W Warszawie są miejsca, które ciekawią przede wszystkim miłośników polskich seriali i filmów. Można podróżować śladami produkcji filmowych z różnych lat i zawsze znajdzie się coś ciekawego. Blok, w którym mieszkał jeden z bohaterów, miejsce oświadczyn czy po prostu ulica, na której coś kiedyś kręcili. Nie wiem czy da się opisać i znaleźć wszystkie filmowe miejsca w Warszawie, ale dziś podążymy śladami serialu Alternatywy 4.
Dlaczego padło na Alternatywy 4? Po prostu, kiedy przeprowadziliśmy się do Warszawy, oglądaliśmy ten serial. A później wybraliśmy się na wycieczkę śladami serialu.
Więcej zwiedzania Warszawy w tym wpisie: Warszawa: atrakcje
Spis treści
Śladami serialu Alternatywy 4
Najpierw pojechaliśmy zobaczyć blok z serialu Alternatywy 4. Żeby nie było, znajduje się pod innym adresem, chociaż adres Alternatywy 4 istnieje, tylko znajduje się tam inna zabudowa (wyższe bloki). Swoją drogą, kiedy szukaliśmy mieszkania w Warszawie, rozważaliśmy Ursynów i oglądaliśmy mieszkanie pod adresem Alternatywy 6.
Gdzie kręcono Alternatywy 4?
Jednak filmowe Alternatywy 4 znajdują się przy ul. Grzegorzewskiej 3. Poza blokiem, kojarzonym głównie z serialem, możemy tam zobaczyć usypywaną w serialu górkę i popatrzeć na blok, w którym tyle się działo 🙂 Poza tym, powstały tam dwa tematyczne murale z bohaterami.
Czy można wejść do środka bloku Alternatywy 4?
Nie wchodziłam- w środku toczy się zwykłe życie i mieszkają ludzie, jednak z tego co wiem, niektórzy próbują wejść do środka słynnego bloku z serialu Alternatywy 4.
Co ciekawe, w środku zamiast klubu dla mieszkańców jest… ginekolog i stomatolog. Mówię poważnie 😊
Alternatywy 4. Co jeszcze można zobaczyć?
Na przykład, mural ze Stanisławem Aniołem- zlokalizowany na ścianie bloku przy ul. Kazury na Ursynowie. Anioł trzyma ręce do góry, podobnie jak w odcinku, kiedy pokazuje docentowi Furmanowi orła. Mural podpisano: Stanisław Anioł Stróż.
Chciałam zobaczyć, gdzie mieszkał Balcerek przed przeprowadzką, ale się nie udało. Balcerek według fabuły mieszkał wcześniej na Chemicznej 13, a zdjęcia kręcono w innej części miasta – przy ulicy Oszmiańskiej. Tamtych budynków już niestety nie ma.
Historia jak z serialu Alternatywy 4
Mieszkańcy ul. Grzegorzewskiej 3 przeszli podobną drogę jak w serialu, chociaż wiele rzeczy z tamtych lat zostało przerysowanych.
Dla przykładu, gospodarz domu również wprowadził się jako pierwszy, na parter. Wykończenie trwało jeszcze dłużej, bo dwa lata. Były też wspólne sąsiedzkie prace przy sobocie, wspólne wznoszenie mebli i tak jak w serialu: stało zaledwie kilka budynków, reszta to pola.
Podróż śladami serialu Alternatywy 4
Warto wiedzieć, że w 2010 zakończył się remont serialowego bloku- został ocieplony i odmalowany. Nie wygląda już tak samo. Dla niektórych skończył się symbol serialu- dla mnie to po prostu kolej rzeczy: okolica jest już zupełnie inna. Nie ma pól, jest za to niezliczona ilość bloków i zabudowań.
Dla ciekawskich- autorzy murali: mural “Klatka” Bartosz Podlewski, mural “Plan zdjęciowy” Marcin Ślusarczyk, grafika “Czołówka” na murku przed klatką Zuzanna Podlewska.
Ciekawostką jest, że w serialu Zmiennicy również występuje blok z serialu Alternatywy. Jednak budynek jest zmieniony na te przy ulicy Lachmana 6 w okolicy Domu Kultury “Stokłosy” oraz przy ulicy Szolc – Rogozińskiego 14.
Dajcie znać czy są tu fani serialu Alternatywy 4. Jeśli tak, dajcie znać czy odwiedziliście już serialowy blok i który odcinek jest Waszym ulubionym!
Więcej historii z PRL-u
Jeśli chcecie poznać więcej historii z PRL-u, możecie wpaść np. do Muzeum PRL w Warszawie. Serdecznie polecam to miejsce, nie tylko miłośnikom serialu.
Poza tym, nieustannie zachęcam Was do odkrywania Warszawy (Warszawa: atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć), a w wolnych chwilach do odpoczynku na łonie natury (Parki w Warszawie).
Jak szukasz dobrego serialu, zajrzyj na moją listę: Najlepsze seriale
Filmowe podróże:
- Ranczo Wilkowyje – gdzie kręcono serial?
- Śladami Gry o Tron w Irlandii Północnej
- Gdzie kręcono Harrego Pottera
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Przypadkiem trafiłem na Twoją wycieczkę śladami serialu, którego jestem ostatnim żyjącym współautorem. Czy chciałabyś pogłębić swoją wiedzę o serialu A4? Polecam swoją książkę “Alternatywy 4 – przewodnik po serialu i rzeczywistości” z odautorską dedykacją 🙂
Dziękuję bardzo! Chętnie sprawdzę książkę 🙂 pozdrawiam serdecznie,
Ewelina
Świetna inicjatywa! Bardzo podobają mi się te murale 😉 Jestem fanem serialu i jak będę w Warszawie, to zdecydowanie się tam wybiorę! Dzięki za ten wpis! 🙂
Świetnie! Cieszę się, że nie tylko ja w tych czasach oglądam ten serial. Planuję serię o Filmowej Warszawie- myślę, że Ci się spodoba 🙂
Witam serdecznie ja również jestem fanem nie tylko A4 ale praktycznie wszystkich seriali i filmów z czasów PRL. Omen nomen urodziłem się w tych czasach, a dokładnie w 1980r.
Jak tylko pogoda będzie ładniejsza i muzeum będzie otwarte to przyjadę z żoną (1979r.) pozdrawiam serdecznie
Byłam niedawno i zwiedzałam , super miejsce, rozmawiałam z kilka starszymi mieszkańcami , wspaniali ludzie😁😁😁😁🥰🥰🥰🥰
Szkoda, że blok ten został zniszczony poprzez obłożenie go styropianem. Ten jeden budynek mogli sobie podarować. Oszczędności wynikające z ocieplenia nie są warte niszczenia pięknehj historii.
Też tak uważam.
Powiedz to lokatorom
Spoko, kawałek historii. Serial był śmieszny, w sumie nawet w tych czasach troche aktualny, bo tez chca nam rządzący urzadzic taka komunę;)