Parkowanie w Pradze. Co trzeba wiedzieć?

W tym wpisie opowiem o tym gdzie parkować w Pradze: ile to kosztuje, gdzie zostawić samochód oraz dlaczego warto sprawdzić to wcześniej.

Parkowanie w Pradze wydaje się być proste dla tego, kto jeszcze tam nie był. Chociaż bardzo trudne też nie jest, to jednak jadąc do stolicy Czech samochodem trzeba wiedzieć kilka rzeczy, a najważniejsza z nich to to, żeby dowiedzieć się czy nocleg oferuje miejsce parkingowe. Bo jeśli nie, a będziemy spać w centrum to możemy wpaść w małe kłopoty.

Nocleg w Pradze. Gdzie zaparkować auto?

Jeśli hotel czy mieszkanie zarezerwowaliśmy w centrum, warto sprawdzić, czy przynależy do niego miejsce parkingowe. Niestety, nie jest to zbyt częste, więc mamy kilka rozwiązań: szukanie wolnego (i legalnego) miejsca parkingowego, płatne parkingi lub zaparkowanie gdzieś dalej. Im dalej od centrum, tym łatwiej o miejsce do zaparkowania samochodu.

Ważne! Często można wykupić miejsce parkingowe przynależące do hotelu, ale to koszt ok. 100 złotych/ doba. Dla mnie zbyt drogo.Booking.com

Gdzie nie można parkować samochodu w Pradze?

Po pierwsze na zakazie. Chociaż wydaje się to oczywiste, to kilka lat temu zawsze parkowaliśmy przy browarze Staropramen (darmowy parking). Tylko, że parkowaliśmy na zakazie, wraz z innymi Czechami. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdybyśmy nie dostali (niezliczonej ilości) mandatów, a raz byliśmy kolejni w kolejce do holowania. Zanim tak zaparkujesz musisz wiedzieć, że odholowania aut w Pradze to codzienność.

Po drugie, warto zwracać uwagę na strefy, napisy na znakach drogowych i linie. Żółta znaczy ni mniej ni więcej, że parkować nie możemy (to nie strefa, tylko wyznaczone miejsce w którym nie można parkować). Strefy to: niebieska, fioletowa i pomarańczowa. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na znaki, które znajdują się na początkach parkingu. Tam opisane są warunki, czas obowiązywania czy czas parkowania. Warto pamiętać, że na niebieskiej strefie parkują ci, którzy mają odpowiednie zezwolenia i najczęściej są po prostu mieszkańcami danego obszaru. Można tam zaparkować na krótki czas, jeśli zapłacimy za miejsce w odpowiedniej aplikacji (Virtuální parkovací hodiny), ale my z niej nie korzystaliśmy.

Sprawdź również:  LITOMYŚL: CZESKIE ATRAKCJE NA WEEKEND

Gdzie parkować samochód w Pradze?

Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć na to pytanie nie biorąc pod uwagę czasu. Rzadko zdarza się, że miejsce parkingowe będzie na nas czekać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością na Nowym Mieście łatwiej zaparkuje się samochód niż w okolicy Mostu Karola. Tam z zasady lepiej się nie pchać samochodem. Można też korzystać z płatnych parkingów np. w dzielnicy Smichov, ale to jakieś 15 minut do centrum.

Poza tym, z drugiej strony za Hradczanami zaparkujemy jakieś 10 minut od zamku. Na bliższe miejsce bym nie liczyła. A jeśli chodzi o wizytę praskiego zoo, w weekendy nawet płatne parkingi są przepełnione, dlatego polecam parking od strony zamku Troja.

Tłumy w Pradze- od poniedziałku do niedzieli. Na szczęście komunikacja miejska działa bez zarzutu!

Czy opłaca się jeździć samochodem po Pradze?

Moim zdaniem jest to o tyle komfortowe, że nie ma tam za bardzo… korków. Ludzie korzystają z komunikacji miejskiej, która jest naprawdę sprawna. Ale ze strony parkingów, nie jest to nic fajnego, bo miejsc jest i tak zbyt mało. I nigdy nie wiadomo czy będzie miejsce- niezależnie od tego czy jest weekend czy środek tygodnia. Pamiętam, jak miałam rozmowę kwalifikacyjną w centrum miasta, Maciej mnie zawiózł i okazało się, że jest jakiś remont i kompletnie nie było, gdzie zaparkować. Po chwili się zwolniło, ale nie dość, że było bardzo drogo, to do ostatniego momentu nie byliśmy pewni czy uda się zaparkować.

Uwaga! Można sprawdzić miejsca parkingowe na np. zaparkuju.cz czy też korzystać z opcji Parkuj i Jedź- czyli zostawić samochód na specjalnym parkingu i dalej jechać metrem. Więcej informacji tutaj.

Ile kosztuje parking w Pradze?

Wszystko zależy od strefy. Dlatego naprawdę ciężko powiedzieć. Warto sprawdzić oficjalną stronę parkingów w Pradze, tam znajdziecie cenniki do pobrania. Link tutaj. Można też szukać tych darmowych parkingów, ale one są położone zwykle kawałek dalej od centrum, np. taką mapę przygotowano na stronie skrblik.cz 🙂

Mam nadzieję, że Wasze wątpliwości dotyczące parkowania i parkingów w Pradze zostały rozwiane. A jeśli macie dla innych porady dotyczące samochodu czy poruszania się po Pradze, dajcie znać.

Sprawdź również:  Czeska policja- czy jest czego się bać?

Sprawdź również wpis: Co zobaczyć w Pradze


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj