Rymanów Zdrój- dlaczego warto odwiedzić to uzdrowisko? Atrakcje, miejsca, jedzenie

Rymanów Zdrój to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa. I chociaż na Podkarpaciu znajdziemy popularniejsze miejsca z wodami mineralnymi, to Rymanów Zdrój ma niezwykły klimat, który nie został zadeptany przez turystów.

Mi Rymanów Zdrój przypomina opowieści dziadka, który w dzieciństwie mieszkał w Sieniawie. Dlatego Rymanów, podobnie jak Sanok stanowi dla mnie kultowe miasteczko😊 dziś zabieram Was w podróż do Rymanowa Zdrój, gdzie zjemy pyszny obiad i wykąpiemy się w rzece. Jak za dawnych, dobrych lat.

Rymanów Zdrój- położenie i podstawowe informacje

Rymanów Zdrój to Podkarpacka wieś, położona w powiecie krośnieńskim. Miejscowość położona na północnym skraju Beskidu Niskiego, jest popularna ze względu na lecznicze źródła i piękne położenie, nad rzeką, wśród przyjemnych szlaków spacerowych.

Według historii, odkrycie leczniczego źródła miało miejsce stosunkowo dość późno, bo 16 sierpnia 1876 r. Wtedy, podczas spaceru syn Anny Potockiej, Józef odkrył źródło lecznicze wody. Przez kilka lat owe źródło było badane, aż udowodniono jego właściwości. W tym okresie rozpoczyna się historia Rymanowa w kontekście uzdrowiska, ale przez wiele lat badano właściwości wód przy rzece Tabor. Odkryto w nich silne stężenie jodu i żelaza.

Rymanów Zdrój- atrakcje

Główną atrakcją Rymanowa Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych. Warto się do niej udać – jest centralnym punktem uzdrowiska. Znajduje się w parku zdrojowym. Pijalnia Wód Mineralnych jest naprawdę klimatyczna, zrobiona z drewna i z tego co czytałam- przypomina dawny „Pawilon nad Źródłami”. W jej otoczeniu znajduje się kilka pięknych, drewnianych willi- wystarczy tylko przejść przez mostek.

Źródła w Rymanowie noszą następujące imiona: Klaudia, Tytus i Celestyna. Ich smak można określić jako leczniczy 😊 każdy, kto odwiedził już miejscowości uzdrowiskowe z wodą mineralną wie czego się spodziewać.

Wody lecznicze w Rymanowie

Trzy główne źródła noszą imiona dla upamiętnienia:

  • „Tytus” –ojca Anny z Działyńskich Potockiej
  • „Celestyna” – matki Anny
  • Klaudia” – matki Stanisława Antoniego Potockiego

Chociaż wskazania lecznicze każda ma nieco inne, a ich smak jest nieco inny, ja nie dostrzegłam wyraźnej różnicy. Niemniej, nie są to jedyne wody dostępne w Rymanowie Zdroju- Anna, Ignacy, Staś, Marysieńka czy Mieczysław to kolejne imiona dostępnych wód. Nie wiem czy są dostępne przez cały sezon, więc warto przygotować się na trzy pierwsze (kiedy odwiedziliśmy Rymanów Zdrój dostępne były trzy pierwsze).

Rymanowskie Wille

Niezaprzeczalną atrakcją Rymanowa Zdroju są dawne wille. Drewniane, klimatyczne, posiadają swój charakter. W niektórych można zatrzymać się na nocleg, choćby w willi Zofia znajdują się polecane noclegi w Rymanowie. Niestety, jeden z najstarszych obiektów, drewniana willa „Leliwa” jest wyłączony z użytku, jak kilka obiektów sanatoryjnych w okolicy. Niemniej, nawet jeśli nie planujecie noclegu we wsi, warto przejść się po Rymanowie i poszukać fotogenicznych budynków. Mi szczególnie spodobała się Willa Opatrzność.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Co robić w Rymanowie?

Rymanów leży nad rzeką Tabor- czyli nad dopływem Wisłoka. Polecam spacer wzdłuż rzeki, a najlepiej zabrać ze sobą koc czy koc i przekąski na piknik. Latem to obowiązkowe miejsce, żeby usiąść, zmoczyć nogi czy po prostu się wykąpać.

Można zobaczyć Studnię Miłości, Bajkową altanę na Czarnym Stawku czy po prostu usiąść z kubkiem wody przy tężni solankowej, znajduje się tuż przy pijalni. Do wyboru mamy też bardziej aktywne spędzenie czasu- o tym poniżej.

Szlaki i ścieżki w Rymanowie

W regionie jest kilka szlaków, zarówno pieszych, jak i rowerowych- Szlak między zdrojami czy Rowerowy szlak etnograficzny. Trasa podana poniżej (pętla).

Rowerowy szlak etnograficzny liczy 31 km. Rymanów-Zdrój, Rymanów, Bartoszów, Sieniawa, Mymoń, Pastwiska, Rudawka Rymanowska, Wisłoczek, Rymanów-Zdrój.

Szlak między Zdrojami liczy 24 km. Rymanów-Zdrój, Bałucianka, Iwonicz-Zdrój, Klimkówka, Rymanów, Rymanów-Zdrój.

Najpopularniejsza piesza ścieżka przyrodnicza o nazwie „Rymanów-Zdrój” zaczyna się w Rymanowie Zdroju. Jej długość to 5,5 km- przejdziemy ją w średnio dwie godziny. Na trasie zobaczymy kilkanaście stanowisk edukacyjnych, m.in. polany, kopalnię czy punkt czynnej ochrony płazów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ryman%C3%B3w-Zdr%C3%B3j_plan_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_szlaki_%C5%9Bcie%C5%BCki.jpg

Poza tym, w Rymanowie działa huta szkła, którą warto odwiedzić w słoneczny dzień. Nawet jeśli nie mamy czasu zwiedzać w środku, to wystawa, która jest na zewnątrz robi fajne, tajemnicze wrażenie.

Rymanów Zdrój- gdzie zjeść?

Restauracji jest kilka, my skorzystaliśmy z rekomendacji i naszym celem była  “Chata Nasza”. Zjedliśmy zupę i drugie danie-było naprawdę smacznie. Można spróbować tam smażonych pierogów, ale ja mimo wszystko polecam te klasyczne. 😊

Ciekawostki o Rymanowie Zdroju: kto tu bywał?

Rymanów Zdrój był odwiedzany przez pisarzy, takich jak Stanisław Wyspiański czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Kornel Makuszyński, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska- to dopiero początek dawnych sław odwiedzający ten skrawek Podkarpacia.

Ciekawe miejsca w Rymanowie

Ciekawa jestem co dopisalibyście do listy ciekawych miejsc w Rymanowie Zdroju. Warto wybrać się do Rymanowa, gdzie zachowało się wiele miejsc kultu religijnego. Zaczynając od Kościoła pw. Św. Wawrzyńca (wraz z plebanią, wieżą i dzwonnica z dzwonami z 1505 r.), przez Kalwarię Rymanowską aż po starą synagogę czy cmentarze: zarówno żydowski, jak i katolicki.

Jeśli szukacie ciekawych miejsc niedaleko, warto wybrać się do Sanoka. Lista atrakcyjnych punktów  na Podkarpaciu znajduje się tutaj:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


4 KOMENTARZE

  1. Przed laty byłem raz w Rymanowie Zdrój. W przyszłym roku mam zaplanowaną wyprawę rowerową w okolice Krosna to i Rymanów Zdrój odwiedzę a pewnie i do Iwonicza Zdrój także zajrzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,126ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj