Winiety Czechy

winieta czechyWiniety w Czechach. Odpowiadam na nurtujące Was pytania

Tak, winiety w Czechach wciąż przybierają formę naklejki na szybę i są potrzebne do poruszania się większością autostrad. Jednak co ciekawe – nie wszystkich. W tym krótkim wpisie postaram się zawrzeć wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć, przed wycieczką samochodową do naszych południowych sąsiadów.

Rodzaje winiet w Czechach

W Czechach można trafić na 3 rodzaj winiet:

  • 10-dniową, która ważna jest od dnia zaznaczonego na winiecie przez kolejnych 10 pełnych dni kalendarzowych. Dla przykładu, jeśli kupicie winietę 5 czerwca, to będzie ważna do 14 czerwca do godziny 23:59,
  • miesięczną, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie do tego sama dnia w kolejnym miesiącu (5 maja do 5 czerwca). Wyjątkiem są te miesiące, które mają mniej dni od poprzedniego. Czy nam się to wydaje sprawiedliwe, czy nie, ważność winiety kupionej 31 stycznia wygasa 28 lutego,
  • roczną, obowiązującą od dnia zakupu (najwcześniej od 1 grudnia roku poprzedzającego) do 31 stycznia kolejnego roku. Tak więc w najlepszym przypadku winieta kupiona 1 grudnia 2018 roku będzie ważna do 31 stycznia 2020 roku.

Winiety w Czechach. Jaka cena?

Ceny winiet wyglądają następująco:

  • 10-dniowa – 310 koron czeskich, 12,5 euro lub 53,50 zł,
  • miesięczna – 440 koron czeskich, 18 euro lub 75,5 zł,
  • roczna – 1500 koron czeskich, 60 euro lub 257 zł.

Co ważne w Czechach występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. A dla motocyklistów mam niespodziankę: motocykle mogą poruszać się po wszystkich czeskich drogach bez konieczności zakupu winiety. Może najwyższy czas przesiąść się na dwa kółka, co myślicie?

Gdzie w Czechach można jeździć bez winiet?

Ostatecznie nie masz obowiązku posiadania winiet, ponieważ możesz swobodnie poruszać się po niektórych drogach (są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi). Musisz jednak posiadać je na większości autostrad (drogi oznaczone literą „D”). Możesz jednak bez problemu nabyć mapę tego typu dróg. Aha, no i uspokajam – ceny winiet nie podniosły się w stosunku do ubiegłego roku. Nic też nie zapowiada, żeby miały pójść w górę. Może więc czas odwiedzić ten piękny kraj?

Gdzie kupić Czeską winietę?

Najlepiej zatrzymać się na pierwszej stacji benzynowej w Czechach. W Polsce najtańsza czeska winieta jest droższa o jakieś 15 złotych.

Czytaj również:

Winiety na Słowacji

Winiety na Węgrzech