Gorzów Wielkopolski: atrakcje i ciekawe miejsca

Gorzów Wielkopolski to nie jest pierwszy wybór turystów. Raczej krótki przystanek w drodze nad morze, a jednak warto dać mu szansę. Podczas II wojny światowej został niemal całkowicie zniszczony. Najpierw opuszczający miasto Niemcy wysadzili nadwarciańskie mosty, a kolejnych spustoszeń dokonała armia radziecka. Jednak dziś Gorzów Wielkopolski to piękne miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom. Co musicie tutaj zobaczyć? Przeczytajcie!

Zanim przejdę do zwiedzania, chciałabym podkreślić, że Gorzów Wielkopolski nazywany bywa miastem na siedmiu wzgórzach. Zawdzięcza to ciekawemu ukształtowaniu terenu i położeniu na nadwarciańskich pagórach morenowych. Co warto wiedzieć, a jednak sporo turystów myli jego położenie. Otóż Gorzów Wielkopolski to miasto, które mimo swojej nazwy leży w województwie lubuskim. 

Stary Rynek w Gorzowie Wielkopolskim

Jedną z głównych atrakcji i prawdziwą ozdobą rynku jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wzniesiono ją pod koniec XIII wieku i jest największą świątynią w mieście. Podczas zwiedzania wnętrza z pewnością zwrócicie uwagę na główny ołtarz z 1600 r. w formie tryptyku oraz duże kolorowe witraże. 

Kolejnym charakterystycznym punktem na placu jest fontanna Pauckscha, nazwana tak na cześć przedsiębiorcy, który ją ufundował. Fontanna przedstawia kobietę noszącą wodę i kilka innych figur wykonanych z brązu.

Co ciekawe, na Starym Rynku znajdziecie również Aleję Gwiazd, utworzoną, by uczcić zmarłych artystów i działaczy kultury pochodzących z Gorzowa Wielkopolskiego. Możecie udać się tutaj na spacer, obiad czy kawę i posiedzieć w tutejszych restauracyjnych ogródkach, jeśli pogoda dopisze.

Muzeum Lubuskie – im. Jana Dekerta

Muzeum Lubuskie to instytucja, która dba o ochronę dziedzictwa kulturowego województwa. Posiada kilka filii usytuowanych w ważnych dla historii miasta budynkach, na przykład w zabytkowym spichlerzu czy zespole willowo-ogrodowym. 

To właśnie w tym drugim wspomnianym miejscu możecie udać się na spacer wśród ogrodowych alejek, odwiedzić szlacheckie wnętrza, zobaczyć portrety postaci historycznych czy herby szlacheckie. Na uwagę zasługują również pochodzące z różnych epok dzieła sztuki czy numizmaty. Często organizowane są tutaj liczne wydarzenia, tematyczne spotkania i imprezy okolicznościowe.

Spichlerz

W Spichlerzu mieści się kolejna wspomniana filia Muzeum Lubuskiego, a co ciekawe, jeszcze w 1975 roku budynek wypełniony był zbożem! Dziś możecie w nim zobaczyć wystawy istotne dla tutejszej kultury, techniki i przemysłu oraz historii miasta. Czeka na Was również ciekawa makieta miasta i tematyczne wystawy dotyczące np. kolei. Budynek ma aż 57 metrów długości!

Zabytkowe mury obronne

Zabytkowe mury obronne wzniesiono tutaj prawdopodobnie jeszcze w 1257 roku, a ich zachowany fragment stoi w mieście do dziś. Zobaczycie tutaj 130 metrów zabytkowych murów z kamieni narzutowych uzupełnionych cegłą.  Czekają na Was również 4 wciąż imponujące baszty. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim

Nadwarciański Bulwar to obowiązkowe miejsce na spacer i spędzanie czasu zarówno dla aktywnych, jak i osób ceniących ciszę i spokój. Zobaczycie tutaj malowniczy widok na prawy brzeg Warty. 

Bulwar leży w centrum miasta i przyciąga najdłuższą w Polsce estakadą kolejową. Oprócz szlaków pieszych i rowerowych znajdziecie tu również wiele restauracji, plac zabaw dla dzieci, zegar słoneczny, wolierę z egzotycznymi ptakami, a także plac, na którym odbywają się różne koncerty i inne wydarzenia kulturalne w mieście.

Możecie również odpocząć przy fontannie i przespacerować się zabytkowym Mostem Staromiejskim na drugi brzeg Warty, podziwiając przy tym widok na ten odrestaurowany nadwarciański bulwar.

Janusz Mistrz Plażingu Bulwarowego

Pomnik, który po prostu trzeba odwiedzić w Gorzowie! Wygląda jak żywy, do tego siedzi jak na plaży, w leżaku, z gołą klatą i czyta gazetę. Symbol Gorzowa Wielkopolskiego.

Studnia Czarownic

Według legendy w XVI wieku Gorzów Wielkopolski zamieszkiwały 3 wyjątkowo piękne siostry. Zakochał się w nich pewien niezbyt urodziwy i mający już swoje lata gospodarz. Siostry odrzuciły jego zaloty, a on w zemście zaczął rozpowiadać, że są czarownicami! 

Piękne siostry uznane za czarownice zostały spalone na stosie, a ich matka z rozpaczy wskoczyła do studni. Stąd właśnie gorzowska Studnia Czarownic, którą możemy zobaczyć na pamiątkę tej historii. 

Park Zacisze

Park założony na obszarze dawnych ogrodów i winnic, jest popularny wśród spacerowiczów. Charakteryzuje się leśnym charakterem z dominacją buków, klonów, lip i świerków. Wśród interesujących miejsc znajduje się Kozacza Góra, a na jej szczycie od 1909 roku stoi pawilon widokowy. Warto wdrapać się na górę właśnie dla imponującego widoku na miasto.

Wieża widokowa Dominanta

To usytuowany na środku ronda budynek, który od momentu powstania budził wiele kontrowersji. Wieża została uznana nawet za jedną z najbrzydszych budowli w Polsce! Budynek co jakiś czas zostaje udostępniany dla zwiedzających. Swoją konstrukcją przypomina pająka i być może faktycznie bardziej szpeci, niż zdobi to piękne zabytkowe miasto. Sami oceńcie! 

Muzeum Grodu Santok

Co prawda nie w samym Gorzowie Wielkopolskim, ale w odległości około 15 minut jazdy samochodem znajduje się kolejny oddziała Muzeum Lubuskiego – im. Jana Dekerta – Muzeum Grodu Santok. 

Z pewnością warto odwiedzić to malowniczo położone miejsce. Możecie z łatwością przekonać się tutaj, jak wyglądało życie w Polsce w czasach wczesnego średniowiecza, a także obejrzeć tutejsze znaleziska archeologiczne. Czekają na Was liczne atrakcje, zwiedzanie z przewodnikiem, gry terenowe dla najmłodszych i interaktywne wystawy.

Jak widzicie, Gorzów Wielkopolski ma naprawdę wiele do zaoferowania. Piękny nadwiślański bulwar, nietypowe atrakcje i ciekawe muzea. A wszystko to w pięknym otoczeniu malowniczego Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Byliście już w tym mieście? Opiszcie Wasze wrażenia w komentarzach!

Gdzie zjeść w Gorzowie?

Wybór restauracji i knajpek jest spory. Ja jadłam w restauracji serwującej czeską kuchnię „Hospudka”. Naprawdę smaczne jedzenie, polecam.

Noclegi w Gorzowie Wielkopolskim

Gdy planujesz swoją podróż do tego zakątka Polski, pytanie o nocleg staje się kluczowym elementem planowania. Szukasz miejsca, które połączy komfort z dostępnością do głównych atrakcji? Oto kilka propozycji, które mogą spełnić Twoje oczekiwania, sprawdzisz je tutaj.

 

Jeśli odwiedzasz województwo lubuskie, sprawdź również:

Zielona Góra- co zobaczyć? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Lubuskie atrakcje i ciekawe miejsca

Muzeum Etnograficzne w Ochli – czyli skansen pod Zieloną Górą

Kombinat DAG Alfred Nobel czyli fabryka amunicji w Krzystkowicach

Łuk Mużakowa, czyli kolorowe jeziorka w lubuskim


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,845ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj