesną jesienią, tuż przed winobraniem. Można wtedy oglądać winogrona tuż przed zbiorem.

Ciekawostka! w poniedziałki wstęp na teren skansenu jest bezpłatny; jednak wtedy nie można zwiedzać obiektów w środku.

Muzeum Etnograficzne w Ochli- co warto zwiedzić?

Teren muzeum liczy 13 hektarów. Jest kilka miejsc, które wyróżniają się na tle innych miejsc tego typu- choćby dom winiarza- wieża winiarska z Budachowa (XVIII w.). Jest to unikat, z pewnością na skalę ogólnopolską. Najstarszy budynek to pochodząca z 1675 roku chałupa chłopska z Potrzebowa.

Odwiedzając poszczególne domy, możemy gołym okiem zobaczyć czym się różną. Czasem jest to wystrój, czasem wielkość okien. Widać czym zajmowali się ówcześni mieszkańcy, po tym co znajdowało się w izbach czy w jaki sposób były budowane domy. W ten sposób można rozpoznać różnice społeczne. Co zwraca uwagę, to drobne akcenty widoczne w wielu budynkach czy też przydomowe ogródki.

Koszt: my płaciliśmy 10 zł/ bilet normalny. Poza sezonem 8 zł (rok 2020).

Jak zwiedzać?

W skansenie zobaczymy jakieś 80 zabytkowych obiektów, dlatego nie sposób wszystkie spamiętać. Zwiedzanie ułatwiają kody QR, dzięki którym można skorzystać z przewodnika online. Budynki i budownictwo dzielą się na cztery główne kategorie:

– dolnośląskie- między Odrą a Bobrem

– zachodniej Wielkopolski- zagrody z Krobielewa i Dąbrówki Wielkopolskiej, chałupy: z Pszczewa, Potrzebowa i Kargowej oraz kuźnia z Kosieczyna.

– środkowo-lubuskie –obejmuje tereny między Wartą a Odrą,

–Łużyckie – czyli południowo-lubuskie. Chałupy z Zajączka, Jędrzychowiczek, Marcinowa, Jasionowa, chałupa z oborą z Jurzyna oraz trzy zagrody z obiektami z Królowa.

Coś dla rodzin, coś dla degustatorów i smakoszy

Z tego co czytałam, na terenie skansenu działa karczma oraz łowisko ze smażalnią ryb. Niestety, musiałam źle trafić z terminem, ale mam nadzieję, że Wam się uda odwiedzić obydwa miejsca. Poza tym skansen słynie z winobrania, które urządzane jest co roku (na przełomie września i października). Można na nim dowiedzieć się o tradycjach winiarskich i oczywiście, kupić lokalne wino.

Skansen w Ochli to świetne miejsce dla miłośników miejsc z duszą. Tam naprawdę zatrzymał się czas. W pewnym momencie zobaczyłam dom, który wydaje się być zamieszkały, co dość mocno pobudziło moją wyobraźnię. Poczułam się jakbym szła z wizytą do dawnego przyjaciela, tylko w innej rzeczywistości i czasie.

Kto z Was wizytę w tym miejscu ma już za sobą? Może chcielibyście coś dodać lub polecić- może być nawet inne miejsce w tym klimacie?

PS. Jeśli planujecie urlop lub weekend w województwie lubuskim i szukacie ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, koniecznie sprawdźcie poniższe inspiracje:

 Ściskam,
Ewelina


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,200ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj